J.T.d.1001 FLIT ■asschen- vangkooien G. Dekker C. DEKKER, Carsten Tarwe Marquardt Tarwe Friihwei zen Fa. GEBR. OUDIJK Telef. 1 Slootdorp en Spuiten COLPORTEURS LASTIG GEVALLEN. Woensdagavond colporteerde men te Heiloo met „Volk en Vaderland". Dit was blijkbaar niet naar den zin van eenige opgeschoten knapen, die de col porteurs lastig vielen, hun kranten af namen en tot handtastelijkheden over gingen. Spoedig waren de gemeentepo litie en drie rijksveldwachters aanwe zig om de menschen tegen de joelende bende in bescherming te nemen. Het was niet alleen een groote groep jon gens, doch ook betrekkelijk kleine kin deren. De politie, die tactvol optrad, wist de orde te handhaven. Tegen 10 uur kwam de Alkmaarsche motorbrigade, doch toen was de rust dank zij de in vallende duisternis hersteld. SCHAAP IN DE WEIDE GESLACHT. Een schaap van den veehouder Val- kering te Egmond-Binnen werd 's nachts in de weide in den Sammerspolder op vakkundige wijze geslacht. Het vleesch werd meegenomen, de huid enz. liet men in de weide achter. Het is niet ge lukt eenig spoor van de daders te vin den. KLOMPENINDUSTRIE LEEFT OP. Volop werk en hooge prijzen. De klompenmakers hebben het nu druk, in tegenstelling met eenige jaren geleden toen velen hun bedrijf hebben moeten sluiten wegens gebrek aan or ders. Vanwege de bezuiniging op elec- triciteit. krijgt het handwerk weer be tere kansen tegenover de machinale klompenindustrie. Beide categorieën^ hebben voor deze winter volop werk. De 24e klompenbeurs, die te Epe in Gelder land is gehouden, was belangrijk groo- ter dan andere jaren. De handel was levendig en de prijzen waren hoog. Voor gewone klompen werd f 90.f 110.per 100 paar besteed. Een projectiel ontploft. Roekelooze jongen gewond. Opnieuw is door groote roekeloosheid een einstig ongeluk gebeurd^ waarbij een 17 -uiige Haagsche jongen verschillende zware verwondingen aan de armen heeft heeft opgeloopen. In de Jan van Riebeekstraat was Don derdag de 17-jarige R. A. S, bezig een piojectiel te demonteeren, waarbij hij met behulp van een hamer en een schroeven draaier het gevaarlijke voorwerp uil elkaar trachtte te nemen. Dit roekelooze optreden had een ontploffing tot gevolg, waardoor de jongen verschillende verwondingen aan de armen opliep. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het projectiel destijds uit Frankrijk door iemand naar hier medege nomen was. waarvoor - naar hij beweerde - toestemming was gegeven. Inmiddels was dit gevaarlijke voorwerp alweer door een zevental ander handen gegaan, waarna het ten slotte in het bezit van den 17-jarige S. kwam, die zijn onvoorzichtigheid duur heeft moeten betalen, hoewel hel den experts verwondert, dat hij er nog zoo betrekke lijk goed afgekomen is. Herhaalde malen is reeds in de bladen gewaarschuwd om voorzichtig te zijn met dergelijke projectie len, die ten spoedigste aan de politie ter hand moeten worden gesteld. Dit jongste voorval moge opnieuw een les*zijn om le gen roekeloos optreden te waarschuwen. naar het bedrag, dat zij bij hun vroegeren Nederlands werkgever hebben verdiend. Uw waschtafel en vooral Uw huisapotheek zijn niet compleet als er een doos of tube PUROL ontbreekt. PERSONEEL RADIO-CENTRALES Gaat goeddeels over in rijksdienst. De persdienst van hel N.V.V. schrijft Op 14 Auguslus j.1 heeft een bespre king plaats gevonden met den voorzitter en den secretaris van de door den direc teur-generaal der P.T.T. benoemde com missie voor de rijksradiodistribulie en het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van personeel in Overheidsdienst, aangesloten bij het N.V.V. Als resultaat der besprekingen kan wor den