VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. WIERINGER COURANT L. GO Y ARTS. Mededeeling No. 22. ■VCDlNOCPMCCDPOLDTd? Roggerassenvergelijkingsproef 1941. Rectificatie. In de vorige mededeeling is een drukfout gemaakt bij de zaadopbrengsten (de relatieve zaadopbrengsten waren wel juist weergegeven..) Duidelijkheids halve geven wij daarom de volledige opbrengstcijfers nogmaals weer. Bovendien voegen wij nog de kolom toe, waarin de hoeveelheid zaaizaad, zooals die per ras was berekend, is opgenomen. Deze verschilt gewoonlijk iets van de werkelijk uitgezaaide hoeveelheid. Teneinde geen misverstand te veroorzaken volgt daar om hieronder voor elk ras de hoeveelheid zaaizaad welke, in verband met de korrelgrootte en de gebruikswaarde, moest worden uitgezaaid. zaaizaad gem. opbr.in kg p. are relatieve opbrengst kg per ha zaad stroo kaf zaad stroo -f kat Petkuser 125 35.4 65.5 100 100 v. Lochow's kortstroo 124 35.6 60.4 100.6 92 Brandt's Marien 100 36.7 58.8 103.6 90 L. R. D. VERBOUW VAN STOPPELKNOLLEN. STOPPELKNOLLEN De teelt van dit in Nederland meest verbouwde stoppel gewas beperkt zich bijna uitsluitend tot de zandgronden, en hoewel de landbou wer reeds vanoudsher met dit gewas bekend is, geschiedt de teelt over het algemeen nog weinig intensief en wordt aan den knollenakker niet veel aan dacht geschonken. Toch is dit gewas voor een goede bemesting en verzorging buitengewoon dankbaar. De knollen lee- nen zich voor verschillende doeleinden. In de eerste plaats kunnen ze groen van het veld gevoerd worden, verder leenen ze zich heel goed om ingekuild te wor den en tenslotte kunnen ze nog als groenbemesting dienst doen. De waarde van den stoppelknol, en wel speciaal wanneer ze worden ingekuild, is voor een groot deel afhankelijk van de hoe veelheid loof die ze produceeren, omdat het droge-stof en eiwitgehalte hier van hooger is dan van den knol. Er zal dus, op welk tijdstip en voor welk doel men de knollen ook moge ge bruiken, steeds gestreefd moeten worden naar een zoo groot mogelijke hoeveel heid loof. Hieruit volgt meteen dat men verstandig doet om vroeg gezaaide knol len b.v. niet zoo lang te laten staan tot het loof afsterft en geel wordt, maar te oogsten wanneer de hoeveelheid groen Icof maximaal is. Vanzelfsprekend zijn verschillende factoren van invloed op de opbrengst zoowel van loof als knol, o.a, kunnen genoemd worden Zaaitijd, stikstofbemesting, tijd van oogsten, kalibemesting, standruimte, tijd van stikstofaanwending en rassenkeuze. Ip verband met deze vraagstukken wer den in het najaar van 1940 door de af- deeling Voederbouw van het C.I.L.O. te Wageningen verschillende proeven geno men teneinde in bovengenoemde facto ren wat meer inzicht te krengen. Het zou te ver voeren van al deze afzonder lijke proeven een beschrijving te geven en daarom meen ik te kunnen volstaan met de volgende samenvatting die bij deze proeven werd verkregen. ZAAITIJD Bij vroeg zaaien werden de zwaarste knollen verkregen, wanneer echter te laat werd geoogst was het loof grootendeels afgestorven en de totaal opbrengst teruggeloopen. De oogsttijd staat daarom in nauw verband met den zaaidatum. Vroeg zaaien moet gepaard gaan met vroeg oogsten. Bij zaaien in laat blootkomende stoppels (haver b.v.) dient later te worden geoogst. Bij zaai en op 2 Augustus begon de loofopbrengst te verminderen wanneer werd geoogst na half October, de knollenopbrengst bleef echter regelmatig stijgen bij late- ren oogst. Door het hoogere gehalte van droge-stof en eiwit is het van belang een groote massa loof te oogsten, dus niet te laat. STIKSTOFBEMESTING Deze heeft gunstig gewerkt, vooral op de productie BINNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De Secretaris-Generaal van het Depar- van loof, dat minder vroeg afstierf en op het eiwitgehalte. Ook de knollenop brengst nam aanzienlijk toe bij gebruik van meer stikstof. Een al te zware be mesting bleek echter geen financieel voordeel meer op te leveren, behalve misschien bij het ras Jobe. De hoogste opbrengsten werden verkregen bij de zwaarste bemesting, o.i. is echter