gesloten. Wagenmakerij DeValk G. de Boei lacz. [S No. 133 Middenmeer Z> Z) Z> ïïlijnfiaïdtfes Fa. GEBR. OUDIJK WEGENS VACANTIE J. VAN DER KOOI, om grasland te scheuren, zonder dat hij 2. Voorzoover aflevering via een vei- voor scheurpremie in aanmerking ing geschiedt, mag zij slechts plaats hebben wenscht te komen. In dit geval is hij 1 aan het Provinciale Bureau der V.B.N.A. afgifte van een afleveringsbriefje, schrijven door een landkoopman of geheel vrij in de keuze van zijn gewas-! tegen sen, behoudens de verboden gewassen! uit te en gele mosterd. NACHTELIJKE FIETSER OVERVALLEN Op den weg van Tiel naar Buren hebben drie mannen een inwoner van Buren, den heer H. D.. toen deze 'sa- vonds per fiets uit Tiel huiswaarts keerde, overvallen.waarbij één der aan vallers zelfs van een mes gebruik g maakt heeft, waarmede hij D. enkele flinke steek- en snijwonden toebracht. Een toevallig passeerende auto van den Centralen Crisiscontroledienst bracht uitkomst. De vijf gewapende controleurs, waaronder zich een oud marechaussee bevond, hadden D. spoe dig bevrijd, en zij voorkwamen tevens, dat de aanvallers het hazenpad kozen. Toen de inmiddels gewaarschuwde Burensche politie ter plaatse verscheen, kon zij de drie vechtersbazen, de ge broeders Z. uit de gemeente Zoelen. dan ook zonder meer in ontvangst nemen. De hoofddader werd in Buren in ver zekerde bewaring gesteld, de beide an deren werden elders ingesloten. Bij allerlei pijnen: Helpen veilig en vlug. Doos 70 en 50ct PRODUCTIE-VERMINDERING MAAR KWALITEITS - VERMEERDERING. Een merkwaardige consequentie van de papierrantsoeneering. Het behangselpapier zal in de naaste toekomst van betere kwaliteit zijn. De dagen van het eenvoudige bedrukte papiertje zijn voorbij. Er wordt nu een stevig in reliëf bedrukt papier op de markt gebracht dat door zijn schoon heid en zijn lichtwerking in het Interi eur bijzondere voldoening zal schenken. Bij reliëfdruk wordt het papier bedrukt met een emulsie, die het papier geheel bedekt, zoodat wasch- en lichtechtheid kan worden gegarandeerd. Het gewone papier, dat in het verleden, toen er on beperkte grondstoffenvoorraden waren, op groote schaal werd gefabriceerd, veiv bleekte meestentijds na eenige. maanden. Wie er aanstoot aan nam. liet ijlings weer den behanger aanrukken. Nu zul len we wat zuiniger met behangselpapier moeten omgaan, de fabrieken ontvan gen slechts 25 a 30 van haar normale verbruik, maar wat er nu geproduceerd wordt is waard om er zuinig mee te zijn. Of beter gezegd het is al zuinig voor zichzelf door de zoojuist vermeide hoedanigheden. En wanneer ge wat moois uitzoekt, hebt ge er ook des te langer genoegen van. Houdt vermindering van den aanvoer van grondstoffen in veel gevallen in. dat een bedrijf slechts op een fractie van zijn normale capaciteit kan werken, ten aanzien van de behangselpapierin dustrie geldt dit niet. zoo zeide de heer F. C. Doodeheefver, directeur van d? behangselfabriek van Rath Doode heefver te Amsterdam. Want hier zal de productie-vermindering kwaliteitsver meerdering beteekenen. Aan het druk- procédé kan meer tijd worden besteed dan toen men per week enkele honderd duizenden rollen behangselpapier moest afleveren van het gewone bedrukte gen re. Want toen door één pers rolde en gereed was, moet nu door drie, vier per sen worden gevoerd, want het reliëf drukprocédé is ingewikkeld en tijdroo- vend. Maar de kwaliteit wint er bij, hel fabriekmatige gaat er af. Bij het nieuwe productie-proces zal de capaciteit van de fabriek tot een vijfde dalen. Nu er zooveel minder pa pier is, is dit geen bezwaar, tegendeel. Zoo is de consequenntie van de papier rantsoeneering voor deze vooruitstre vende industrieeen betere kwaliteit van het product, een fabriek die op volle capaciteit aan het werk blijft, een consequentie die èn producent én con sument voldoening zal schenken. ccn comniissionnair van de V.B.N.A. 3. Gedurende de maand Augustus geldt de verplichting tot afleveren aan het Pro vinciaal Bureau ten aanzien van alle aard appelen boven 28 mm. vierkantsmaat. 