32e JAARGANG «I1EUW$> EfS ADVERTENTIEBLAD VOOR WiERINQEN EN OftHSTREKEI* 104 m DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941 WIERINGER COURA Jgg i Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Wielingen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maafiSen f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UÏTGEVER CORN. J. BOSKER WIEE1NGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19 Omsingeling van Petersbiirg maakt Sowjetscheepvaart onmogelijk. Geen vervoer meer over de Newa naar het Ladogameer en over het kanaal dat 4 naar de Witte Zee loopt. Berlijn, 9 Sept. (D.N.B.) ïn aanslui ting op het weerirfachtsbericht verneemt het D.N.B.dat door de omsingeling van Petersburg de Sowjetscheepvaart over de Newa haar het Ladogajneer en over het kanaal, dat naar de Witte Zee loopt, onmogelijk is geworden. Petèrsburg is na Moskou het belang rijkste centrum van metaalnijverheid, hemische en electrotechnische industrie. Bovendien is de helft van de scheeps- bouwnijyerheid te Petersburg gevestigd. De energievoorziening der stad is zeer geschaad door den Duitschschen op- maïsch en de Finschc sucófessen bij de Swir. De productie zal dan o(ok binnen kort moeten worden gestaakt en dit ver lies kan niet door andere industriege bieden worden gecompenseerd. De lucht- en marinebases in het ge bied van Petersburg worden eveneens bedreigd, waardoor ook de aanvoer van voorraden voor de Sowjets te Hangö en op Osei en Dagö opnieuw wordt beperkt. Britsche en Canadeesche troepen op Spitsbergen. Britten dwongen bevolking van Spitsbergen naar Eri-] geland te gaan. Stockholm, 9 Sept. (D.N.B.) Naar uit een Reuterbericht blijkt, zijn korten' tijd gelegen Britsche en Canadeesche! troepen op Spitsbergen aan land ge gaan. Naar uit de Engelsche berichten ver der blijkt, is een groot deel der aldaar' wonende mijnwerkers met hun familie naar Engeland geëvacueerd. Naar het heet zullen zij daar worden ingescha-1 keld in de „oorlogsinspanning der ge-1 allieerden." Zooals de Engelsche berichtendienst aangaande de expeditie naar Spitsber-1 gen meldt, had men er zich tevoren van overtuigd, dat geen Duitschers op Spits- bergen aanwezig waren. Na de landing, der toepen, in hoofdzaak Canadeezen,' werd 'de bevolking genoodzaakt naar! Engeland te gaan. Meerendeels betreft, het hier mijnwerkers, die nu blijkbaar in- de 'Engèlsche mijnen moeten werken, j Naar het A. N. P. van welingelichte] zijde verneemt, moet 'in de bezetting- van Spitsbergen door Engelsche en Ca-] nadeesche troepen naar de meening van toonaangevende Duitsche kringen zon- der twijfel een nieuw bewijs worden gezien voor de toenemende behoefte aan 't prestige der Engelschen, wien men met deze nieuwe „landaanwinst" met het oog op de ruwheid van den winter al daar „veel genoegen" wenscht. Als naar Duitsche meening aan dit gebied inder daad militaire beteekenis moest worden ■toegekend, zou men zeker niet, naar men hier verklaart, den Engelschen den voorrang hebben gelaten. BINNENLANDSCH NIEUWS. F E U I L L E TjO N HET LOT No. 128713. ROMAN VAN: V1CT0R VAN DIJKE. HOOFDSTUK 4. „Hallo, waarde vriend, is meneer Si- mons bij U Van Steenen, de oude pachter, draaide een beetje nijdig zijn grijze hoofd om naar den indringer, keek over de balus trade van zijn waranda naar den jon gen man, die hem doordringend aan keek. „Wat zegt U vroeg hij. „U bent toch van Steenen, de pach ter „Om U te dienen, meneer „Kunt U mij ook zeggen, of dr. Si- mons bij U is, hij had toch met U afge sproken dat liij zou komen „Meneer Simons is ongeveer twintig- minuten geleden weer vertrokken „Dat is jammer.