WIERINGER COURANT VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 No. 93.' Mededeeling no. 21. Verslag roggerassenvergelijkingsproef 1941. Op het bedrijf van den Heer L. F. W. Poodt, Tusschenweg H. 31 werd dit jaar een proef genomen met de volgende 3 roggerassen Petkuser, von Lo- chouw's kortstroo en Brandt's Mariën. Grondsoortfijne zandrond van matige kwaliteit. VoorvruchtHaver. Bemesting matige stalmestbemesting. 15 Maart werd, omgerekend per ha 300 kg super 20% en 100 kg kali 40% gegeven 18 Maart 200 kg kalksalpeter en 4 April nog 100 kalksalpeter. Grootte der veldjes 0.94 are. Aantal herhalingen 3. Zaaitijd 8 November met een 3 pijpshandzaaimachine. Rijenafstand 25 c.m. Hoeveelheid zaaizaad Deze werd geba-seerd op de korrelgrootte bruikswaarde teneinde per oppervlakte eenheid eenzelfde aantal verkrijgen (zie tabel.) en de ge- planten te Eenige opmerkingen tijdens den groei. Bij de opkomst was er practisch geen verschil tusschen de rassen. Op 10 De cember stond de Brandt's Marien oogenschijnlijk iets voller. Het blad van dit ras is in dit groeistadium iets breeder dan dat van de beide andere rassen. Alle rassen hebben in gelijke mate van den storm van 6 en 7 December gele den. De rogge zag er toen verwaaid uit, terwijl enkele jonge spruiten waren afgebroken. Alle rassen kwamen zeer goed door den winter. Bij het in aar komen en bloeien was de Brandt's Mariën iets achter de beide andere rassen aan. Op 20 Juni bloeiden de Petkuser en de v. Loch. kortstroo volop. Ook bij de rijping was de Brandt's Mariën iets achter. Legering kwam practisch niet voor. De Brandt's Mariën gaf den indruk iets slapper te zijn. Dit ras hing iets meer over. Roestaantasting kwam op 3 Juü, op alle rassen in vrijwel gelijke mate en tamelijk sterk, voor. Het volgende cijfermateriaal werd verkregen. Zaai Rangnum Datum Lengte ge Gem. opbr. in Relatieve zaad mer bij van was in m kg p. are opbrengst in "kg rijping zichteix zaad stroo zaad stroo Ras per ha -f- kaf -f kaf Petkuser 118 1 4 en 5 Aug. 1.56 34.5 65.5 100 100 v. Loch. Kortstroo 118 1 4 en 5 Aug. 1.45 35.6 60.4 100.6 92 Brandt's Mariën 97 2 4 en 5 Aug. 1.46 36.7 58.8 103.6 90 Zooals uit de bovenstaande tabel blijkt heeft de Brandt's Mariën het meeste zaad geproduceerd, terwijl de Petkuser en v. Lochow's kortstroo elkaar zeer weinig ontloopen. V. Lochow's kortstroo was inderdaad het korst van stroo, maar het verschil in lengte met de Brandt's Mariën was wel uiterst gering (1 cm). De Petkuser was gem. ongeveer 10 cm. langer. De korrelkwaliteit ver schilde bij de 3 rassen onderling weinig. Bij Brandt's Mariën was de korrel iets fijner. Ook bij de andere rassen was de korrel trouwens fijn van stuk. De uitslag van deze proef bevestigt weer de resultaten, welke in de afgeloo- pen jaren in de Wieringermeer werden verkregen, waarbij de Bandt's Mariën geregeld op de eerste plaats kwam met de zaadproductie. Hoewel het vorige jaar nog met nadruk gewezen moest worden op de omstandigheid, dat de voor gaande proeven veelal genomen waren op de betere zandgronden of wel op lichte zavel, vinden wij in deze proef een aanwijzing om deze x-eserve achter wege te kunnen laten. De proef van 1941 is nl. met opzet aangelegd op eexx strook zandgrond van matige kwaliteit. En ondanks het feit, dat de 3 beproef de rassen dus onder minder gunstige groeiomstandigheden waren geplaatst, heeft de Brandt's Mariën dit jaar weer bewezen iets productiever te zijn dan de beide andere rassen. De meeropbrengst boven Petkuser bedroeg aan zaad 3.6%. L. R. D. BINNENLANDSCH NIEUWS. Als een bom op ons dak valt, zijn we dan gereed Belangwekkende lezing over de zelfbescherming voor de Afd. Alkmaar van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. De heer K. Rijpma. Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht- aonvallen in de provinciën Noordholland en Utrecht heeft te Alkmaar een causerie gehouden over hel onderwerp ZELFBESCHERMING. Van primair belang is het, te weten, wel ke gevaren ons bedreigen en hoe wij ze op eenvoudige wijze kunnen bestrijden. Het is de treurige ervaring, dat door gebrek aan eenig inzicht en het ontbreken van ook maar eenig bestrijdingsmaleriaal, zoo veel onnoodige slachtoffers, zeker 60 a 70 pCt. van alle burgerslachtoffers zijn gevallen, tot een getal, dat de haren ten berge doet rijzen. Het is de verkeerde mentaliteit van „het zal wel losloopen" die hier zulk een funeste uitwerking heeft. Ieder gezinshoofd is daarom moreel ver plicht tegenover zijn gezin en zichzelf, zorg te dragen voor eenvoudige bestrij dingsmiddelen, overeenkomstig de aanwij zingen van het blokhoofd, die als het wa re het gezinshoofd van een blok is. BOMMEN. Spreker ging vervolgens over tot de be handeling van de meest gebruikt bommen- lypen, allereerst de brisantbom. Deze heeft meestal een gewicht van 100-500 Kg., ofschoon er ook van 1000-2000 Kg. neerge komen zijn. De brisantbommen zijn vooral gevaar lijk door scherfwerking. Een ontplofte brisantbom verspreidt in kegelvorm naar boven circa 1500 a 1600 scherven, die absoluut doodelijk zijn. Zelden gebeurt het dat iemand beneden 1 M. boven den grond door een bomscherf getroffen wordt. Tegenovergestelde gevallen van men- schen, die zich rechtop in huis bevonden en bijvoorbeeld voor het raam stonden te kijken zijn veelvuldig voorgekomen. Door deze ervaring wijzer geworden, gaan de bewoners van boven-verdiepingen in sommige zwaar bezochte sleden bij luchtaanvallen plat op den vloer van de benedenverdieping en liefst achter een bin nenmuur liggen, waar ze zooveel mogelijk scherfvrij zijn. Spreker lichte de moordende uitwerking in in scherven uiteenspringende brisant bommen aan de hand van tal van voorbeel den uit de practijk toe. De brisantbommen, die in een straal van 350 M, rondom de plaats van inslag, doodelijk onheil kunnen veroorzaken dor de rondvliegende scher ven, vormen het grootste gevaar. Zooals gezegd, is plat op den vloer lig gen de beste verdediging. Nog beter is hel een schuilkelder in te richten. Ieder, dïe een kelder heeft, raadde spr. aan, deze on der deskundig toezicht waarbij veelal gra tis voorlichting wordt gegeven, tot schuil kelder in te laten richten. Op een desbetreffende vraag verklaarde spreker, dat het zeer ongewenscht is, dat gas- of wateraansluitingen in den kelder zijn. A? De open schuilgr^ *an, zooals die aanl vankelijk nogal opgeld deden, zijn zeer ondeugdelijk gebleken door inslaande scherven, uitwerking luchtstoot, mitrail leurkogels, weersgesteldheid enz., deze moeten dan ook zeer ontraden worden. mogen niet met de handen worden aange raakt. Met een beschouwing over het groote gevaar de paniek, die tot nog toe geluk kig weinig is voorgekomen, eindigde spre ker z'n belangwekkende en met veel verve gehouden voordracht. Commissaris-Generaal Schmidt confeieert met N.S.B.-leiders. Opl4 Augustus heeft de staf van de N.S.B. in Utrecht een conferentie gehou den, waar commissaris-generaal Schmidt in diepgaande beschouwingen den bin nen- en buitenlandschen politieleen toe stand heeft behandeld. De leider dei N.S.B., ir. Mussert, ging vervolgens uit voerig in op de rede van den commissa ris-generaal. De leiding der conferentie was in handen van den plaatsvervangen- den leider der N.S.B., Van Geelkerken. BUITENLANDSCH NIEUWS. Wat het verschijnen van lichtkogels be treft merkte spr. op, dat deze op zichzelf vrij onschuldig zijn, doch ze kunnen een waarschuwing zijn van naderend gevaar. Wordt er een lichtkogel uitgeworpen, dan is hel den piloot meestal te doen om zich te oirênteeren. I Werpt hij echter meer uit, dau zoekt hij ™d<=iMe«ld. het D.N.B. van betree» waarschijnlijk een object en is voorzichtig bare zi>dc verneemt, dat de bekende in- beid geboden. gelsche vlieger, overste Douglas Robert Bader den negenden Augustus in de Ka- Bekende Britsche