Een Goede Vulpen?! Bekendmakinq. Middenstandsdiploma Donderdag 18 September Bosker's Papierhandel Algemeene Handelskennis Hippolytushoef - Middenmeer DE PADDESTOELEN. Een familie te Nunspeet was er toe gekomen om paddestoelen te gaan zoe ken nietwaar, de groenten zijn duur en daarbij komt dat een maaltje padde stoelen toch weer wat anders is. De oogst was zeer bevredigend en de pad destoelen werden naar de regelen dei- kunst bereid. Maarje hoort zoo dik wijls van giftige en je kunt toch nooit weten. Een der huisgenooten kwam op het idee om het zekere voor het onze kere te nemen en eerst de hond als proefbeest te gebruiken. De hond kreeg met lieve woordjes een lekker schotel tje, en at met graagte, Daar gingen een paar uur overheen en de hond werd nauwkeurig gadegeslagen. Leef je nog steeds was de stille vraag aan het beest. Inderdaad het dier bleef leven, even vroolijk als altijd. Met een gerust hart zette de famiilie zich aan tafel en liet zich de heerlijk gekruide paddestoeltjes best smaken. Tijdens de maaltijd was de hond de straat opgegaan en werd daar helaas door een wagen aangereden, zoo ernstig dat het arme dier met de pootjes in de hoogte de laatste adem uitblies. Het dienstmeisje zag het ongeluk gebeuren en snelde naar binnen Mevrouwde hond ligt dood op straat. Een vreese- lijke schok. De hond dood Vergiftige paddestoelen. Help. Doodsbleeke gezich ten. Mevrouw begon het eerst over te geven en de overige volgden na toepas sing van allerlei kunstmiddelen. Onbe schrijfelijke toestand. Totdat het dienstmeisje nadere bi- zonderheden gaf over het ongeval dat de arme hond het leven had gekost. De familie eet nooit weer paddestoe len. ZIJN WRAAK. Eenigen tijd geleden haalde een be diende van een groot hotel in Rio de Janeiro een dwaze grap uit. Hij was als, schoenpoetser aangesteld en poetste iedere morgen om vier uur honderden schoenen in alle maten en soorten. De laatste tijd echter kwam hij dikwijls dronken in het hotel en de gasten be- >ns land banden van kurk en touw wer den gefabriceerd. Jammer genoeg werd er niet bij vermeld hoe deze surrogaatban den bevielen. Alleen schrijft de redactie van „De Kampioen" in 1918 zeer waardee- end over een houten band, die in het loop 'lak een groef bezat, waarin een dunne massieve rubberband paste. Ook werd een band gebruikt die be stond uit een serie platte veeren, opgeslo ten tusschen twee houten of metalen ban den en omkleed door een waterdicht weef sel, waarop een leeren of houten loopvlak was aangebracht. De vindingen van den laatsten tijd zijn weinig verschillend van die van de jaren 1914-1918. De houthandel J. Stoit te Groningen bracht reeds een band van hard massief hout in den handel, welke band door mid del van een eenvoudige constructie stevig om de velg van de fiets wordt bevestigd. Het profiel van den band is gelijk aan een rubberband, het loopvlak is voorzien van twee antislipgroeven. Er zijn bij dezen band slechts twee verbindingen, die zoo zijn geconstrueerd, dat hierdoor geen voel baar stooten of trillen optreedt. De band is gemakkelijk met behulp van een enkele z.g. lijmtang om het wiel te monteeren. Aanbevolen wordt in elk geval het voor wiel van een fiets een velgje van taaii n- voorzien. Wanneer de achterband, die de meeste schokken en trillingen opvangt, is versleten, heeft men dan altijd nog den bewaarden band van het voorwiel. De heer I. Streefkerk te Breskens is op de gedachte gekomen aldus de ^Telegraaf", in plaats van een luchtband, rondom het wiel van een iets een velgje van taai in- landsch hout te leggen, hout, dat machi naal gevormd en gestoomd is. Deze