32e JAARGANG ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 No. 88 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE STUURMAN DOLFIJN. WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING. Het goede is kortzichtiger dan het slechte. Deel uw geluk en vreugde, maar draag uw smart alleen keur niemand waar dig haar te deelen. Het leven is een spoortrein op weg naar de eeuwigheid men neemt voor ons een kaartje bij de wieg en niemand weet aan welk station wij eens zullen uitstappen. Meet een bewezen dienst af niet naar hetgeen hij u waard is, maar naar het geen hij den andere heeft gekost. VEEL VERBRUIKERS AFGESNEDEN. Zuinigheid met gas en electri- citeit zeer dringend gewenscht. Bedenkt Dat het electricieits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. Dat daarom iedereen alles in hel werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Niemand kan thans nog den indruk heb ben, dat de beperking van het gas- en elec triciteitsverbruik geen „hoogst ernstige zaak" is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het belang van le deren burger. In de afgeloopen dagen zijn in verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en elec- triciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen had den overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tol het allernoodzake lijkste behoort. WAARNEMINGEN OMTRENT VLIEGTUIGEN MOETEN WORDEN GERAPPORTEERD. Voor eerste melding, welke tot vinden van gevallen vijandelijke machines leidt, een premie van f 20. Bekendmaking van Generaal der vliegers. De Weermachtsbevelhebber, generaal der Vliegers, Fr. Chrisliansen, maakt be kend Ik herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940, volgens welke elke waarneming over een landing, het sprin gen uit een vliegtuig of het verblijf van leden der vijandelijke weermacht, alsmede over het werpen uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied, terstond aan de dichtstbijzijnde instantie of Duitsche poi- tie-instanlie moet worden gerapporteerd. Voor elke mededeeling over een val of een noodlanding van Duitsche of vijan- j delijke vliegtuigen, op grond waarvan de plek, waar het vliegtuig is neergekomen wordt gevonden, krijgt degene die hiervan het eerst melding maakt, een premie van twintig gulden. De premie wordt ook dan uitbetaald, wanneer onderdeelen van vliegtuigen wur den gevonden en aangemeld welke het op ondubbelzinnige wijze mogelijk maken ie constateeren, dat een vliegtuig is neerge stort. De premie wordt uitbetaald door de dienst-instantie bij wie de aanmelding is geschied en wel onmiddellijk nadat het be richt gebleken is juis te te zijn. Onafhankelijk van deze aanmeldingspre mie worden evenals tot dusver, bedragen betaald voor bijzondere verrichtingen, die verband houden met het neerstorten van vliegtuigen of noodlandingen, zooals b.v. hulpverleening bij het redden van vliegtuig bemanningen, het bergen van vliegtuigen. Distributie van vaste brand stoffen. Voor kookdoeleinden, enz. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Augustus 1941 tot en met Zondag 31 Augustus 1941 de met 04 K.F. gemerkte bonnen van de kaarten M en N^ welke zijn uitgereikt aan verbrui kers, die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht geven op het koo- pen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fal !eksturf. Gedurende bovengerJ.1^tijdvak ge ven de met „Generator- .nthraciet achtste periode" gemerkte bonnen recht op •koopen van een hectoliter maximum 75 kilogram, anthraciet-nootjes of 50 Kg. turfcokes, terwijl de met „Generatorturf achtste periode" gemerkte bonnen gedu rende dit tijdvak recht geven op het koo pen van 50 stuks baggerturf. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. VAN DE 1.) HOOFDSTUK I. De avond van een heerlijken dag in de maand Juni was aangebroken. Reeds neigde de zon ten ondergang, maar nog verguldden hare schuinvallende stra len de toppen der hooge, zware eiken en spiegelden zich met gouden glans in de talrijke vensterglazen van het prachtig buiten, dat zich tot op den huldigen dag in een der gezondste en boschrijkste streken van ons vaderland, op ongeveer tien minuten afstands van het welva rend en in bloei steeds toenemend dorp B. verheft. Talrijke wandelaars bewogen zich in de breede, met diübbele rijen beuken omzoomde laan, welk zich in de rich ting van het dorp uitstrekte en toegang