32e JAARGANG DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 No. 95 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE STUURMAN DOLFIJN. WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIÈN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. OPROEP MEDICI De Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrek ken, moet een echt Nederlandsche hulp expeditie zijn. Dat wil zeggen zij moet degelijk en solide zijn. perfect uitgerust, de modernste instrumentaria hebben en over de medewerking van de beste dok toren en chirurgen kunnen beschikken. Daarom is het noodig, dat de organi satieleiding, wat de medici betreft, een keuze kan maken uit een zoo groot mo gelijk aantal doktoren en vooral chirur gen (ook in verband met het aanwijzen van den leider der Ambulance.) Nederlandsche medici Er wordt een beroep op U gedaan Gij kunt, door U op te geven bij de Nederlandsche Ambulance, een eervolle taak toebedeeld krijgen. Gij, met Uw uitnemende en degelijke opleiding, kunt ginds in het Oosten den naam van de Nederlandsche medici de eerbied van de geheele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aantoonen, dat ons kleine land tot groote en groot- sche daden in staat is. Ook op mannelijk verplegend perso neel doet de Ambulance een beroep. Ook zij kunnen medewerken aan den menschlievenden arbeid, welke ginds wacht. Nederlandsche chirurgen, doktoren en verpleegsters. Geeft U zoo spoedig mo gelijk op aan de organisatieleiding van de Nederlandsche Ambulance, Koning innegracht 22, 's Gravenhage, telefoon 113142. Waardeering van eigen land. Vacantie beheerscht deze maand in be langrijke mate het dagelijksch leven van ons volk. Of men was met vacantie en teert nog terdege op de zoo recente herin neringen, c.f men is met vacantie en ge niet derhalve met volle teugen, óf men gaat met vacantie en verheugt zich bij voorbaat op de komende geneugten. Uit jaar - men mag het met groote voldoening vaststellen - is voor het eerst het begrio vacantie tastbare werkelijkheid geworden voor vrijwel allen, nu de collectieve vacan tie in de meest uiteenloopende takken van bedrijf ingang heeft gevonden en ook inderdaad wordt toegepast. De louwvak arbeiders zijn met vacantie, eveneens het kantoorpersoneel om slechts twee der om vangrijke branches te noemen^ en nimmer tevoren zagen wij op zooveel winkels de aankondiging, dat men wegens vacantie i had gesloten of zou gaan sluiten. En deze vacantie wordt doorgebracht in eigen land. Wat jarenlang tevergeefs werd ge- propageerd, is nu door de oorlogsomstan digheden werkelijkheid geworden de Ne derlander leert zijn Nederland kennen Dat was hóóg noodig, want hoe loffelijk ook op zichzelf het streven moge zijn om vreemde landen te aanschouwen, de reis koorts had ons volk te zeer bevangen. Het was „mode" geworden in alle lagen, onder alle standen om ter ontspanning eigen land den rug toe te keeren. waaraan maar al te vaak snobisme en gebrek en waar deering hun deel hadden. Van onbekend tot onbemind is maar een heel klein stapje en dat was hel lot van ons mooie vader land. iMoge dan nu een verblijf in de ei gen landouwen velen de oogen hebben ge opend. Daarmede zal dan ook in de komen de jaren en onder andere omstandigheden het toerisme in eigen land zijn gediend. Doch tevens kan men dit leeren kennen van eigen land door eigen volk niet hoog genoeg aanslaan als een versterking van ons nationaal bewustzijn e.i van onze saamhoorigheid. Gold niet lange jaren de „Hollander" voor de lieden beneden den Moerdijk als een vreemd wezen en heeft diezelfde Hollander niet al