een bemesting van 40 kg zuiver N per ha de meest rendabele. TIJD VAN STIKSTOFAANWENDING Opmerkelijk is, dat de meest rendabele werking van de stikstof verkregen werd, wanneer deze direct bij het zaaien van het knollenland werd toegediend. KALIBEMESTING Onder invloed van een kalibemesting van 40 kg K 2.0 (d.i. 1 baal kali 40%) nam de totaalop brengst met ruim 10% toe. Verhooging tot 80 of 120 kg K 2.0 had practisch geen resultaat. Voor de Wieringermeer zal dus 1 baal kali 40% zeker voldoende ziin. wanneer het voorgaande gewas een normale bemesting ontving. TIJDSTIP VAN OOGSTEN Met vroeg zaaien dient vroeg oogsten gepaard te gaan. De knollen hebben een groeiperi ode noodig van bepaalde lengte staan ze korter of langer op het veld dan zal de te oogsten massa minder zijn. De duur van den groeitijd noodig voor het produceeren van een maximum-op brengst, is ongetwijfeld van verschillen de uitwendige factoren o.a. weersom standigheden afhankelijk. STANDRUIMTE Bij een meer dichte stand werd een hoogere opbrengst ver kregen. Tevens werd bij nauwe stand- ruimte de verhouding loof knollen gewijzigd ten gunste van het loof. Bij eenzelfde aantal planten per are bleek een rijafstand van 20 cm. gunstiger te zijn dan van 30 cm. Een aantal planten van 60 per m2 gaf de hoogste droge-stof opbrengst in knollen en loof per ha. 60 planten per m2 komt overeen met een afstand van 8 cm. in de rij, wan neer de rijenafstand 20 cm bedraagt. Zeer waarschijnlijk is een grooter aan tal planten per m2 nog voordeeliger. RASSENKEUZE Uit de rassenverge- lijking bleek duidelijk, dat de rassen zijn te onderscheiden in drie groepen, naar den tijd van afsterven van het loof of naar den tijd van rijpen. De om standigheden (vroeg of laat zaaien) bepalen voor een groot deel de rassen- keuze. Vroegrijp is o.a. de Eppe's Tan- kard middenvroeg-middenlaat de Jobe-halflange blauwkop, de Overijsel- sche-halflange en de Voorrangsstoppel- knol. Laatrijp zijn de Halflange-blauw- kop van Gestel, de Halflange roodkop van Maes en de Vispa platte gele. J. Br. lement van Landbouw en Visscherijg maakt bekend, dat thans zijn aangewezen de on derstaande bonnen, welke in de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen 32 - 4 brood 4 rantsoenen brood gebak. of 32 brood 1 rantsoen brood of gebak 32 bloem half rantsoen bloem, brood of gebak 32 vleesch half rantsoen vleesch of vleeschwaren 32 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren 32 kaas 100 gram kaas 32 melk 1 1 3/4 liter melk De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 Septëmber a.s. De bonnen welke van 24 Augustus af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch c/^vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23vAug^istus 1941 wor den gebruikt. Zooals bekend. is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhan del op Maandag en Dinsdag niet geoor loofd. De volgende bonnen zijn na 23 Augustus niet meer geldig 31 brood brood of gebak - 31 vleesch vleesch of vleeschwaren - 31 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren - 31 bloem - 31 melk 1 melk - 29 reserve aardappelen - 30 reserve aardappelen. AARDAPPELEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zocals reeds is bekend gemaakt, bon 32 reserve, gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Aug. tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s recht geeft op het koopen van l'/s Ke. aardappelen. Daarnaast is thans bepaald, dat de geldig heidsduur van bon 31 reserve, wordt ver lengd tot en met 30 Augustus. Ook deze bon geeft derhalve tot en met dien da tum nog recht op het koopen van V/i Kg. aardappelen. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 No. 96. TANDHEELKUNDIGE HIPPOLYTUSHOEF SPREEKUREN IEDEREN DINSDAG VAN 10.30 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. Ingang Nieuwstraat 26 (bij OJdersma). LAGE, VASTE TARIEVEN. MARKTBERICHTEN. De Graanmarkt. HOOFDDORP, 21 Aug. Granen en Zaden per 100 Kg. zonder zakken - B klasse, Tarwe f 11.50 rogge 10.50; zomergerst 10,40 winlergerst f 10 brouwgerst 10,90 haver 8,55 duiveboonen f 14 paardeboo nen 12,25; bruine boonen 22,50; groene erw ten 12,50 schokkers f 15 vale erwten f 19 wijker vale f 15 geel mosterdzaad f 18 kanariezaad f 12 karwijzaad f 31; koolzaad 16.50. Alles per 100 Kg. Voor bewaarloon wordt van 7 Sept. af 3 cent per 100 Kg. per week berekend, met een maximum van 33 weken. DE VEEMARKT. SCHAGEN. 