32e JAARGANG DONDERDAG 24 JULI 1941 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT EN GAS. Bedenkt, dat het electriciteils- en gas verbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoo dig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel acJi ierwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het noodzakelijkste beperkt worden. Door Uw radio-toestel af te stellen in dien U toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik, verkoken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door Geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of bad- geyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pan nen. Zoodra damp uit pan of ketel konn, kan Uw gasbrander klein worden gesteld Voor hel zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Hel vaatwerk EENMAAL per dag af FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 60) In de eerste minuten, nadat Brazo de helling beklommen had na zijn onderzoek van de schuilplaats, scheelde het niet veel c>f hij was ten prooi aan een dolle woede, die hem op Blinky hier en daar lusschen de boomgroepen ingejaagd zou hebben in ravijnen, achter rolsranden, met hel woes te verlangen om het meisje te vinden. Maar die handeling zou, al had hel zijn verlangen naar actie bevredigd, ongetwij feld geen resultaat hebben opgeleverd en zijn koele, strenge rede hield hem terug. Er waren sommige dingen, die een man niet kon verhinderen. Hij zou zichzelf al tijd verwijten, dat hij zoo zwak was ge weest om Ella te verlaten en Brinn te hulp te komen, als haar iets overkwam, zou hij het enkel aan zichzelf te wijlen heb ben in de eenzame jaren, die zouden vol gen maar hij zou den scherpen prikkel aan zijn berouw ontnemen door iederen man van de bende, die haar ontvoerd had, neer te slaan. Toch duizelde zijn brein, al werd hij nog beheerscht door de rede het was een chaos van tegenstrijdige hartstochten, toen hij zich op zijn paard wierp en den terugweg aanvardde. Zijn haat voor Wil- son, die nooit meer dan een verachtelijke af keer was geweest, werd nu woest en doo- delijk. Hij wist nu, dat hij een fout had 'oe gaan-door den man, maanden geleden bij hun gevecht in het kamp, niet te dooden. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. BEPERK UW VERBRUIK. Hel is een algemeen belang en daarbij ook Uw eigen belang, want het bespaart U boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom zoo spoedig mogelijk, Uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlich tingen worden verstrekt. Zoo noodig, kunnen ook de electrici teils- en gasbedrijven U hierover voor lichten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Fuhrer wenscht den Rijkscommissaris geluk Het A.N.P. meldt De Fuhrer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-lnquart het volgende gelukwenschtelegram gezonden .Hoofdkwartier van den Fuhrer, 22 Ju li 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik U mijn hartelijkste gelukwenschen en groeten. ADOLF HITLER." Nederlandsche vrouwen offeren Gift van f 70.0CO van de N.S.V.O. aan het Duitsche Roode Kruis. 'Nederlandsche mannen strijden aan het front legen de Bolsjewieken. Nog duizen den anderen melden zich aan en maken zich gereed hun kameraden te volgen. Ne derlandsche vrouwen willen niet achterblij ven en zoo zij al niet naar het Front zullen gaan, willen zij toch mede haar offer bren gen voor de gemeenschappelijke zaak) bescherming der Europeesche cultuur. De beste vorm van steun is voor de vrouwen steun aan het Roode Kruis. Spontaan is een beweging ontstaan om gelden bijeen 'e brengen voor het Duitsche Roode Kruis, als antwoord op den oproep van Koningin Wilheimina, om