medegedeeld, dat aiien, die voorheen in dienst waren van een door een particu lier geëxploiteerde radiodistributiecentraie en die, naar hel oordeel van de commissie, geschikt zijn bevonden om in rijksdienst te worden opgenomen, zeer binnenkort mede deeling zullen ontvangen, op welke voor waarden zij in dienst van het rijk kunnen worden aangesteld. Vrijwel allen zullen in de gelegenheid worden gesteld in dienst van het rijk te komen. In het algemeen zal aan de belang hebbenden een loon worden toegekend^ dal gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu werd betaald. De indienstneming zal op arbeidscontract plaats vinden. Indien de betrokkenen ech ter geschikt blijken te zijn en met werk zaamheden van blijvenden aard zijn belast, zal later een vaste aanstelling volgen. Bij de vaststelling van het loon is rekening ge houden met den leeftijd van de betrokke nen en het aantal jaren, dat zij bij de ra dio-distributie werkzaam zijn. Degenen, die niet voor een aanstelling in aanmerking komen of die voor de aan geboden betrekking meenen te moeten be danken, zullen een uitkeering ontvangen ten bedrage van een jaar loon, berekend Smeerolie ontvreemd uit loods. Woonwagenbewoner sloeg ze elders op. Een Rotterdamsche firma, die in een loods aan den Gouwweg te Stolwijkersluis bij Gouda circa 1300 bussen en blikjes smeerolie had opgeslagen, kwam dezer da gen tot de ontdekking, dat een aantal doo- zen, waarin deze bussen waren verpakt, in de drie weken, dal de loods gesloten was geweest verdwenen waren. Bij onderzoek bleek, dat er was ingebroken en dat voor een waarde van circa f 1000 was gestolen. De marechaussee is er in geslaagd den dader van dezen diefstal aan te houden. Het bleek een 32-jarige woonwagenbewo ner te zijn, die meermalen bij avond een bezoek aan de loods had gebracht en zich aan de achterzijde daarvan toegang had weien te verschaffen. Met een bootje ver voerde hij zijn buit nnar zijn woonwagen te Stolwijkersluis. Van waar deze naar Gouda werd gebracht om te worden opge slagen. Een deel van de gestolen bussen kon worden achterhaald. Ook kon een groot deel van de opbrengst van de ver kochte bussen in beslag worden genomen. De Nivelleeringsbijslag van 4Ys Een verduidelijking voor alle werkgevers. Zooals men heeft kunnen lezen wordt de z.g. Vereveningsheffing voor de eerste maal geheven naar den maatstaf van de loonen over tijdvakken, welke na 31 Aug. 1941 eindigen. Dat is dus voor weekloonen over het loon van de eerste week van Sep tember en voor maandloonen over het loon van de maand September. De regeling komt overeen met die der Loonbelasting. De heffing wordt dan ook tegelijk met de Loonbelasting afgedragen. Het formulier der Loonbelastingaangifle kan men daartoe dienstbaar maken door (zco lang er geen nieuwe modellen zijn verstrekt) daarop te vermelden na de woorden „Aan loonbelasting heeft inge houden en afgedragen f...." de woorden: „aan vereveningsheffing heeft afgedra gen f....". Daar voor deze heffing geen minimum- heffingsgrens is gesteld^ zooals b.v. voor de Loonbelasting en de Inkomstenbelas ting, moet in de gevallen, dat geen Loon belasting behoeft te worden ingehouden, b.v. wegens loonen, die beneden de grens der belastbaarheid vallen, toch een for mulier der loonbelastingaangifte ingele verd worden, waarop men dan in de plaats van de woorden „aan loonbelasting heeft ingehouden en afgedragen f de ze woorden aan vereveningsheffing heeft afgedragen f Ten aanzien van de belooningen ge noemd in art. 10, lid 1 van het Besluit Loonbelasting tantièmes, gratificaties en andere belooningen, welke in den regel slechts éénmaal of éénmaal 's jaars wor den