4. In de z.g. grensstrook zal de aanzeg ging tol levering schriftelijk door het Pro vinciaal Bureau worden gedaan. Het daar toe door den teler ontvangen formulier dient tevens als vervoerbewijs voor het vervoer naar de laadplaats. 5. De aardappelen moeten worden gele verd practisch vrij van grond en gebreken. 6. De definitieve keuring der partij door den landkoopman geschiedt op de laadplaats. 7. Ingeval de landkoopman heeft ver zuimd vóór de aflevering op de boerderij de noodige aanwijzigingen te geven of te doen geven door een commissionnair lol het klaar maken, heeft hij niet het recht op de laadplaats de partij te keuren. 8. De prijzen zijn voor de maand Au gustus als volgt vastgesteld 4 t.m. 9 Aug. 1941 f 4,50 per 100 Kg. 11 tm. 16 Aug. 1941 f 4,25 per 100 Kg. 18 t.m. 23 Aug. 1941 f 4.05 per 100 Kg. 25 t.m. 30 Aug. 1941 f 3,90 per 100 Kg. Deze prijzen gelden voor alle soorten aardappelen zoowel van klei-, zand- als veengrond, met uitzondering van duinzand aardappelen en bij levering „af boerderij.' 9. Bij levering „franco laadplaats" ont vangt de teler als vergoeding voor het vervoer vanaf de boerderij naar de laad plaats een bedrag van f 0.15 per 100 Kg. Deze regeling is voorloopig en kan met in gang van 1 September eventueel nog wij ziging ondergaan. 1. Het vervoer van het land naar de bedrijfsgebouwen van den teler kan plaats hebben zonder geleidebiljet, maar aan de controleerende ambtenaren moet desge vraagd worden aangetoond, dat hel een dergelijk vervoer is. 2. Hetzelfde geldt met betrekking tot het vervoer van het land, resp. de bedrijfs gebouwen naar de laadplaats of de veiling en terug (in geval van afkeuring.) 3. Indien echter het bedrijfsgebouw, de laadplaats of de veiling is gelegen binnen een consumptiegebied, dient voor het ver voer binnen dit gebied een geleidebiljet te worden aangevraagd bij de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten, of den Plaatselijken Bureauhouder of wel - in geval van afkeuring - bij den han delaar, die voor het Provinciaal Bureau der V.B.N.A. optreedt. 4. In verband hiermede volgt nog een afzonderlijke publicatie inzake het ver voer binnen de vastgestelde consumptie- en productiegebieden. 5. Voor het overige wordt gewezen op de nog steeds van kracht zijnde bepaling, dat gedurende den geheelen Zondag en op werkdagen na 19 uur, 's avonds en vóór 6 uur 's morgens alle vervoer van aardap pelen verboden is, tenzij het is gedekt door een geleidebiljet, afgegeven door of van wege de N.I.C.A. of de V.B.N.A. Veeleveringsbortnen zijn niet meer verhandelbaar. koeien noodig was. Deze verhandelbaarheid heeft echter hel onvoorziene gevolg gehad, dat de prij zen er van excessief zijn gestegen. De le veringsbonnen zijn een soort, speculatie object geworden in handen van handela ren, die hiermee a la baisse a la hausse spe culeerden. Het kwam voor, dat een hanüe laar met een dik pak leveringsbonnen in den zak een markt bezocht om, als de daar geboden prijs hem niet hoog genoeg was, zich naar een andere markt te bege ven. De handel in bonnen vertoonde de typische kenmerken van een handel in speculatie-objecten. Daarom is aan de verhandelbaarheid van de afrekeningubewijzen na 1 Augustus een eind gemaakt.J De gang van zaken kan nu als volgt wor den aangegeven. Een boer zal, om aan zijn leveringsplich! te kunnen voldoen voortaan een koe moe ten leveren of op zijn naam door een an der moeten leveren. Men zou de opmerking