verleende tot het bosch, onmiddellijk achter het buiten gelegen en voor een groot gedeelte tot wandelpark ingericht. Heldere, vischrijke vijvers, zacht rui schende beekjes, een fraaie, welvoorzie ne hertenkamp en flink onderhouden wandelpaden, benevens de talrijke, tot rusten uitnoodigende banken, maakten deze plaats tot een waar lustoord voor oud en jong, en niet alleen de dorpsbe woners,, doch ook de vreemdelingen, die er meermalen vertoefden, vonden iets eigenaardig bekoorlijks in het ronddwa len tusschen die hooge, zware stammen te midden der heerlijke natuur. Ook thans zag men hier veel wande- laars zich verlustigen in den schoonen avond. Op een meer afgelegen plekje, vanwaar men naar den westkant een vrij uitzicht had, stonden een meisje en een jongeman arm in arm, zwijgend naast elkander. Beiden schenen in diep gepeins verzonken en hielden onafge broken hun blikken gevestigd op de bloedrood gekleurde kim, waar de zon als in eene zee van purper en rozen langzaam wegzonk. Nog slechts een klein gedeelte van den vurigen bol was zicht baar ten laatste verdween ook dit en alleen een helroode gloed, die bijna onmerkbaar in verschillende tinten over ging, wees nog de plaats aan, waar door de poorten van het stervende licht, wederom een schoone dag in het eeuwi ge niet was teruggezonken. Nog eenige oogenblikken bleven de beide jeugdige menschen roerloos en zwijgend naast elkander staantoen ontsnapte den jongeman een zucht en langzaam streek hij met de hand over het hooge,, breede voorhoofd. „Schoon, goddelijk schoon," mompel de hij zacht en drukte even den arm van het meisje, dat nog altijd de oogen van het pas verdwenen natuurverschijn sel niet had afgewend, doch nu het hoofd omwendde en hem zacht vroeg „Zeide je wat, Wal ter „Ik dacht eraan, Johanna, hoe ik, als morgen die heerlijke zon weder daar ginds is neergedaald, reeds ver weg zal zijn," antwoordde de jonkman en, an- Ncord-Hollandsch huisvuil naar den akker. Veenland bij Ilpendam wordt cultuurgrond. Op initiatief van den heer W. A. van Oorschot, burgemeester van Ilpendam, wordt sinds geruimen tijd bij wijze var werkverruiming laag gelegen riet- en veen land, ter oppervlakte van eenige honder den hectaren tusschen de dorpen Ilpen dam en Den lip, het z.g. Ilperveld, herscha pen in cultuurgrond, door middel van straat- en huisvuil afkomstig uit de ge meenten Amsterdam, Velsen en IJmuiden. Thans heeft voornemde burgemeester een streekplan ontworpen om aan dit be langrijke cultuurtechnische werkverrui mingsobject uitbreiding te geven. Hierdoor zal naar het Ilperveld worden vervoerd de vuilnis uit de geheele provincie Noord- Holland Aan de uitvoering van dit plan wordt volledige medewerking verleend door de studiecommissie voor vuilberging van het Instituut van Ingenieurs, alsmede door de Rijksinspectie voor de werkverruiming in Noord Holland. Met de uitvoering van dit streekplan zal dezer dagen worden begonnen. Hierdoor be reikt men cultiveering van slechts uit na tuurhistorisch oogpunt belangrijke veen gronden. N.S.B. opent Kindertehuis. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat het eerste van de reeks Kindertehuizen, dat de N.S.B. binnen afzienbaren tijd hoopt te stichten. Woensdagmiddag door den leider der N.S.B., ir. Mussert, is ge opend. Het heerenhuis „Westerhelling" op de grens van Berg en Dal en Nijmegen, is voor dit doel ingericht. Directrice van het Kindertehuis is Mej. Marinkelle uit Ber gen aan Zee. Massa-graf te Anjum blootgelegd. De slachtoffers van den vloed van 1570 SSij het leggen van de buizen voor de waterleiding bij de pastorie van de Herv. Gemeente te Anjum, in Friesland, stoot ten de arbeiders op vele geraamten van menschen, die hier vroeger in een massa graf schenen begraven te zijn. Bij open- legging van het groote graf bleken het overblijfselen tij zijn van eenige honder den lijken van mannen, vrouwen en kinde ren. De overblijfselen zijn alle opnieuw in één groot graf gelegd. In het jaar 1570 is te Anjum een groote dermaal een blik in de verte werpende, vervolgde hij „Dan zal de „Dolfijn" mij steeds verder van u wegvoeren. Laat ons daarom de weinige oogenblik ken, die ik nog in uw nabijheid kan doorbrengen Het meisje hief zwijgend het hoofd op en vestigde haar schoone oogen met zulk eene uitdrukking van smart op Walter, dat deze onwillekeurig ophield met spreken. Doch bijna