houten velg dient om door een klem- en schroefconstructie een van ijzer- draad ontdanen en van binnen met spiraal winding gevulden ouden buitenband te dragen. De spiraalwinding is eveneens van een ouden buitenband. Het loopvlak van dezen noodband, welken de vinder „Bres- siaanband" heeft gedoopt, wordt gevormd door de buitenzijde van den in de houten velg geklemden rubberband. De heer J. van Buuren te Amsterdam construeerde een band van een spiraalveer. Het Utrechtsch Nieuwsblad geeft van de zen band, die alleen geschikt is voor het voorwiel, een beschrijving waaruit wij het gonnen er over te klagen, dat hun schoe-1 v0'£ende overnemen „f -J De kern van de zaak ,s de richting. waar nen slecht of heelemaal niet gepoetst in de band veert. Men is namelijk bij vroe de veronderslel- werden, zoodat de bediende tegen het eind van de week werd ontslagen. Hier-1 amen a, I ling uitgegaan, dat de veering van den over was de schoenpoetser zoo boos, dat r, j u band rechtstandig zou zijn. dus van bene hij besloot zich op de directie en de gas- den naar boven en wel loodrecht op den ten te wreken. In een onbewaakt oogenblik, 's mor gens, gooide hij alle schoenen in twee groote vuilnisemmers van het hotel, die kort daarop door de reinigingsdienst werden geleegd. Na deze streek maak te hij natuurlijk dat hij wegkwam. Ee- nige uren later ontstond er groote op winding onder de gasten, van wie de meesten op doorreis waren en dus slechts één paar schoenen bij zich had den. Er bleef de directie niets anders over dan onmiddellijk een verzameling schoenen uit een groote zaak te laten komen, om de gasten tenminste eeni- germate tevreden te stellen. Velen van eg. En hierbij schuilt de kardinale fout. De spiraal van den heer Van Buuren past zich door zijn stand in de velg aan bij de wezenlijke richting van de veering bij het contact met den weg en dat maakt het rij den op deze banden tot een positieve i gelijkheid. Het bepalen van dien stand natuurlijk een kwestie van experimentee ren geweest. Geheel uit één stuk vervaardigd, levert de montage van den band geen moeilijkhe den op. Het wiel wordt uit de vork ge haald en de band kan er direct omgelegd worden. De beide uiteinden zijn voorzien van een oogje, waarin een boutje met moer doorheen komt, waardoor de verbin ding niet alleen solide, maar tevens doel- ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. De nieuwe cursus van de afdeeling W1ERINGEN van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling zal op aanvangen. Aanmelding van leerlingen van heden af bij de bestuursleden CORN. J. BOSKER, C. DTJJÉNKER Az. te Hippolytushoef of bij den cursusleider, den heer JuFRIET, Den Oever. De cursus heeft een OFFICIEELE ERKENNING, hetgeen vooral thans, nu steeds straffer de hand wordt gehouden, aan de examen- eischen, van de grootste beteekenis is. Leerlingen van erkende cursussen genieten bovendien f 5.reduc tie op het examengeld. HET BESTUUR, CORN. J. BOSKER, Voorz. C. DUIJNKER, Secr. Wij hebben deze in ruime sorteering en nog van de BESTE KWALITEIT BOSKER's BOEKHANDEL Hippolytushoef Middenmeer. Ondergeteekenden maken bekend, dat zij met Ingang van 1 SEPTEMBER 1941 HUN M0T0RBEURTD1ENSTEN HEBBEN GECOMBINEERD om ondanks de vervoersmoeilijkheden toch hun 2 x wekelijksche diensten te kunnen onderhouden. Beleefd aanbevelend, FIRMA P. ASJES en ZONEN, Wieringen. C. J. BUTTER, Middenmeer. hen moesten echter afreizen, eer de matig is. Een velglint is niet meer noodig. schoenen waren aangekomen en zij be- Door den geheelen spiraalband loopt een gaven zich, tot groot vermaak van de extra stuk tjzerdraad, waarvan