21 Aug. Op de gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 51 gelde- en magere geldekoeien f 325-400 103 vette geldekoeien kalf- koeien f 350-425 4 pinken f 275-400 graskalveren f 75-120 21 nuchtere kalve ren 67 magere schapen f 60-70 105 lammeren f 28-37 9 magere varkens f 34- 42 80 biggen f 18-30. Handel goed. EEN REIS DOOR DE OEKRAÏNE. Verarmd, verwaarloosd, maar oneindig rijk. Elke reis is een avontuur. - Slechte wegen en arme dorpen. Reuzengebouwen in steden van wege de propaganda - Maar de bestrating ontbreekt. - Kerken werden opgeblazen. Merkwaardig, schrijft de .Berliner Bör- senzeitung", maar als ge met menschen spreekt, die in de Sowjet-Unie vaak veel moeilijkheden hebben meegemaakt, hoort ge toch dat in hun stem iets van melancho liek verlangen doorklinkt. Hoe komt dal Gaat men nader op die vraag in, dan krijgt men b.v. te hooren Alles is danr zoo ruim, zoo ver, zoo oneindig Dat is ook het kenmerk van het Oekrain sche landschap, tenminste van dat gedeelte dal hier wordt beschreven de oneindige verte In Duitschland ziet men aan den ho rizon altijd een bergrug, een bosch, een paar kerktorens, huizen, tuinen, wegen in de Oekraine strekt zich het slechts af en toe gewelfde land in alle richtingen vlak uit, kilometers ver is geen mensche- lijke woning, geen rivier, geen boom te zien. De zon gaat op, de zon gaat onder wat blijft, is een beeld van wijde eenzaam heid. Vroeger gaven de Oekrainsche dorpen met hun vroclijk blauw en wit geschilderde huizen met stroo- en houtdaken te midden van bloeiende kersen- en pruimeuboomen een vroolijke noot aan het landschapsbeeld. In de hongerjaren 1932-1934 vielen de vrchtbopmen voor een groot gedeelte ten offer aan het gebrek aan hout, de rest is verwilderd, het hoort aan iedereen en nie mand, het fruit is ontaard en biedt slechts een geringen oogst. De hekken rondom de tuinen zijn opgestookt of op bevel van de overheid weggehaald om te laten zien, dat er geen particulier bezit meer is. Verzande rivieren Alleen de groote en kleine rivieren en meertjes brengen eenige variaties in het landschap. Langs haar oevers liggen vele steden en kleinere plaatsen, daarheen zijn ook de laatste resten van de op barbaar- sche wijze vernielde bosschen gevlucht. Overal in het Noorden zijn nog groote bosch partijen gebleven, maar in het Zuiden vor- inen zij slechts kleine eilandjes in het landschap. Hoe schoon en waterrijk waren de rivie- i ren Don, Dnejpr en Wolga, hoe verzand en dcodsch zijn zij thans Heelemaal geen of ten hoogste een enkel stoomschip en nauwelijks een andere boot geeft wat leven aan de ook thans voor Europeesche begrip I pen nog groote watervlakten breede zandbanken belemmeren de scheepvaart en maken die in het hartje van den zomer zelfs geheel onmogelijk. Alleen in het voor jaar is hel het oude trotsche beeld Een rit in de lente bij maneschijn over de Dnejpr is een onvergetelijke ervaring. Heel lang zaam rijdt de trein over de niet al te vei lige brug daar ligt de rivier voor u in heel haar breede majesteit. De maneschijn maakt van de booraen en boschages langs de oevers tooverachlige, geheimzinnige wouden, maakt van de hellende oevers steile afgronden, waarover lichte nevels. Overal zijn de rivieren en rivierljejs in den heeten zomer geliefde en noodzakelij ke ontspannings- en badgelegenheden. Uit de verte is het een schilderachtig gezicht met al die uitgekleede menschen, doch al leen maar uit de verte. Dichtbij ziel men hoe vuil alles is het gele modderige wa ter, de vervallen, vroeger waarschijnlijk nog draaglijke badinrichtingen de onder voede menschen en - weg is de illusie. Elke tocht een avontuur. In de Sowjet-Unie kan men geen be trouwbare landkaarten krijgen, er zijn geen wegwijzers langs de wegen die ook