- Ik ben hierheen ge rend, in de hoop hem nog te treffen, maar misschien kan ik wel even met U praten, meneer van Steenen. Ik weet van juffrouw Mertens, dat U hier al jarenlang pachter bent en het goed en eerlijk met meneer Simons meent, maar ik vraag mij toch af, waarom U de oo- gen van mijn vriend niet geopend hebt, voor den rentmeester, die een oplichter DISTRIBUTIE VAty VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 10 Sep tember 1941 tot en met 30 April 1942, geven de met de woorden „een eenheid eerste periode", „een eenheid tweede periode", „een eenheid derde periode" en „een eenheid vierde periode" ge merkte bonnen van de periode bonnen- stellen voor vaste brandstoffen, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf. Deze periode-bonstellen zijn uitge reikt aan de verbruikers in de groepen 3., C. en D. alsmede aan particuliere! verbruikers, die een extra-toewijzing: hebben verkregen voor verwarming vanj fuimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, winkels enz., voor zoover de hun toegewezen hoeveelheden ten min-] ste,twaalf eenheden bedragen. Inlevering van Brouwgèrst. i In aansluiting op het bericht van 28 Juli' j.l„ waarbij bekend werd ge maakt, clat aan telers, wier gerst vol doet aan de door de Provinciale Inkoop centrales van Akkerbouwproducten voor brouwgèrst te stellen eischen, een toe slag van Fl. 0.50 per 100 kg boven den richtprijs zal worden tOffeekend, deelt het Rijksbureau vw de Voedselvoorzie-j ning in Oorlogstijcfri hs mede, dat deze) toeslag slechts zal worden betaald voor partijen, welke vóór 1 Decembfir 1941 aan de Provinciale Inkoopcentrales van Akkerbouwproducten ter keuring zijn aangeboden. Het is dus in het belang van de ver bouwers van brouwgèrst hun gerst vóoi 1 December a.s. bij de Provinciale In koopcentrales van Akkerbouwproducten aan te bieden. MINDER BIER. Rantsoen verlaagd tot 60 procent. Naar het -Vad. verneemt, hebben de brouwerijen ter kennis van hun afne mers gebracht, dat in verband met de grondstoffenpositie het bierrantsoen dat eenige tijd geleden op tachtig fSct. van het verbruik in 1939 was bepaald tot zestig pet. moet worden verlaagd. In het begin van de vorige maand hebben ook de destillateurs zich genood zaakt gezien 't rantsoen van gedestil leerde dranken te verminderen. Heeft dit rantsoen zich de laatste tijd vrijwel constant, om de vijftig pet. van het ge bruik in 1939 bewogen, thans is het vastgesteld op 35 pet. Uit de aard der zaak is de positie van de. caféhouders er door dit alles niet gemakkelijker op geworden. Er zijn er onder hen, die op het oogenblik van de afkondiging van het verlaagde jenever rantsoen nog wel over eenige voorraad beschikten, zoodat zij althans ten deele het hoofd konden bieden aan de na- deelige gevolgen, voortvloeiend uit de beperkte aflevering van dranken Zoo langzamerhand echter zijn de voorra den verbruikt, met het gevolg dat alom in de lande steeds méér caféhouders er toe moeten' overgaan hun zaak één zelfs twee dagen'in de week gesloten te houden. Daar intusschen alle vaste lasten ge woon "doorgaan, is. naar ons ter oore kwam, zegt het blad,, vooral voor som mige kleine zakenmenschen de toestand nijpend geworden. VERHANDELEN VAN SLACH?