32e JAARGANG DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE STUURMAN V Victorie WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.6 Iedere regel meer f 0.1 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ONTSLAG VAN PERSONEEL. in akkerbouw- en veehouderijbedrij ven. Krachtens het bepaalde in het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van so ciale zaken betreffende de verordening van den rijkscommissaris inzake het beperken van werk, is de directeur-ge neraal van den arbeid bevoegd uitzon deringen vast te stellen op den regel, dat het aan leiders van ondernemingen verboden is werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 van het burgerlijk wet boek op hen van toepassing is. Gebruik makende van deze be voegdheid heeft de directeur-gene raal van den arbeid, met ingang van Zaterdag aan de telers van akkerbouwbedrijven, die niet gecom bineerd zijn met bedrijven van anderen aard, vergunning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan gedurende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienstbe- betrekking zijn, te ontslaan, onde: voorwaarde, dat in het bedrijf een genoegzame aantal mannelijke ar beiders van 14 jaar of ouder werk zaam is en blijft aanhouden. De personeelsbezetting zal als genoeg zaam worden aangemerkt indien zij aan de hieronder nader uiteen te zet ten vereischten beantwoordt. In uitsluitend akkerbouw-bedrijven zal de leider van het bedrijf niet me- degerekend als vaste kern geduren de het geheele jaar een aantal werk krachten met volledige dagtaak van ten minste één per 12 ha bedrijfsoppervlak- FEUILLETON. VAN DE DOLFIJN. 7.) Marianna moest even uitrusten't was een heel eind naar 't kasteel, ten minste voor haar, die juist „niet jong meer was," zooals zij zelve somtijds be- weerde. „Neen," vervolgde zij, langzaam het hoofd schuddende als iemand, die van een gewichtige zaak geheel doordrongen is, „dat moet anders worden met de freule, dat gaat zoo niet langer. Wat zou het zijn De baron is altijd even lief en vrien delijk jegens haar, zelfs nog meer, dan vroeger. Komt hij niet soms zes maal op één morgen naar haar vragen Zit hij niet menig keer uren achtereen met haar te praten En lacht de freule niet somtijds even, als hij zacht met haar fluistert over iets, dat ik niet ver staan kan en zeker niet hooren mag Gisteren nog, toen de baron met haar in de tuinkamer zat, heeft zij niet tot tweemaal toe weer zoo vriendelijk en blij gelachen, als vroeger Maar pas is de baron heengegaan, of weg is ook dadelijk hare vroolijkhcid. 't Is onbegrij pelijk, zoo waar ik leef, onbegrijpelijk." Bij deze woorden stond Marianns we der op van de bank, waar zij even ge rust had, om vervolgens het kasteel binnen en de kamer in te gaan, waar te in het bedrijf aanwezig moeten zijn en daarenboven gedurende de maanden Maart, April Mei, Juni, Juli, Augustus, September en October een zoodanig aantal, dat het aantal werkkrachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste een per 3 ha bedrijfsoppervlakte be draagt. Voor akker bouwbedrijven, gele gen in den Wieringermeerpolder en in de veenkoloniën, is echter als vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 ha en tijdens de vermelde acht maan den een werkkracht per 10 ha als een voldoende bezetting aan te merken. In veehouderijbedrijven alsmede in gecombineerde akkerbouw en veehoude rijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet mcdegerekend als vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dag taak van ten minste een per 10 ha op pervlakte in het bedrijf aanwezig moe ten zijn. Als bedrijfsoppervlakte komt hiervoor in aanmerking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 ha voor die gevallen, waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin persoon lijk mede arbeidt. Voorts heeft de directeur-generaal bepaald, dat, bij de berekening van de personeelsbezetting een arbeider van 21 jaar of ouder voor een werkkracht, van 20 jaar of ouder voor 0,9, van 19 jaar of ouder voor 0,8. van 18 jaar of ouder voor 0,7, van 17 jaar voor 0,3, van 16 jaar voor 0,5, van 15 jaar voor 0,4, van 14 jaar voor 0,3 werkkracht zal worden geteld. Ten slotte zij er de aandacht op ge vestigd, dat voor ontslag van personeel dat langer dan acht maanden in dienst is, of voor ontslag van personeel in ge vallen, waarin de hiervoren