toegekend) heeft de heffing voor de eerste maal plaats naar den maatstaf van de belooningen, welke na 31 Augustus 1941 worden uitbetaald. Omvang der heffng. De heffing bedraagt 4' i ten honderd van het loon en is verschuldigd door den werkgever. Met toeslemming van de door den Secretaris-Generaal van hel Departe ment van Sociale Zaken aangewezen in stantie College van Rijksbemiddelaars) mag de werkgever op hel loon van den werknemer een bedrag van l'/b ten hon derd inhouden. De voorwaarden, waaron der deze gedeeltelijke afwenteling mag ge schieden, zijn ons niet bekend. Heeft zulk een afwenteling plaats, dan mogen de Loonbelasting en de Inkomstenbelasting slechts worden geheven over hel bedrag, dat na de inhouding van de verevenings heffing van het loon overblijft. Het Besluit op de Vereveningsheffing i941 noemt /erder verschillende gevallen^ waarin de heffing niet wordt toegepast. Voor de huisvrouw is o.a. van belang, dal de heffing NIET wordt geheven over de belooningen, wélke worden genoten uit sluitend of nagenoeg uitsluitend wegens 't verrichten van huiselijke diensten. Andere gevallen zijn b.v. die, waarin loon wordt genoten met een aanspraak op pensioen 'de regeling betreffende ouderdoms- oi invaliditeitspensioen moet dan aan bepaal de voorwaarden voldoen) belooningen, welke als commissaris [natuurlijke perso nen) van een vennootschap, vereeniging of andere rechtspersonen worden genoten commissarissen hierbedoeld zijn de perso nen, die onder welken naam ook belast zijn met het toezicht op hel bestuur, onge acht of zij bijkomstig ook aan de bestuurs taak deelnemen.) Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat hel .Joon" dat de grondslag is voor de heffing, wordt opgevat en berekend vol gens de artikelen 4, 5 en 6 van het Be sluit op de Loonbelasting 1940. PRACT1SCHE BOEKEN Bosker's Boekhandel H.-hoef Mlddenmeer. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. tabaksoogst begonnen. Interesse voor eigen product is sterk toegenomen. Amerongen, 20 Augustus 1941. De tabakspluk is hier thans in vollf gang en in de karakteristieke, laag neer gehurkte schuren hangen reeds groot' artijen zandblad te droogen. Hoewel de oogst in deze streek niet zoo goed is als andere jaren, daar de weersomstandig heden den Nederlandschen „nicotine- boer" parten hebben gespeeld, valt er toch, wat de ^kwantiteit aangaat, een duidelijke stijging ^38Tar te nemen. Ge durende het laatste jaar zijn er in het district Amerongen—Rhenen ongeveer G tabaksvelden bijgekomen in het ge heel beschikt men hier thans over 21 tabaksplantages, die gezamenlijk naar schatting een kleine 10.000 kg tabak leveren. Ook in het Land van Maas en Waal, waar de teelt onder deskundige leiding bevorderd is en men getracht heeft de vaderlandsche tabak te verede len, staan de zaken er goed voor. Het interesse voor de Nederlandsche tabak neemt steeds toe en in tuinbouwkringen doet men verschillende experimenten om de kwaliteit op een hooger plan te brengen. Wij verraden immers geen ge heim, wanneer wij zggen, dat een goede „Nederlandsche" sigaar feitelijk nog een wenschdroom is, daar onze eigen tabak, onvermengd, niet die fijne aroma geeft, die wij van de buitenlandsche kwalitei ten gewend zijn. Maar daar de teelt, die sedert het midden van de 17e eeuw in onze lage landen beoefend wordt, thans weer een nieuwe opbloeiperiode tege- moet gaat, waarbij het aan deskundig advies'niet ontbreekt, zal de Nederland sche tabak in de toekomst stellig van beteekenis worden; nóg zijn de vader-, landsche sigaren niet op de markt, daar, de fabrieken nog op de oude voorraden; draaien, maar het is toch te verwach ten. Wij