slecht zijn afgebakend, vandaag rijdt men hier er gens het land op morgen ginds. De paar landwegen zijn bijna alle zoo slecht. dat ze door iedereen worden vermeden. De be volking heeft weinig kijk op de eigen geo grafie en geeft zeer verwarde inlichtingen Het eenige wat er dus overblijft, is op ei gen houtje een ontdekkingsreis te onder nemen en op avontuur te gaan. Waar kom ik terecht Waar kan ik benzine krijgen Waar kan ik eten of overnachten Elke reis. elke tocht is in de Sowjet-Unie etn avontuur, dat zich loont. Hoe verder men van de hoofdspoor lijn of van den straatweg verwijderd is. des te verialener is de streek, des te ongerep ter lijkt de natuur. De wegen, die van de velden naar en dorp loopen of die dorpen met elkaar verbinden, zijn alleen maar armzalige vaslgetrapte karresporen de bruggen beslaan dikwijls alleen maar uit twee dwarsbalken als het maar eenigs- zins kan rijdt een boer liever met zijn paard en wagen door een doorwaadbare plek in de rivier. Zoo ver men kan zien, liggen er lande rijen. slecht bezaaid en verzorgd, maar toch landerijen weinig menschen, maar hier en daar landbouwmachines, niet zelden een achtergelaten tractor, die onder de slechte verkeersomstandigheden toch niet te repareeren is dan weer stilte en leegte. Maar daar ligt een dorpje met een ouden waterput boven op een heuvel de kerk is half vervallen, half moedwillig vernield, maar struikgewas heeft haar met groen overwoekerd. Ginds een troosteloos, veria ten kerkhof, tal van kruisen en grafsteenen liggen omver geworpen de paden zijn vo! onkruid, op de grafheuvels weiden geiten. IEn hier is en bosch, het is niet groo; maar het is als of het sinds ondenkbare lij den door niemand is betreden, alles is hier zoo geheimzinnig en er gaal nauwelijks een pad doorheen om van een weg te zwijgen Wat een bloemen overal langs de wegen Maar dat is alleen zoo in de lente, later in den zomer wordt dat alles door de zon uitgedroogd en dan verandert het heele land in een grijs-gekleurde steppe. Dan is het een bezoeking hier te moeten rijden. Van den ochtend tot den avond brandt de zon. re is geen schaduw en geen rustplaats, ge wordt doof stofwolken omgeven, die alles omhullen en die wagens en menschen bedek ken met een dikke stoflaag. De op zich zelf al zeldzame bronnen en waterputten zijn door de hitte bijna opge droogd het duurt uren en uren, tot men een slok water krijgt, dal men overigens eigenlijk beter niet drinkt want heelemaal zuiver is het waarschijnlijk niet. De steden in de Oekraine zien er al net zoo uit. Op een paar groote regeerings- en verkeerscenlra na, zijn de steden klein, maar zeer breed uit elkaar gebouwd de Oekrainer, ook de armste, leeft liefst in zijn eigen huis, al heeft dat maar twee of drie vensters, die op straat uitkijken. In den bolsjewistische tijd werden hoofdzake lijk uit propagandistische overwegingen een paar reuzengebouwen, fabrieken en massa kwartieren voor arbeiders gebouwd en dan uiteraard alleen in belangrijke hoofd steden en industriecentra. De provinciesteden zien er nog net zoo uit als voorheen, behalve dat alles ver waarloosd is. De straten zijn buitengewoon slecht geplaveid van trottoirs is nauwelijks sprake. Het meest representatieve gebouw, in elk het geval het omvangrijkste, is veel al de gevangenis, de kerken, die vroeger aan de steden haar typische karakter ver leenden, zijn opgeblazen, althans van hun kruisen, torens en vensters ontdaan. Zoo ziet Belgorod er uit en ook Poltawa, waar oveigens nog een en ander aan den beroem den slag met de Zweden herinnert. Maar ook de te herdenking van dien slag gebouwde kerk is al lang in een coöpera tieven winkel veranderd een deel ervan dient als graanschuur en de crypt is een benzinetankstation. Schilderachtig Kiejev. Kiejev. de oude stad, is alleen al door haar ligging aan de Dnjepr, de schilderach tigste van alle grootere steden der Oekrai ne. De besthating is hier ook vrij gebrekkig, de huizen zijn slecht onderhouden, alle ge verfd met dezelfde ondefinieerbare verf, die bij het eerste regenbuitje loslaat en dan gauw geheel is verdwenen. Maar