de uitein- voorbijgangers, op hun kousen naar het den door hel ventielgat getrokken worden station. SURROGAAT RIJWIELBANDEN. Be Kampioen schrijft Nood maakt vindingrijk dal is door de eeuwen heen wel bewezen. Het paard Tro- je, de boekenkist van Hugo de Groot, de kokende olie van onze heldin Kenau, afijn, gaat u maar door, tientallen voorbeel den kunt u in de geschiedenis vinden waar uit blijkt, dal de mensch eigenlijk een „looze" is als de nood aan den man komt. Heel duidelijk merken we dat ook wel in dezen tijd van surrogaten. Want zoo gauw de voorraad van een of ander ge bruiksvoorwerp uitgeput raakt, komen er direct meer of minder geslaagde vervan gingsmiddelen op de markt. Dat zagen we den vorigen oorlog en thans opnieuw, ver moedelijk zelfs nog sterkere mate. Dik wijls zijn de vervangingsmiddelen van thans echter gelijk aan ongeveer een kwart eeuw geleden, alleen soms een beetje ver- volmaakter. Ook op het gebied van surro gaat rijwielbanden hebben we tol nu toe weinig oorspronkelijks kunnen ontdekken. In verschillende couranten hebben reeds beschrijvingen en afbeeldingen gestaan van de productie der noodfietsbanden-uit- vinders, doch wanneer men de jaargangen van 1915-1918 van „De Kampioen" doorbla dert komt men soortgelijke beschrijvingen tegen, alleen een beetje eevoudiger. Vooral houten banden zijn gedurende den vorigen oorlog in vele soorten gefabriceerd De meeste waren samengesteld uit stukken, die als cirkelsegmenten waren gebogen. In Duitschland gebruikte men banden van ge vlochten rotting, overtrokken met water dichte slof en voorzien van een loopvlak van varkensleer. Deze band werd met schroeven op de velg bevestigd. In Californië maakte men zelfs houten banden, bekleed met walvischhuid, terwijl en daar aan elkander bevestigd. Zou zich dus onverwachts een breuk voordoen, dan springt de band niet van de velg maar wordt bij elkaar gehouden. De band weegt circa 8 10 Kg., en daar het 4'.z mm. staal draad in groote hoeveelheden in Neder land geleverd kan worden, is massaproduc tie zeer goed mogelijk. De uitvinder heeft reeds palent op zijn uitvinding aange vraagd, onder no. 102.039 Ned. en een fir ma in Amsterdam, die zich voor de nieuw geschapen mogelijkheid interesseert, neemt de productie ter hand. Het is ons bekend, dat er reeds meer soorten surrogaatbanden in de maak zijn, thans echter nog niets gepubli ceerd kan worden. En zeer zeker zullen er behalve deze vindingen ook nog talrijke andere in de maak zijn, vooral na het be kend worden van de prijsvraag, welke het Centraal Instituut voor Industrialisatie heeft uitgeschreven. Het is te hopen, dat bi) de inzendingen voor deze prijsvraag enkele vindingen zullen zijn, welke prac- lisch uitvoerbaar zijn en ons in onzen ban- dennood zullen kunnen helpen MUIZEN-INVASIE. Op alle punten van het dorp en op het 'land te Urk worden muizen gesignaleerd. De dieren zijn zeer mak en loopen rus tig over de straat. Waarschijnlijk komen de lastige dieren langs de Zuiderzeedijk naar Urk. AUTO IN BRAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak brand uit in de garage van de Zuivel fabriek Neerlandia te Stompetoren. Toen de brand ontdekt werd, stond één der auto's reeds in vlammen. Men wist de auto naar buiten te krijgen, waardoor de overige wagens en het gebouw geen last meer hadden. Men kon de brandende wa gen tenslotte blusschen, zoodat de inmid dels ontboden Alkmaarsche brandweer on verrichter zake huiswaarts kon keeren. Waarschijnlijk is de brand door een gas generator ontstaan. Reeds 7244 boetes opgelegd wegens ovei schrijding van electriciteitsrantsoen. In 