VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. NIEUWE BONNEN. WIERINGER COURANT Mededeeling no. 23. ✓ILDiriaLDMCCDPOLCXID BINNENLANDSCH NIEUWS. Verslag aardappelrassenproefveld 1941. Bij den Heer N. R. Doornbos, Waardweg A 4 werd dit jaar een proef geno men met 6 aardappelrassen van de vroege en middenvroege serie, n.1. Ei genheimer, Bintje, Duivelander, Veenhuizen 31/74, Déva en Geelblom. GrondsoortIV. VoorvruchtStekbieten. Bemesting 300 kg super 20%, 350 kg patentkali. De stikstof werd gegeven in 2 giften. De eerste gift bestond uit 300 kg kalkammonsalpeter en de twee de uit 150 kg chilisalpeter. De tweede gift werd 20 Juni toegediend. Aantal herhalingen drie. Grootte der veldjes are. Datum van poten 23 April. Afstand 50 bij 50 cm. Potermaat35/45. Opmerkingen tijdens groei. De toestand van den grond, bij het poten was goed vochthoudend. De weer omstandigheden waren gunstig en tot de opkomst der aardappelen bleef het weer droog. Opkomstdata 1. Eigenheimer 20 Mei (60% 2. Bintje 25 Mei (60To 3. Duivelander 27 Mei (60% 4. Veenhuizen 31/74: 27 Mei (60% 5. Déva 27 Mei (60% 6. Geelblom 18 Mei (60% Alle veldjes kwamen voor 100% op. De Eigenheimer liet bij de opkomst een minder regelmatig beeld zien, dat zich echter spoedig in gunstigen zin wijzigde. De andere rassen kwamen regel matig op. Door de droogte, tot midden Juli, heeft het proefveld vrij sterk geleden. Toch is na den regen geen doorwas opgetreden. Tijdens deze droogte kwamen de veldjes Duivelanders en Déva's wat loofontwikkeling en frischheid betreft, ver boven de andere veldjes uit (waarneming 16/7). De Eigenheimer en Bintje hebben zich. na den regenvan eind Juli flink her steld, beter dan de andere rassen. Van de vrij sterke nachtvorst van midden Juni heeft geen der veldjes geleden. Hieronder volgen eenige cijfers. opkomst) af De Secretaris-Generaal van het Deparle ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat heden zijn aangewezen de on j derstaande distributiebonnen^ welke in de I week van 31 Aug. tot en met 6 September recht geven op de daarachter vermelde I rantsoenen 33-4 brood 4 rantsoenen brood of gebak 33 brood 1 rantsoen brood of gebak 33 bloem half rantsoen bjoem, brood of gebak. 33 vleesch half ra-|?oen vleesch of vleeschwaren. f" 33 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 33 kaas lïlO gram kaas. 33 melk 1 3/4 liter melk, Eén ei tot 14 September. Gedurende het tijdvak van 31 Aug. tol cn met 13 Sept. a.s. geeft de met 33 eieren gemerkte bon recht op het koopen van één ei. De aandacht wordt er op gevestigd, dal de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September. De bonnen, welk van 31 Augustus af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augustus worden ge bruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhan del cp Maandag en Dinsdag niet geoor loofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Aug. niet meer geldig 32 brood, brood of gebak 32 vleesch, vleesch of vleeschwaren 32 bloem, bloem 32 melk 1, melk 31 reserve aard appelen 32 reserve aardappelen 33 re serve aardappelen 31 eieren, eieren. Aardappelen. De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een afzonderlijk persbericht worden be kend gemaakt. Honden- en kattenbrood. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 September op bon 16 van de voederkaart voor honden wordt bs, schikbaar gesteld voor honden van Groep 1 10 Kg. hondenbrood groep 2 10 Kg. hondenbrood groep 3 8 Kg. bon denbrood; groep 4 5 Kg. hondenbrood groep 5 4 Kg. hondenbrood groep 6 3 Kg. hondenbrood. Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1' Kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 van vorenbedoelde kaarten ongeldig zij mogen nadien niet meer worden aangeno- ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 No. 99. heeft en bovendien banden legde, die in i-tinis geval het scheiden zwaar maak te, De Rij k.carbeidsbemiddeling zal ui teraard niets onbeproefd laten om, door een goede organisatorische voorbereiding en een deugdelijke selectie van de zich aanmeldende stadsjeugd, het instituut van de jeugdige landhuipen in steeds stijgende mate tot een waardevol cul tuurbezit van ons volk te doen uitgroei- 1. Eigenheimer 2. Bintje 3. Duivelander 4. Veenhuizen 5. Déva 6. Geelblom 20/5 8 25/5 8 27/5 6 27/5 7 27/5 6 18/5 9 7'ls V/s 1/7 geen 6 2% 7/7 geen 7 3% 3/7 geen 5 4% geen 9 10% geen 8 3% 28/6 geen 10 Hoog cijfer voor loofontw. goed ontw. Hoog cijfer voor vroegrijph. - vroeg dood Ras kleiner dan 28—35 35—45 grooter dan totaalop 28 m.m. mm mm 45 mm brengst 1. Eigenh. 50. 109.53 72.40 6.66 238.54 2. Bintje 26.66 65.33 128.40 39.33 256.72 3. Duivelander 25.77 65.10 106.— 42.— 238.87 4. Veenhuizen 34.22 75.53 96.— 33.10 238.85 5. Déva 19.55 49.77 101.73 56.— 227.05 6. Geellom 17.33 46.— 106.— 110.86 280.19 relatieve totaalopbr. 100 107.5 100 100 95.2 117 STADSJEUGD OP HET LAND De landhuipen hebben zich flink geweerd. De Voorlichtingsdienst van het De- •partement van Sociale Zaken meldt Met het naderen van het einde van de Augustusmaand breekt het tijdstip Tot zoover is dit verslag ontleend aan aanteekenngen gemaakt door -den' aan, waarop het overgroote deel van de Heer B. H. Eskes, thans volontair bij den Heer N. R. Doornbos. stadsjeugd, die in dit zomergetyde er Verder volgen hier de gem. opbrengsten in diverse maten berekend per are wederom op is uitgetogen om den boer i een handje te helpen, naar de ouder- in s' lijke woning terugkeert. De uitkomsten van deze proefneming waren opnieuw alleszins bevredigend en men kan dan ook, wat dit betreft, een verheugend gunstige ontwikkeling vaststellen. Daar bij dient in het oog te worden gevat, dat de vervreemding tusschen stad en platteland, die in een reeks van jaren is gegroeid, dermate diep wortel heeft geschoten, dat zij niet met één slag kan worden weggenomen. Desniettemin bleek bij de stadsjeugd een gezonde be langstelling te bestaan voor het denk beeld om gedurende eenigen tijd op het land te gaan werken, terwijl ook in de wereld der boeren begrip werd aange troffen voor de beteekenis, die deze vorm van nauwere aanraking tusschen stad en platteland voor ons volksleven kan hebben. Dit neemt niet weg. dat menigeen, in een overigens begrijpelijke terughoudendheid, er de voorkeur aan gaf om eerst nog eens de kat uit den boom te kijken. Hetgeen er toe leidde, dat niet meer dan de helft, van de jeug dige gegadigden voor plaatsing in aan merking kon worden gebracht. Verwacht mag intusschen worden. dat deze schroom zich in het komende voorjaar aanmerkelijk minder zal doen gelden. De beste propaganda voor een zaak als deze is immets haar eigen gezond ka rakter en de goede verstandhouding, die schier overal, waar de jongens en meisjes kwamen, tusschen boer en land- hulp ontstond. Natuurlijk is niet iedereen, die zich op de Als standaardras is bij dit proefveld genomen de Eigenheimer. Alle rassen zijn op 3 Augustus gerooid. Het betreft hier een proefveld met vroege en mid denvroege rassen. Uiteraard was de Eigenheimer