KNÏP-PATRONEN Vxut ótapceóien yemciafit. DE ZOMERBRUID. De huisapotheek. zinsleden hieronder niet te lijden heeft. Zij weet de bakens te verzetten als het getij verloopt en zoodoende toovert zij met de haar te beschikking staande hulpmid delen vaak een bescheiden inkomen nog voedzame en smakelijke maaltijden, die oog en tong streelen. Een enkel waardeerend woord geeft nieuwe krachten om onvermoeid te pas sen en te meten en de vrouwelijke vinding rijkheid weet zoo noodig van oud nieuw te maken. De vele vrouwen, die in haar klein be- drijf werkzaam zijn moeten evenzeer blijk geven van zakelijkheid als vrouwen, die in een groot bedrijf werkzaam zijn of hier van de leiding hebben. De geest der vrouwen is op andere wijze werkzaam dan die der mannen, doch zij zijn onvermoeid in het bedenken en uitvin den van nieuwe wegen, om zoo efficiënt mogelijk haar groot- of kleinbedrijf te be heer en. Zuinigheid, practische zin, overleg, tact en' organisatie-vermogen worden van de huismoeders in deze tijden meer dan ooit geëischt. Zwaar en moeilijk is de taak, die in de huidige omstandigheden op de schouders van vele vrouwen is gelegd. Wanneer we echter denken aan de groote krachten en het aanpassingsvermogen, die de vrouw, bezit, dan behoeven we ons geen zorgen te maken, want ook zij kan haar mannetje staan! Jxen cpe&aden u-Wi jonqe. tnaeclM. 1. Zindelijkheid en regelmaat zijn de grondslagen, waarop een goede opvoeding berust. 2. Moedermelk is de beste voeding ge durende de eerste acht maanden. 3. Zorg voor goede ontlasting is voor zoogende moeders noodzakelijk; afvoer- middelen dienen evenwel vermeden te worden. 4. Vóór het voeden worden de tepels regelmatig met lauw water gewasschen, hetgeen het uitwasschen van den mond van de zuigeling overbodig maakt. 5 Kinderen moeten op vaste uren ge voed worden en wel om de drie of vier uur. 's Nachts vervalt de voeding, aange zien de moeder rust behoeft, hetgeen ook het geval is met de spijsverterings organen van de zuigeling. 6. Goed doorvoede kinderen behoeven niet gewekt te worden als zij zich niet zelf melden; de behoefte aan slaap is even groot als die aan voeding. 7. Wanneer kinderen tusschen de maal tijden door schreien is dit volstrekt niet altijd omdat zij honger hebben; meestal is er een of a-der, dat hen hindert, soms zijn zij nat of heeft de kleine pijn, doch de moeder leert de verschillende wijze van huilen al heel spoedig onderscheiden. Zeer af te keuren is het om baby bij het minste of geringste huilen uit den wieg te nemen, want de kleinen weten hiermede al heel spoedig hun voordeel te doen. 8. Poeder en vaseline moeten steeds by de hand zijn om na het wisselen van luiers te gebruiken. 9. Het dagelijksche bad moet een tem peratuur van 3435 gr. C. hebben. Voor het wasschen worden steeds twee spons- je? gebruikt, een voor het gezicht en een voor het lichaam. 10. Het kind moet overdag in een zon nige kamer vertoeven, bedden moeten evenals dekentjes dagelijks gelucht wor den. Als eisch «Jent gesteld te worden, dat de omgeving van de zuigeling rustig is en daarom is het zeer verkeerd om den wieg van de kleine in een kamer te plaatsen, waar de radio meermalen aangezet wordt. Orde, rust en regelmaat zijn noodig om de(n) kleine wereldburger (es) goed te doen gedijen. BLOUSE EN ROK. Succespatroon. Prijs 40 cent. A 718 Blouses zijn nog steeds favoriet en wor den op ieder uur van den dag gedragen. Effen zoowel als gebloemde kunstzijde wordt als materiaal voor de gekleedere modellen gekozen, terwijl een garneering van uiterst smalle nerfplooitjes steeds als geslaagd beschouwd kan worden. Op bij gaande afbeelding zijn groepjes van twee nervures aangegeven, die naar het miden toe tot halverwege de lengte der blouse reiken. Korte mouwen met eenige boven wijdte; sluiting split rug, Voor de hals- garneering is een langen stofreep dichtge- stikt, waardoor een niet te dun koord wordt gehaald, zóó, dat de stof met ruimte aan geschoven wordt. De vierbaansrok is eenvoudig, heeft een heupstuk, dat met een punt op de naad van den voorbaan valt. Patronen van rok en blouse in de maten 42—44—46. