32e JAARGANG DINSDAG 15 JULI 1941 No. 80 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINCEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, YVieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0. Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIER1NGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. PROVINCIAAL NIEUWS. ENKHUIZEN GETEISTERD. KORT FEL ONWEER. WIND- EN WATERHOOS. Bliksem slaat in Ger. Kerk. Badhuis weggevaagd. Boomen ontworteld. Veel waterschade. De Enkh. Crt. schrijft Langzaam aan naderde Vrijdagavond de onweersbui, recht op de Haringstad aan en tegen 8 uur zagen we de eerste bliksemstralen. Toen ging het met een sneltreinvaart je. Hevige windstooten brachten zwaar gebladerde boomen in heftige be roering, wolken stof vlogen hoog op en alles wat buiten was haastte zich om vóór de bui binnen te zijn. In de zweminrichting aan de Zuider- dijk waren nog circa 20 dames, en 3( heeren, die ijlings het water verlieten en zich in de badhokjes terugtrokken toen het onweer in volle omvang los barstte. Felle bliksemschichten doorkliefden het luchtruim, ratelende donderslagen vermengden zich met een geweldige plasregen, terwijl hagelsteenen als dui veneieren een helsche rumba trommel den op de dakpannen. Met zulk weer konden ongevallen niet uitblijven. En ze zijn er geweest op verschillende plaatsen en van uiteenloopende hoeda nigheid. De zweminrichting weggevaagd. Midden tijdens het hevigste onweer kwam er uit het IJsselmeer een wind hoos aanzetten met zulk een kracht, dat in één stoot alle cabines van de zwem' FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 56.) Brazo trok zich terug in een hoek van de eetkamer, waar hij zonder zich te bewegen de meeste ramen in het oog kon houden. Hij hoorde een lichten voetstap op de veranda en vermoedde, dat de man. die de voordeur geprobeerd had nu een der ramen ging opzoeken. Als hij naar den Westkant van het huis ging, zou Brinn hem zien en dat zou zijn dood beteekenen, maar als hij naai de Oostzijde liep zou hij waarschijnlijk blijven staan bij het raam, dat het dichtst bij de veranda was en het verst naar de voorzijde van de huiskamer. Brazo hield dat raam in het oog. Er gebeurde niets. Maar een geluid van de achterzijde van 't huis drong tot hem door en zijn blik veranderde snel van richting, om het hoofd en de schouders van een man zich duidelijk tegen het glas van het keukenraam te zien aftee- kenen. Hij richtte zijn geweer en keek langs den loop. Maar hij wachtte, opi eerst zeker te zijn van de bedoelingen van den man. Hij wilde niemand doo- den, als het niet noodig was, maar hij wilde toch liever iemand dooden, dan toestaan dat een der mannen in huis kwam. Toen het geluid aanhield en hij merk te, dat de man bezig was met een werk inrichting zoowel aan de dames- als heerenzijde achterover werden geblazen tegen de dijk aan. De gegolfde dakpla ten weden opgenomen en over de boo men heen op het bouwland geworpen. Wonder boven wonder werd van de 50 badgasten niet één gewond. Velen waren nog in badpak en de ha gelstenen kletterden onmeedoogend op de onbeschermde lichamen. Een der baders, die reeds gekleed was, gleed nog van 't plankier en dook met kleeren en al in het water. Hij zal wel gedacht hebben Moest ik me daarvoor nu eerst uit- en daarna weer aankleeden De schade was natuulijk groot. Maar het actieve bestuur was onmiddellijk ter plaatse om maatregelen te treffen voor de wederopbouw. En reeds Zaterdag morgen te 4 uur trok een goote schare timmerlieden naar de Zuiderdijk om het gebouw weer gebruiksklaar te maken. Dit is inderdaad gelukt en 's middags