NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HERFST. HET LOT No. 128713 No. 105 WIERINGER COURA Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. kon uitroepen „Goud, o Je zoudt er wel van willen roven." Prachtige herfsttinten. We kennen ze ook in het menschelijk leven, als wij ze maar willen zien, als wij er ons maar aan willen koesteren. Die levens met rijke ervaring, die ondanks vele stormen zichzelf zijn gebleven, bij wien het Gods vertrouwen is gerijpt, tot een diepte, die wij niet kunnenpeilen," ze zijn voor ons in vreugdevolle, maar vooral ook in donkere dagen een richtsnoer en een baken, die wij niet kunnen en niet mo ren ontberen. Gelukkig de mensch, die zoo de herfst des levens wil zien en mag beleven. TER OVERDENKING. De bëloonjng van een weinig goed te hebben gedaan is het verlangen in zich te voelen nog meer en beter te doen. Geen geluk is nuttigen arbeid. bestaanbaar zonder Wilt gij een merisch kennen, zie hoe hij lief heeft en hoe hij treurt. De liefde is een bloem, die haar na tuur ontleent aan den grond, waaruit zij opschiet. Daar klautert het licht Wat mooi gezicht Door de takken naar boven 't Is allemaal louter Goud, o je zoudt er Wel van willen roven DE HERFST. Ze is in aantocht en een beklemmend gevoel komt over ons, als we oppervlakkig bedenken, dat deze zo mer, met veel donkere dagen, zoo gauw is voorbij gevloden en nu aanstonds de wereld weer dor en kaal voor ons zal liggen. We schrijveji met opzet „oppervlak kig" bedenken, want ook in de herfst met al haar prachtige tinten zit iets warms en iets moois, waaraan we ons kunnen verkwikken. Voelen we niet welk een prachtige harmonie er is tusschen die wolkenmas sa, daar boven ons, en daar beneden, die schakeering in de natuur, van groen en goud- en zilver-gebladerte, afgewis seld door een bloemenrijk, zoo schoon, dat onze dichter Adama van Scheltema FEUILLETON. ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. DIKKE BOEKEN. „Eigenaardig'' - zei een boekhandelaar is dezer dagen, toen wij met hem spra- ken over de papierschaarschle - „eigen aardig dal het publiek zoo heel veel hecht aan dikke boeken. Niet alleen jon gens nn meisjes doen dit [zij vooral), maar ook zeer vele ouderen. Men wil een flink I boek, een boek dal weegt op de hand, 'n I boek als een turf desnoods, dan heeil men den indruk dat men iets krijgt voor zijn duiten." - „Maar het kleine, dunne goed- koope boek gaat er toch ook wel in - .Zeker, doch dan voornamelijk als reis lectuur, als lectuur onderweg, dat men ge lakkelijk in den zak kan steken, en in bepaalde pauzes lezen. Doch voor een boek thuis wil men in den regel iets diks heb ben. Zelfs al is de inhoud van het dunnere precies gelijk en de drpk volkomen duide lijk, en de afwerking even netjes, dan nog geeft men aan het, dikke boek de voorkeur. Vandaar dan ooky de gebruike lijke uitgeverslerm een boek opdikken, j door de keuze van hel papier en door hel beeld, de verdeeling van de bladzijde.^ Het is zelfs zoo, dat vele menschen veel liever een heel dik boek hebben in één deel, dan precies hetzelfde in twee dee- len, ook al is het eerste wat moeilijker hel gebruik." Welk een sensatie was indertijd de verschijning van ,De Klop op de Deur" alleen reeds om zijn dikte r dan 1CG0 bladzijden. Een roman-uni cum in Nederland hoe heerlijk dik I H. Post. BlWÉNLMDSCH NIEUWS KOLENICAARTEN VOOR PENSION EN KAMERBEWONERS Worden deze maand te buuner beschikking gesteld In de kringen van pension- en kamerbe oners heerscht eengc ongerustheid