op dezen rooidatum nog erg groen en nog lang niet uitgegroeid. Dit blijkt ook wel uit het zeer groote per centage kleine knollen en lage percentage groote knollen bij dit ras. Een groote tegenstelling hiervan vormt de Geelblom, die reeds veel meer was ge rijpt, zoodoende zijn hierbij de kleine knollen veel geringer in aantal, terwijl er veel meer dikke knollen aanwezig zijn. Als middenvroege aardap pel üomt de Geelblom hier op dit proefveld dus verreweg het gunstigst voor den dag wat de opbrengst betreft. De rassenlijst beschrijft dit ras als een zeer vroege aardappel In verband met de weersomstandigheden en de vroege rooidatum moet in dit geval worden opgemerkt dat zij beide de Geelblom t.o. de andere rassen in het voordeel brengen. De Déva komt in opbrengst wat achteraan. Voor een deel is dit wellicht itoe te schrijven aan het grootere percentage zieke planten (mozaik.) De sorteering van Déva is overigens ook vrij gunstig. Bintje komt als num mer 2 ook goed voor den dag. Dit ras staat voor de maat 3545 mm boven aan, terwijl de totaalopbrengst die van Eigenheimer met 7.% overtreft. R. H. Br. De Vereeniging is den Heer Doornbos grooten dank verschuldigd voor de wijze waarop hij dit zeer geslaagde proefveld, geheel zelfstandig heeft aange legd en verzorgd. Ook den Heer Eskes, die op serieuze wijze een groot aantal waarnemingen deed en verwerkte, onzen dank. 1 j[j HET BESTUUR', aanmeldde, ook maar dadelijk lijst der uitzendingen geplaatst. De Gewestelijke Arbeidsbureaux hebben geval voor geval nagegaan of het den betrokkene werkelijk ernst was met zijn of haar aanbod om op het land te gaan werken, terwijl anderzijds bij de boeren, die zich beschikbaar stelden, steeds een onderzoek plaats vond naar de huisves tingsomstandigheden en verdere facto ren, die in oogenschouw dienden te wor den genomen. Dit voorbereidend werk is uitermate nuttig gebleken. Teleurstel lingen aan beide zijden zijn daardoor zoo goed als vermeden. In totaal konden dezen zomer 673 „landhuipen" worden geplaatst, waar onder 548 jongens en 125 meisjes, in den leeftijd tusschen 16 en 20 jaar. Zij be stonden voor een deel uit werklooze stadsjeugd, die in aanmerking wilde ko men voor een verblijf van ongeveer drie maanden op het land, terwijl de scho lieren uiteraard alleen in hun vacantie er op uit konden trekken, waarbij het wenschelijk bleek de laatste vacantie- week te réserveeren voor den overgang van het land naar de schoolbanken. Als regel waren de jongens en meisjes bij de boeren gehuisvest. Slechts voor een zeventigtal jongens bleek, om verschi-] lende redenen, huisvesting in kampver- band aanbeveling te verdienen. Dit laatste had weliswaar het nadeel, dat de landhuipen den nacht niet op de boerderij doorbrachten en dus tel kens even uit den regelmatigen levens gang van het boerenbedrijf werden ge licht, doch hiertegenover stond het niet te onderschatten voordeel, dat men de gelegenheid had om, tijdens de avond- uren, in een gemeenschappelijk samen zijn kameraadschapsbanden te leggen en ook op andere wijze aan het verblijf der jeugd op het land een zekere ver- dieping te geven. Welke goede uitkomsten hiermede werden bereikt bleek ten duidelijkste op den afscheidsavond, die, bij het ver trek der jongens in het gebouw van de Coöperatie Lossersche Zandbergen te Losser werd gegeven, alwaar ca. 40 jon gens, onder toezicht van een jeugdleider, in kampverband bijeen waren, terwijl de overigen 30 in kleinere kampemen ten bij de Mij. Wilhelminapolder te Kattendijke, bij