32e JAARGANG DINSDAG 8 JULI 1941 No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR VLIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, YVieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIéN Van 1 5 regels f 0.( Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIER1NGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Politieke partijen ontbonden. Vrijwilligersverbond Nederland. Eij besluit van den Rijkscommissaris Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft in een verorde- nig van 5 Juli 1941 een reeks partijen ont bonden, namelijk den Vrijzinnig Democrali- schen Bond, den Staatkundig Gereformeerde Partij, de Christelijk Democratische Unie de Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk Historisch Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch-Katholieke Staatspartij en de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Deze partijen, die hel stelsel van de par lementaire democratie en dus van een voor bije gedachtenwereld vertegenwoordigen, hebben haar inwendige draagkracht e daarmede het gros van haar aanhangei verloren, die zich in andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen althans van enkele harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de belan gen van de bezettende overheid, zooals blijkt uil tal van concrete voorvallen, die ten slotte ingrijpen van de Duitsche politie vereischlen. Daarmede was de noodzake lijkheid om deze partijen te ontbinden, ontstaan, Tot liquidateur van de ontbonden poli tieke partijen is bij besluit van^ den Rijks commissaris aangewezen de commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en slichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. Liquidatie van de S.D.AP. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 53) HOOFDSTUK XXVIII. King en Bill reden zig-zag door het bosch, blijkbaar in de verwachting, dat Brinn en Brazo met hun pistolen op hen zouden gaan schieten. Maar hoe verder zij kwamen, hoe minder bezorgd zij werden voor hun veiligheid en tenslotte hielden zij hun paarden in om spottend te wuiven tegen hun vijanden. „Brazo was kalm, maar Brinn tierde. „Je bent een zwakhoofdige zuigeling!" beschuldigde hij Brazo. „Als je te laf was om te schieten, waarom nam je mij dan hel geweer af We hadden ze Nu kun nen wij van voren af aan beginnen Weel je niet, dal Wilson vastbesloten is om le weten te komen, waar Jim Henley's goud vandaan kwam Hij heeft een dozijn man nen bij zich en zii laten niet met zich spotten Brazo gaf Brinn het geweer. De korte man amuseerde zich. Hij had een explosief karakter en de oerinstinclen borrelden in hem op. Toch was er iets aantrekkelijks in hem. Zijn zwarte oogen waren helder, en zij hadden voortdurend een vragenden glans. Hij glimlachte gemak kelijk, met een zekere geheimzinnigheid, die zijn vragende oogen logenstrafte. Bra zo had hem niet kunnen uitslaan, omdat hij le vriendelijk voor Ella scheen le zijn,, maar nu had Brinn hem een grooten dienst bewezen en hij herriep zijn oordeel. „Zwak zei Brazo. „Wel, wie was zwak, toen King en Bill de omstandigheden De op 20 Juli 1940 door den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden aangestelde commissaris voor de Marxistische partijen, mr. M. M, Rost van Tonningen heeft na voltooiing der reorga nisatie van de Arbeiderspers en van de Centrale Arbeiders Verzekerings- en De posito-bank, alsmede na de opheffing resp. liquidaties van andere Marxistische instel lingen en vereenigingen, thans ook de voorbereidende werkzaamheden voor de li quidatie van de Sociaal-Democratische Partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dien overeenkomstg den Rijkscommissaris voor gesteld, over te gaan tot liquidatie van da Sociaal Democratische Partij en daartoe een specialen liquidateur te benoemen. Tevens heeft hij den