van het uitzichtspunt op den Wladimir-heuvel waar ook thans nog het standbeeld van Wladi- mir de heilige staat, zij het ook zonder het stralende kruis, (vroeger het symbool van Kiejev) heeft men een prachtig gezicht op het stadsgedeelte beneden en op de Dnejpr, Tot de bezienswaardigheden van Kiejev behoort ook de schilderachtige Andreas- kerk, dicht bij de Dnejpr, gebouwd door den architect van Catherina II, Rastelli de Sohpia-kathedraal. welker muren van branden hebben te lijden gehad, maar wel ker fundamenten nog intact zijn, getooid met de duizend iaar oude fresco's. Daar be vindt zich ook het beroemde mozaiekschil- derij van de Madonna, in den achtergrond van mozaiek komt het hakenkruis herhaal delijk als motief voor. De grootste beziens waardigheid van Kiejev is de Kijewo-Uet- scherskaja Lawra, hel grottenklooster. Dit klooster is uitgehouwen in de rotsen. de cellen ziin volmaakt donker en de gangen vormen zoon doolhof, dat men goed doet er niet zonder gids binnen te gaan. De bols jewisten hebben uil dit heiligdom van de bevolking een anti-godsdienstig museum gemaakt en de gidsen hebben tot taak, den bezoekers een daarbij passende explicatie te geven. Chaikov onder het bolsjewisme. Zonder eenige traditie is de andere groo stad van de Oekraine, Charkov. Zij is jon ger, vergeleken bij Kiejev en was vóór den Wereldoorlog een rijke industriestad. Later werd zij de zetel van de Oekrainsche regeering. totdat deze naar Kiejev verhuis de, om echter onlangs gelijk de kranten meldden, weer naar Charkov terug te kee- ren. Als regeeringscenlrale kreeg Charkov 'n aantal reuzengebouwen wolkenkrabbers, het ..grootste plein ter wereld", en behalve lal van fabrieken ook verscheidene groote huizenblokken. Tal van die blokken kwa men nooit geheel gereed, want ze werden al betrokken, vóór hel dak er goed en wel opzat en vóór de kachels er in waren ge bouwd. In vele huizen hebben de liften nooit gefunctionneerd. Jarenlang was het in het najaar en in het voorjaar onmogelijk anders dan in hooge overschoenen bij deze moderne huizen te komen, want bestrating was er niet. Charkov bezit een goed geasfalteerde hoofdstraat en een paar door een Duitsche firma geplaveide straten eventjes buiten het centrum beginnen echter weer de stof fige, bij regen moerassige straten en stegen Van den z.g. Kouden Berg heeft men een bevallig programma, daar Charkov niet ge heel vlak ligt en twee riviertjes het door kruisen. Uit de tijden van vroeger zijn er in Char kov mooie parken, die echter ernstig gele den hebben onder herhaalde veranderingen Een gedeelte van de oude particuliere zo merhuizen is nog bewaard gebleven en wordt thans door regeerings- en G.P.Oe- ambtenaren bewoond. In een verren om trek daarvan is het verkeer niet toege staan. de huizen zien er zeer nobel en al- erminst proletarisch uit. Vanwege de propaganda hebben de bolsjewisten aan den gevel van de jude huizen van vroegere groot-induslrieelen, die solide waren gebouwd en de revolutie had den overleefd, de oude jaarlallen door nieuwe vervangen, om daardoor bij buiten landers den indruk te wekken, alsof deze huizen aan de bolsjewisten hun ontstaan te danken hadden. Te Charkov zijn, zooals overal in de Sowjet-Unie, bijna alle kerken opgeblazen Zoo werd de groote Oekrainsche kathe draal op het Nicolai-plein jaren geleden opgeblazen, op de plaats waar zij eens stond, is nu een grasveld. Tot het straat beeld van Charkov behoort, gelijk in elke groote stad van de Sowjet-Unie, de luid ratelende, altijd stampvolle tram. Stamp vol, niet op z'n Europeesch, maar met menschen, die als druiventrossen aan de loopplanken, de raampjes en de buffers hangen. Van een verblijf in de Oekraine bleef de laatste jaren altijd dezelfde indruk ach ter een onmetelijk groot, schoon, vrucht baar en rijk land is door voortdurend wan beheer verarmd en verwaarloosd en toch heeft het zooveel plaats voor menschen, die arbeidsvreugde kennen en toch biedt hel zulke oneindige mogelijkheden voor een ondernemenden geest en voor een zegen- brengende activiteit I

Wieringer courant | 1941 | | pagina 5