de N.V. Bathpolder te Rilland en in de Wieringermeer werden] ondergebracht. De bonte avond te Los ser kenmerkte zich door een uitnemen de stemming. Behalve de jongens en enkele belangstellende autoriteiten wa ren er tal van boeren met hun gezinsle den gekomen, zoodat het een waar ver broederingsfeest tusschen stad en land werd. De landhuipen lieten, in een ern stig woord en ook in kortswijl, duidelijk blijken hoezeer het hun in Twenthe- land was bevallen, terwijl de boeren reeds door hun aanwezigheid na een' zware dagtaak, blijk gaven, dat de hel-' pende hand uit de stad een goede waa"- deering had gevonden. Trouwens aan het slot van den avond heeft één hun ner in een even eenvoudig als hartelijk klinkend woord hiervan ook mondeling getuigd. Overigens was reeds de verschijning van de jongens op zichzelf een voortref felijke propaganda voor het instituut der landhuipen. Zij zagen er friseh en gebruind uit en, ofschoon zij uiteraard stevig hadden moeten aanpakken, kon menigeen op een belangrijke gewichts vermeerdering bogen. Zonder onder scheid waren zij vol lof over de bij hun gastheeren ondervonden bejegening. Trouwens ook elders uit het land zijn bij het Rijksarbeidsbureau overeenkom stige geluiden vernomen. Deze losse in drukken vonden ten slotte nog hun bevestiging in de ervaringen. die de ambtenaren van dit bureau hebben op gedaan bij hun regelmatige inspectie tochten, welke ten doel hadden zich te vergewissen, dat- het verblijf der stads jeugd bij den boer tot tevredenheid dei- beide partijen verliep. Wat een Noord- Hollandsche boer hiervan zeide was ei genlijk karakteristiek voor de algemec- ne situatie. De bezoekende ambtenaar trof het gezelschap aan tijdens een kor te rustpooze in den arbeid op den akker. Een stoere, roodharige knaap verklaarde in bondige woorden, dat hij het „best naar den zin" had. „Maar wat denkt de boer er van zoo luidde de volgen de vraag. De boer glunderde eens. „Hij doet goed zijn best en dan is de boer vanzelf tevreden.'' Waarop hij, na eer korte wijle, bedachtzaam liet volgen „Hij doet wel niet zooveel als een knecht, maar dat mag je ook niet verwachten. En in elk geval helpt hij flink mede." De gemeenzame toon van het gesprek met de overige gezinsleden en knechts bewees bovendien voldingend hoezeer deze H.B.S.-er in den natuurlijken kring- van het boerenleven was opgenomen. Samenvattend kan dan ook worden gezegd, dat zoowel het verblijf in kamp- verband als de algeheele opname in den kring van het boerengezin, uitnemende resultaten hebben opgeleverd, die de hoop wettigen, dat het volgend jaar nog een aanmerkelijk grooter aantal boeren zich voor het aannemen van jeugdige landhuipen beschikbaar zal stellen, nu de ervaring zoo overduidelijk leerde, dat deze hulp daadwerkelijke beteekenis DE GRILLEN VAN DEN BLIKSEM. De zoogenaamde bliksemfiguren die op de bnid van het slachtoffer worden aange troffen en die aan boomtakken doen den ken, zijn verwijdingen van de bloedvaten cn het is de vraag of van werkelijk foto grafeeren ooit sprake is. Hoe kieskeurig de bliksem soms te werk gaat, bleek te Duinkerken in een villa. Twee schoorstee- nen en een balkon werden vernield aan de vrouw des huizes, die zich in den salon bevond, werd een haarkam van het hoofd geslagen, zonder dat het haar merkbaar werd verzengd. Alle meubels werden door elkaar geworpen en ten deele vernield. De bliksem verdween in een waterput, na een zerk van 80 Kg. te hebben verbrijzeld. Te Mnnchester werd een ware kracht toer verricht een