Rijkscommissaris verzocht, hem met het oog op de vol tooiing van deze taak en in het belang van de andere hem inmiddels opgedragen werkzaamheden, te willen ontslaan van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplich tingen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek ingewilligd en bij deze gelegenheid den heer Rost van Tonningen zijn dank be tuigd voor de geslaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden „VRIJWILLIGERSVERBOND NEDERLAND." Deelneming aan den Európee- schen strijd tegen het bolsje wisme. Het A.N.P. meldt In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roe meensche Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgeriooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheïstische bolsje wisme met de grootste belangstelling en levendige voldoening gelezen. De oprich ting van een Noorsch legioen en een vrij corps Denemarken heeft bijzonder de aan dacht getrokken. Veelvuldig werd daar bij echter betreurd, dat de actieve deelne ming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sowjets tot dusver beperkt is gebleven lot enkele duizenden enthousiaste mede strijders in de gelederen der Duitsche weermachlsonderdeelen en dat het tot nu toe niet tol het vormen van een geslo ten formatie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen, zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voor bereidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Nederland." De vorming van een derge lijk zuiver Nederlandsch vrijcorps staan interessant voor mij begonnen te maken!" Brinn trok een gezicht. „Hm", zei hij. ,,Waarom schoot je toen niet 1" vroeg Brazo. Hm." Brinn wierp een snellen blik op Brazo. „Die schurken zijn te gevaarlijk om mee te spelen. De eene zou mij een kogel lusschen de ribben gejaagd hebben, terwijl ik den andere neerschoot." „Dus je verwachtte niet, dat je hulp zou krijgen", spotte Brazo. Heelemaal niet. Ik speel mijn eigen spel." Je kende mij dadelijk", zei Brazo. „toen ik uit den kapperswinkel kwam," Brinn grinnikte en knikte. „Maar jij herkende mij niet", zei hij. „Ik kon zien, dat je verbaasd was. Wan neer herkende je mij 7" „Toen ik je aankeek net voor ik het geweer wegnam zag ik je op den grond tten in Bain's Camp, mij beschuldigende van den moord op den betaalmeester." Brinn lachte zacht. „Dat was nog eens vlug denken zei hij. „Je was uit het veld geslagen. Een oogenblik wist je niet, wat je doen moest. Ik was zwaar gewond. Ik genoot van je gezicht. Maar je maakte je handig uit de voeten. Toen ik je uit den kapperswinkel zag komen, wist ik, dat je mij niet zou herkennen. Het was met mij op het kantje af. Ik kwam er boven op, maar ik verloor een massa vleesch en ik ben na dien tijd nooit meer geheel de oude ge weest. Ik lag zes maanden in het hospitaal in Deming." ,tJe vriend stierf, is het niet Brinn knikte. Je trof hem precies in het hart," zei hij. „Waarvoor blijf je hier in de buurt han gen, Brinn", vroeg Brazo. Brinn's oogen werden «woest. „Dit is immers een vrij land, is het niet?" zei hij. Ik bemoei mij niet met jouw per soonlijke aangelegenheden. Het gaat je niets aan, waarom ik hier ben". En ik ge loof, dat jij niet hier in de buurt zou blij- geen moeilijkheden meer 1 den weg, nu de hiervoor no<i^w>kelijke toestemming van de betreffeni_.<*.'uilsche instantie ver zocht en verkregen is. Dit „Vrijwillligers- verbond zal met medewerking van de bestaande politieke partijen en van Neder landsche officieren door een reeds opge licht Nederlandsch aanwervingsbureau georganiseerd worden. In dit verbond kun nen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m 65. Hun soldij alsmede de onder sleuning van eventueele familieleden zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden to het centrale aanwervings bureau voor het „Vrijwilligersverbond Ne derland" Stadhouderslaan 132, Den Haag. Distributie van jam e.a. suikerhoudende smeersels. 