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN, zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel of in postzegels, mits deze een waarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent. VOORBEREIDINGEN VOOR VACANTIE WANDELINGEN. Meermalen komt men tot de conclusie, dat verschillende beperkende bepalingen die ons door de tijdsomstandigheden opge legd zijn, toch ook een goeden kant hebben. De talloos velen, die de vacantieweken buiten de grenzen plachten door te bren gen zullen nu in eigen land dikwijls zelfs in eigen huis blyven en beginnen de wandelsport meer te beoefenen. Ons land heeft zoo veel mooie plekjes, waar heen men zich gedeeltelijk per trein of tram naar toe kan begeven om dan een gedeelte al vanöelende af te leggen. Op dagen, dat de regengoden minder goed gemutst zijn worden musea bezocht, waar men tot dusverre veel te weinig toe kwam om heen te gaan. Om van een wandeling evenwel ten vol le te genieten, moeten eenige voorberei dingen worden getroffen. Steeds weer zien wij er vrouwen en meisjes op uit trekken op schoenen, die in het minst niet geschikt zijn om inderdaad flink te loopen. Meer malen zijn de zooien te dun en de hakken te hoog, want de ijdelheid heeft helaas nog een voorname stem in het kapittel. Waar om zoekt men de gemakkelijkste, desnoods gelapte schoenen niet uit, waarop he. loo pen heel wat minder ellende geeft dan op meer elegant schoeisel? Aan te raden is te vens om de dunne kousen te vervangen door dikkere sokjes. Het loopen zonder kousen is niet steeds even aangenaam, vooral niet. indien men een gevoel.ge huid heeft. Indien het weer zich goed laat aanzien, zal een eenvoudige, katoenen japon gedra gen worden, doch het meenemen van een regenmantel of cape, die klein opgerold kan worden is in vele gevallen niet overbodig. Ons wisselend klimaat maakt, dat we veel al geen slaat kunnen maken op het weer en daarom zullen we op teleurstellingen voorbereid moeten zijn. De hoofddoekjes en turbans vervangen hoeden en zijn prac tisch en aangenaam in het dragen, terwijl de eerste hoofd, èn hals beschermer, tegen te sterke inwerking der zonnestralen. Nu de keuze in brood beleggen minder uitgebreid is zullen plakjes komkommers en tomaten een welkome aanvulling zijn, terwijl ook radijsjes als zoodanig kunnen dienen. Sand wiches van bruin brood met bovengenoem de belegging zijn inderdaad zeer aan te be velen, terwijl het meenemen van koude slappe thee met citroen in de thermos- flesch niet vergeten mag worden. Ook op zeildoek kan men uitgeknipte motieven plakken; dit materiaal heeft op weefsels voor, dat het slechts met een voch tig doekje afgenomen behoeft te worden, hetgeen dus nog wel zoo gemakkelijk is, i dan wasschen en strijken van katoenen kleedjes. Meermalen kan men kleine cou ponnetjes effen en bedrukt ziel voor een luttel bedrag koopen, terwijl het practisch nut, dat de onderleggers bieden, niet denk beeldig is. Etiketten of andere papieren laten zich gemakkelijk op blik plakken, indien men de betreffende plaats met schuurpapier af wrijft en het etiket daarna met waterglas op plakt. Oude foto's worden met een in een wei nig spiritus gedrenkt lapje schoongemaakt. Touw is sterker, indien men het gebrui ken moet om een zwaar pak te dragen, in dien men het eenige uren in water en aluin heeft gelegd. VROUWENLEVEN. Ook de huismoeder beschikt over schep pende krachten. Over huisvrouwen, die plichtsgetrouw dag in, dag uit haar werk verrichten, wordt weinig gesproken. An ders is het met de vele vrouwen, die on danks haar huisvrouw zijn, gaarne in het openbare leven op den voorgrond treden en vereenigingsmenschen zijn, wier naam men herhaaldelijk