om 2 uur kon het gebouw weer geopend worden. Waterhoos. De hoos, die het badhuis wegvaagde, Schip in nood. Op het IJsselmee Ad erden op een ge geven oogenblik morse-seinen waarge nomen, geseind met een electrische lan taarn, waaruit te lezen was, dat een schip was vastgeraakt. Onmiddellijk voeren enkele sleepbooten en de red- dingsvlet van Gebr. Edelenbos uit, doch tegen de tijd, dat ieder zich moest haas ten om nog vóór 12 uur binnen te zijn, was nog geen contact met het schip verkregen. Bij informatie deelde men mede. dat op de plaats des onheils niets was ge-' vonden. Of het schip inmiddels op eigen' kracht is vrijgekomen, is niet met ze-' kerheid te zeggen. Ook op Urk wist men hieromtrent niets naders mede te dee- len. VENHUIZEN. Vrijdagavond was het ook hier nood weer. De donderbui, die in het Oosten boven het IJsselmeer kwam opzetten bleef geruimen tijd boven ons dorp han gen en veroorzaakte heel wat angstige oogenblikken, terwijl de windhoos, die in Enkhuizen zooveel schade aanricht te ook hier nog met een uitloopertje ..www, W.w ..WV WMWIUIO VY had nog kans gezien een flinke dosis CV^r en kwam De bliksem sloeg in in de boerderij van den heer G. Snoek, cn maakte een water mee te zuigen, welke werd losge laten nabij „de Doele" en daar alles blank zette. De overkant van ,,'t Rat' was zelfs niet te zien. Gelukkig liep hier alles goed af. Geref. kerk getroffen. Het Zuidelijke torentje van de Geref. kerk in de Klopperstraat werd door de bliksem getroffen. Een regen van leien daalde op de straat en de omliggende huizen en tuinen neer, gelukkig zonder schade te berokkenen. Brand brak niet uit, slechts een klein gat werd in het houtwerk geslagen. Boomen gesneuveld. Talrijke boomen hebben het moeten ontgelden. Op het Hemeltje viel een boom op de huizen bewoond door de families Baas en Groot. Het dakkapelletje werd in elkaar gedrukt, terwijl verscheidene pannen sneuvelden. Ook hier kwamen ;een persoonlijke ongelukken voor. Waterschade. De Karnemelksluisbewoners (Laagzijde) hebben er weer van gelust. In een oog wenk stond dit gedeelte weer onder water, circa Va meter hoog en dit stroomde de huizen binnen. Hier her haalde zich de ellende welke de bewo ners al zoo dikwijls hebben meege maakt. Bij de fa. de Boer in de Vijzelstraat groot gat in het dak. Een begin van brand, boven bij het vierkant kon met een snelblusscher spoedig worden ge- bluscht. Door dit kordate ingrijpen bleef de boerderij waarin al veel hooi opgeborgen was, gespaard. De windhoos, die uit het Oosten kwam, rukte bij den veehouder A. Kaas, aan de dijk, dakbedekking van de stal, rukte even verder op de dijk een vlier-' boschje finaal uit de grond, slingerde een hooischudder van den heer G. Snoek te water, vaagde een „veldersbootje" weg, velde verscheidene vruchtboomen en kraakte ten laatste een groote boom aan de weg bij den heer P. Slinger. Tamelijk veel fruit is afgewaaid, doch groote schade aan de veldgewassen is niet aangericht. Met nadruk schrijft het drieman schap somtijds. Het is namelijk niet de gewoonte van de Unie een scherp om lijnd standpunt in te nemen. Men moet dan ook niet verwachten, dat de heeren thans, nu in het Oosten van Europa een geweldigen strijd ontbrand is, om het zijn of niet-zijn van ons werelddeel, al schrijven zij aan den kop van hun ver klaring „Waar wij staan," inderdaad een positief geluid laten hooren. Neen, hoogstens zou men na lezing van dit artikel kunnen zeggen, waar de Unie „zweeft." Ze hebben er zich dus ook thans, nu er voor ons volk maar éen keuze is. op de vlakte gehouden en mee- nen zich er met een slimmigheidje te kunnen