WIERINGER COURANT VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. GRIJPT HET ZWAARD! ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 No. 88. INGEZONDEN STUKKEN. Bouw van silo's. Mededeeling No. 18. Er is belicht ontvangen van den aannemer, dat hij kans ziet dit jaar nog een aantal silo's in de Wieringermea- te bouwen. In verband met den reeds ver gevorderden tijd kan hij niet garanC:eeren dat alle te bouwen silo's nog vóór het inkuilen van dezen herfst gereed zijn. Wel is het vrij zeker, dat zij dit jaar nog geplaatst kunnen worden. Ook al zou het getal 30 of meer stuks bedragen. Er moet echter zekerheid zijn omtrent het aantal te bouwen silo's, omdat de vergunningen voor het verkrijgen van materiaal van te voren moeten worden aangevraagd. Dit houdt in, dat er dan opgerekend moet kunnen worden dat liet aantal, waarvoor een vergunning wordt gevraagd ook inderdaad geplaatst kan worden. En tevens, dat nagekomen aanvragen eerst weer moeten blijven liggen tot er opnieuw een voldoend aantal zijn binnengekomen. Aangezien de tijd dringt verzoeken wij aan gegadigden zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij den secretaris, omdat in de komende week onze to- taalaanvrage zal worden verzonden. Wij sluiten de aangifte Donderdag 7 Aug. a.s. Tot op heden werden 23 silo's aangevraagd. Men geve tevens de gewensch- te grootte op bijv. een silo over 1 of 2 ha. De prijzen zullen liggen tusschen f 120 en f 165 (zonder opzetstuken.) Verbouw van koolzaad. In verband met de momenteel bestaande belangstelling voor den verbouw van koolzaad, welke van groot belang kan worden geacht voor de toekomstige vetvoorziening van ons land, kan het misschien zijn nut hebben eenige publi caties te doen omtenrt de resultaten welke verkregen werden met een koolzaad proefveld, aangelegd door de Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wie- ringermeer op het bedrijf van den Heer C. J. den Engelse (Staatsbedrijf) Ulke- weg B. 42. De bedoeling van dit proefveld was een rassenvergelijking tusschen het al gemeen bekende Hamburger koolzaad (Mansholt) en Lembke's en Janetzki's koolzaad, waaraan nog een 3-tal Duitsche stammen werden toegevoegd,, waar van stam' I op het oog kennelijk overeenkwam met Lembke's koolzaad, Stam III het Janetzki type vertoonde en S am II meer een tusscher-vorm geleek. Algemeengegevens. Grondsoortgoede kleigrond Voorvruchtvlas met matige roode klaver Veld geploegd 22 Augustus Gezaaid na 2 x eggen op 27 Augustus Opp. veldjes 0.52 are Hoeveelheid zaaizaad 5 kg per ha. Rijen-afstand 40 cm. Bemesting: 300 kg super per ha (Sept600 kg kalkamm. per ha (Maart). Aantal herhalingen Voor de rassen 3, voor de stammen 1. Enkele cultuurgegevens. De veldjes werden gezaaid op tamelijk goeden kleigrond, waarop een voor vrucht van vlas waaronder roode klaver, hetwelk een matige groenbemesting gaf. Nadat de veldjes een goede opkomst te zien gaven zijn ze eind September iets uitgedund en schoongehakt. Ondanks de vrij strenge en aanhoudende win ter is van uitvriezen op dit proefveld niets gebleken. De stand van alle veld jes was goed, en er is geen enkel nadeel van de vorst geconstateerd. Begin Mei zijn de veldjes nog wat uitgedund en doorgehakt, zoodat de plnaten bij een rijafstand van 40 cm 10 cm op den regel stonden. Ziekten of beschadigin gen kwamen practisch niet voor. Beperkende maatregelen ten opzichte van den veestapel, j Wieringen, Aug. 1941. Aanzienlijke inkrimping van het Mijnheer de Redacteur i aantal varkens. Eieren over eeni- £inde April hebt U in uw kolommen een gen tijd hoofdzakelijk voor zieken, „ingezonden" van mij geplaalil waarin een I samengaan van vrij- en rechtzinnig in de HET VOER ZAL WORDEN Herv- Kerlt °P Wieringen en de slichting I van een tweede rechtzinnige predikant- BESTEMD VOOR OPFOK. plaats werd voorgestaan. Gaarne zou ik aan het toen naar voren gebrachte eenige Op de persconferentie van heden heeft^ beschouwingen vastknoopen en roep daar- de directeur-generaal voor de voedsel- toe andermaal de gastvrijheid van Uw blad voorziening, ir. S. L. Louwes, medege- in. Voor opneming moge U zich van mijn deeld, dat de zeer slechte veevoederpo-oprechten dank verzekerd houden. Sitie, tengevolge van het ""uitvallen van' Met opzet heb ik eenige maanden ge- den import, het nood. 