zullen ook rook- en kauwtabak van eigen bodem krijgen, die naar men in vakkringen verzekerde in ie der opzicht aan de verwachtingen zul len voldoen. Wanneer men thans langs de uitge strekte velden met groene bladeren wandelt, waarvan de verschillende per-' ceelen afgeschut zijn door boonenhagen de tabaksplant is immers zeer gevoe lig voor windis het een aardig ge zicht de plukkers aan het werk te zien. Zij bepalen zich voorloopig alleen tot de uiterste bladeren, het zandgoed.' waarna de oogst van het aardgoed en tenslotte 't bestgoed volgt. De laatste naam duidt er geenszins op, dat met het voortschrijden van de oogst de kwa liteit beter wordthet bestgoed wordt n.1. alleen gebruikt voor pruimtabak. Met kruiwagens worden de bladeren naar de schuur getransporteerd, alwaar zij met een scherp mesje gekerfd, wor den en vervolgens aangespijld, d.w.z. aan lange stokken gestoken, die daarna zorgvuldig naast elkaar in de ruimte van de schuur komen te hangen. Er moet heel wat gebeuren, voordat de oogst van 1 ha, die ongeveer 1600 a 1700 kg opbrengt, afgewerkt is na 't droog- proces van plm. 3 a 4 weken volgt het fermenteeren, m.a.w. het broeien. Dat eischt veel vakkennis en onkundige han den kunnen hierbij de-oogst leelijk be derven. Zoo omstreeks half September kan men zeggen dat alles binnen is. Dan staan de tabaksplanten als geplunderde staken op 't veld. In het voorjaar moet weer opnieuw uitgezaaid wordenie dere goede teler zorgt er dan ook voor, dat hij een paar „vroege" planten heeft, die thans in bloei staan een bloei ende tabaksplant met de groote bloem trossen is buitengewoon mooi, waarvan hij het benoodigde zaad kan winnen. De planten worden onder glas uitgeteeld. GEMEENTE WIERINGEN. AFHALEN POST. Het Postkantoor te Hippolytushoef is des Zondags voor het afhalen der post geopend voormiddags van half negen tot negen uur. Predikbeurten Wieringen. ZONDAG 24 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland v.m. ÏO'A uur Ds. van Beek. Westerland 'sav. 7'/- uur Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef v.m. 10.30 u. Mej. Tr, Schippers. EVANGELISATIE. H.-hoef v.m. 10' uur de heer O. Deen. Den Oever nm. 4.30 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 uur Leesdienst. H.-hoef nm. 2.30 uur Ds. M. Schenkeveld. Den Oever vm. 10 u. Ds. M. Schenkeveld. Den Oever nm. 3 uur Leesdienst. DISTRIBUTIE - NIEUWS. Petroleum voor verlichting. Wij maken onze lezers attent op de „Officieele mededeelingen" onder Wie- ringermeerhoekje^ waarin nadere bijzonder heden voorkomen betreffende het verkrij gen van petroleum voor verlichting. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE WIERINGERMEER Distributiedienst Wieringermeer- Wieringen. Petroleum voor verlichting. De Leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat de hoofden van ge zinnen, die voor de verlichting van hun woning uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kunnen voor zien (door aansluiting op 't gas- ei electrische net, 't gebruik van 'n bron- of butaangas installatie, windkracht of op andere wijze) zich dienen te vervoe gen voor het invullen van een inlichtin genformulier ter verkrijging van pe- troleumbonnen ten kantore van den distributiedienst te Wieringerwerf op Maandag, 25 Auguslus, Dinsdag, 26 Augustus of Vrijdag, 29 Augustus a.s., des morgens van 912 uur Hippolytushoef op Maandag, 25 Augustus, Donderdag, 28 Augustus ol' Vrijdag 29 Augustus a.s., des morgens van 912 uur. Na de genoemde data kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. Aischeid burgemeester Loggers van Barsingerhorn. Dat onze nieuwe burgemeester een man is, die als magistraat het