afmaken. Zij zeggen dan „Maar de omstandigheden, waarin ons Volk zich thans bevindt, maken het ons ten eenen male onmogelijk, stelling te nemen in den strijd tus- schen Duitschland en Rusland. Een dergelijke beslissing toch, zou slechts in volle vrijheid en door eigen Overheid kimnen worden ge nomen." En verder .indien wij zooeven op grond van staatkundige overwegin gen het woord bezet Nederland on mogelijk achtten, partij te kiezen in den Duitsch-Russischen oorlog zoo zien wij ons in dit verband ge noopt op grond van den eeuwen ouden bloedeigen aanleg dezer Ge westen te verklaren wij Nederland- sche socialisten zijn geen nationaal- socialisten." Thans slaan zfj zich op de borst en den ken de Nederlandsche zaak gediend te hebben naar eer en geweten. Doch in werkelijkheid hebben zij slechts bereikt, dat wanneer straks de harde waarheid ook tot hun leden zal doordringen de ontgoocheling nog grooter zal zijn BINNENLANDSCH NIEUWS. DE NEDERLANDSCHE UNIE HEEFT PARTIJ GEKOZEN. W.C, n De heeren Eindhoven, Linthorst en De Quay, wie sprak daar ook weer van de drie wijzen van het Westen hebben in het laatste nummer van de Unie een verklaring afgelegd, die zij noemden „Waar wij staan." De gewel dige ontwikkeling der gebeurtenissen tengevolge van den steeds verder om regende het zoodanig in, dat een ge- zich heen grijpenden volkerenkrijg, zoo deelte van het plafond in het café naar beneden kwam en het biljart volkomen bedolf. Het laken was natuurlijk bruikbaar geworden. tuig, dat op een ijzeren staaf geleek en dat de hengsels van het raam kraakten en spoedig zouden bezwijken, keek hij weer langs den geweerloop en haalde den haan over. De kwaadaardige knal van het ge weer ging vergezeld van den scherpen kreet van den man en het gerinkel van glas. Brazo wachtte niet om het resul taat van het schot te zien maar sprong den hoek uit, waar hij gestaan had en drukte zich tegen den muur van de voorkamer. Hij hoorde weer gerinkel van glas en den slag van een kogel te- den den muur, bij de plek, waar hij gestaan had. Terwijl hij met zijn rug tegen den muur stond, hoorde hij bui - ten den scherpen, drogen knal van een geweer, volgend op den knal van het geweer, dat de kogel in den muur zond bij de plek, vanwaar hij gevuurd had. Een hooge schrille gil kwam van een plek bij een der Westelijke ramen. Bra zo grinnikte in norsch vermaak. De man, die de voordeur geprobeerd had, was naar een raam in den Westelijken muur gegaan en Brinn had hem te pak ken. Brinn was op zijn hoede. Hij kon zich Brinn's gelaat voorstellen, zoodra hij den kogel afgeschoten had. Brinn hield van vechten, hield van dooden. Men kon den hartstocht in hem zien, zooals zekere andere hartstochten te zien waren in de oogen van andere mannen. Brinn had oer-instincten, zijn opwellingen waren atavistisch vech ten was een uiting van zijn karakter. Tenzij Brinn zich bloot gaf, behoefde Brazo niet te vreezen, dat er van een der Westelijke ramen op hem gescho ten zou worden. En nu volgden er op de schoten, buiten geluiden als van man nen, die snel door lang, droog gras be schrijven zij, stelt ook ons volk niet alleen dag aan dag voor groote en klei ne vragen, maar eischt ook somtijd: hierop een antwoord. pen. Toen stilte. En doodsche, onheil spellende stilte. De stilte werd plotseling onderbroken door een geritsel en een voetstap. Brazo zag beide handen tegen haar borst ge drukt. Haar gelaat was angstwekkend bleek in het half-duister. „Kom niet naar beneden," riep Brazo zacht. „Er komt nog meer Zij zijn noj niet klaar Zij stond op de onderste trede naar hem te kijken. Ben je niet gewond vroeg zij, ter