50 gram per vier weken. Geen extra rantsoenen. Begint op 14 Juli a s. De Secretaris-Generaal van het Depar lement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal worden ge maakt met het distribueeren van jam, mar melade, gelei stroop, honing en andere suikerhoudende boterhamsmeersels, als mede van vruchten op siroop. Onder de distributie zullen vallen 1. alle soorten jam, huishoudjam, vruchten- en rhabarberjam, worteljam, marmelade, huishoudmarmelade, gelei huishoudgelei 2. zwarte stroop kandijstroop, huis- houdslroop, keukenstroop, riet- en bietsui kerstroop en melade 3. alle soorten appelsiroop en peren siroop, namaak-appelsiroou, huishoud- appelsiroop, huishoudperensiroop 4. honing en kunsthoning 5. alle soorten vruchten op siroop!; 6. vruchtenmoes, E.v. appelmoes, vruchtenpuree (geen tomatenpuree) en vruchtensaus 7. ontbijtgember, huishoudontbijtgem- ber en gembersiroop 8. De zoogenaamde boterhampasta's, waaronder dus o.a. vallen chocoladepasta en alle soorten gearomatiseerde en gecara meliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruchten op sap, vruchtenlimonade, vruchlenlimo- nadesiroop, vruchtenwijn en vruchtensap o.a. dus bessensap, niet onder de distribu tie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der distributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde artikelen aan het pu bliek gedurende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel rboden. De winkeliers (detaillisten) mo en hangen, als de sheriff wist, wat ik •eet Brazo maakte een beweging en zijn zwaar pistool lag in zijn hand, den loop tegen den buik van den korten man ge drukt. Brinn had zijn leven gered, maar hij had het ook in gevaar gebracht, toen hij hem in Bain's Camp beschuldigde en Brinn's houding had zijn toorn opgewekt. „Je hebt het praatje uitgestrooid, Brinn!" zei hij. „Je bent mij hierheen gevolgd. Waarop heb je gewacht Waarom licht je den sheriff niet in, inplaals van hier in de buurt le blijven hangen Brinn's oogen glinsterden spottend. Hij lachte. „Kijk Je wilt dus open kaart, is het niet Welnu, gebruik je hersens. Als ik van plan was om je te verklappen, zou ik j het allang gedaan hebben, dunkt mij. Ik ben duidelijk is het niet Ik weet, dat Ella Wainright je aan de lijn heeft en dal je niet los knnt komen, is het niet Wel- nu, ik heb niets tegen jou of haar. En er I is geen bewijs tegen je_ tenzij ik mijn mond opende. Bain is dood. Hij werd gedood door een man waarmede hij van meening ver- schilde. In zijn winkel. De stalbaas is ook dood. Hij liep een rooversbende Apachen tegen het lijf, een maand nadat de betaal meester gedood werd. Er was ook nog een ander man bij, maar hij werd met den stal baas gedood. Er kan niemand meer tegen ie I getuigen dan ik en ik ga niet meer daar heen terug en waag het er op jouw woord tegenover het mijne te stellen. Ik zie er niet redelijk uit, is het wel Als ik niets tegen jou heb, had je ook niets tegen mij behoeven te hebben. Maar als je je pistool wilt laten afgaan en het bewijs vernietigen, dan kun je het doen en vervloekt zijn er bij In Brinn's oogen gloeide ernstj maar er was nog altijd een spoor van geheimzin nigheid in. „Waarom belette je King en Bill om mij dood te schieten vroeg Brazo. „Ik deed nooit iets voor je, behalve dat ik je makker gen met ingang van 7 Juli deze artikelen nog slechts van den grossier of van den fabrikant betrekken onder afgifte van de door de plaatselijke distributiediensten le verstrekken toewijzingen. De distributie zal aanvangen op Maandag 14 Juli. Het rantsoen zal 500 gram per periode van 4 weken bedragen. Derhalve zal ge durende het tijdvak van Maandag 14 Juli a.s. tot en met Zondag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de