de communisten te gaan helpen bij hun barbaarsche poging Europa te verbolsjewiseeren. Spontaan hebben nationaal-socialisti- sche vrouwen zich bereid verklaard gelden in te zamelen, in zeer korten, tijd is reeds een aanzienlijk bedrag bijeengebracht een belangrijke som is thans afgedragen. Dinsdagmiddag overhandigde Mw. O. de Ruiter-Van Lankeren Matthes uit Amster dam, de leidster van de Nederlandsche Na- tionaal-Socialistische Vrouwen-organisatie, ten huize van den Rijkscommissaris aan Mw. Seyss-lnquart een bedrag van 70.000 gulden, geval in een enveloppe. Hij had in Tombstone dezelfde fout ge maakt. Een derde maal zou het niet ge beuren. Hij reed langzaam terug naar het ran cho-huis. Met haast was niets te winnen. Voor hij Wilson kon straffen, moest hij hem eerst hebben. Daarom doorzocht hij onder hel rijden de groepjes boomen aan weerzijden van hel pad, de verschillende ravijnen, de "kloven. De maan daalde achter de bergen, on derwijl hij zijn onderzoek voortzette en de duisternis bedekte het land weer voor zijn gezicht. Zoolang de duisternis aanhield, it hij onbeweeglijk op Blinky, midden op sn gelijke zandvlakte, te wachten tot zij eer optrok. Hij bewoog zich voor het aan den Ooslelijken hemel begon te dagen. Toen begon hij inplaats van naar mogelij ke schuilhoeken te kijken, naar hoefsporen te zoeken. Dit werk ging sneller dan blindelings zoe ken in de boschjes en toch kon hij in geen twee uren sporen vinden dat er ruiters ge passeerd waren. Eerst toen hij den terug weg naar het rancho-huis halverwege had afgelegd, kwam hij tot de overtuiging, dal Wilson's mannen, dezen weg heelemaal :t hadden genomen Zij waren in een andere richting gegaan Nog eens liet hij Blinky weer den vrijen teugel. Evenals te voren schoot Blinky als een meteoor over het land. Op een afstand misschien twee mijlen van het bassin hoorde Brazo den flauwen knal van een vuurwapen dat afgeschoten werd. Het scheen uit de richting van het rancho-huis te komen. Hij sprak tegen Blinky en het dier versnelde zijn spoed. Hij sprong voort over den top van den Zuidelijken rotsrand het bassin als een reuzenkat en op den bodem gekomen strekte hij zich in den woesten ren van zijn heele leven. Terwijl zij het bassin overstaken, hoor de Brazo tweemaal schieten en toen Blin- welke gesierd was met eeij lint in de kleu ren der N.S.B. en een gouden trouw ring als symbool - ',-^^offer van een natio- naal-socialistische vrouw. Mw. Seyss- lnquart dankte geroerd voor deze prach tige gave. Een aangnaam onderhoud tusschen de gaslvrouwe en haar tot enkele personen beperkte gezelschap volgde, waarna Mw. Seyss-lnquart een telegram aan den Fuhrer heeft gezonden, dat in vertaling als volgt luidde Mijn Fuhrer, „Heden heeft de leidster van de Neder landsche NationaalSociaistische Vrou wen-organisatie 70.000 gulden voor hel Duitsche Roode Kruis overhandigd. Deze zijn door de N.V.S.O. voor den gemeen- schappelijken nationaal-socialistischen strijd tegen het Bolsjewisme ingezameld. Ik acht mij gelukkig U, mijn Fuhrer, de ze bijdrage als teeken van de solidari teit der Nederlandsche Nationaal-Socia- listische Vrouwen te kunnen doen toe komen. Heil mijn Fuhrer." Ten slotte vernamen wij nog, dat als restant van de bovengenoemde inzame ling, die ruim f 80.000 opleverde, een be drag van f 10.000 is overgedragen ten be hoeve van de Nederlandsche oorlogsinva liden. Nederlanders aantreden Alarmsignalen schetteren, trommels rof felen, commando's weerklinken Neder landers aantreden, want dit geldt u. Euro pa wordt bedreigd, Christendom, bescha ving en cultuur zijn in gevaar Het bolsjewistische monster heeft het masker afgerukt. Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivelsche satellieten duizen den af. In het Oosten branden steden er dorpen. De hel is losgebroken en alle krachten moeten worden ingespannen ten einde de gevaren te keeren en het Sow- jet-monster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier de signalen, roffelen de trommels en klinken de com mando's. Daarom wordt ook van u ver- wacht^ dat u deze zult hooren, er naar zult handelen, dus.... uw plicht doen en aantreden in onze gelederen. Het Vrijwilli gerslegioen Nederland maakt zich op. Bin nen enkele dagen zal het ten strijde tred- ken. Dan zulen zij marcheeren, onze dap peren, dan zullen de vaandels wapperen boven colonnes, samengesteld uit vastbe raden kerels van ons bloed. Nederlanders zullen het zijn, die samen met de heldhaf tige strijders uit alle landen van Europa de zege zullen bevechten, „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval zoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van hun daden en gij.. gij zoudl daar niet bij zijn Alarmsignalen schetteren, trommers rof felen Nederlanders hoort gij ze niet Toont wat gij waard zijt. Volgt hel voor beeld van de duizenden, die weten wat hun plicht is en Meldt u aan bij het Vrijwilligers-legioen Nederland, Koninginnegracht 22 's-Gra- venhage. ky ldïchter bij het rancho-huis kwam, volg den er nog meer. Brazo kon kleine, witte rookwolkjes in de buurt van het huis zien opstijgen, spoedig kwam hij zoo dichtbij, dal hij gillen van pijn en kreten van woe de kon hooren. Toen was Brazo, nadat hij de rivier overgestoken en langs den zoom van het bosch gejaagd had, dicht genoeg genaderd om verscheidene ruiters uit het bosch bij het rancho-huis te zien te voor schijn komen. Zij schoten onder het rijden Terwijl hij langs het huisje reed, zag hij Anderson achter een boomslomp op het open gedeelte knielen en een geweer rich ten. Het geweer rustte boven op den stomp en de loop bewoog zich langzaam de be wegingen van een der ruiters volgende. Het wapen spuwde een wolk rook uil en een der ruiters wierp beide armen omhoog en iel uit het zadel. Terwijl Brazo de paar honderd meiers aflegde naar de plek, waar Anderson achter den stomp knielde, vie len er nog drie ruiters. Twee der ruiters 3nen te zullen ontkomen, maar ten slotte bleef er slechts één over. De andere was getroffen door een kogel uit Hardin's geweer. Hij viel voorover, gleed op zij en zijn paard droeg hem uit het gezicht, het bsoch i/i. Hardin stond op een der achter hoeken van het rancho-huis, toen hij het doodelijk schot loste. Nu keek hij naar Brazo, grinnikte norsch en liep naar An derson toe, Brazo liet zich naast Anderson uit het zadel glijden. Anderson was opgestaan. Hij keek Brazo aan en sprak snel. ,Het schijnt, dat Wilson's mannen Ella Wainright ontvoerd hebben. Wij kwamen ongeveer een half uur geleden thuis en von den Brinn bijna dood. Hij vertelde ons, wat er gebeurd was. Wij gingen naar het ran cho-huis en vonden er alles stukgeslagen en Ella weg. Wij kwamen weer naar buiten en keerden terug naar Brinn. Toen .zagen wij Wilson en zijn bende in het bosch en Aanmeldingen voor het Vrijwilligerslegioen He A.N.P. meldt Het aantal aanmeldnigen van personen boven 55 jaar voor het Vrijwilligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor het bu reau onmogelijk is^ aan ieder afzonderlijk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden ge maakt, zullen antwoord ontvangen. Ook zijn op het bureau van het Vrijwilligers legioen Nederland tal van sympathiebetui gingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt aan allen hartelijk dank gezegd. Steunt de ambulance! Bij internationale rampen waren de Ne derlanders steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medeleven, dat de Ne derlanders kenmerkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van den hongersnood in Rus land f 500.000 bijeengebracht, terwijl de inzameling ten behoeve van Flindaad f 6C0.CC0 opleverde. Ook thans zonden particulieren reeds geld voor onze ambulance. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Ontslag Prof. Dr. D van Embden. Het A N.P. meldt De regeeringscommissaris van Amster dam heeft, overwegende^ dat Prof. dr. D. van Embden, gewoon hoogleeraar in de staatshuishoudkunde en de statistiek aan de Gemeente-Universiteit blijkens verkre gen inlichtingen, tijdens de oorlogsdagen vrijwillig naar het buitenland is uitgewe ken, en dat hij na 14 Mei 1940 zijn colleges in de juridische faculteit der Gemeente- Universiteit niet heeft hervat, overwegende voorts, dat genoemde hoogleeraar daar door zelf een einde heeft gemaakt aan zijn dienstbetrekking bij de gemeente, besloten aan prof. dr. D. van Embden ontslag te verleenen uit zijn ambt van gewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam, gerekend met ingang van 15 Mei 1940. Rubber voor kunstgebitten. Tot nu toe was de voorraad tandrubber de gebruikelijke grondstof ter vervaardi ging van kunstgebitten, van dien aard, dat geen bijzondere maatregelen ten aanzien van dit artikel genomen behoefden te wor den. Langzamerhand zijn de voorraden ech ter verminderd, zoodat de tandrubber, wel wij trokken er op los zonder vragen !e stellen. Wij kregen er zeven of acht te pakken misschien meer. Wilson ging het rancho-huis binnen, toen het hem hier te heet werd. Ik geloof, dal hij er nog is. Hij liet zijn geweer vallen onder hel loopen, zoodat hij enkel zijn Colt heeft. Wij waren van plan om hem na te gaan, zoodra wij de rest van dal tuig hadden. Maar Ella is niet bij hem en ik dacht, dat wij hem maar moesten vangen en opknoopen Zij is weg, Brazo Anderson's oogen vlamden van drift, maar lij leek verschrikt, toen hij naar Braij zo keek. Brazo's gelaat was doodsbleek. 1 oen Anderson zei, dat Ella niet bij Wilson was, waren zijn hartstochten gedoofd en er was maar één doel overgebleven - om Wil son te dooden. Zij hadden hém beetgeno men. Zij hadden Ella niet ver weg gebracht- Terwijl hij hen najoeg, hadden zij het meis je hun wil opgedrongen. In het bosch bij het huis. Ergens bij de rivier. Vastbeslolen om haar te dwingen om te verlellen) waar haar broer het goud had gevonden, hadden zij haar gemarteld, misschien gedood. Ver volgens waren zij naar hel rancho-huis te ruggekeerd om hun onderzoek voort te zet ten. Want Brazo wist, dal Ella het hun niet verteld had en zij zouden de rancho-gebou wen geheel verwoesten bij hun poging o.m te vinden, wat zij zochten. Maar wat zij Ella aangedaan hadden, het was genoeg. Zij hadden haar aange raakt, haar vernederd door haar van haar vrijheid te berooven. Zij moesten haar ge dreigd, ruw gedreigd hebben. Zij hadden haar waarschijnlijk ergens opgeborgen, tet wijl zij terugkeerden en hun onderzoek voortzetten. Dat beteekende natuurlijk, dat zij haar gebonden hadden. Zij hadden haar ook waarschijnlijk een prop in den mond gestopt. Zoo dwaalden zijn gedachten. ke nog beschikbaar is, geresei veerd dient te worden voor het verrichten van repara ties aan kunstgebitten en voor belangrijke medische doeleinden. Nieuwe gebitten zul- ien thans uit kunsthars vervaardigd wor den. Deze kunsthars werd reeds voor den oorlog in verschillende gevallen gebruikt. Zonder dezen maatregel zouden binnen zeer korten lijd ook reparaties van oude rubber-gebitten niet meer mogelijk zijn, hetwelk voor de betrokkenen tot gevolg zou hebben, dal