- GEVOGELTE. Slechts door erkende Handelaren. In de Nederlandsche Staatscourant is verschenen een bëshift van den secreta ris-generaal van het Departement van Sluitingsdatum opgave van ver bouw duinzandaardappeien. De Voedselcommissaris voor lolland maakt bekend, dat na Noord- heden Landbouw en Vissclierij, dat in de plaats noin ons bezit komende opgaven be treedt van het Gevogelte-Inventarisa- treffende op duinzand geteelde aardap- tiebesluit 1940. Hierbij wordt bepaald, pelen, niet meer in behandeling zullen dat het verhandelen van slachtgevogel- worden genomen, te slechts mag geschieden door erkende handslaren. Een uitzondering wordt ge-] maakt voor door de Centrale voor Eie- xen en Pluimvee aangewezen fok- of; legdieren. Liquidatiebesluir ■,aami. Vennootschappen 1941. BEMANNING VAN DE „SITOEBONDO." VermoeileIi,jk gcheele bemanning in veiligheid. De directie van den Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam deelt mede, gerust stellend bericht te hebben ontvangen van haar agentschap te Lissabon inza ke de bemanning van haar verloren ge gaan stoomschip „Sitoebondo". Uit dit bericht valt af te leiden, dat de gehee-lïennoots?happen *an belang ie bemanning zich in veiligheid bevindt. In verband met de tijdsomstandïghe- Döor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar wordt op WOENSDAG 17 SEPTEMBER a.s. een vergadering belegd met de besturen van de naam- looze vennootschappen in haar district, waarin Mr. S. C. H. Npderburgh, belas tingconsulent, een inleiding zal houden ever de strekking van het Liquidatiebe- sluit 1941, hetwelk voor vele naamlooze BOUWKOSTEN MAASTUNNEL BEDRAGEN ONGEVEER 197a MILLIOEN. In het maandblad De Maastunnel geeft ir. Van Bruggen een overzicht van de straatyerkeertunnels die met de Maastunnel vergeleken kunnen worden. Het zijn er samen 14. Ook de. bouwtijd, de wijze van uitvoering en de kosten worden - vermeld. De laatste, die zeer uiteenloopen, zjjn niet gemakkelijk te vergelijken. In flbmmige gevallen zijn; groote bedragen betaald voor de ver krijging der oeverterreinen. De bouwkosten van de Maastunnel uitgevoerd tusschen 1937 en 1941 worden door den schrijver op f 19.500.000 gesteld. en een bedrieger- is gebleken te zijn. Ik genoeg op een gelegenheid gewacht." heb daar fraaie dingen ontdekt. Zoo'n Theo Visser had op uitnoodiging van boekhouding heb ik nog nooit onder de den pachter op de waranda plaats ge- oogen gehad. Het zijn onbegrijpelijke romen hij was nieuwsgierig, wat hij toestandenallemaal te hooren zou krijgen. De man. Van Steenen onderbrak hem met de daar voor hem zag er goed en vertróu- vraag „Zoudt U mij willen zeggen, wie wend uit. „U kunt mij gerust vertrou- U bent wen, meneer yan Steenen, want ik ben „Theo Visser, de beste vriend van hier speciaal om mijn vriend te helpen." meneer Simons. Hij heeft mij volmacht „Dus dan bent U de nieuwe rentmees- gegevén hier; een beetje orde in de za-rier?" vroeg de man verwonderd, terwijl ken te stellen. Begrijpt U j hij Theo aankeek. „Zoo, bent U-een nieuwe pachter? Is „Neen, die ben ik niet, maar deson- Helmer eruit gegooid danks verzoek ik U mij alles te vertel- „Zegt \5/ liever -„er uit gevlogen" En len, wat U weet. Want anders kan ik wel op staanden voet. Bedriegers en hem niet helpen." dronkelappen kunnen wij hier niet ge-. Van Steenen keek in het jonge ge bruiken. Trouwens, hij is nog niet van zicht, dat een ernstigen indruk maakte, ons af, want ik ben- yan plan een ge- t,Welnu, meneer Visser, ik zei U daal den moet de directie deze mededeeling doen onder alle voorbehoud. BADMEESTER SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICIIT. Tijdens