over het feil, dat zij nog steeds niets over hun brandstoffen voor den a.s. winter hebben geboord. Hel Vaderland verneemt thans echter van officieele zijde, dat zeer bin nenkort, in elk geval nog voor het einde der maand, ook deze categorie in het be zit van de noodige kolenbonnert zal wor den gesteld. Bijzonderheden omtrent hoe veelheden, eenhede kon men op het oogenblik nog riie-- i.iededeeien. Voorts is er nog een categorie, die op toewijzing wacht bestaande uit de men schep die centrale verwarming hebben en die extra bonnen moeten hebben voor kantoorlokalen. winkels, lesruimten e.d. De hiervoor vereisente bonnen zullen de volgende week bekend gemaakt worden, zoodat ook zij zich niet ongerust behoe ven te maken. SLACHTOFFFR VAN ZIJN IJVER Een radiomonteur zou Donderdag in de vroegte in de Rozenboomsteeg te Amster dam bij een caféhoudster een defect ra- dotoeslel herstellen, aldus meldt de el. „Als je nu morgen om acht uur komt, ben ik er niet, maar dat is geen bezwaar had de kasteleines gezegd. „Hier hef* je de sleutel van de deut^ je komt er dan zelf wel in" In plaats van op het afgesproken uur verscheen de monteur 's ochtends al te half vijf in de Rozenboomsteeg. Hij open de de cafédeur en liep dadelijk naar het toestel om dat te gaan nakijken. Een buurman, ook caféhouder, hoorde wat gestommel en meenende, dat naast hem dieven waren, kleedde hij zich snel aan óm poolshoogte te gaan nemen. Hij zag licht pat was verdacht. Flauw schijnsel van een zaklantaarn en daarin de schim van 'n man, Een dief Het kon niet anders. In spanning volgde de caféhouder een tijdje de beweging van den indringer en toen nam hij een kloek besluit. Voorzichtig opende hij de deur en snelde toen met vaart op den ke rel af. Wat moet je hier De radio maken.. Ja, ja, die praatjes kennen we. Ga maar eens mee. Gf- de monteur nu bij hoog en bij laag bezwoer, dat hij werkelijk besteld was de radio te maken, de caféhouder was niet te overtuigen. Met zijn sterke knuisten greep de kaste lein den armen monteur bij zijn kraag en bracht hem over naar hei politiebureau aan het Singel, waar de rechtschapen man lot tien uur moest blijven. Toen eerst was de politie er in geslaagd de caféhoudster op te sporen, die het geval tot klaarheid bracht. DE W.A.-D1ENSTPLICHT EN HET W.A.-REGIMENT. Aan een mededeeling van den Vers- dienst van de N. S. B. ontleenen wij, dat het feit dat de leider van de N.S.B. den W.A.-dienstplicht voor mannelijke le den van" 18 tot 40 jaar heeft ingesteld en de vorming van een W. A.-regiment voor het Oostfront in het uitzicht heeft gesteld, het gerucht hee£t doen ontstaan als zouden zij, die zich voor den W. A.- dienst hebben gemeld automatisch in het regiment worden opgenomen. Dit is onjuist, zegt de mededeeling De leider heeft tot nu toe steeds ver zocht iets te doen, thans echter heelt hij het dienstnemen in de W.A. v e r- p i f c h t gesteld. Het dienstnemen in het W.A.-regiment is echter volkomen vrijwillig en een zaak, die ieder met zichzelf moet uitmaken. BÜITENLANDSCH NIEUWS. Als bciooning tien krijgsgevangenen viijgelalen. Rijssel, II Sept. A.N.P. In het gebied van St. Gmer in het departement van Calais is kortgeleden een Duitsche vlieger officier omgekomen. Eerst kon men zijn lijk niet vinden. Het getuigt voor de loyale houding der bevolking van hei dorp Nieurlet, dat zij eigener beweging deelnam aan hel opsporingswerk en het lijk van den neergestorten vliegerofficier in een vijver vond. Als belooning heeft het opperbevel der weermacht tien Fransche gevangenen, die uit het dorp Nieurlet af komstig zijn, vrijgelaten. 