kunnen maken, dat een veehouder toch aan een hande laar zal kunnen opdragen, op zijn naam aan de centrale een koe te leveren. De boer krijgt dan den bon, welke bewijst dat hij aan zijn leveringsplicht heeft voldaan. Inderdaad is het mogelijk, dat thans, »n plaats van den handel in bonnen, lot op zekere hoogte een handel in koeien ont staat. Maar, door een eind te maken aaa verhandelbaarheid van bonnen, remt men de mogelijkheid van speculatie. Bij een han del in papieren kan speculatie licht ont staan, maar een speculatie in koeien zou onder de tegenwoordige omstandigheden met groote moeilijkheden gepaard gaan, gezien de bezwaren ten aanzien van voe dering, stalling en vervoer. De kosten en moeilijkheden zullen den handel wel belet ten een zoo grooten voorraad koeien aan te houden, als voor speculatie noodig zou zijn. Regel wordt nu, dat alle leveringsbon nen, welke 1 Augustus of later zijn geda teerd, niet verhandelbaar zullen wezen. Zij zijn dus alleen geldig voor den veehou der, op wiens naam zij zijn gesteld. Wij zeggen hier met opzet „geldig voor den veehouder", omdat een handelaar, die op eigen naam levert om aan zijn inleverings plicht te voldoen, ook als veehouder is aan te merken. De handelaar echter^ die voor een veehouder aan de Nederlandsche Vee houderij Centrale levert, dient wel toe te zien, dat op den bon de juiste naam, adres en organisatienummer van zijn opdracht- gever vermeld wordt. Als hij dit verzuimt, kan hij zijn opdrachtgever ernstig nadeel berokkenen. Leveringsbonnen vóór 1 Augustus afge stempeld, kunnen zich reeds in handen van derden bevinden en blijven dus uil I den aard der zaak gedurende hun looptijd van veertien dagen, geldig. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. AFSCHEID BURGEMEESTER SMEDING. Zooals we reeds in een vorig nummer hebben gemeld heeft ir. Smeding in Hotel Smit te Middenmeer in intiemen kring afscheid genomen van de leden van den gemeenteraad. Hieronder een foto van deze afscheidsstonde Zittend van 1. n. r. zittend Weth. A. C. de Graaf, Weth. P. C. J. Peters, burgem. van Medemblik, Mi. A. J. Bakker, commissaris der prov., Ir. S. Smeding, voorz., A. Blaauboer, Secr. staande van 1. n. r. H. Leijten, C. L. de Bruijn, secr. der Wieringermeerdirectie, Mr. A. F. Kamp, dijkgraaf Holl. Noorderkwartier, A. van Oers en J. Venhuizen. GEMEENTE WIERINGEN. Regeling late aardappelen, oogst 1941, De Provinciale Inkoopcentrale van Ak- boven een jaar, zooals dit kerbouwproducten voor Noord Holland 1940 was. Aan speculatie is een eind gemaakt. Ingaande 1 Augustus. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorie- ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat, van 1 Augustus af, de afrekeningsbewijzen> terzake van veelevering door veehouders niet meer verhandelbaar zullen zijn. Deze bewijzen zullen dus alleen kunnen worden ingeleverd door den veehouder, op wiens naam zij zijn gesteld, en strekken voortaan slechts als bewijs, dat deze aan zijn leve ringsplicht heeft voldaan. Voortaan zal op de afrekeningsbewijzeu moeten worden vermeld De naam van den veehouder, die door deze inlevering aan zijn leverings plicht voldoet b. De naam van den murkthandelaar, door wiens bemiddeling het rund wordt geleverd. Levert de markthandelaar voor eigen re kening, dan zal de inlevering gelden mindering van zijn eigen levering? plicht. Bovenstaande mededeeling geeft aanlei ding te herinneren aan het beslaande voorschrift dat de veestape! in December j 1941 met 20 pCL moet zijn ingekrompen, ergeleken bij het totale aant al dieren ;nde iNovember deelt mede, dat op 4 Augustus 1941 de regeling voor late aardappelen, oogst 1941, ingaat, In verband hiermede vestigt zij de aandacht op het volgende 1. Consumptie-aardappelen a. Rooiverbod. Tot 1 Augustus 1941 is van kracht het reeds bestaande rooiverbod. Met ingang van genoemden datum is het rooien van aardappelen vrij en behoeft men daarvoor geen vergunning meer aan te vragen. b. Aflevering. 