redden van twee drenkelingen om het leven gekomen. Dinsdagavond is in het zwembad van Ermelö een tragisch ongeval geschied, dat het leven heeft gekost aan een |§ad- meester. Twe£ bezoekers, die de zwem kunst niet meester waren, kwamen door onbekende oorzaak in het diepe basin terecht, De badmeester, de heer Zunder- dorp .sprong de drenkelingen onmiddel lijk na evenals een paar zwemmers enjw'-'s verhuurd en niet terugkeerd' dezen mochten het genoegen smaken de' drenkelingen vrij spoedig weer op deni kant te krijgen. Eenigen tijd daarna miste men echter den badmeester. Een PAST OP UW PERSOONSBEWIJS Bij dc politie te Bussum kwam een aangifte biifhen van een rijwielhande laar, die aan een hem onbekend per soon een rijwiel had verhuurd op ver toon van -het persoonsbewijs, doch de fiets niet had teruggekregen. Aan het op het persoonsbewijs voorkomende adres was niets bekend, doch nu bleek, dat het persoonsbewijs vervalscht was door het vervangen van de foto en het bij teekenen van het gemeentestempel. Deze man schijnt ook elders te werken, daar uit Laren reeds aangifte binnen kwam van een gedupeerden rijwielhan delaar, die een fiets op het persoonsbe- paar zwemmers doken toen in het diepe basin en haalden na korten tijd het reeds ontzielde lichaam van den bad meester op. De ontboden arts constateerde, dat de man door een hartverlamming om het leven was gekomen. PROVINCIAAL NIEUWS. SPANBROEK. Nieuwe gemeentesfereiaris. Naar de N. H. Crt. verneemt is aan den heer J, Hartog per 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend als gemeentesecretaris van Spanbroek en gemeente-secretaris-ont vanger der gemeente Opmeer, alsmede ambtenaar .yan den burgerlijken stand j dier gemeente. Met ingang van dezen atum is in gelijke functie benoemd de 1 eer P. J. L. Laout, le ambtenaar ter ::cretarie ter plaatse.en tot le ambte naar ter secretarie fte heer G. Hartog, thans 2e ambtenaar te Hoorn. Veemarkt te Uithoorn. De Voedselcommissaris voor Noord- holland maakt namens de Nederland sche Veehouderij Centrale bekend, dat, behalve op de bekende ontvangstplaat sen in de' Provincie Noordholland, ook te Uithoorn des Vrijdags vee zal worden overgenomen. De eerste markt wordt gehouden op IS September 1941. I V Victorie, want Duitschland wint op alle fronten rechtelijke vervolging tegen hem te la ten instellen, wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Het is hoofd zakelijk aan dezen boef te wijten, dat mijn vriend zoo in de zorgen is geko men."- „Ja, ja, wij hebben het allemaal moe ten aanzien en waren niet in staat er iets aan te veranderen." „Neem me niet kwalijk, maar één woord aan de vader van meneer Si- onmiddellijk den kop ing'eknepen. „U schijnt er geen-jd^ van te heb ben, hoe de rechter was. Hij werd als waé in de handen van den rentmees- tërhij geloofde alles, wat deze man tegen hem zei. Er was werkelijk niets uit te richten. En meneer Guus liet zich heelemaal niet zien. U begrijpt, dat ^jrten ook schriftelijk niets gedaan kreeg. Maar ik ben blij, dat ik nu eindelijk eens vrijuit kan spreken, ik heb lang straks al. dat er met den ouden heer niets te beginnen wa»i Die geloofde strijk en zet. alles wat Helmer hem ver telde. Hij zou een ieder gewantrouwd hebben, die probeerde hem de oogen te openen. Neen. de oude heer wilde bedrogen zijn. Hij wilde ook niets met het bestu ren van het landgoed, te doen hebben. Feesten vieren, groote jachten organi- seeren, dat was zijn lust