te lang ietwat smadelijk over onze zuidelijke pro vincies gesproken als van het „donkere Zuiden", werden Friezen en Groningers niet al te lang gehouden voor stugge en onhandelbare menschen, beschouwden boer en stadsmensch, landarbeider en in dustriewerker elkaar niet al te lang als onbegrijpelijke en daarom minder sympa thieke wezens En toch zijn wij allen Ne derlander, kinderen van eenzelfde volk, te' gen van eenzelfden dierbaren bodem, al verschillen wij naar gelang de streek^ waar onze wieg stond, misschien ook cenigszins in karakternuances of in tong val. Het massale toerisme in eigen laad, dat zich dit jaar ontplooide, kan er slechts toe leiden, dat wij dit alles duidelijker bc seffen. H. Post. BINNENLANDSCH NIEUWS. GEEN IIUNNEBED IN KUINRE. De laatste maanden bereiken ons be richten over oudh^kindige vondsten in Kuinre (O.) welke obk in de pers de ronde hebben gedaan. Een onderzoek ter plaatse heeft uit gewezen, dat van fundamenten van een klooster of van een kasteel nog geen sprake is. De gevonden palen die tot een dergelijk bericht aanleiding gaven, zijn waarschijnlijk golfbrekers. Het hunne-j bed dat iets ten zuiden van Kuinre in den noordoost-polder is gevonden, bleek niet aan dien naam te kunnen voldoen. Onder de steenen is namelijk aarde werk uit de 14e en 15e eeuw te voor schijn gekomen en daar de hunnebedden dateeren uit het tijdperk van omstreeks 2000 jaar voor Christus, gelooft men niet aan het bestaan van een hunne- bed daar ter plaatse. Een nader onder zoek wordt nog ingesteld. BIJDRAGE KOSTEN GEZINSVERMEERDERING. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat aan artikel 37 der Ziektewet een nieuw lid wordt toege voegd luidende 8. Aan de echtgenoote alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor eenmaal een bijdrage in de kosten der bevalling, groot 55 gulden, toege kend. Voorts treedt artikel 50 der Ziek tewet met ingang van 1 November 1941, waarop dit besluit in werking treedt, buiten werking. MOORD TE EST. Slachtoffer in het hoofd gestoken. Zondagavond was zekere K. Scheffer met twee vrienden te Est bii Gelder- malsen een fietstochtje gaan maken. Omstreeks middernacht waren zij in Est' terug en in den kom van het dorp. eenige honderden meters van het café „De Tip", waar meestal een groepje menschen staat, stapte het drietal van de fiets en bleef wat praten. Met een korten groet voegde zich de caféhouder van „De Tip", bij het gezelschap. Hij stak daarna onmiddellijk den 24-jarigen Scheffer in liet hoofd. De dader sloeg met de fiets op de vlucht. Later bleek,! dat hij rechtstreeks naar het naburige' derp Opijnen gereden is en zich daar bij de politie gemeld heeft. Hij is onmid-j dellijk in verzekerde bewaring gesteld. Dadelijk na den aanslag werd een dokter uit Geldermalsen ontboden, die den hevig bloedenden jongeman de eer-' ste hulp verleende. Het slachtoffer gaf echter spoedig den geest. Het stoffelijk overschot van den verslagene werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Est overgebracht. De dertigjarige dader leefde in onmin met zijn vrouw, die niet meer bij hem woont, doch elders in betrekking is. Het schijnt, dat Scheffer omgang heeft ge had met de echtgenoote van den café- oore en stelde omtrent dit handeltje houder. ren onderzoek in. Aangifte van vermis- De verslagenheid in het rustige dorp sing van de schapen was niet gedaan, Est, dat slechts 300 inwoners telt. is doch de verklaringen van den verkooper groot, evenals de deelneming met de waren zoo twijfelachtig, dat de politie familie van het slachtoffer, dat bekend een nauwkeurig