wijl haar stem beefde van angst. „Ik ben gezond en wel. Kom alsjeblieft niet bij de ramen." „Ik zag een man door een der ramen schieten, Brazo. Ben je er zeker van dat hij je niet geraakt heeft „Heel zeker," lachte hij. „Maar zeg eens, hoe zag je dien man „Ik keek uit een der ramen op hem neer," zei ze uitdagend. „Ik zag hem zijn geweer aanleggen. Ik stond op het punt om hem neer te schieten, maar hij wou niet lang genoeg stilstaan. Toen snelde hij met verscheidene an dere mannen het bosch in. Ik denk, dat ze daar nu op den loer liggen." Brazo merkte op, dat zij een groote Colt in haar rechterhand had. Het wa pen maakte een reusachtigen indruk, in vergelijking met haar slanken arm. „Och watriep hij ongeduldig uit. „Jij gaat dadelijk naar boven en blijft daar „Ik wil niet," zei ze koppig. „Dan zal ik je naar boven dragen dreigde hij. Denk je, dat ik je gedood wil zien, nu nu „O, Brazo, ik wil bij je blijven „Ga terug naar boven beval hij. Alsjeblieft Brazo Ik zal zoo in angst In zijn laatste rede, welke hij te Am sterdam hield, heeft de Rijkscommissa ris duidelijk zijn standpunt uiteen ge zet. „Nederland zal nationaal-socialis- tisch georganiseerd moeten worden," zoo zeide hij Slechts dan zal het mogelijk zijn op basis van gelijkgerechtigdheid in de nieuwe volkerengemeenschap van Europa te kunnen samenwerken. Het driemanschap verklaart, dat zij en hun aanhang geen nationaal-socia- listen zijn. Wel nu, zij kunnen hun conclusies trekken. In deze tijden, nu een geweldige na- tionaal-socialistische revolutie zich baanbreekt, zoowel over de plutocrati sche en joodsche machten, als over de bolsjewistische, past geen halfslachtig heid. Men is vóór of tégen. Men is met Duitschland tégen de Sovjet-Unie, of men is met de kapitalistische wereld en de Sovjet-horden tégen het nationaal- socialisme. De drie wijzen van het Westen heb ben „hun standpunt bepaald". Zij heb ben dit klaarblijkelijk gekozen op een dusdanige wijze, dat niemand van hun leden er „aanstoot aan kan nemen. zitten over jou." „En als je boven bent, moet je van die ramen wegblijvenvervolgde hij, zonder op haar smeekbede acht te slaan. .Brazo," zei ze koel, „ik wil niet, dat je zoo tot me spreekt. En als je van plan bent om zoo bezig te zijn als wij ge trouwd zijn, wil ik niet met je trou wen Brazo vond geen antwoord. Hij zweeg. Hij wilde niet met haar redetwisten tn hij dacht, dat zij hem zou gehoorzamen, als hij geen antwoord gaf. Toch was hij tamelijk verbaasd, toen zij gehoorzaam de. Maar het scheen, dat zij slechts halverwege ging. tot in de bocht, want bijna oogenblikkelijk kwam haar hoofd weer te voorschijn. „Zul je voorzichtig zijn, Brazo zei ze. „Als je nu gedood werd, na wat er gebeurd is. zou ik ook willen sterven „Ik zal voorzichtig zijn," antwoordde hij, „want ik zou graag heel veel jaren bij je zijn." Toch stond hij, toen zij weg was, met norschen blik uit een der ramen te staren. Hij was niet erg optimistisch omtrent zijn toekomst en die van Ella. Wilson's mannen waren talrijk hij wist niet hoe talrijk. Zij hadden het voor deel van hun aandacht te kunnen con- centreeren op het huis en het huisje, dat Brinn had uitgekozen, terwijl Brinn en Ella, en hijzelf niet konden weten uit welke richting een aanval zou ko men. Rondom het huis was het bosch. waarin Wilson's mannen zich vrijwei onbevreesd voor ontdekking uit het huisje konden bewegen er waren heu vels en kloven en natuurlijk schuilplaat sen van rotswanden, waarin en waar achter zij zich konden verbergen, om te schieten zoodra de gelegenheid ziel: Prijsopdrijving in handel en konijnen. De bijzondere omstandigheden