omschreven personeelbezetting niet aanwezig is, een bijzondere vergunning dient te worden gevraagd bij het districtshoofd der ar beidsinspectie. de voedertoewijzing^Ior kippen en een- of geen andere voedertoewijzing dan den aanzienlijk worden verminderd, garnalen ontvangen, mogen de eieren van dien datum af zal practisch alleen voor eigen gezinsverbruïk behouden, voedertoewijzing worden uitgereikt voor Voor dezen bestaat dus geen inleverings- het pluimvee op de erkende fok- en ver- plicht van eieren, evenwel met dien meerderingsbedrijven en voor het in- verstande, dat eieren, die niet voor ge- standhouden van een aantal dieren van zinsverbruik worden gebezigd, ingele- 1 oud-Hollandsche rassen e.d. De voeder- verd moeten worden. positie maakt het noodzakelijk, ook het totaal aantal der dieren op de fok- en vermeerderingsbedrijven aan een maxi mum te binden. Voorzoover dit aantal nog niet is be reikt zal tot 25 Aug. a.s. gelegenheid be staan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van een vermeer- deringsbedrijf aan te vragen bij de Ne- derlandsche Centrale voor Eieren Pluimvee te De Bilt. Eén ei in de veertien dagen. Distributie van eieren zal eerlang gestaakt worden. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week en I van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de [met „31" eieren gemerkte distributie- Anderen zullen geen voedertoewijzing bon recht geeft op het koopen van één ontvangen doch wel in de gelegenheid ei. Deze bon behoudt ook gedurende de worden gesteld, zelf een zeker aantal week van 24 tot en met 30 Augustus a,s. dieren te houden om voedselresten en zijn geldigheid. afvallen zooveel mogelijk tot waarde te De aandacht wordt er op gevestigd, kunnen brengen. dat voor de week van 24 tot en met 30 Fokkers en houders van vermeerde- Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het ringsbedrijven zijn verplicht alle voor koopen van eieren zal worden aange- afzet beschikbare eieren in te leveren wezen. op door de Nederlandsche Centrale De directeur-generaal van de Voed- voor Eieren en Pluimvee aan te geven selvoorziening heeft onlangs reeds ge- wijze. Niet voldoen aan deze verpheh-wezen op de slechte veevoederpositie, ting heeft o.m. ten gevolge, dat geen waardoor het onvermijdelijk is gewor- verdere voedertoewijzing geschiedt. De- den om op korten termijn over te gaan genen, die een voedertoewijzing voor tot inkrimping van den pluimveestapel, hun pluimvee krijgen, zullen niet meer Deze zal tot ongeveer een derde van den dieren mogen houden dan het aantal huidigen omvang terug moeten worden waarvoor voeder wordt toegewezen. j gebracht. Dit beteekent, dat wij over Aan anderen zal, zooais reeds vermeld.zeer weinig eieren zullen kunnen be- om voedselresten en afvallen tot waar- schikken, te weinig om de distributie de te brengen, worden toegestaan, een van een ei per week te kunnen volhou- aantal kippen of eenden te houden. Uit den. den aard der zaak kan dit aantal niet) Het moment, waarop de distributie maximumgestaakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. groot zijn en is bepaald op 10 stuks per gezinshoofd. Voor bedrijven met meer dan 10 ha Voedertoewijzing voor pluimvee wordt verminderd. Fokkers en houders van vermeerderings bedrijven moeten nieuwe erkenning aanvragen. i dit dient oor 25 augustus te geschieden. 1 In aansluiting op de verklaring van den directeur-generaal voor de Voedsel- voorziening, omtrent de slechte voeder-1 positie, die o.m. noodzakelijk maakt den pluimveestapel belangrijk in te krimpen, deelt het Rijksbureau voor de Voedsel-, voorziening mede Met ingang van 15 September a.s. zal 'Johanna in peinzende houding voor het open raam nederzat. Een trek van vermoeidheid lag op haar schoon gelaat, en wel zetelde nog de frissche blos der gezondheid op haar wangen, doch een zekere uitdrukking van zwaarmoedigheid in haar oogen viel niet te miskennen. Toen de oude kamenier binnentrad, wendde Johanna even het hoofd om en sprak op zachten, vriendelijken toon „Ah, daar hebt gij goed aan gedaan, Marianne ik verlangde juist naar die bloemen. Ze zijn immers uit het rozen laantje „Zeker, freule." Het meisje nam de bloemen aan en bracht ze haastig naar een sierlijke vaas, die op een kunstig bewerkt hoek tafeltje stond. Marianne zag min of meer verlegen de kamer rond en scheen op eenig bevel uit