onderzoek ging instel- stond als een kalm en oppassend jong- len. mensch. I Uit dat onderzoek bleek, dat de boe- UITREIKING VAN BOTER- EN j renknecht deze schapen den vorigen VETKAARTEN. nacht bij een boer te Beemster had De secretaris-generaal van het depar- gebracht met het verzoek deze geduren- tement van Landbouw en Visscherij ci(? een nacht in zijn weiland te mogen deelt in aansluiting aan het dezer da- or r erbreneen. i^?zs veehouder had cr gen gepubliceerde bericht betreffende£®en bezwaar tegen, dat de drie dieren de uitreiking van boter- en vetkaarten1 z^n scbapen in de weide werden ge- het volgende mede I bracht gedurende een enkelen nacht. Voorop zij gesteld, dat een ieder in Den volgenden dag werden de dieren aanmerking komt voor een boterkaart °PS<?haald en naar Schermerhorn ver- Degenen, die behooren tot de groep vanjvoerd" waar een kooper werd gevonden, personen, waarvan het inkomen bene-| Waar bet door verdachte M. opgege- den de aangegeven grens ligt, kunnen ven adres van den booper der schapen evenwel desgewenscht in plaats van een niet klopte met andere gegevens en de boterkaart een vetkaart aanvragen. man tenslotte in zijn eigen verklaringen Uitsluitend de laatstbedoelde personen verstrikt raakte, bekende hij de drie behoeven het daartoe bestemde formu-ïchapen te Beemster uit een weiland te lier bij den distributiedienst in te leve-1 hebben ontvreemd. De politie stelt thans ren. De inkomengrens is berekend per!°en onderzoek in naar den eigenaar, die jaar naar den toestand op 1 Augustustot beden geen aangifte heeft gedaan 1941 f 1000 voor alleen wonende per- i Yan ve™"sing der dieren. Alkm. Crt. sonen f 1100 voor een gezin van twee personen f 1200 voor een gezin van drie personen, enz., dus telkens f 100 per verder gezinslid hooger. Onder gezinsleden worden verstaan de leden van het gezin met de daarbij inwonende personen, met uitzondering van kamerbewoners, die hun maaltijden buitenshuis gebruiken, kostgangers en personeel. Voorts wordt er op gewezen, dat per sonen, die zwaren of zeer zwaren ar beid verrichten, bij deze uitreiking niet voor extra kaarten in aanmerking ko men, daar zij reeds bij de uitreiking van de overige distributiekaarten een bonboekje C. of D. hebben ontvangen, waarin vetkaarten zijn opgenomen. Zelf kamers zullen ongeacht hun jaar inkomen in het bezit van boter- kaarten worden gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het bijzonder personen, die tot nu toe een boterkaart ontvingen, doch thans voor een vetkaart in aanmerking wenschen te komen, ten genoegen va den plaatselijken distributiedienst zu. len moeten kunnen aantoonen, dat hun inkomen thans beneden bovengenoemde grens ligt. PROVINCIAAL NIEUWS DIEFSTAL VAN SCHAPEN LIT DE WEIDE. Geen aangifte gedaan van vermissing Door de rijkspolitie werd te Schermer horn een boerenknecht uit Beemster aangehouden, die in eerstgenoemde plaats een drietal schapen had verkocht De politie kwam deze transactie ter FEUILLETON VAN DE „Ik weet het niet," antwoordde zij glimlachend, de hand op zijn schouder leggend, „maar indien U bedoelt, dat 'wij moeten berusten in ons lot en niet nutteloos morren en klagen, dan, ja, dan begrijp ik u." „En je zoudt dus eenig ongeluk, dat je trof, moedig dragen, Johanna Je zoudt niet verslagen en moedeloos het hoofd laten hangen, maar dapper en zonder aarzelen den strijd aanvaarden tegen de rampen des levens „Ik zou er tenminste mijn best toe doen, papa, en al mijn geestkracht te hulp roepen, om niet te bezwijken in dien strijd,"antwoordde zij, even het schoone hoofd voorover