1. Tot en met 3 Augustus 1941 mag aflevering van aardappelen niet anders plaats hebben dan via een veiling. Daarna, dus met ingang van 4 Augustus, bestaat geen veilingsplicht meer, tenzij men tegen over de veiling, waarbij men Is aangeslo ten, een statuaire veilingsplicht heeft. In het laatste geval dient aflevering via de veiling plaats te hebben. Iedere veehouder is onderworp en aan een verplichting om vee te leveren aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Hij krijgt uit dien hoofde een aanslag. Het to taal van de leveringsaanslagen echter is veel grooter dan 20 pCt.. van den veesta pel. Want bij de ver plichte veelevering kan niet alleen v/ord<rn rekening gehou den met de inkrimping, van den veestapel met 20 pCt., die als gc.-volg van de beperkt heid der voorraden veevoer noodig is, maar moet ook de normale^ jaarlijkscthe .uitstoot" van den veestapel in aanmer king worden genorjien. Ook deze „uit stoot" bedraagt on geveer 20 percent. Aanvakelijlr he efl men den handel in afrekeningsb-ewijze n toegestaan omdat de veehouders er do' jr in staat worden gesteld te leveren op h' jt oogenblik, dat hun dit, met hel oog of hun bedrijf, bet best uit kwam, zo'nder d jat hiervoor een handel in FILMNIEUWS. Zaterdag- en Zondagavond in Cinema de Haan Toni Kern, Hans holt Wurzinger, brits Kampers, Leni Lahc taler en Heli Finken- zeller met de Wiener Sangerknaben. Ditmaal kan men weer eens de prachti ge zang beluisteren, die deze jongens ten gehoore brengen. Tevens krijgen we mooie wintergezich- ten te aanschouwen en kunnen we de ski- sport bewonderen. Door het geheel is een aannemelijk ver haal gevlochten, zoodat in deze film alles wat oog en oor boeit, is verwerkt. Zondagmiddag 3 uur JACOH HAMEL. Deze naam is in den lande zoo overbe kend, dat wij eigenlijk geen nadere aandui ding behoeven te geven. Toch willen we in het kort verklappen, wat men zooal te hooren en te zien krijgt. Kinderen zullen de bekende radioliedjes zingen en verschillende zullen worden uit gekozen welke alleen zullen zingen en waarvoor een belooning niet achterwege blijft. Ook prof. Antoini zal dien middag op treden en zijn goocheltoeren verloonen. Dan komt „De Kleine August" de spre kende en zingende pop, ons bezoeken. Ook de Oud-Holl. Poppenkast is er Zoo men ziet, een schitterend program ma voor jong en oud. Houdt dus Uw middag vrij en geniat van dit alles, daar er slechts één voorstel ling gegeven wordt. Predikbeurten Wieringen. ZONDAG 3 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. H,-lioef v.m. 10Vs uur Ds. van Beek. Den Oever nam. 2Vï uur Ds. van Beek. Westerland 'sav. Th uur Ds. van Beek. Woonsdag 6 Aug. 'sav. 8 uur Hervorm de Zusterkring Oosterland. Donderdag 7 Aug. 'sav. 8uur V.C.J.B. te Hippolytushoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. GEEN DIENST. EVANGELISATIE. H-hoef v.m. 10 uur de heer O. Deen. Den Oever v.m. 10 uur de hr. L. Brasser. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 uur Ds. M. Schenkeveld. H.