terstond her stelde hij zich en vervolgde op bijna luchtigen toon „Kom, lieve, wees nu eens een moedig meisje en toon, dat je eene echt-Geldersche zijt, die dapper weet te dragen, wat niet te veranderen valt. Wie weet, hoe spoedig ik weder bij je ben Johanna antwoordde niet, maar bleef hem zwijgend en droevig aanzien. „En zoodra ik weer terug zal gekomen zijn, ga ik terstond naar uw vader, om hem de toestemming tot ons huwelijk te vragen. Want ik hoop als eerste stuurman weer in Holland aan wal te stappen, zoo je weet, en daarom zullen wij tot zoolang wachten." „O, Walter," fluisterde het jonge meisje thans, „geloof mij, je vertrouwt te veel op jezelven Waarlijk, je kent papa niet, en ik vrees maar al te zeer, dat hij nimmer in een huwelijk tusschen jou en mij zal toestemmen. Ik heb je reeds maarmalen gezegd, Walter, dat papa, hoe vriendelijk en goed overigens ook, erg op rangen, titels en rijkdom ziet, en als hij nu hoort, dat jij, dat „Dat ik maar een arme duivel ben, een ruwe, onbeschaafde zeebonk, die niets bezit, zijn stuursmansrang en zijn oude, blinde moeder," vulde Wal- vloed geweest, „De Allerheiligen Vloed" I die aan een 5C0 a 600 menschen te Anjum, die in de kerk vluchttenj welke op een terp stond, het leven kostte. Deze vloed, waarbij 1800 menschenlevens verloren gin gen, eischte te Anjum de meeste slachtof fers. Men meent, dat de z.g. „groote boom voor de Herv. Pastorie een herinnering is aan deze groote ramp. HENGSTENHOUDERIJ. De Staatscourant van Woensdagavond bevat het Paardenbesluit 1941, Hengsten- houderij. Hierin is o.m. bepaald dat stam- boekvereenigingen vergunningen geven lot het houden van één of meer goedgekeurde hengsten. De vergunning wordt geweigerd, wanneer naar het oordeel der vereeniging door het verleenen van een vergunning de belangen der paardenfokkerij geschaad worden. Het bezitten van hengsten zonder in het bezit te zijn van een vergunning, is verboden. Overneming slachtdieren. Met ingang van Maandag 28 Juli 1941 zijn de volgende wijzigingen gebracht In de regeling ten aanzien van de over neming van slachtdieren door de Ne- derlandsche Veehouderijcentrale. Wrakke slachtdieren. Wrakke (en afwijkende) slachtdieren, die niet in eenige voor slachtdieren in gestelde klasse zijn geplaatst, worden overgenomen voor rekening en risico van den leverancier, onder het bedin: dat alle kosten voor diens rekening ko men. Uitbetaling vindt plaats naar het geslacht gewicht. Daarnevens worden de wrakke (en afwijkende) slachtdieren niet meer te gen verborgen gebreken verzekerd. Slachtveeverzekering. De premies der runderen in de AA. A, B en C klasse worden met f 1.ver laagd. terwijl die in de D. Klasse met f 1.wordt verhoogd. Voor vette kal veren is de premie gesteld op f 0.40. Noodslachtingen. Het afslachten van dieren, die in nood zijn geslacht, mag slechts geschieden op een openbare slachtplaats, in een nood- slachtplaats of een inrichting, die vol doet aan de eischen gesteld in artikel 19 der Vleeschkeuringswet (S. 1919 No. 524.) Het goedgekeurde en voorwaardelijk goedgekeurde vleesch, van noodslachting afkomstig, moet aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale worden geleverd onder beding, dat alle kosten van slacht- loon, keurloon, sterilisatie of verkoop over de vrijbank enz. voor rekening van den eigenaar komen. Verplichte rundveelev ring. Voor een rund. hetwelk in nood is ge slacht en aan bouten 'een totaal gewicht van 150 kg of meer opgebracht heeft, zal door de plaatselijke toewijzingscom missie een noodslachtingsver klaring worden uitgereikt. Voor wrakke runderen, welke aan bouten een totaal gewicht van 150 kg ol meer opbrengen, worden door de Ne - derlandsche Veehouderijcentrale leve- ringsbewijzen verstrekt, welke aan de" leveranciers zullen worden toegezonden. Scheuring van grasland. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ook dit jaar wederom en in nog grootere mate dan het vorige jaar het scheuren van grasland zal worden be vorderd. Daarom is de scheurpremie verhoogd tot f 125.