'lijk maakt, wacht aleer op het toen bepleitte terug te dat ten opzichte van bepaalde onder- komen. I-Iet voorstel daarin geopperd, be- deelen van den veestapel zeer vérgaande teekent een her-oriêntatie van het Herv, beperkende maatregelen worden geno- kerkelijke leven op Wieringen en waar men. zulks van ingrijpenden aard is, is ieder Uit den aard der zaak zullen hierdoor jachten of drijven en iedere forceering ge in de eerste plaats worden getroffen dieheel en uit den booze. Zij wien zulks deelen van den veestapel, die vrijwel aangaat( moeten den tijd hebben rustig en geheel op den import van krachtvoeder weloverwogen hun oordeel te kunnen vor- waren aangewezen. Voornamelijk dus men- Aan een practische uitvoering van het pluimvee en de varkens. Voor den'^el v°°"tel valt voorloopig nog niet rundveestapel is reeds bekend gemaakt, denken, daarvoor heeft ie zaak te veel hoever de beperking zal gaan. Verdere'voeten in aarde, doch alvorens» het ook inkrimping van den rundveestapel zal,l maar aan de orde kan komen moet er in het nationale belang, zooveel moge- lijk worden voorkomen. Teneinde de ingekrompen rundvee stapel zoo gezond en zoo productief mo gelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gese- serveerd. Daar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig be zuinigd kan worden, spreekt het van zelf, dat datgene wat overblijft voor den pluimveestapel en den varkenssta pel, niet veel zal kunnen beteekenen. Bij de verdeeling van het weinige, nog beschikbare veevoeder voor den' principe bereidheid zijn in dien geest Ie werken. Dit te stimuleeren is het doel |van dit schrijven. Tot mijn blijdschap is de reactie op mijn artikel van destijds niet tegengevallen. Waar ik mijn oor te luisteren heb gelegd, bleek men veelal, ik mag wel zeggen in den regel, te verlangen naar meer activi teit in de Herv. Kerk en ontveinsde men zich geenszins dat zulks van de stichting van een tweede predikantsplaats het ge volg zou worden. Toch zag men in een en kei geval nog bezwaren en meende dat een samengaan tusschen de beide groepen practisch op een fiasco zou uitloopen. M.i. wordt dit gevaar geheel en al over schat. Dit gevaar bestaat niet of nauwelijks Opbrengstgegevens Hamburger Lembke's Janetzki's Stam I Stam H Stam III Datum van Oogsten 17 Juli 21 Juli 15 Juli 21 Juli 15 Juli 15 Juli kg zaad per are 31.5 35.4 34.6 36.5 34.6 33.6 Verhoudings tabel 100 1124 1098 1159 1098 106.7 kg stroo kaf 63.5 80 70.2 80.5 71.3 70.2 gem. lengte v.h. gewas 1.20 m. 1.50 m. 1.43 m. 1.54 m. 1.62 m. 1.44 m. Uit deze gegevens blijkt duidelijk dat de Hamburger, in opbrengst belangrijk ten achter komt bij de Lembke en Janetzki, terwijl de 3 stammen (waarvan zooals reeds vermeld is stam I kennelijk overeenkomt met de Lembke) ook geen slecht figuur maken. De korrelkwaliteit van de beide nieuwe rassen lijkt belangrijk beter dan die van het Hamburger koolzaad. Het zaad van Janetzki's maar vooral dat van Lembke's is veel grover en meer gelijkmatig zwart van kleur dan dat van het Hamburger koolzaad. Deze verschillen zijn werkelijk zeer opvallend. Wat het maaien met de binder betreft, kan worden opgemerkt dat dit bij Lembke's vermoedelijk even goed zal gaan, als bij de Hamburger, aangezien dit gewas, al is het wat langer, voldoende stevig blijkt. Dit in tegenstelling met Janetski's, dat slapper is. De algemeene indruk van dit proefveld is dan ook deze, dat gezien de op- brengstcijfers van de Lembke, dit ras voor uitzaai zeer zeker kan worden aanbevolen. Een bepaling van het oliegehalte van de diverse rassen en stam men welk onderzoek nog gaande is, zal wellicht een en ander nog kunnen verduidelijken. Zaaizad van Lembke's en Janetzki's koolzaad wordt door de firma Kraai te Vlagtwedde (Gr.) in Nederland geïmporteerd. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat hoewel vroeg zaaien natuurlijk de voorkeur moet hebben, ook met een zaaitijd van eind Augustus nog wel zeer goede re sultaten zijn te bereiken. Dit proefveld werd 27 Augustus gezaaid en het gewas moet als zeer goed worden gekwalificeerd. J. B. KOOP EERST EEN ANDERE TANDPASTA on, liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre .overtreft. Tube 60, 40 en 2 5ct. pluimvee- en varkensstapel, zal er opindien beide groepen op een goede basis worden gelet, dat bij eventueele verbe- worden tezamen gebracht. Wanneei tering in de voorziening met veevoeder samengaan moet de bedoeling zijn de Kerk deze beide onderdeelen van de veehou- op te bouwen en de verloren invloed te derij weer ZOO snel mogelijk tot een be- herwinnen. Het kerkelijke leven moet tol hoorlijken omvang kunnen worden uit- hernieuwde bloei worden gebracht. Als gebreid. In het algemeen zal het voer. men daartoe van weerszijden zijn beste dus worden bestemd voor den opfok. Bij krachten inzet, dan behoeft een fiasc varkens zal dit dus neerkomen op een niet te worden gevreesd, doch zal he zeer snelle rouleering van den stapel J resultaat zijn dat men prettig samenwerkt bij pluimvee op een reserveering van het en naar elkaar toegroeit. Met als gevolg voer voor die bedrijven, die het best in dat men eikaars eenzijdig heden en tekort Staat zijn om ZOO snel mogelijk weer een komingen corrigeert en opheft. Want deze goede pluimveestapel op te bouwen. tekortkomingen bestaan aan weerszijden. De pluimveestapel zal op kortc-n termijn moeten worden terugge bracht op ongeveer een derde van den huidigen omvang. Slechts voor een deel van het pluimvee, dat nog aangehouden mag worden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoederd worden met afval van de boerderij. Het voer, dat voor pluim vee beschikbaar is, zal, zooals boven gezegd, zoo moeten worden verdeeld, dat de heropbouw van onzen pluim veestapel zoo goed mogelijk verze kerd wordt. Mocht dus blijken, dat de omstandigheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbrei ding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onherstelbare schade zijn aange richt. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de be- Het gescheiden kerkelijk leven werkt in de hand dat beide groepen tot schade van het kerkelijk geheel van elkaar vreeraden. Het groote gevaar is, dal men niet Nederl. Hervormd en kerkelijk totaal, maar principieel sectarisch, 't zij recht- ol vrijzinnig, denkt. Ik ken beide groepen volddoende om te weten dat dit geen denkbeeldig gevaar is. Hel kerkelijk besef dreigt aan weerszijden te verwateren. Men leeft vaak teveel in eigen beperkte sfeer en gezichtskring, men ziet óf rechtzinnige óf het vrijzinnige element eenzijdig en te uitsluitend en vergeet dat dc N.