8.) Theo bukte zich. Wat vreemd daar waar hij naar beneden getuimeld was, liep een zwartbruine streep over den grondin minder dan geen tijd kroop Theo weer naar beneden. Lieve hemelWat ontdekte hij daar Neen. dat was onmogelijkmaar het liet geen twijfeldat was niets anders dan kolengruis. Hij was absoluut zeker van zijn zaak. Die smalle streep bij de oppervlakte van de aarde was een ver- loopende bruinkoolader. Opeens schoot het door zijn gedachten „Zoo, daarom wilde men dus het bosch koopen, van daar die interesse. Het was de heeren niet om het mooie bosch te doen of om de versterkende lucht, neen, het ging cm heel andere dingen. Maar hij was er ook nog. De heeren koopers hadden zich vergist. En Guus wist nog niets^an zijn geluk af Wist niet, dat hét toe val hem zoo'n geluk in den schoot had geworpen, dat de weg naar rijkdom voor hem open lag. Plotseling rende Theo de straatweg af naar Greenstone toe. Het zweet pa relde op zijn voorhoofd, toen hij op het slot aankwam en de studeerkamer van Guus binnenstormde. Zijn vriend stond met gerimpeld hoofd midden in de ka mer, zijn rijzweep nog in de hand. „Guus, jongen,' wat voer je hier uit LEEUWENPLAAG. Genëve, 11 Sept. D.N.B. Een gevaarlijk avonLuur heeft, - volgens een bericht in het Kaapsladsche blad The African World een vrouw beleefd in het Mlanje-gebied in Rhodesïé. Gp een eenzamen tocht door de steppe sprong plotseling een leeuw op het dak van haar auto. Zij had de te genwoordigheid van geest, vol -gas te ge ven, waardoor ze na eenigen tijd een on- plcizierigen passagier kwijtraakte. Een andere leeuw heeft bij Zomba een auto der Posterijen aangevallen. Hel beest klemde zich vast aan het portier, De chauffeur kon hem eindelijk, nadat hij zware beschadigingen had toegebracht aan de auto, kwijt raken. In hetzelfde gebied zijn zes inboorlingen door leeuwen verscheurd. De dieren drin- lengevolge van de droogte van dezen winter, steeds door in bewoonde streken. zijn een paar hoopjes erwten, die hij voor eigen gebruik geteeld had, van het land gestolen. Vertrek wegens woningnood. De gemeente Urk begint momenteel de de nacleeüge gevolgen al te ondervinden van de greote woningnood in deze gemeen te. Daar de woningnood al zoo dringend is, dat zelfs de zolderverdiepingen worden ingericht voor woning, hebben reeds en kelen besloten, om elders woningen te gaan zoeken en van woonplaats te gaan veranderen. Ce heer J. Ras, bestuurslid van de visschersvercenïging, i»- thans met zijn gezin naar Enkhuizen vertrokken. MINDER AANVOER Tengevolge van het feit dat de kleine motorvaartuigen thans wegens gebrek aan olie niet op het IJsselmeer kunnen visschcn, zal de aanvoer van aal en pa ling aanmerkelijk minder gaan worden. Dit te'meer daar de laatste tijd de vang sten per etmaal van deze categorie vis- schers zelfs zeer hoog ,aren te noemen. Enkh. Crt. PROVINCIAAL NIEUWS. MOND EN KLAUWZEER. Deze gevreesde ziekte onder het vee breidt zich uit. Wederom zijn in de ge meente Castricum eenige nieuwe geval len geconstateerd. Ik heb je overal gezocht „Maar Theo, waarom ben Je me hee- lemaal nageloopen Het spijt mij heusch." „Mij heeiemaal niet, Guus riep Theo uit en zijn oogen straalden vreugde. „Wat ben je vroolijk, is er wat ge beurd „Ouwe jongen, ik weet, waarom die menschen uit Londen het bosch van je wilden koopen „Theo, praat me niet van het bosch Het is het laatste wat ik bezit. Ik ben er juist dwars doorheen