— per ha gemeten maat. Even als voor oogst 1941 wordt echter de eisch gesteld, dat het te scheuren grasland, wil het voor scheurpremie in aanmer king komen, eerst door den Productie- commissaris goedgekeurd moet worden. Bij de beoordeeling hiervan wordt na gegaan, of het grasland, als bouwland gebruikt, een behoorlijk gewas kan op leveren. terwijl tevens is bepaald, dat bet perceel van dien aard moet zijn, dat het, als grasland gebruikt, in 1942 een behoorlijke opbrengst aan gras kan doen verwachten. Voor het scheuren van versloten kunstweide, stoppel van Wes- terwoldsch raaigras of klavervelden, welke toch gescheurd moesten worden, wordt geen premie betaald. Verder za! gedurende de groeiperiode worden na gegaan, of de bewerking en verzorging van het gewas aan redelijke eischen voldoen. Nieuw ingepolderde kwelders komen voor de scheurpremie niet ui aanmerking. De teelt van peulvruchten op ge scheurd grasland is verboden. Gescheurde graslanden, waarvoor ter vervanging in 1942 bouwland als kunst- weide of klaver wordt gebruikt, komen voor een overeenkomstige oppervlakte niet voor scheurpremie in aanmerking. Boven de scheurpremie van f 125. per ha wordt ter bevordering van den verbouw der volgende gewassen nog extra-premie gegeven van f 75.— per ha a) indien op het gescheurde land kool zaad wordt verbouwd en geoogst en b) indien en voorzoover op het bedrijf, waar gescheurd wordt, méér aardappe len worden verbouwd dan in 1941. Over dezelfde oppervlakte wordt na tuurlijk slechts één keer deze extra premie uitgekeerd. Opgaven van te scheuren perceelen moeten geschieden aan de gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisatie en wel zoo spoedig mogelijk. Voor gronden, waar voor de aanvrage na 1 Maart 1942 bin nenkomt. zal als regel geen scheurpre mie worden toegekend. Zooals vanzelf spreekt is iedereen vrij ter glimlachend aan, waarna hij op be moedigenden toon vervolgde Kom, kom. mijn beste Laat ons hopen op de toekomst en niet treuren vóór den tijd. Nogmaals, wie weet, hoe alles naar wensch zal afloopen Zoo iets is meer gezien in de wereld Doch het meisje schudde weemoedig het hoofd en antwoordde zacht,Neen, Walter, neen Je weet niet en kunt je dus niet voorstellen, met welk eene ge ringschatting papa gewoonlijk neerziet op menschen, die werken moeten, om in hun onderhoud te kunnen voorzien O. ik vrees, dat hij van je aanzoek nim mer iets zal willen hooren En dat is het nog niet alleen, wat mij zoo bevreesd maakt voor de toekomst, maarmaar Het meisje sloeg de handen voor de oogen en brak plotseling in een hef-' tig snikken uit. „Johanna. lieve,, wat nu riep de jonge zeeman verschrikt, terwijl hij het vreeselijk ontroerde meisje in de armen drukte, „zeg mij toch, wat is er gebeurd Je bent den geheelen avond al zoo vreemd en stil geweest. Is er iets, Johan na, zeg het mij dan." „Ik ben bang, Walter kreet het meisje, hare armen om zijn hals slaande, „bang Bang Waarvoor, mijn kind Wees maar gerustik zal bij den ouden heer wel zoo „Neen, dat is het niet," snikte Johan na. „Maar dan begrijp ik er niemandal van, lieve. Komaan, biecht eens op waarvoor ben je nu eigenlijk bang Hij trachtte haar in de oogen te zien, doch zij wendde het gelaat af en begon nog heviger te snikken. .Johanna. lieveling, nu maak je me werkelijk ongerustriep Walter zacht, haar over de lange, blonde haren stree- lende, die in rijken overvloed langs hals en schouders nedergolfden, „zeg mij toch, wat er is voorgevallen Johanna trachte haar tranen te dro gen en het snikken te bedwingen, doch dit gelukte haar slechts ten deele, en met moeite bracht zij eindelijk uit ,.Ikik heb een voorgevoel dat. datdat „Johanna, mijn beste," begon Waiter op liefderijken toon, een weinisje uit den koers geraakt, naar het mij voorkomtje hebt je muizenissen in dat mooie kopje gehaald, muizenissen, die ik er gaarne zoo spoedig mogelijK uit zou willen drijven. Wil je mij nu eindelijk eens zeggen, wat er aan de lucht is, of vindt je het misschien beter, dat wij er heel niet over spreken „Ik zal je alles zeggen, Walter," ant woordde Johanna zacht en, hem even aanziende, begon zij op aarzelenden toon „Ik weet niet, hoe het komt, maar al sedert eenige dagen is het, als of een geheime stem mij telkens influis tert, dat mij een groote ramp zal tref fen, dat een vreeselijk ongeluk mij bo ven het hoofd hangt, en niet alleen mij. Walter. maar ook jou en mijn vader. Zeg mij nu eens ronduit, geloof je aan een voorgevoel Zij zag hem angstig aan en Waiter, dit dit zeer goed opmerkte, haastte zich, terstond op luchtigen toon te antwoor den „Volstrekt niet, mijn kind, en ik heb er ook nooit aan geloofd, daar mij reeds (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1