-H. Kerk bëide groepen omvat. Dit feit hebben wij als lid der N.If. Kerk te aanvaarden en mag evenmin uit het oog worden verloren wanneer men de kerkelij ke groepen als zoodanig in zijn gezichts punt betrekt. Wordt dit vergeten, dan ont staat gezichts- en begripsverenging door dat de blik te uitsluitend gericht wordt op het eigen groepje en de visie op het ge heel verloren gaat. Het besef dat men nie' los en zonder verantwoordelijkheid naast schikking zullen krijgen, welke slechts, j elkaar staat, maar dat degelijk voor bijzondere instellingen en voor bij-j „zijns broeders hoeder" is, dreigt geheel zondere omstandigheden, in de eerste en al teniet te gaan. Het gescheiden leven plaats ziekenhuizen, beschikbaar zullen! hrengt noodzakelijk middelpuntvliedende worden gesteld. krachten in beweging. Beoogt men, het Een zeer aanzienlijke inkrimping zal kerkelijk leven tot bloei te brengen en OOk onze varkensstapel dienen te on-!niet de cultiveering van hel eigen gelijkge- dergaan. Gezien de hoeveelheid veevoe- zinde clubje^ dan is het geheel en al uit der, die wij ter beschikking hebben, is J den booze. onze varkensstapel nog veel te groot. Wie daarom de Kerk wil dienen, brenge Het is niet alleen noodig, dat de inkrim-1 beide groepen tezamen. 't Is het belang ping plaats heeft, maar deze moet OOkjvan beel de gemeente. Het gelijkgezinde zoosnel mogelijk plaats hebben. HierjcIubjc. of t vrij- of rechtzinnig is doet er doet zich nu een mogelijkheid voor door,niet toc- £aat onherroepelijk op den duu-- een wijziging in het met Duitschland aan verstarring en zelfgenoegzaamheid «e gesloten ruilcontract van veevoeder ta-|£ronde' AUeen W1C in Pr,nc'Pe bereid «s gen varkens 'n érooler verband zijn leven te verliezen Dp Duitsche autoriteiten zijn bereid zal hal Daarom moeten ook op Wieringen de beide groepen zich niet in hun gescheiden gebleken het contract, waarbij tegen veevoeder varkens worden geleverd, om te zetten in een contract, waarbij deeltelijk gebruiksvee, gedeeltelijk loo- pers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze veestapel en vooral ook onze veevoederpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu een keer deze vee stapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als gebruiksvee worden afgezet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette var kens, loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze over eenkomst geruild kunnen worden tegen uit Duitschland te verkrijgen veevoeder. Het is voor een behoorlijke afwikkeling van deze afspraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leveren loopers op de over eengekomen tijden en plaatsen ter be schikking komen. leven op exclusieve wijze voor elkaar af sluiten. Zij hebben elkaar noodig. Niet om we- derzijdsch beginsel dooreen te mengen en te verdoezelen, maar omdat samengaan noodzaak tot preciseering van eigen begin sel en standpunt en inzicht. Het zal aan weerszijden nieuwe regenereerende krach ten mobiel maken, terwijl men gelijk ge zegd, eikaars eenzijdigheden en tekortko mingen zal corrigeeren en opheffen. De vrijzinnige groep dreigt vaak haar Christe lijk geloof te verliezen aan de ersatz van humanisme en cultuurvergoding, terwijl de rechtzinnige groep licht in het vaarwa ter van de afscheidingsbeginselen verzeild raakt. Terwijl aan beide zijden veel lauwe slappe passiviteit en desinteresse heerscht. De juiste blik op het centrale in het ker kelijk leven dreigt aan weerszijden geheel verloren te gaan. En hoe geisoleerder men leeft des te grooter zijn de hier gesigna leerde gevaren. I Daarnaast hebben zij elkaar ook noodig om de kerkelijke onverschilligheid bif zo<ï- I velen ie bestrijden en het verloren terrein voor de Kerk te herwinnen. Hier heeft men 'n gemeenschappelijke laak, waarin men el kaars krachten kan compleleeren en vruchtbaar samenwerken. Ik heb de vrees hooren uitspreken, dat samengaan zou beteekenen een strijd om de stembusmacht, maar geloof toch wel dat hier vergeten wordt dat juist samen gaan een gevolg moet zijn van een geheel gewijzigde toestand. Een toestand, waarin het motief voor een strijd om de macht verdwenen is. Laat men zich hier dus niet noodeloos