gereden. Wat is het prachtig, hè Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen het te verkoopen. Mijn vader heeft het ook nooit gedaan/' „Je bent een geluksvogel, Guus „Ben je wel heeiemaal goed bij je hoofd „Ja, ik ben alleen maar gelukkig Die heeren wisten wel, waarom zij het bosch wilden koopén. Maar zij zullen er met hun handen afblijven. Wij zijn ook niet van gisteren. Guus, je hebt er geen idee van hoe rijk je wel bent." „Zoo, nu daar ben ik dan benieuwd naar. Vertel me maar wat er aan de hand is Heb je soms een schat gevon den „En wat voor een schat, daar zul je zeker van opkijken Langzaam haalde Theo zijn zakdoek uit zijn zak, waarin hij een beetje van de zwarte aarde had ingedaan. Hij spreidde de dQek over de tafel uit. Er volgde een diepe stilte. Guus onderzocht de aarde, met wijs vinger en duim, toen met beide han-J den. Kreunend aanschouwde hij het wonderzijn handen waren zwartge-' verfd. Toert hij zijn vriend opnieuw aankeek, lag er een blijde glans in zijn oogen. Theo, als dat waar is „Het is waar. Ik heb in het bosch bruinkool gevonden „Wat doen wij nu verder „Wij gaan onmiddellijk naar Londen en vertellen aan het Ministerie van Landbouw dadelijk van onze vondst. Misschien helpen ze ons dan wel aan het benoodigde kapitaal om de laag te ont ginnen." „Je vergeet heeiemaal, dat ik een ar me drommel ben. Voor zulke onderne mingen is geld noodig, vrecselijk veel geld." „En jij vergeet, dat je een rijke vriend hebt. Jk sta voor alles borg. Als alles goed gaat, ga ik naar mijn vader teru; en verzoen me met hem. „Jc zuit eens kijken, hoe mijn vader lacht, als ik hem vertel, dat ik verstandig geworden ben laat mij alles voor je in orde maken." „Hemel nog aan toe. wat ben ik blij. Nu zul je wel gauw geholpen worden daar ben ik zeker van." „Ik kan voorloopig nog niet aan het geluk gelooven, Theo Ik ben in de laatste jaren nogal sceptisch geworden. Het leven heeft mij te hard aangepakt. En voor alles moet ik in het bosch het wonder aanschouwen. De rest zullen wij dan wel vinden." „Ja, maar denk eraan, wij moeten zor gen, dat je schuldeischers er niet ach ter komen, want dan zou het er voor ons wel eens leelijk kunnen uitzien. Wij hebben geen uur meer te verliezen en moeten vandaag nog op reis." „Zeg, wat ben jij onstuimig. Bedenk toch eens even „Er is nu geen tijd voor bedenkingen Sta je eigen geluk toch niet. in den weg, LANGEDIJK. HANDEL IN POOTAARDAPPEUEN. De V.B.N.A. deelt mede, dat het des tijds gepubliceerde verbod van verhan deling van pootaardappelen nog steeds van kracht is en blijft, gelden, totdat een officieele poterregeling wordt gepu bliceerd, hetgeen zeer binnenkort te verwachten is, NOORDSCHARWOUDE. ERWTEN GESTOLEN. Ten nadeele van den heer 1?. B. alhier ZUIDSCHARWCUDE. Paard door bet raam. Een paard van den heer V. uit Egmondermeer( dat Dins dagmorgen van de keuring te Noordschar- woude terugkwam, werd aangetrokken door de glinsterende petten en pannen in dé étalage van den heer J. W. alhier. Het dier stak zijn kop door het raam, met ge volg, dat twee ruilen in scherven vielen en verschillende geëtaleerde artikelen be schadigd werden. LUTJEBROEK. Diefstallen op het veld. - De diefstallen op het veld nemen de laatste dagen hand over hand toe, Nu eens worden wortelen, dan weer bieten of kool gestolen. Zelfs is het reeds voorge komen, dat bruine booncn werden ge plukt. Wanner dit euvel zich uitbreidt. buitengewone j plukt. Wanneer dit euvel zich uitbreidt, wu>-ar zout]en doeltreffende maatregelen niet I misplaatst zijn. Vijfhonderd gulden cp een W.H.N.