in couranten leest en hoort noemen. Van oudsher hebben de dichters die vrouwen reeds bezongen, die zich tot taak stelden zich zonder ophef en met liefde te geven aan anderen. De vrouw komt vrijwel met dezelfde eigenschappen en geestesgaven ter wereld als de man. doch men zal toegeven, dat er van jongsaf reeds verschil gemaakt wordt in de opvoeding van jongens en meisjes. Van de laatslen gaat evenwel meer zachtheid en iets beschermends uit, zij leeren al vroeg zorgen, dat ligt zoo in haar natuur. De jongens zien hun weet gierigheid gaarne bevredigd en hebben veelal een drang in zich tot onderzoeken. De scheppende geest van sommige man nen vindt wonderlijke en vernuftige ma chines en apparaten uit, die menigmaal van groot belang zijn voor handel en in dustrie, de vrouw is meestal aangewezen op haar huis of werkt in cngcren kring. Toch verstaat zelfs de huisvrouw, die vrij wel onopgemerkt haar dagelijksch werk verricht, menigmaal uitstekend de kunst om te reorganiseeren en bezuinigingsmaat regelen toe te passen in haar kleinbedrijf de huishouding. Zij is onvermoeid in het bedenken op welke wijze zij met de minst mogelijke middelen het meeste kan bereiken en weet in tijden van gebrek aan bepaalde levens middelen met allerlei hulpmiddelen steeds weer te zorgen, dat de gezondheid der ge- A 718 Een origineel jakje, dat op effen ja ponnen gedragen kan worden, geeft bij gaande afbeelding te zien. Het is ge maakt van kleine lapjes katoen, die in rondjes geknipt worden met een door snede van plm. 6 c.M. Men knipt eerst de papieren patroondeelen n.1. fig. 1 voor pand midden, fig. II zijstuk voorkant, fig. III midden rugpand fig. IV zijkant rug. Van een oud kleedingstuk of van lap jes batist begint men met den grond- vouw te knippen plus naden en geeft hier op met rugdraden, den omtrek van de biezen langs hals en midden vóór aan, die plm. 2TA c.M. breed zijn. Nadat men van de restantjes effen en bedrukte stof rondjes heeft geknipt met een middellijn van 6 c.M. begint men deze plm. 1/2 c.M. om te vouwen en op de voering te rijgen en wel zóó, dat zij elkander gedeeltelijk bedekken, daarna worden zij met kleine steekjes op de stof gefestonneerd en ten slotte worden de effen biezen opgestikt. Aan de armsgaten slaat men de voering en de bovenslof om en naait beiden met kleine steekjes op elkander. Sluiting met tien knoopjes en lusjes. Veie jonge meisjes droom en reeds lang vóórdat de groote dag is aangebroken van de ja pon, die zij het liefst bij de vol trekking van haar huwelijk zouden dragen. Is het wonder, dat die „droomjapon" van witte zijde, georgette, organdïe of een soepel wollen weefsel gemaakt zal worden, waarover wazige tulle afhangt? Een sleep is niet in overeenstemming met de be doeling der textielkaarten. die een zuinig stofverbruik nood zakelijk maken. Maar de a.s. bruid zal haar droom verwe zenlijkt kunnen zien, indien zij op practische wijze te werk gaat. Beide bruidsjaponnen zijn lang en zoodanig ontworpen, dat zij later vermaakt kunnen worden tot korte modellen. De japon links heeft breede entre- deux van kantstof, die met de tusschenliggende stof vermaakt worden tot een flatteuse, ge- kleede blouse (zie afb.) terwijl de japon, eventueel geverfd, ge garneerd kan worden met bor duursel in plattensteek of met kralen motieven (geheel links onderaan). De andere japon is gedacht van I worden. Rechts boven is de vermaakte dunnen wollen stof, kan ook van zijde ge- bruidsjapon te zien, terwijl van de restee- maakt worden, doch in dit laatste geval I rende stof eveneens een blouse gemaakt verdient het aanbeveling zich eerst te ver- I kan worden, gewissen of dit materiaal geverfd kan In ieder gezin dier.t een huisapotheek aanwezig te zijn, teneinde bij kleine onge vallen of bij een lichte ongesteldheid een en ander bij de hand te hebben. In de eer ste plaats is de aanwezigheid van snel ver band gewenscht