485 gevallen moest tot afslui ting van de gebruikers worden overgegaan, In de maand Augustus is over ons gehee le land een intensieve controle gehouden ten aanzien van de naleving der rantsoe- neeringsbepalingen voor gas en electrici- teit. Het blijkt, dat het publiek langzamer hand den ernst van den toestand gaat be seffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoe neering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een le hoog electriciteitsverbruik in de afgeloopen weken werden niet min der dan 7244 boets opgelegd. In 485 geval len moesten de bedrijven tot afsluiting over gaan. Voorts staan nog 433 andere geval len op de lijst om le worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motieven kunnen recht vaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige ge gevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast. dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is veplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang op Dinsdag 2 Sept. van 20.28 lot 6.52 uur. Woensdag 3 Sept. v. 20.26 tot 6.54 uur. Donderd. 4 Sept. van 20.24 tot 6.56 uur. Vrijdag 5 Sept. van 20.22 tot 6.58 uur. Zaterdag 6 Sept. van 20.20 tot 7,uur. PROVINCIAAL NIEUWS. DE EERSTE BOERDERIJ OP URK. Voor het eerst is op Urk een boerderij gebouwd. De veehouder G. Koffeman heeft een mooie boerderij op zijn land laten zet ten. Voor hel eerst zullen hier de koeien worden ondergebracht. Distributie van vaste brandstoffen. Uitsluitend gebruik voor kook- doeleinden. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dal gedurende hel tijdvak van Maandag 1 September tot en met Dinsdag 30 September 1941 de met 05 k.f. gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbrui kers, die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie zijn aangewezen, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciel negende perio de" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 Hl. (75 Kg.) anthracietnootjes V of 50 Kg. turfcokes, terwijl de met .^generator turf negende periode" gemerkte bonnen ge durende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS SUCCES. GEMEENTE WIERINGEN. En toch Komt het voor elkaar Dit is de naam van de Revue 1941 welke „Harmonie Apollo" met de herfstuitvoeringen voor donateurs en kunstlievende leden ten tooneele zal brengen. De Directeur van Harmonie Apollo, tevens auteur der Revue, den Heer Joh. v. Glabbeek deelde ons mede dat de voorbereidingen weder in volle gang zijn. Ongeveer 80 personen zullen in deze Revue hunne medewerking verleenen. De muzikale leiding en verzorging is wederom in handen van den Heer Jac. Bakker, schilder te Den Oever. Voor Decor's en schilderwerk zullen de Gebr. Gorter, schilders te Oosterland zorg dragen. Het benoodigde timmerwerk is we derom in handen van de heeren D. Tij- sen en J. Bakker. Het ontwerpen van diverse decor's en tooneelen berust weder bij den Heer J. Bruul, die zal zorg dragen dat dit even als vorig jaar tot in de puntjes verzorgd is. De Heer Pennekamp heeft toezegging gedaan voor het instudeeren van enke le dansen. Kortom de voorbereidingen zijn in volle gang, om in de November- maand geheel Oost-Wieringen te hooren zingen „Ja, doe nu maar even raar „Want heusch, 't komt weer voor elkaar." Als bijzondere attractie zal dit jaar voor het eerst in de Revue optreden de Wieringer Accordeonclub „The Raed Coats" welke reeds 20 werkende leden telt, en waarvan het Bestuur als volgt is samengesteld Voorzitter den Heer C. Takes Sec. den Heer Th. Heiligen berg Penningm.es Mej. A. Heijblok en Mej. M. Poppen als toegevoegd bestuurs lid. Ook zal er voor