hebben in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot het ontstaan van een levendigen handel in konijnen en geiten. Hierbij worden vaak buitensporige winsten gemaakt. De handel strekt zich zelfs uit tot pasgeboren nest- konijnen, die vroeger nooit als handels waar in aanmerking plachten te komen. De Gemachtigd voor de Prijzen deelt mede, dat het hier een ernstige overtre ding van de prijsvoorschriften betreft. Zoo lang voor konijnen en gelten geen afzon derlijke regeling tot stand is gekomen, gel den in dit opzicht de algemeene bepalin- gn, welke verkoop tegen een hoogeren prijs dan op 9 Mei 1940 verbieden. De controle op de naleving der prijs voorschriften door de inspecties voor de prijsbeheersching zal zich dan ook met dit gebied bezig houden. Men zij dus gewaarschuwd f Wielrijder verongelukt. Op den Utrechtschen Weg bij de Wilhel minastraat te Arnhem bolste Zaterdag een wielrijder, die deze sterk afhellende straat kwam afrijden^ tegen een tramwagen van lijn 1. De botsing was zoo hevig, dat de wielrijder een schedelbasisfracluur opliep en eenige uren na zijn opneming in het Gemeente-Ziekenhuis overleed. DE DIEF KREEG BEROUW En stuurde gestolen goederen terug. Een magazijnbediende te Amsterdam deed een dezer dagen aangifte bij de politie, dat uit zijn woning in de Bor- gerstraat, een radiotoestel, een heeren- costuum, een huishoudschort en eenige distributiebescheiden waren ontvreemd. Thans echter zijn de gestolen goede ren bij hem terugbezorgd, vergezeld van een briefje waarop geschreven stond „Ik hoorde u had steun; zoodoende stuur ik die boel terug. Ik wist niet beter of u had juweelen of goud." MILITAIRE DIENSTPLICHT VOOR INLANDERS IN NED.-INDIE. Met 43 tegen 4 stemmen is voorstel aangenomen. Sjanghai, 12Juli. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Batavia heeft de Volks raad met 43 tegen 4 stemmen besloten tot goedkeuring van het wetsontwerp betreffende invoering van den militai ren dienstplicht voor inlanders. De daar door noodzakelijk geworden uitgaven van 20 millioen gulden zijn eveneens toegestaan. voordeed. Zij hadden een uitgestiekt ge bied voor hun werkzaamheden zij wa ren vlak bij waterzij konden voedsel aanvoeren. En er was weinig kans op tusschen- komst van buiten af. Het kamp was verlaten. De burgemeester was met de anderen weggegaan en het was niet on waarschijnlijk, dat er vreemdelingen zouden komen. Brazo had vele maanden in het huisje doorgebracht en in dien tijd had hij geen bezoekers gehad. Nie mand in de streek had eenige aandacht geschonken aan het huisje of het bas sin hij was even volslagen geïsoleerd geweest, alsof hij midden in een woes tijn had gezeten. Anderson en de andere mannen zou den natuurlijk terugkomen. Maar zij hadden geen tijd bepaald en als zij niet gewaarschuwd waren, zouden zij waar schijnlijk door Wilson's mannen in een hinderlaag gelokt worden. Wilson behoefde geen onnoodig geva ren te loopen. Hij was eens overrompeld en voortaan zou hij voorzichtig zijn. Hij zou zijn mannen het huis en het huisje laten omsingelen. Overdag zouden zijn mannen zich in het beschuttende bosch terugtrekken, terwijl zij nachts na derbij zouden komen. Maar Brazo was er zeker van, dat zij dien nacht niet meer zouden aanvallen. Zij wisten nu, dat Ella niet alleen in het huis was en hoeveel mannen Wilson ook in het begin had gehad, het getal was nu met twee verminderd. Waar schijnlijk waren de twee doode mannen weggedragen om begraven te worden en hun dood zou onvermijdelijk invloed vloed uitoefenen op de moraliteit van de overigen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1