evenals enkele rolletjes zwachtel van 46 en 8 c.M. breedte, voorts heeft men steriel verbandgaas noodig, dat steeds in de verpakking bewaard moet blij- ven. Bij sterk bloeden der wonden wendt men ceLstof of grauwe, niet ontvatte wat ten aan. Pleisters kunnen ingeval van kleine verwondingen gebruikt worden en wel de soort, die aan den binnenkant van eer. dun laagje bloedstelpend gaas voor zien is. Brandbinaen, die men '-erpakt kan koopen. doen ingeval van lichte brand wonden dienst, terwijl ook wondpoeder aanwezig dient te zijn. Voorts zullen verschillende oude, be proefde huismiddeltjes niet mogen ontbre ken evenmin als eau de goulard, boorwa ter, kamferspiritus. waterstofsuperoxyd, jodium,tinctuur van mirren. De laatste wordt gebruikt voor mondspoelingen, in geval het tandvleesch gezwollen is. (10 a 15 druppels op een glas water). Ook laxeer middelen moeten aanwezig zijn, b.v. won derolie of andere zachtwerker.de middelen, voorts is het aan te bevelen om voor kleine hoeveelheden kamillen, lindebloesem en perpermunt-thee te zorgen. Alles dient voor zoover mogelijk in een medicijn kastje ondergebracht te worden, zakjes, met kruiden in een trommeltje, terwijl flesschen voorzien moeten zijn van een duidelijk leesbaar etiket. Geneesmiddelen, waarvan een restantje over is worden niet bewaard. IETS OVER VET HAAR. Men beweert wel eens, dat kort haar veel vlugger vet is dan lang haar, omdat het vet zich over een kleiner oppervlak ver spreidt. Haar, dat twee of drie dagen na het wasschen vet wordt, is meestal niet volkomen grzond. Hoofdhaar moet elastisch en glanzend zijn wil men van gezond haar kunnen spreken. Kort haar kan gemakke lijker grondig geborsteld worden dan lang haar en daarom moet men zich gewennen dagelijks enkele minuten in verschillende richtingen te borstelen. De borstel moet re gelmatig schoon gehouden worden met heet water en soda of een weinig amoniak. Regelmatig borstelen voorkomt schilfer vorming op de huid, zoodat het offeren van enkele minuten daags wel de moeite waard is. Teneinde het spoedig vet worden der haren te voorkomen kan men het haar tweemaal daags behandelen met een oplos sing van twee volle theelepels natron op Vx L. gekookt regenwater. Men maakt scheidingen in het haar en brengt de vloei stof met de vingertoppen op de hoofdhuid, waarin men de oplossing goed inwryft. Op afstanden van 1 cm. telkens een nieuwe scheiding trekken. Een goed haarwaschmiddel verkrijgt men door 20 gr. Kinabast gedurende een kwar tier te koken in 1 L. water, daarna voegt men er zooveel goede zeepvlokken aan toe, dat men een schuimig sopje krijgt, waar mede het haar grondig gewasschen en ook de hoofdhuid bewerkt wordt. Enkele malen met warm water naspoelen en tenslotte met lauw water, waaraan een flinke scheut azijn is toegevoegd. Het haar wordt met een verwarmde badhanddoek goed nagewreven, daarna moet het lang zaam drogen b.v. met een badhanddoek om het hoofd gewonden. eenvoudig deze wijze van eenvoudig; deze wijze van versieren ook moge zijn, toch kan men er zeer aparte effec ten mee bereiken, temeer, daar men de puntjes met veel fantasie op de stof kan hech ten, b.v. met kleurige kruis jes, met dwarssteekjes, met Fransche knoopjes enz. Het band kan o.m. voor de helft langs kraagjes er passen te zien komen, zoodat men al leen een smal puntje als af werking heeft. No. 1. geeft een effen japon te zien met gar neering tevens aanvulling van het tekort aan materiaal van een afstekende kleur, ter wijl het band een aardige on derbreking geeft. No. 2 heeft een dubbele rij band te zien langs hals én insnijdingzak jes, terwijl no. 3 weer een an dere wijze van versieren aan geeft. Ook op kinderjurken past men dit band gaarne toe. (rechts). Bijzonder aardig is een garneering met zig-zag band op een donkerblauwkunst- zijdien japon netjes met witte stipjes.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 8