beste voor de Wieringermeer belooft, bewees wel het afscheid van zijn Gemeente Barsingerhorn, waar de sympathie der burgerij spontaan tot uitdrukking kwam. Het was allereerst Wethouder Kislema- ker die gewaagde van de stuwende geest en krachtige leiding, terwijl Wethouder Burger in gelijken zin tot den scheidenden burgemeester sprak. Dr. Werner gaf namens de ambtenaren te kennen, hoe burgemeester Loggers steeds de volle ICO procent vroeg, doch daarnaast zich steeds uitte in waardeering voor hun werk. De heer Oudt sprak dankwoorden na mens een aantal vereenigingen de heer Kater namens het Armbestuur, dominee Ooslerlaan als vriend, de heer Waiboer na mens alle waterschappen in de Gemeente Barsingerhorn. En velen deden hun woor den van een blijvend aandenken vergezeld gaan. Geen wonder, dal burgemeester Loggers, ook namens zijn vrouw, getroffen door zoo veel uitingen van vriendschap^ hartelijke woorden van dank sprak en dal zij velen nog wel eens in hun nieuwe woonplaats zouden mogen ontmoeten. BENOEMD. Benoemd tot Hoofd der binnenkort op te richten Chr. Nat. School te Wieringerwerf. de Heer K. N. Muylwijk, 1ste onderwijzer aan de Cal- vijnschool te Rotterdam. Het Adresboek van Wieringermeer. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, zal door de fa. Corn. J. Bosker te Middenmeer een adresboek worden uitge geven voor Wieringermeer. Dit adresboek zal o.a. bevatten een alphabelische lijst van de bewoners, bene vens een indeeling van de bewoners, straat of wegsgewijs. Vervolgens komt er een ru briek van de Gemeente- en Rijksdiensten in, een zakenregister, een rubriek van vereenigingen organisaties en instellingen enz., kortom het zal een vraagbaak wor den op velerlei gebied. Dezer dagen is een circulaire gezonden aan alle secretarissen van vereenigingen die ons bekend waren (hel zijn er bijna 60) voor opgave van de juiste naam der vereeniging en de namen der bestuursleden Het is mogelijk, dat wij eenige vereeni gingen vergeten hebben of dat hel bestaan ons er niet van bekend was. In dit geval zouden wij de bestuursleden van deze vereenigingen willen verzoeken, ons de gegevens te willen verstrekken, indien zi) prijs op stellen dat deze in hel adresboek worden opgenomen. Ook zij die meenen, dat er nog andere rubrieken zijn die een plaats in het adres boek moeten hebben, verzoeken wij vriendelijk ons hiervan op de hoogte ie willen brengen. Wij streven er naar hel adresboek zoo doelmatig en uitgebreid te maken als on der huidige omstandigheden mogelijk is. Wij verzoeken daarom aan een ieder, die ons gegevens kan verstrekken welke van belang zijn, deze op te willen geven aan ons Bureau te Middenmeer^ Brugslr. 23 ZWITSERSCHE Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente Opgericht 1857, Zuiver onderling Nederlandsch Staatstoezicht. STUDIEVERZEKERING Verzekering tegen KOSTprijs Gunstige Polisvoorwaarden Kantoor voor Nederland Heerengracht 514, Amsterdam C.f Telefoon 45458 Inspecteur E. M. van Scliaaik, Platanenlaan 21, Bloemendaal. Telefoon 22595. UIT VOORRAAD LEVERBAAR Ijzerhandel, Middenmeer. Tel. 63. Ten Ê€ate uw bakker TE KOOP GEVRAAGD Bermen te maaien of iets derge lijks, Neem ook hooi te koop. Ook groene erwtensLroo en bieten kuil van 1940. K. V. d. VLAG, Keem 16, Medemblik. ®T Zaadteelt Zaadhandel WADDINXVEEN. GRANEN. KLAVER- GRAS- BIETEN- ZADEN. Vert. B. BIESHEUVEL Pz. Molenweg 33 Rijk Haarl-meer. W oninginrichting Manufacturenmagazijn OOK IN MOEILIJKE TIJDEN ZULLEN WIJ ONZE KLANTEN NAAR VERMO GEN GOED BEDIENEN. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Ijzerhandel, Middenmeer. Tel. 63.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2