den mond harer jeug dige meesteres te wachten. „Wilt ge niet gaan wandelen, freule vroeg ze ten laatste. „Neen, Marianne." „Of een ritje maken in het bosch Uw paard springt en danst in de weide van ongeduld." „Ik zal vandaag niet rijden, Marian ne," gaf Johanna ten antwoord, „ik wensch op mijn kamer te blijven. Laat mij thans alleen." Zwijgend verliet de kamenier het ver trek, om, buiten gekomen, zacht te mompelen„Alweer precies hetzelfde, 't Is wat te zeggen." Nauwelijks was Marianne heengegaan, of Johanna trad op de rozen toe, boog het hoofd naar de schoone bloemen over en genoot eenige oogenblikken van de zoete geuren, waarna zij voorzichtig een half ontloken knop uit den ruiker nam en die op haar borst stak. Een tweede, De eieren, waarover wij nog zul- zullen kunnen beschikken, zijn be stemd voor bijzondere instellingen en bijzondere omstandigheden. In de eerste plaats zullen ziekenhuizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit boven staand bericht blijkt een ei in de veertien dagen. Wellicht komt er daar na nog een keer een ei in de maand. cultuurgrond is dit maximum op 15 stuks ;esteld en voor landbouwers, die kun nen aantoonen, dat zij beschikken over voldoend afvalvoer en die geen ander vee kunnen houden dan pluimvee, kan een hooger aantal door de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee worden vastgesteld. Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hem bepaalde aantal. De voedselresten en afvallen zullen over het algemeen weinig eiwit bevat ten. In verband hiermede zullen ge droogde garnalen, die eiwitrijk zijn, worden gedistribueerd. Voor landbou- De Synode van de Nederlandsch- wers dus de bij een landbouwcrisis- Hervormde kerk heeft onlangs aan de organisatie ingeschrevenen zal, ter. bevoegde kerkelijke colleges allerlei be- aanvulling van het rantsoen gelegen- langrijke vraagstukken voorgelegd. Een heid bestaan, op de regisstratiekaartj daarvan is het voorstel in den vervolge van begin September a.s. een toewijzing predikanten te verplichten met hun 65e van gedroogde garnalen aan te vragen.jaar emeritaat te vragen. Op het oogen- Degenen, die voor hun pluimvee geen blik is er heelemaal geen leeftijdsgrens, BINNENLANDSCH NIEUWS. Leeftijdsgrens voor Doninees doch gaat dit voorstel er door, dan zal in de Hervormde Kerk (die nog altijd vrouwen den toegang tot den kansel verbiedt» elke predikant zijn taak moe ten neerleggen, als hij 65 jaar is gewor den. Een radicaal voorstel. De bekende (orthodoxe» ds. H. J. de Groot uit Voorst, ic in de laatste jaren heel wat boeken van zijn hand deed verschijnen, gaf er dit oordeel over„Als ik mijn eerlij ke meening mag zeggen ik hoop, dat de kerk dezen dwangmaatregel nooit neemt. Er is geen ambt ter wereld, dat aldus door den ouderdom wordt gesierd als dat van Dienaar des Goddelijken Woords. Wanneer de hartstochten niet langer woelen in ons lichaam en in on zen geest, wanneer veel in ons bestaan geklaard is, dan zijn wij, evangelie-die naars, pas op ons best. Een schaapher der van achttien en een zieleherder van 23 zijn eigenlijk maar paskwillen van menschen. De schrik van die eerste zware jaren zit mij nog in de botten." Wij zullen ons geen partij stellen, maar wij kunnen ons het oordeel van dezen predikant zeer wel begrijpen. Een pre - dikant van 23 jaar (den minimum-leef tijd» achten ook wij op den kansel ei genlijk een vreemder verschijning dan een van 65. Al is het natuurlijk waar, dat bij den eersten de „kwaal' geregeld afneemt. Uit het oogpunt van „werkver schaffing" is de maatregel niet noodig, want er zijn heel wat vacatures in de kerk. h. Post. in beslag genomen. Maandagnacht is in de gemeente Beemster een koe, afkomstig van den veehouder Oostwouder, en geladen op een vrachtauto, door de Duitsche Weer macht in beslag genomen, aangezien het vermoeden bestond, dat die koe voor den smokkelhandel zou worden bestemd. Het bewuste dier is door de politie over genomen, terwijl deze affaire eveneens in hunne handen is gesteld voor een nader onderzoek. voetbal. i levenslange schorsing. In verband met de incidenten, welke zich na afloop van den wedstrijd Kwa- geheel open roos plaatste zij in de blon-^en toon hij hield de oogen onafge- de lokken en toen bleef zij, als in zalige wend op zijn kind gericht, mijmering, geruimen tijd onbeweeglijk „Maar de „Dolfijn" is een sterk, een