steenen muur van 26.CC0 Kg. werd twee meters ver tegen den grond geslingerd. In een woning, waar het gezin aan het eten zat, kwam de blik sem den schoorsteen binnen sloeg op de tafel in een kring langs de messen, die naast de borden lagen en sprong door het geopende raam in den grond. Torenhuizen worden dikwijls getroffen zonder det de be oners ei last van ondervinden. Vliegtui gen gaan meestentijds ongehinderd door are buien en dat een luchtschip door den bliksem werd vernield, is nooit met zekerheid vastgesteld, al heeft men bij het vergaan van de „Hindenburg'' in Amerika wel aan een atmosferische oorzaak ge dacht. Grillige vormen kan de bliksem vertoo rn legen een zwarte onweerslucht, nu eens als een gladde straal, welke tien en meer kilometers lengte kan hebben, dan als een boomvertakking of een breeden band. De straal verdubbelt zich somtijds of legt zich in een knoop. Of krijgt een breedte als een uitgerekte zaki zooals er eenige jaren geleden een boven het Lago Magfficre werd gefotografeerd het was alsof langs een breede baan vuur naar den grond werd gegoten. Zijn de electrische la dingen gering, dan ontstaat een „parel- sroerbliksem die de neiging schijnt te hebben, uiteen te vallen. Dan kunnen zich uurkogels vormen, een speelsche gedaan- e van de luchtelectriciteit, die, door zon derlinge bewegingen en korststondig be staan. nog niet volkomen kon worden ver klaard. De kogelbliksem wordt nu eens als ter grootte van een kippenei, dan als een kinderhoofd gezien. Bij dreigend onweer verschijnt hij plotseling als een eenigszins paars gekleurde vuurklomp, ook wel als n draaiende schijf, welke zonder geluid of zacht sissend, laag boven den grond zich vrij langzaam beweegt. Hij komt het huis binnen door een open raam of deur, wan delt langs don vloer of de zoldering en spat bij geringen tegenstand met een knal uiteen, waarbij een zwavellucht wordt ver spreid. Hel gebeurt, dat ongeveer gelijk tijdig met het vereshijnen van zulk een vuurbol, de bliksem dichtbij inslaat. Wel eens volgen twee van zulke bollen op el kaar. Lieden, die het verschijnsel hebben waargenomen, beweren een looden zwaarte in de beenen te hebben gevoeld, misschien van schrik, misschien door een electrische werking. H. Post. 'DE OORLOG. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Op sommige punten staan Euitschers reeds 50 Km. voor St. Petersburg. Aan de Finsche Golf gaat de strijd zijn beslissing tegemoet. In den middensector verijdelde plaatselijke afleidingsaanvallen •n voortgezette zuiveringsactie. - Mislukte pogingen der Sowjets om den beneden- njepr over te steken. Berlijn, 28 Aug. D N.B. Als aanvulling op het weermachtsbericht van heden ver neem! het D.N.B. van militaire zijde Aan het front tegen de Sowjets gaat de strijd aan de Finsche Golf thans zijn beslis sing tegemoet. Het is den Duitschen troe pen gelukt, de rest van Noord-Estland in bezit te nemen, de eilanden Oesel en Dago uitgezonderd. Om de havens en zeesteun punten Reval en Baltisch-Port wordt thans nog gestreden, doch men kan aannemen, dat ook die binnenkort zullen vallen. Dan zullen de Sowjets nog slechts over de ge noemde eilanden Oesel en Dago, alsmede over het steunpunt Hango aan de buiten kant van de Finsche Golf, dat zij in 1940 van Finland hebben afgeperst, beschikken. Inmiddels is het gebied om St. Peters burg door den Duitschen opmarsch uit het Westen, Zuiden en Zuidooosten weer zoo vernauwd dat de Duitsche troepen ten

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3