-lot. Gp voor het gioote publiek onopge merkte wijze is onlangs een groote prijs f 5C0 gevallen in het district Hoorn van de Winterhulp-loterij. Het lot kwam van het Hoornsch Ge- Uiks- en Assurantiekantoor, \eemarkt 33, wiens agent P. van der Meer te Oudendijk het verkocht aan iemand die voor het eerst in zijn leven een Winterhulp-lot kocht anders kan het je deur wel eens voor bij gaan. Dezen keer laat ik je je zin niet doen. Geef mij deze zaak maar eens in handen HOOFDSTUK 5. Leny, Winter ging, als iederen dag van het jaar naar haar kantoor. De laatste veertien dagen was het vlugge schrandere meisje volkomen veranderd Zij sprdk haast geen woord meer en was ook niet meer ad rem in den rust tijd zat zij strak voor zich uit te sta ren, alsof iets haar neerdrukte. Haar collega's keken haar hoofdschud dend van ter zijde aan, doch niemand waagde het haar te storen. Slechts a!s V Victorie, want Duitschland wint op alle fronten anders dan droog brood en zoo nu en dan een appel. Juffrouw Haan had haar ai een paar maal onr geld gevraagd Leny had haat teen gesmeekt niets meer te vragen en nog wat geduld te hebben later zou zij alles vertellen. Die goede vrouw zette haar iederen avond een kleinigheid voor, een of ander lekker hapje, en dat was het eenige waardoor zij nog iets krachtigs naar binnen kreeg. Het was een geluk dat zij deze kost juffrouw had gevonden, anders zou zij allang van honger zijn omgekomen, nu zij heeie maal geen geld meer had. Leny schaamde zich. dat zij juffrouw Haan te kort* deed. Vandaag had zij Jaar laatste paar centen voor brood uit zij onder elkaar waren, spraken zij hun :-egeven het eenige dat zij nog bezat. vermoeden uit. waarom Leny er zoc bleek en betrokken uitzag en waarom zij als het ware in elkaar kromp, als iemand iets tegen haar zei. Zij dachten natuurlijk aan een teleurgestelde liefde. Ook van haar werk deugde niet veel meer. Zij,- clie anders altijd zoo vol plichtsbesef was, dat zelfs Gerrit Hof man niets op haar kon aanmerken, typte nu de gekste dingen aan elkaar. Wat bezielde Leny toch Reeds veer tien dagen achter elkaar trok de loterij, nog steeds was de hoofdprijs niet geval len iederen dag verloor zij een stukje van haar hoop, met iederen dag zonk tevens haar zelfvertrouwen. Het bewust zijn, dat zij iets heel lichtzinnigs ge daan had, viel als een blok op haai en met ontzetting dacht zij den tijd van j ontbering, die nu voor haar komen zou. Zij zou voorloopig niet voldoende kun- was het geld voor een loterijlijst, zij had 3i' geen lust meer in iederen dag de lijst bij de lotenverkooper te gaan zien. Daar lachte men haar uit, omdat zij zoo ijverig alle nummers na kwam kij ken Lieve hemel, wat was zij ongelukkig. Daarbij moest zij zich met alle krachten inspannen om haar werk na te zien en te verbeteren. De directeur, Albert Vis ser, was dezer dagen zoo slecht ge luimd. omdat zijn zoon weggegaan was. Sinds de jonge man het huis verlaten had,.was zijn humeur beneden het vries punt gedaald. Wat was die Theo Visser voor een stommeling Die zette zich de gekste dingen in het hoofd over de sport en het bereiken van een kampioenschap boksen. Die had hier een prachtige, bloeiende zaak voor zich, waar hij ais nel eten, aan het betalen van haar ka-een vorst van leven kon. Waar ter we- merhuur durfde zij eenvoudig niet te'reld zou hij nu rondscharrelen? denken. Sinds eenige dagen at zij niets iWordt vervolgd.»

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1