bon kaart algemeen, recht geven op het koo- pen van 500 gram van een der bovenge noemde artikelen. Vanzelsprekend is het geoorloofd dzee hoeveelheid over meerde re artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht, het ontbrekende gewicht buiten de fabrieksverpakking bij te leveren. Hel netto-gewicht van den inhoud staat op de potten vermeld. Een ieder kan dus na gaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd- Voor kinderen of andere groepen personen zullen geen extra rantsoenen beschikbaar worden gesteld. DE OORLOG. TERUGTREKKENDE SOVJETS VERNIELEN ALLES. Speciale bataljons voorzien van vlammenwerpers en ontploffings middelen, hebben de laatste da gen alleen in de Oekraine vooi een waarde van honderden rnili- oenen vernietigd. Duitschers verklaren, dat uitsluitend de be volking daarvan de gevolgen ondervinden. Berlijn, 5 Juli. D.N.B. „Exchange Tel graph" verneemt, naar uit Stockholm wordt gemeld, van zijn specialen corres pondent te Moskou het volgende Overeenkomstig het door Stalin in zijn rede gegeven bevel, worden in de Oe kraine. daar, waar de bolsjewistische troe pen tot op de Dnjestr moesten terugtrek ken, stelselmatig vernielingen aangericht. Een aantal bataljons heeft uilsluitend tot taak, zich met deze vernieling bezig te houden. Zij zijn uitgerust met vlammen werpers voor het aansteken van het graan en voorzien van ontploffingsmidde len om de boerenhuizen te verwoesten. Zij slachten al hel vee af, zonder de kippen te vergeten, die werden vergiftigd, zoodat zij niet kunnen worden gegeten. Men neemt aan, dat op deze wijze in de afgeloopen dagen voor een waarde van erscheidene honderden millioenen is ver nietigd. In Duitsche politieke kringen verklaart doodschoot." „Och kom", zei Brinn, met een flauw glimlachje. ,,Ik ben Ella Wainright's vriend is hel niet Weet ik soms niet, dat zij het vreeselijk zou vinden, als je gedood verd Brazo voelde, dat het nutteloos was, zijn vragen op te dringen. Vroeger had hij al eens met Brinn gesproken over zijn vriend- :chap met Ella en toen hij van zijn tocht iaar Deming terugkwam, had hij tegen over Ella, Brinn's naam genoemd alleen om haar, naar het hem dacht, een ontwijkend antwoord te laten geven. Haar vriendschap t Brinn ging hem niet aan. En vandaag had Brinn zijn leven gered. Hij stak zijn pistool in de holster. Brinn sloeg geen acht op hem, maar keek naar den rotsrand, waar hij de ruiters, waar hij gesproken had, gezien had. Hij be schouwde nadenkend de toenemende duis ternis en zijn lichaam was onbeweeglijk. „Wij moeten wegsluipen", zei hij. ,„Die duivels hebben kwaad in den zin Zij ver spreiden zich, gaan uileen. Wij moeten er vandoor gaan Ofschoon de duisternis snel daalde, kon Brazo verscheidene ruiters hier en daar door het bosch zien draven. Dat beteeken- de dal zij probeerden om Brinn en hem zelf le omsingelen en daarom renden hij en Brinn weg naar de gebouwen van het kamp. Zij bleven zoo lang mogelijk in het bosch en snelden toen, neergedoken, langs den voet van een rolsrand bij de rivier, tot zij achter een groep tenten en woningen konden weg duiken. Eenmaal tusschen de tenten vermin derden zij hun vaart. Voor één der woningen bleven zij staan, het was die van Brinn en deze ging naar binnen, om weer le voorschijn te komen met een geweer, een zadel, een hoofdstel en eenige kleeren. „Ik verhuis", zei hij. „Ik heb zoo n idee. dat hel verblijf in deze woning ongezond wordt." Brazo kon zijn gelaat niet zien, maar hij hoorde het grimmige in Brinn's lach. men in verband met dit vernietigingswerk, dat de gevolgen hiervan uitsluitend de Oekrainsche bevolking zullen treffen, die zoodoende bewust aan den honger en de ellende wordt prijsgegeven, daar de Duit sche troepen in ieder opzicht door het vaderland van voedsel worden voorzien en niet op de levensmiddelen in