buigende naar de teedere bloem op haar borst. „Je bent een moedig, dapper meisje en te verstandig, om niet in te zien, dat ij del geklaag het leed slechts vergroot daarom, luister, Johanna." De ongelukkige vader trachtte zijn kind aan te zien, maar wendde den blik' haastig af, toen hij haar bijna fluiste rend vroeg „Je verstaat mij, nietwaar, lieveling „Zeker. Maar ik.. „Luister, dan, mijn kind, luister. In den jongsten storm Zij hief snel het hoofd op en vestig de den blik in gespannen aandacht op haar vader. ..hebben vele schepen averij ge kregen. Enkele verloren mast en tuig, werden naar de klippen gedreven en hadden schrikkelijk te kampen met de woedende elementen andere, die roer en want verspeelden, leden schipbreuk en gingen te gronde." Zij zag hem aan met akelig strakken blik de blos op haar wangen had plot seling voor een doodelijke bleekheid plaats gemaakt, doch de baron bemerk te dit niethij zag met opzet niet naar zijn kind en hield het hoofd afgewend hij durfde, hij kon haar niet aanzien in de vreeselijke smart, die hij wist, dat over haar komen zou door hetgeen hij haar kwam mededeelen. Hij staarde naar de heerlijke rozen op het hoektafeltje en vervolgde toen langzaam, zonder op te zien: „Ook de| „Dolfijn" werd op haar terugreis door den hevigen storm overvallen en. en.... je verstaat mij immers, Johan na Zij knikte, maar geen geluid kwam over haar kleurlooze lippen, geen zucht ontsnapte haar borstzij geleek een schoon beeld, zooals ze daar leunde in den arm haars vaders, die zijn kind teeder omvat hield. Hij zag even in het marmerbleeke gelaat en wendde zich haastig den blik weder af, toen hij het nauw merkbare knikje had opgevan gen hij begreep, welk een smartelijke wonde hij haar ging toebrengen zocht tevergeefs de vlijmende scherpte van den dolk te verminderen, eer hij dien in het hart stiet van zijn eenig, schuldeloos kind. Zijn stem beefde merkbaar, toen hij haperend voort ging „Hoewel het nog volstrekt niet onbetwisbaar zeker is, dat allen bij de schipbreuk zijn omgekomen, begrijp je, dat is nog niet zoo heel zeker heeft men tot nog toe niet het allerge ringste omtrent het lot der bemanning vernomen." Hij zweeg en omsloot zijn kind vaster. „Johanna," fluisterde hij ontroerd, „ik mocht je dit niet verzwijgen ik mocht je met geen ijdele hoop vleien, ik moest je dit verdriet aandoen, hoe hard het mij ook mocht vallen. Maar je bent een dapper meisje, en kalm, gelijk het een dochter uit ons geslacht past." Ja, zij was kalm, verschrikkelijk kalm, zóó zelfs, dat de baron niet kon nala ten, haar even aan te zien maar de woorden bestierven hem op de lippen, toen hij de oogen op zijn kind sloeg, dat zwaar tegen hem aanleunde, met gesloten oogen, lijkkleurig gelaat en vast gesloten mond. „Johanna, lieveling riep hij ver-j schrikt, toen hij zag, hoe het meisje' bewusteloos in zijn armen lag en haar! hoofd langzaam op de borst zonk. Jo hanna Help Marianne, help Help schreeuwde hij in radeloozen angst, en, bijgestaan door de toesnellende oude kamenier, droeg hij de bezwijmde voor zichtig naar haar eigen kamer, waarna hij in allerijl een geneesheer liet ont bieden. Deze kwam, sloeg het nog altijd be- wustelooze meisje eenige oogenblikken aandachtig gade en vroeg toen naar de vermoedelijke oorzaak der bezwijming, welke de baron hem met de meeste openhartigheid mededeelde, daar hij wel begreep, dat hiervan zeer veel af hing. De bekwame geneesheer hield daarbij den blik onafgewend op het bleeke ge laat van het meisje gevestigd, wier aan gezichtsspieren zich nu en dan zonder ling vertrokken. Toen