zij nieuwe gebitten zouden moeten aanschaffen, en daardoor in aan zienlijk hoogere kosten vervallen, AFWIJKEND VEEVOEDER. De Voedselcommissaris voor Noord Ho! land maakt bekend, dat voor rundvee van bedrijven met weinig of geen weidegele- genheidi nogmaals afwijkend veevoeder ter beschikking wordt gesteld. Veehouders, die voor een toewijzing in aanmerking wenschen te komen, moeten vóór 30 Juli a.s. een aanvraag indienen aan het Bureau van den Voedselcommis saris van Noord Holland, Afdeeling Vee- voederdislributie te Alkmaar, onder op gaaf van aantal melk- en kalfkoeien en jongvee, h.a. grasland, organisatienuni- mer, en naam en adres van den leveran cier, door wiens bemiddeling het afwijkend veevoeder wordt betrokken. EIEREN ZONDER BON En dus.... op de bon Zaterdagavond werd de aandacht van een rechercheur van politie getrokken door een man, die een groote mand op zijn fiets had bevestigd en verschillende huizen aan de Kolkakkerweg te Ede, mid den in de dorpskom, bezocht. Toen de man bij een der woningen aan het tuinhek druk met een huisvrouw aan het onderhandelen was, ging de recher cheur er als belangstellend toeschouwer bij staan en zag, dat het boertje ongestem pelde eieren aan de vrouw verkocht. Het boertje, aldus op heeterdaad betrapt bij de uitoefening van zijn verbcden bedrijf, keek op zijn beurt verwonderd, dat de toe schouwer zich niet als toekomstige klant, maar als dienaar der wet ontpopte. De clandestiene eierhandelaar, K. uit Ede werd naar het politiebureau overgebracht. Na verhoor en proces-verbaal werd hij weer op vrije voeten gesteld een partij ongestempelde eieren werd in beslag geno men, terwijl eveneens tegen de vrouw, die eieren zonder bon kocht, proces-verbaal werd opgemaakt. Inbreker bedacht zich Een dame, die bij de familie v.d. B, aan de Borneolaan te Hilversum een kamer op een bovenverdieping bewoont, zag toen zij zat te lezen, de kamerdeur even opengaan :n teen weer zacht gesloten worden. Zij dacht dat een der huisgenooten zich ver- Als er hartstocht in zijn hart was, dan was er geen vuur in den hartstocht. Hij was koel, kalm. Hij had slechts één doe^ het besluit om Wilson te dooden. Hij voel de geen haat voor den man, slechts het vaste besluit om hem te dooden. Maar voor hij Wilson doodde, zou hij hem dwingen om te vertellen waar hij Ella had gelaten. Hij verliet Anderson en Hardin en liep met groote stappenn aar het rancho-huis. Zij volgden op kleinen afstand, verschrikt door zijn gemoedslemming. Wilson kon het huis niet verlaten. Twee van Wainright's mannen stonden aan de Oostzijde, waar zij den zijkant, voor- en ach terkant konden bewaken. Anderson en Hardin stonden aan den Westkant. Toen Brazo de deur binnenging trok hij zijn pistool, want hij was overtuigd, dat Wiison op het eerste gezicht op hem zou schieten. Wilson was niet in de voorkamer en daarom liep Brazo naar de deur, die naar de eetkamer leidde. Daar, in een hoek, naar de deur gekeerd en met een pistool in de handt stond Wilson. Wilson's pistool was gericht. Brazo's pistool rustte onbeweeglijk in zijn rechter hand, de voorarm stijf legen zijn midden gedrukt, de elleboog gekromt. Wilson's band beefde, in zijn oogen glansde doods angst de loop van zijn wapen beschreef krampachtige cirkels. Het was duidelijk, dat hij Brazo had hooren komen, dat hii vastbesloten was om hem te dooden, zoo dra hij in de kamer instapte en dat, op het zien van Brazo, zijn moed hem bege ven had. Brazo liep van de deuropening weg en stond aan het eind der kamer zijn vijand aau te kijken. Hij sprak en zijn stem scheen de kamer te vullen met haar grimmige.! klank. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1