deze Revue program maboekjes met div. foto's worden uitge geven welke tevens div. advertenties' zullen bevatten. Reeds mochten wij van ruim 30 winkels en zakenlui van Wierin gen advertentie's in ontvangst nemen, doch daar dit getal minstens moet wor den verdubbeld roepen wij al onze win kels en zakenlui toe, om zich op te ge ven voor plaatsing van een advertentie voor ons feestprogramma van de Revue „En toch komt het voor elkaar." Bestuursleden en Directeur van Har monie „Apollo" belasten zich gaarne voor het opnemen van div. advertenties. Zij die nog geen Donateur of Kunst lievend lid van Harmonie Apollo zijn, geven zich op bij den heer D. Verfaille, penningm. Apollo, om straks in de ge legenheid te zijn onze muziek en Revue avonden te kunnen bezoeken. Het is voor ons niet mogelijk, alle medewerkers en medewerksters persoon lijk te bezoeken, doch Vrijdag 5 Sept. a.s. alle present in Hotel Wiron, om straks onze bezoekers en bezoeksters van Harmonie Apollo te kunnen toonen de Revue En toch Komt het voor el kaar Nu het fruit van de boomen valt. Wie zelf een tuin of tuintje bezit, on dervindt eiken nazomer, hoe er vooral na een f linken storm heel wat half rijp fruit onder de boomen kan liggen. Jammer, maar waardeloos is dit fruit geenszins. Van deze vruchten, waarvan een gedeelte ook dikwijls aangestoken is, kan men heerlijke jam, gelei enz. maken. Hieronder volgen enkele recep ten van den Voedingsgraad Appelgelei. Hiervoor heeft men noodig onrijpe, zure appels en suiker. De^ appels wasschen, van de rotte plekken ontdoen, in vieren snijden (schil en klokhuis niet verwijderen) en opzet ten in zooveel water, dat de appels juist onder staan. De appels ongeveer 20 minuten op een zacht vuur tegen de kook aanhouden. Vervolgens de appels op een doek laten uitlekken, zonder dat er in de vruchten geroerd wordt. Het sap daarna meten, op een halven liter sap 500 g. suiker nemen. Nadat het sap even opgekookt is, deze hoeveelheid suiker bij kleine beetjes tegelijk toevoe gen, onder flink roeren. Daarna de nog dunne, vloeibare ge lei in goed schoongemaakte jampotjes doen. Deze zoo vlug mogelijk afsluiten met vochtig perkament- of cellophaan- papier. De overgebleven vruchtmassa zeven, suiker toevoegen en deze als moes ge bruiken. Jam van appels en peren. Van de afgevallen appels en peren aangestoken en rotte plekjes verwijde ren. de vruchten schillen, ie vieren snij den en het klokhuis verwijderen. De partjes wegen, goed wasschen en opzet ten met zooveel water, dat de vruchten juist onder staan. Dc vruchten tot twee derden van het volume inkoken. Drie kwart van het gewicht van de vruchten aan suiker nemen en dit toe voegen. De jam onder goed roeren on geveer 10 minuten inkoken, totdat ze goed van dikte is. De jam in de potjes doen en deze afsluiten, zooals boven beschreven is. Appelmoes, Van afgevallen, onrijpe, zure appels kan men ook appelmoes maken om te bewaren voor den winter. Het beste is, dat men de appels hiervoor niet schilt en ook het klokhuis in de appels laat. De appels ontdoen van de leelijke plekken, wasschen en opzetten met ccn bodempje water, vlug gaar koken en daarna door een vergiet of zeef wrijven. Het verkregen moes zonder suiker in glazen steriliseeren of in gewone fles- schen doen, die evenals voor het steri liseeren, zorgvuldig schoongemaakt zijn. De flesschen kurken en lakken. Welke vorm van LEVENS VERZEKERING is voor jnij de juiste Vraag een kosteloos advies aan BIERSTEKER's ASSURANTIEKANTOOR Koningstr. 90 Telefoon 984. Den Helder. Iedere Woensdag Beni's, M.-meer.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4