de opera tiegebieden zijn aangewezen. Het D.N.B. meldt verder uit Berlijn Een Duitsche verkenningsafdeeling, be slaande uit een onderofiicier en drie sol daten, verliet op 22 Juni des ochtends de Duitsche stelling in de richting Monasterz. Toen zij op den bevolen tijd niet was te ruggekeerd, drong een tweede verken- nigsgroep het dorp binnen. De mannen van deze tweede verkeniingsgroep von den hun kameraden in een schuur over elkaar liggen. Alle vier waren zij, volgens de verklaringen der inwoners, door de Sowjets in een val gelokt, gevangen geno men en vervolgens op beestachtige wijze vermoord. Het gelaat van deze soldaten was door bajonetsteken verscheurd. In politieke kriogen der Duitsche rijks hoofdstad noemt men het volgens het A.N.P., van belang, dat door den zegevie renden opmarsch der Duitsche troepen in het Oosten thans voor het eerst alle poorten naar het gebied der bolsjewisti sche heerschappij open staan. Voor het eerst, zoo verklaarde men heden in de Wilhelmstrasse, bestaal daarmede de mo gelijkheid, zich door persoonlijke aan schouwing ervan te overtuigen, wat het z.g. Sowjelparadijs in werkelijkheid is. Naar verluidt,zal de journalisten te ge legenertijd de mogelijkheid worden gebo den, zich ter plaatse van de minderwaar digheid van het geheele bolsjewistische bestuur te overtuigen. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Bewakers van den oogst mogen wapens dragen. Vichy, 4 Juli S.P.T. In het Fransche Staatsblad is een decreet gepubliceerd, waarbij de personen, die belast zijn met toezicht op den oogst, door admiraal Dar lin zullen worden gemachtigd, wapenen te dragen. Sneeuw in Bulgarije. Op verscheidene plaatsen een laag van een holven meter. Sofia, 5 Juli. S.P.T. Tengevolge van een plotselinge afkoeling is er Vrijdag in alle Bulgaarsche bergstreken sneeuw ge vallen. Gp verscheidene plaatsen lag de sneeuw spoedig een halven meter hoog. Er werd een minimum temperatuur van die graden onder nul gemeten. Zij gingen naar Brazoo's huisje en Brinn trad binnen, wierp zijn bezitingen in een hoek en behield alleen het geweer. Hij stond een oögenblik in de open deur naast Brazo. Er was geen spoor te bekennen van de ruiters, die zij gezien hadden en er kwam geen geluid uit het bosch. .Enkele van de jongens in de buurt vroeg Brinn. „Zij reden vanmorgen naar het Oosten om het vee naar een nieuw gedeelte de drij en. Ik denk niet dat zij de eerste paar dagen terug zullen komen." „Duivels riep Brinn misnoegd uit. „Zij maakt te veel drukte over '1 vee. Zij heeft het dwaze idee, dat zij ze moet vertroete len, omdat het Herefords zijn. Misschien zal zij, voor het morgen is, wenschen dat zij enkele van de jongens hier had gehouden Brazo staarde in de duisternis, zonder antwoord te geven. Onderlusschen bleef Brinn doorpraten. Hij had een voorgevoel, dat er moeilijkheden in aantocht waren. Wilson's mannen waren wolven, evenals Wilson. Zij zouden te weten komen, waar Jim Henley het goud gevonden had, al moes ten zij Ella Wainright ergens opsluiten en haar martelen. Hadden zij Kuneen niet overgehaald om zich uil te geven voor regis trator En zat de echte Kuneen niet "n Washington met zijn chef De knaap, die zich voor Kuneen uitgegeven had was Wil son's vriend, een dobbelaar uit Tweston. Zij hadden het niet op vredelievende manier kunnen klaarspelen en nu zouden zij iets an ders probeeren. „Dat zal iets zijn om zich meester te ma ken van Ella Wiainright verklaarde Brinn. „Zij zullen hun best doen als India nen Brazo liep naar buiten. De duisternis was nu ondoordringbaar en geen enkel geluid verstoorde de plechtige stilte van het bas sin. Er was zelfs een pauze in het nachtelijk lied der boschbewoners. Die stille betee- kende natuurlijk, dat Wilson's mannen in de buurt waren. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1