-hoef nam. 2.30 uur Leesdienst. Den Oever v.m. 10 uur Leesdienst. I Den Oever nm. 3 u. Ds. M. £chenkeveld. Ce Gastendag van de Volksboogeschool- cursus en Bocrinnenbond. Als intermezzo in de twaalfdaagsche Meisjes Volkshoogeschoolcursus te Sloot- dorp, die heden beëindigd wordt, heeft men Donderdag een gastendag georganiseerd, waaraan de plaatselijke afdeeling Wierin- germeer van de Boerinnenbond haar mede werking verleende. Deze gastendag is een groot succes ge worden Ruim 3C0 dames en enkele hoe ren waren naar Slootdorp gekomen, velen hadden een lange reis hiervoor moeten maken. De meeste waren per fiets, doch er waren er ook een aantal uit de omgeving die het vervoersvraagstuk op andere wijze hadden opgelost door te komen op een plattelandbouwwagen, waarop tuinbanken waren geplaatst. Het is een groot geluk geweest, dat bet deze dag is droog gebleven, waardoor oen gedeelte van het programma buiten kon den afgewerkt. Het openings- en welkomwoord werd uitgesproken door de presidente van de Boerinnenbond in de Wieringermeer, Mw. M. Doornbos-Wagendorf, die haar vreugde jver uitsprak, dat zoovelen de zaal van Hotel „De Wieringermeer" vulden. Mej. Mien van der Heijde, de leidster van de Meisjescursus, vertelde daarna één en ander van het Volkshoogeschoolwerk en las vervolgens een gedicht voor uti ,Ons Volk." Mej. Schuringa) de zangleidster, hield daarna een openbare zangles met de aan wezigen. Eerst schoorvoetend. doch al spoedig klonken uit volle borst de liederen die Mej. Schuringa met de dames instudeerde. Er werden nog door verschillende meis jes een gedicht gedeclameerd. Mej. A. Schermerhorn, hoofd van de ishouding van de cursus, die deze dag juist haar verjaardag vierde, werd nog op aardige wijze door haar meisjes gehuldigd. Dan was er nog een groote verrassing de vorm van een parodie, op de onthul ling van een standbeeld voor Mej. Mien van der Heijde. Het geval speelde zich af in het jaar 2041 op 31 Juli, dus juist 100 jaar geleden, Om de zaak te completeeren, had men de diverse kleinkinderen ten tooneele gevoerd. Het was namelijk juist 100 jaar geleden dat de eerste Volkshoogeschoolcursus te Slootdorp werd geopend. De dame die de rol van burgemeester van Wieringermeer vervulde, heeft een ge boren redenaarstalent. Wij kunnen in dit korte bestek over dit aardige stukje niet uitvoeriger uitwijden. Het was RAAK en verwekte danig hilariteit. Zoo kwam dee morgen binnenshuis om. De lunch gebruikte men buiten, op de open plek in hel boschje, waarbij voor de noodige afwisselinn ook hier was zorg ge dragen, Er werden volksdansen uitgevoerd, rylhmische gymnastiek, er werden liede ren gezongen enz. Voor de begeleiding van een en ander had men de heer Jan Aij be reid gevonden. In den namiddag werd de Wieringer- meerfilm van de W.-Meerdirectie vertoond. Voor velen nieuw, anderen hadden hem reeds gezien, doch hoe ook, het is een ge not deze film te zien, vooral het eerste ge deelte van de film. Een cursist dankte namens haar mede cursisten de commissie. Mej. van der Heijde sloot deze dag met eenige welgekozen woorden. Hel was een uitstekend geslaagde dag. ZWITSERSCHE Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente Opgericht 1857, Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. GEMENGDE VERZEKERING Verzekering tegen KOSTprijs Gunstige Polisvoorwaarden Kantoor voor Nederland Heerengracht 514, Amsterdam C„ Telefoon 45458 Inspecteur E. M. van Schaaik, Platanenlaan 21, Bloemendaal. Telefoon 22595. BIEDT ZICH AAN een Z. H. BOERENZOON, P.G., voor AKKERBOUW of GEMENGD BEDRIJF, goed kunnende melken, ploe gen en verdere werkzaamheden ver staande. Brieven onder letter R. Bureau Wierin- germeerbode, Middenmeer. Ondergeteekende maakt bekend, dat hij TELEFONISCH IS AANGESLO TEN ONDER Met beleefde aanbeveling Loondorschbedrijf, P. A. PAUWELS, Torenstraat 52, Middenmeer. Zaadteelt Zaadhandel WADDINXVEEN. GRANEN. KLAVER GRAS- BIETEN- Vert. B. BIESHEUVEL Pz. Molenweg 33 Rijk Haarl-meer. SLOOTDORP Tel. 22. NIEUWBOUW - REPARATIE aan alle mogelijke wagens en houtwerk voor machines. Bandenreparatie enz. Inruilen. Beleefd aanbevelend, is onze zaak van MAANDAG 4 AUGUSTUS TOT DINSDAG 12 AUGUSTUS Woninginrichting - Manufacturen Slootdorp. Tel. 1.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2