zitten. Nu en dan scheen het, dat haar heel sterk schip dat heeft Walter mij lippen zich zacht bewogen, en dan verteld, toen hij heenging," zeide Jo- kwam er een blijde glans in haar oogen'hanna. En zachter vervolgde zij, terwijl en op het gelaat, om evenwel spoedig een hooge blos hare wangen kleurde weder te verdwijnen en voor een uit- O, papa, wat zal hij blij zijn, als hij bij drukking van bezorgdheid plaats te ma- zijn terugkomst hoort, dat gij ons uw ken. i toestemming hebt gegeven. Hoe zullen Zoo zeer was zij in haar gedachten wij u danken, beste papa verdiept, dat zij het herhaalde zachte Een akelige bleekheid kwam plotseling tikken op de deur niet^ hoorde en haar op het gelaat van den baron, een smar- binnentredenden vader niet bemerkte, telijke zucht ontwrong zich onhoorbaar aleer deze in haar onmiddellijke nabij- aan zijn borst en haastig wendde hij heid stond. jhet hoofd af, om zijn vreeslijke ont- „Goeden morgen, mijn kind," sprak roering voor haar te verbergen. Toen hij teeder, en zijn stem klonk thans zoo hernam hij, zonder haar aan te zien zacht en week. dat Johanna hem vra- „Ik gaf u mijn toestemming, mijn gend aanzag. kind, omdat mijn innigste wensch is, u „Goeden morgen, papa," antwoordde gelukkig te zien. Zelfs al ware Walter zij met een vriendelijk lachje, „goed nog tienmaal armer geweestuit liefde gerust voor mijn kind zou ik hem mijn zegen Hij zag haar aan en schudde lang- niet hebben geweigerdwant buiten u, zaam het hoofd. Johanna. is er niets, dat mij nog aan „Hoe zou ik kunnen rusten, als ik het leven bindt." weet, dat mijn kind waakt en bedroefd Hij sprak thans op gejaagden. harts- is vroeg hij zacht. j tochtelijken toon geen spoor van zijn „Maar ik ben niet bedroefd, papa gewone trots lag er meer in zijn stem. ik ben ongerustongerust," herhaal-toen hij vervolgde „Al wat ik sedert de zij langzaam. j den dood van je onvergetelijke moeder „Ik begrijp u, lieve." deed, heb ik gedaan uit liefde voor jou, „En dan die vreeselijke storm verle- mijn kind. Je gelooft me wel, nietwaar, den week, die...." Johanna?" „Juist, kind, juist. En gij denkt aan Het meisje knikte vriendelijk en zag Walter, nietwaar? Aan Walter, dieeenigszins verwonderd naar hem op. die op zee is." Zoo zonderling zacht en vreemd klonken Johanna knikte blozend. zijn woorden, dat het haar bijzondere „Zou die storm daar ook zoo hevig aandacht trok. zijn geweest, papa J „Deert u iets, papa vroeg zij haas- „Op zee is die altijd zeer hevig, Johan- tig. na, en vele vaartuigen hebben het dan Hij sloeg den arm om haar leest en zwaar te verantwoorden." vervolgde op langzamen, zachten toon. De baron sprak op langzamen, zach- als hadde hij die vraag niet gehoord Duitschlarid wint voor Europa op alle Fronten „Ik wilde je maar zeggen, dat er dik wijls oogenblikken in het leven zijn, diedie ons veel strijd en moeite kosten." „Ja, papa." Zij dacht aan het oogen- bhk. waarop hij haar zijn toestemming had verleend, en zij meende, dat dit de strijd en de moeite waren, waarop hij thans zinspeelde. „En wij zijn verplicht, dan stil en met gelatenheid te berusten in het leed, dat ons gezonden, en in de smart, die ons opgelegd wordt, nietwaar lieve „Zeker, papa." Zij herinnerde zich. hoe de trotsche edelman, die echter haar vader was. het hoofd had gebogen en zijn trots had laten varen, uit liefde tot zijn kind, hoe hij de armoede van Walter had voorbijgezien, om alleen den blik te vestigen op de gelukkige toe komst zijner dochter. „En wanneer ons het leed te groot en het kruis te zwaar schijnt, dienen wij ons moedig te verzetten tegen dat ge voel van zwakte, dan is het onze plicht, het hoofd op te houden en te bedenken, dat wij alleen door strijd tot de over winning komen," ging de baron plechtig voort, die tevergeefs naar een andere inleiding scheen te zoeken. Zij knikte en hij vervolgde, haar diep in de oogen ziende „Je bent een doch ter der oud-adelijkste en beroemdste geslachten, Johanna, en je voorvaderen waren bekend om hun uitstekende dap perheid en om de fiere waardigheid, waarmede sommigen hunner de slagen van het noodlot wisten te dragen, die hen troffen. Ook ik heb ruimschoots mijn aandeel in des levens wederwaar digheden gehad, en ik heb mij staande gehouden, zooals mijn plicht was. Gij begrijpt mij immers wel, Johanna (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1