vlieger in 2«vangenschap der Duitschers. Berlijn, 14 Aug. D.N.B. De Britsche be richtendienst heeft den 12den Augustus BLINDGANGERS zijn de z.g. tijdbommen, die in een tijdsver loop van 1 uur tot 7 dagen tot explosie kunnen komen. Ook niet tot ontploffing gekomen brisantbommen worden hieronder begrepen. Deze bommen zijn onzettend gevaarlijk. Bij het inslaan ervan wacht men gewoonlijk 7 dagen, voor men het projectiel verwijdert. Behalve op belangrijke plaatsen, als op terreinen, waar zich belangrijke gebouwen bevinden en op drukke verkeersknooppun ten, waar men tot uilgraving overgaat nog voor de bom geêxploideerd is. Een zoodanige onderneming vereisent echter een zeer speciale koelbloedig heid en een buitengewone moed, zoo dat dit dan ook 't werk van speciale commando's is. Spreker wees in het algemeen op de zeer gevaarlijke nieuwsgierigheid en de onvoorzichtige wijze waarop velen met onbekende voorwerpen omspringen, dik wijls met de vreeselijkste gevolgen. Ook hier schilderde hij de droeve werkelijkheid met tal door hem opgedane ervaringen. Een tijdbom is zoo gevaarlijk, dat bin nen een straal van 50 lot 100 meter van de plaats van inslag alles ontruimd moet worden. DE BRANDBOM. Door de brandbom is ontzettend veel noodelooze schade aangericht, door de on bekendheid met deze zeer goed te bestrij den bommen. Brandbommen worden in aantallen van 20-40-60 afgeworpen, voor de richtbaarheid bevatten zi) een ledige blikken helft, het overige deel bestaat uit explosieve lading, die electrisch tot ontsteking wordt ge bracht. In het explosieve gedeelte bevin den zich 4 gaatjes, waardoor bij ontsteking het gloeiende vuur naar buiten spat en zoo verspreide brandhaardjes vormt. Zaak is het om de brandbom direct na het neerkomen aan te vatten bij het blikken heft, als men vlug is, kan dat, want hel „spatten" begint na 7 a 14 seconden, en de bom naar buiten te smijten. Nimmer moet men een reeds spattende brandbom met water trachten te blusschen, op gevaar af dat er een knalgas-explosie ontslaat. Bedekken met fijn droog zand en vervolgens verwijderen met een schop van het gevalletje is het middel. In de practijk is gebleken, hoe zeer weinig schade de brandbommen aanrichten waar men het hoofd koel hield en direct ingreep. Het is daarom van groot belang op zolder steeds een bak droog zand, een emmer met wa ter om de branden uit de „spatten" ont slaan, te blusschen) en een schop voorhan den te hebben. Bij een eenigszins grooten aanval zal men den luchtbeschermingsdienst niet voor brandbommen kunnen requireeren. Daar voor zijn dan de blokploegen, die de bran den bestrijden. Deze blokploegen hebben een eigen leider, beschikken over eigen materiaal en bewijzen zulke ontschatbare diensten, dat de luchtbeschermingsdienst zonder deze ploegen niet meer goed zou functionneren. i Ook in Alkmaar zal men tot de invoe ring van blokploegen, bestaande uit onge veer 10 man, overgaan. De stad is daar toe reeds ingedeeld in 86 blokken, het wachten is nog slechts op de leiders, die zelf de manne n uit hun blok moeten kiezen. iHiermede zal de luchtbeschermings dienst in Alkmaar een belangrijke stap voorwaarts hebben gedaan 1 Tenslotte behandelde spreker nog de fosforbrandplaatjes die 5 x 5 of 12 x 12 cm. groot zijn en bestaan uil celluloid om hulsel met een stukje pararubber, waarop een in fosfor gedrenkt doekje is bevestigd. Dit licht ontvlambaar materaal kan» groote schade te velde aanrichten. Deze plaatjes j Naastepad opent zijn nieuwe garage cn winkelpand. Zaterdag werd ondanks de uutclcoze lijd, de garage van de Kiro»= Naastepad geopend. -[W Er bestond hiervoor veel belangstelling, wat bleek uit de vele bloemen die waren aangeboden, want de nieuwe winkel was er geheel mede gevuld. Deze prachtige winkel, waarin motor fietsen en -onderdeelen lagen uitgestald, was een lust om te zien. Ook de garage is een schitterend pand geworden en zeer modern ingericht. Er is een hefbrug aanwezig, waarmede men een auto kan opheffen, zoodat de monteur er met gemak ender kan loopen. 