en zijn leven. mons en al deze knoeierijen waren toch "Gelooft U mij gerust, meneer Simons was ten slotte zelf de schuld van het verval van zijn landgoed. Van ons pach ters wilde hij niets weten. Hij wilde] met arme menschen liefst in het geheel niets te doen hebben, hij hield zich lie-i ver op met die voorname windbuilen en ieegloopers uit de stad, die zich aan zijn discli de buik vol aten. Dat ging zoo lang goed, lót het einde kwam. Toen liet niemand van het edele gezelschap zich meer zien. Daarbij kwam nog, dat de oude heer meneer Guus ver weg stuurde. Hij leek zoo sprekend op zijn moeder en de oude heer wilde niet steeds aan de geliefde doode herinnerd worden. Zoo zat hij van 'sjnorgens tot ;s avonds alleen en bekommerde zich om niets meer. Het zou allemaal heel an ders geloopcn zijn, als meneer zich wat meer aan liet landgoed gelegen had la ten liggen, dan zou de rentmeester toe zicht gehad hebben. En de jonge me neer kwam pas, toen het natuurlijk te laat was. Maar ik wilde U nog wat vertellen meneer Visser, misschien is het iets dat redding kan brengen. Ik heb er al eens met den ouden heer ook over gesproken. Er doet zich namelijk een mooie gele genheid voor om een groot stuk van het bosch te verkoopen. Er wordt een flink bedrag voor geboden, voldoende om de schulden die op liet landgoed drukken, té betalen en nog zooveel over te hou den dat er opnieuw met de exploitatie van het landgoed kan worden begon nen." „Zoo, en wie zijn de menschen, die het bosch willen koopen „Drie heeren uit Londen." „Hebt U er ook eenig idee van waar om zij het bosch willen koopen „Neen Ik vermoed, dat 'zij plannen hebben om een sanatorium te laten bouwen, omdat de lucht van de dennen zoo geschikt is voor longlijders. De hee ren haaiden ook steeds den neus vol lucht en wezen elkaar de verschillende mooie plekjes in het bosch aan. Ik heb er met meneèr Guus ook reeds over ge sproken en ik raad U aan. dat ook te doen. Er zal zich nooit een betere ge legenheid voordoen. En als hiei' een sanatorium is, profiteeren de bewoners van het dorp er ook allemaal van." ..Misschien hebt U gelijk, ik zal op den terugweg ernstig over de zaak na- denken. Maar nu moet ik gaan. ik hoop, dat ik mijn vriend spoedig tref,, dan kunnen wij de zaak samen ook bespre ken. Wel bedankt voor Uw mededeelin- gen." Theo Visser ging heen hij verliet den straatweg en kwam spoedig in het bosch aan. Het was werkelijk een prachtig piekje op aarde En de lucht Werkelijk als gemaakt voor een sana torium. De pachter had gelijk. Veer krachtig liep de jonge man er door heen eerst kwam er een stuk dicht bosch, dan een open plek, daarna volg de weer een dicht gedeelte. Al peinzende had hij geen acht geslagen op den weg, daardoor struikelde hij over een boom wortel en gleed van de glooiing, die de eg maakte, eenige meters naar bene den. Ir. zijn val greep hij om zich heen en kon zich eindelijk aan een dikke tak vastgrijpen, en zich aan andere takken vastklemmend, klom hij weer naar bo ven. Hij had zich in het geheel niet be zeerd, alleen zijn kleeren zaten onder het zand en vochtige aarde, welke hij afklopte. Maar van zijn mooie, bruine schoenen was niet veel meer van zijn oorspronkelijke kleur te zien. Theo stampte met zijn voeten op den grond om de aarde af te schudden. Ei genaardig Waar kwam dat stof van daan, waar de grond toch vochtig moest zijn van de vele regens, die den laatsten tijd waren gevallen (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1