trachtte hij met behulp van eenige prikkelende midde len haar uit de diepe bezwijming tt doen bijkomen, hetgeen hem echter eerst na geruimen tijd gelukte. De baron wilde nu aanstonds op zijn dochter toesnellen, doch de geneesheer hield hem met zachten drang tegen en voerde hem zwijgend buiten de kamer. „Wat beteekent dit, dokter vroeg de baron verwonderd, niet zonder hei- melijken angst den man der wetenschap aanziende. „In het belang van uw kind moet ik u ten sterkste afraden, haar thans reeds aan te spreken, of u zelfs maar te ver- toonen, zoolang zij niet tot haar volle bewustzijn is teruggekeerd," gaf de dok ter op cmstigen toon ten antwoord. „Maar de freule is immers reeds bii kennis gekomen „Zij is uit haar bezwijming ontwaakt, meer niet." „Wat bedoel je daarmede, mijnheer vroeg de baron met een merkbare tril ling in zijn stem, terwijl hij den genees heer doordringend aanzag. Deze stond dien blik kalm door en antwoordde op langzamen, waardigen toon „Mijnheer de baron, ik verzoek u, mij vooralsnog toe te staan, op deze vraag het antwoord schuldig te blijven. Gij zijt op het oogenblik niet kalm ge noeg, om mij bedaard aan te hooren veroorloof mij echter, onmiddellijk mijn NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Waar vrijwilligers zich kannen melden. Het terrein, waarop de Neder landsche Volksdienst zijn sociale taak gaat vervullen is onbeperkt, omdat werkelijke sociale arbeid niet binnen vooraf bepaalde gren zen is vast te leggen. Een even grootsche als schoone taak zal het zijn, doordat speci aal de hulp en steun, die de Ne derlanders elkaar willen verlee- nen, zal worden ingeschakeld. Om dit doel te bereiken is de medewerking noodig van zeer ve- ien, die zich tot socialen arbeid voelen aangetrokken, alsook van diegenen, die in staat zijn door een offer de uitvoering van dit veelomvattende werk mogelijk te maken. Daarom melde men zich als vrijwilliger (ster) aan bij het on derstaande adres of men late zich ;.s lid inschrijven, waaraan een aste maandelijksche bijdrage is verbonden. Provinciale leider van den Ne- deriandschen Volksdienst in Nrd - Holland D. G. Avenarius, Kenau- park 1, Haarlem. collega hier te doen komen, teneinde met hem te kunnen raadplegen. Zijn tegenwoordigheid is hier dringend noo dig." „Maar ik bezweer u, dokter, zeg mij riep de baron op verschrikten toon uit, doch de ander schudde het hoofd en sprak „Zoo gij niet wilt, dat de toestand van uw dochter verergert en mogelijk een gevaarlijke wending neemt, volg dan zoo spoedig mogelijk mijn raad." Doodelijk ontsteld haastte de baron zich, hieraan te voldoen, en geen hall uur daarna stonden beide geneesheeren .acht met elkaar te fluisteren aan het einde der kamer, waarin Johanna ter neder lag. Toen eindelijk de laatst aan gekomene even het vertrek verliet, zag de baron met een oogopslag, dat diens gelaat zeer ernstig stond. ..Ik smeek u, mijnheer, laat mij niet langer ten prooi aan die martelende onzekerheid riep de baron uit, den geneesheer bij de hand grijpende. „Zie. ik ben kalm, zeer kalm zeg mij nu, is ei gevaar voor haar leven „Neen, mijnheer de baron," gaf de ander op beslisten toon ten antwoord, „doch wij moeten wachten en geduld oefenen tot morgen dan kunnen wij u ons gevoelens omtrent den aard der, hmomtrent haren toestand be doel ik, met meer zekerheid zeggen. Gevaar voor haar leven echter bestaat nietwees daaromtrent volkomen ge rust." „Goddank riep de baron met een zucht van verlichting. „Ik zal hier voor de deur van haar kamer wachten tot (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1