bezorgd maken. Als men gaat samenwerken om verbetering te brengen in den desolaten toestand van het Herv. kerkelijk leven op Wieringen, raakt dat vanzelf op den achtergrond. Dan moet men beginnen met vertrouwen in elkaar U stellen en eerlijk samenwerken en dan is er geen reden meer voor een strijd om Je macht. Iels waarvoor de rechtzinnige groep overigens nog in geen jaren ook maar een schijn van kans zou hebben. Neen de blik moet principieel anders gericht zijn. In dezen tijd nu er zooveel verandert en er zoovelen zoekende zijn naar een geestelijken basis, komt er een vragen naar iets dat stand houdt. En dus krijgt de Kerk haar kansen. Ook op Wie ringen. En speciaal de Ned. Herv. Kerk. die niet in een min of meer knus en eigen- gerechtigd hoekje voortleeft maar met ai haar gebreken en tekortkomingen midden in het volksleven staat. Zij heeft meer dan welke Kerk, ook invloed op groote scha ren van het kerkelijke leven in meer of mindere mate vervreemden. Dat zij dan deze gelegenheid aangrijpe. 't Getij is bezig te verloopen, de botte, domme steriele ontkenning van geestelijke waarden heeft haar tijd gehad^ dat men nu van kerkelijke zijde de bakens verzette en door een her-oriêntatie van hel kerke lijke leven toone. Kerk en gemeenschap naar beste krachten te willen dienen. Slechts wanneer recht- en vrijzinnig in de zen eendrachtig samenwerken, zal zij aan haar bestemming kunnen beantwoorden, dat men daarom de handen aan de plaeg sla en deze samenwerking voorbereide. Wanneer Hervormd Wieringen in prin cipe bereid is om in het belang van de ge- heele gemeente in deze richting te werken, dan twijfel ik er niet aan of de praclische verwezenlijking zal ter zijner tijd best in orde komen. L. N1EMEIJER. Het gaat om Europa. De Sowjet-Unie, een land, waar de beschaving ten onder ging aan een regiem, dat zich slechts kan handha ven door dood en verderf te zaaien on der hen, die er tegen op komen een land, waar de boerenstand werd uiige moord en uitgehongerd, waar de kin deren in een commune werden op- gevoed en echtscheidingen even oir- baar en gemakkelijk zijn als hel op zetten van een anderen hoed. Lemberg, een stad in de Sowjet- Unie, welker historie na de gruwel daden der vluchtende communistiscne horden, met bloed in het boek der historie zal worden geschreven, een stad^ waar gewonden, vrouwen, kinde ren en grijsaards als beesten werden neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsje wisme, de terreur van een duivelsch legiem, dal in eigen land 14.000 ker ken afbrandde en 428.000 geestelijken vermoordde. Zulk een lot stond Europa te wachten I Zulk een lot stond ook ons land, te wachten Reeds had de Sowjet-Unie talloozc divisies, dreigend, gereed tot den sprong langs de Oostgrens van Euro pa opgesteld. Reeds vlogen de Sowjet vliegtuigen over de demarcatie-gren zen tot het doen van verkenningen. Toen kreeg het Duitsche leger be vel om op te rukken Op het juiste oogenblik bond het den strijd aan. De inzet is Europa, zijn beschaving, zijn vrijheid en zijn kerk De inzet is ook onze Nederlandsche cultuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Daar het het hoogste goed betreft^ kunnen wij in dezen strijd niet toezien en aan den kant blijven staan, Nederlanders, uw volksgenooten, de Geuzen van den nieuwen tijd, strijden reeds in de Waffen-SS tegen de bolsjewistische horden. Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven niet aan den kant staan, doch zetten zichzelf in. Nederlanders, u kunt niet blijven toezien. Grijpt het zwaard en verde digt uw bodem, uw huis en haard le gen de bolsjewistische wereldpest. Nederlanders, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland" Koninginnegracht 22, 's Gravenhage.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3