1 evens zijn de modernste gereedschappen aanwezig, welke voor het autovak noodig zijn. Wij wenschten de firma Naaslepad van harte geluk met dit mooie gebouw, waar boven een keurig ingericht woonhuis is aangebracht, met de hoop dat voor het autovak een goede tijd mag aanbreken. PROVINCIAAL NIEUWS. naalzone door een Duitschen jager werd neergeschoten, zijn brandenden jager per parachute verliet en zich in Duitsche ge vangenschap bevindt. Bader had eenige jaren geleden bij een vliegongeluk beide beenen verloren, doch twee kunstbeenen gekregen en was daar- t weer gaan vliegen. Hij is 31 jaar oud, bezit verscheidene hoo ge onderscheidingen en kan als een der po pulairste vliegers van de Britsche lucht macht worden beschouwd. Zeven-en-twintig leden van Britsche Vliegtuigbemanningen gered. Berlijn, 14 Aug. D.N.B. Naar zoo juist werd medegedeeld, werden alleen in de maand Juli 27 leden van Britsche vlieg tuigbemanningen door den Duitschen red dingsdienst ter zee gered. De redding der vijandelijke vliegers ge schiedde vaak onder zulke moeilijke om standigheden. dat de bemanningen der Duitsche vliegtuigen en reddingbooten, zelf in levensgevaar verkeerden. Vaak wer den de reddingswerkzaamheden ook door aanvallen van Britsche vliegtuigen ge stoord en zelfs verhinderd. Den 13den Augustus heeft de Duitsche marine-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag gehaald. Een Duitsch patrouille vaartuig heeft eveneens boven hel Kanaal een Britsch gevechtsvliegtuig neergescho ten, zoodat de Engelschen in totaal drie toestellen hebben verloren. Bolsjewsten berooven krijgsgevangenen. Bij de gevechten ten Oosten van Smo- lensk geraakte Vrijdag een gewonde Duit sche luitenant der infanterie, naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, tijde lijk in Sowjet-gevangenschap. omdat hij zijn munitie had verschoten. Terwijl de Sovjet-soldaten, die hem gevangen geno men hadden, hem nog fouilleerden, op zoek naar voorwerpen van waarde, verschenen enkel bolsjewistische tankschutters. Tus schen hen en de bolsjewistische infanterie ontstond felle strijd over den zegelring en het horloge van den Duitschen luitenant- De strijd eindigde met de verjaging van de infanteristen door de pantserschutlers. Deze namen den Duitschen luitenant mee naar hun tank. Zonder acht te slaan op zijn verwondingen, boeiden zij hem en bon den hem op een der geschuttorens vast. kennelijk met de bedoeling den luitenant bij een lateren aanval als kogelvanger Ie gebruiken. Door het verrassende opduiken van een troep Duitsche mitrailleurs. die den gewonden luitenant zochten, werd het plan verijdeld. De Duitsche infanteristen sloegen de bolsjewistische tanksoldaten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en vernielden drie Sowjet-tanks. DUITSCHE AANVAL OP SUEZ. Schepen zwaar beschadigd Dinsdagnacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen de reede van Suez aangevallen. Zij hebben een koopvaarder van 10.000 ton door een treffer op het voorschip en een schip van 6C00 ton door twee treffers, die een ontploffing tot gevolg hadden, zwaar beschadigd. Verder zijn olietanks bij Suez. zoeklichtstellingen bij Ismailia en de haven van Port Said gebombardeerd. Op een vlieg veld ontstond brand in een barakkenkamp DROEVIGE HERINNERING. Het is al maanden geleden sinds men iets van de bemanning van de U.K. 83 vernam. Velen vreesden dan ook het ergste en algemeen was de gedachte dat de U. K. 83 en zijn bemanning als ver loren kan worden geacht. Thans heeft een der visschers het koffertje, waarin de Zondagsche kleeren van den schip per van de U.K. 83 waren geborgen, ge vonden. Naar men ons mededeelde wa ren de kleeren ook in het koffertje aan wezig. Het is voor de betrokken families een droeve herinnering. De schipper van de U. K. 83 was Gerrit Korf. Het schip was mede bemand met 2 knechts. Enkh. Crt. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BKC-NIEUWS. BKC speelde Zondag een oefenpartij. Er zijn 22 spelers van BKC in het veld geweest om onderling een oefen wedstrijd le splen. Men had b.v. de voor hoede van BKC 1 tegen de achterhoede ge plaatst en dit gaf heel aardige momenten te zien. Bovendien had men Jan v. Wees rechtsbinnen en Ligtendag linksbinnen ge probeerd. Een en ander gaf aardige verwis seling. Zondag a.s. is weer het plan een elftal n en 2e en 3e spelers samen te stellen. BRIEF VAN MOEDER TRUI AAN HAAR ZOON JAN IN DE WIERINGERMEER. Lieve zeun. Wat ben ik verschoten toe ik in je brief las hoe jij in die auto met 'n peerd er voer over de kop stoven benne. Vader zei hij had wel dood weze kennen en het is ok gien werk, zoo n peerd voer 'n auto, van zelf met losse strenge, gien lemoen,; nou, ïr den efkes wat is, den hou je zoo n beest niet, want de wagen begint te gie ren, 't peerd wordt al anger en op lesl verongelukt 't zaakje, 'n Peerd en 'n auto hoore nou ienmaal niet bij mekaar, zeit ie. En vader het deuze keer 's gliek. Ik zeg deuze keer, want oftig het ie zokke rare idéé, dat ik wel us denk nou man, ik wou je wiezer hewwe. Dat is zoo worren ze de brief, die hij jou schreven het r de kookdemoastrasie in de bioscoop in „Alles Electrisch" ofdrukt hewwe. Nou jongen, hij was zoo groosk as 'n ouwe aap, want hij had de verbeelding, dat die rae- freuw van die kookdemonslrasie wat in,, hem zag as schriever „over rauwkost." Ja, nou moet je verbeelde, hij wou zelfs naar Blommedaal om us kennis met heur te make. Die kirrels benne toch allemaal 't zelfde, ze slaan zoo in de brangd, maar ik hew 't um uut zien hoofd wete te pralen en ik zeg: je moet eerst nog 's maar 's meer de rauwkost op jezelf toepasse en den ken je de uulkomst nog wel 's in de krant zette. Nou deer had ie oore naar. Alle dage 'n toemaat op z'n brood en om de are dag 'n rauwe uien met zout en peper, en kiekt ie hoe 'm dat bekomt. En nou ken je zien, dat de verbeelding ok oftig 'n duit in 't akje doet, want voer kort meende ie, dat ie gien kracht meer had om de tuun te maoien en nou het ie verdikkeme oentes om zes uur de mouwe al opstroopt en ra telt 't grasmechienlje dat 't 'n lieve lust is. Dat komt allegaar van de vitemine, zeit ie. Dat is nou niet om kwaad van je vader te zeggen, hoor jongen, want deer is ie veul te goed voer hij is altijden eerlijk en trouw deur 't leven gaan, en is 'n voer- beeld voor ongs allen. Maar we hewwe al lemaal wel 's 'n zwak oogenblikje. Zoo had ik 't verleden week, toe alle kranle olstonge met zaak dicht, vakansie. Ik zeg teugen vader dat hewwe wij nog nooit had, maar al regent 't bakstiene, ik wil dur ok 's uut je frischt er weer wat van op Murgen is 't de dag. Nou toe we wakker wiere kletterde 't teugen de rute, maar ik had 't nou ienmaal ir, m'n hoofd steld en 't most beure. Vader die goeierd schudde zien kop, maar haal de gedwee de fietse uut de boet, de ouwe regenjasse gonge an, want ik zeg, die va- kansiegangers takele heur allegaar zoe toe, wij er vandeur. De stikkezak bengelde an 't stuur, want met de bonne wou ik ongerweg niks te make hewwe. Nou leet ik je zegge, we hadde pal in de wiend en de droppels priemde in ongs gezicht as iespunte, en toe we bij de EwesUms kwame (we zouê tusschen twie haakjes naar Schoorl en Bergen) stapte vader pardoes óf, en zei nou ken jij allien verder gaan, maar ik hew er tabak van 1 Nou ongliek geve kon ik 'm niet, en ik was blijd, dat ie er mee voer den dag kwam. We hewwe bij Wim Waiboer 'n kop kof fie kocht toe we wat opkikkerd ware, zeilden we voer de wiend weer naar huus. Ik zeg zie zoo, 'n raensch is nooi te oud om te leere, maar van vakansie met regen hew ik m'n buuk vol. Nou jonge, de groete en tot de are week. Je Moeder.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 5