32e JAARGANG DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713. WEERINOER COURANT Hoofdredacteur Com. J. Bosker, Wieringcn. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENLANDSCH NIEUWS. SCHERP OPTREDEN TEGEN VOLKSPARASIETEN. Vier medeplichtigen aan frauduleuze slachtingen naar concentratiekamp, De Rijkscommissaris maakt bekend De commissaris-generaal voor de vei ligheid heeft zich opnieuw genoopt ge zien met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die" een behoorlijke levensmiddelenvoor- ziening van het Nederlandsche volk stelselmatig saboteeren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvangrijke clandestiene slachtingen opgespoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch' concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden. Zij zijn Hendrink Smaling, arbeider, - Kerkstraat 100, Renkum Jan Nab, Sla ger, Bennekomscheweg 70, Renkum Cornelis Johannes Henkelman, schoen maker, Kerkstraat 87, Renkum Jan Rozenboom, arbeider, Van Ingeweg 65, Renkum. Verdachte Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de run deren, dien hij had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtingen geld te verdienen. Verdachte Nab, de slager, heeft in opdracht van Smaling geslacht en deel genomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie we gens clandestien slachten met een geld boete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenma ker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hij was van dé gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en -heeft aan toonbaar hiervan vrij groote hoeveelhe den vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Hetvleesch werd op het ter rein van Henkelman bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van het vleesch, af komstig van de clandestiene slachtin gen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozenboom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgenomen, om daardoor bijverdienste te krijgen. Hierbij moet nogmaals het ondermij nende optreden tegen de belangen des volks van' degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winstbejag zich aan de gemeenschap vergrijpen, aan de kaak worden gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waar schuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun gebrek aan verant woordelijkheidsbesef jegens de volksge-' graad van natheid in de meenschap, deze benadeelen. overigens wel bereikt-. Laten zij in liet oog houden: men De handelaren hebben de laatste ja- blijft toeslaan. j ren een veel drukkere nering gekregen dan vroeger. Het gebruik van eetbare HET TOEVAL WILDE'paddenstoelen is hier nog wel niet zoo Op den hoek van de Ten Katestraat ingeburgerd als bijvoorbeeld in Duitsch- en de Bellamystraat te Amsterdam reed land, maar vooral in de groote steden Zaterdag een wielrijder een man om- van ons land neemt de waardeering" van 1 September j.1. no. >69 is ter uit voering van het besluit op de Inkom stenbelasting 1941 opgenomen de eerste uitvoeringsbeschikking inkomstenbelas ting 1941. Door de hierin gegeven voor schriften worden de bezwaren, die voor-i dien verbonden waren aan de invulling van voor dien reeds uitgereikte aan gil- tebiljetten, opgeheven. De voor den eer sten-September uitgereikte biljetten dienen uiterlijk den-21sten September bij den inspecteur te worden terugbe zorgd. PADDENSTOELENPLUK OP DE VELUWE. Er worden goede prijzen gemaakt. Bij de Veluwsche handelaren in pad-' denstoelen overtreft thans de vraag be langrijk het aanbod. In de bosschen ontwaart men wel een menigte kleine kopjes, maar de warmte om deze te ontwikkelen blijft uit. De noodzakelijke bosschen Velp gebotst. De jongen op de bagage drager was voor de botsing van de fiets gesprongen, met het noodlottig ge vol' dat hij door de tramwagen werd over reden. Hij was terstond dood. De melk venter kreeg slechts gering letsel. PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON, ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. Iedereen op het kantoor wist, dat Albert Visser bij iederen post zenuwach tig naar een bericht van Theo uitkeek, en dat zijn humeur steeds slechter werd, hoe-langer dat bericht uitbleef. De jongen was vreeselijk koppigAlbert Visser zou lang moeten wachten, voordat hij met hangende pootjes weer naar huis terugkwam. Zij moesten er echter allemaal onder lijden. Zoo is het nu eenmaal, als men geen geld heeftDan kan men daar niets tegen doen, dan kan men er zich niet tegen verzetten als de directeur onrechtvaardig is. Gerrit Hofman volgde zijn directeur op den voet. Hij was vitterig als nooit te voren, eigenlijk nog- erger dan de di recteur zelf. Ook nu snauwde hij Leny weer af. Ach, hij ging zijn gang maar Hij kon haar toch niet verhinderen de loterijlijst te bestudeeren, die de jongste bediende zoo juist voor haar had mee gebracht. Zenuwachtig vlogen de oogen van het meisje over de rijen cijfers heen. Daar wat was dat Haar adem stokte. De hoofdprijs van honderd duizend pond sterling was gevallen op nummer 128713. Zij knipperde met de oogen las het nog eens en nog eens. Ja. het stond er. De hoofdprijs van honderd duizend pond sterling was gevallen op No. 128713. Lie ver, die daar bij een kraam stond kijken. Beiden maakten een val. De aangeredene bleek een schedelbreuk te hebben opgeloopep, zoodat de G.G.D. hem naar een der ziekenhuizen moest vervoeren. De wielrijder was ongedeerd gebleven, maar terwijl hij op den grond lag herkende een der omstanders in 'smans fiets zijn eigendom. Zoo werd een rijwieldief betrapthij werd aan de politie uitgeleverd. EEN HALVE KOE OP TWEE FIETSEN. Druk vervoer van clandestien vleesch over de heide ontdekt. Ambtenaren van den Crisisopsporings dienst hebben in samenwerking met de Edesche Politie Vrijdagavond op een eenzaam gedeelte van de heide twee wielrijders aangehouden, die op hun fietsen een halve koe, afkomstig van frauduleuze slachting, vervoerden. Een uur later namen zij op dezelfde plaats op een wagen vijf zakken met vleesch in beslag, een koffer met den zelfden inhoud en voorts eenige kazen. In verband hiermede werden in een naburige gemeente nog twee varkens in beslag genomen en een partij kaas. Vijf personen worden gearresteerd. AANGIFTEBILJETTEN VOOR INKOMSTENBELASTING. De wna. secretaris-generaal van Departement van Financiën deelt volgende mede In de Nederlandsche Staatscourant DE ve hemelDat was haar nummer Ze sloot even de oogen, las het toen nog eenmaal. De cijfers veranderden echter biet. Leny keek schuw om zich heen. Haar oogen draalden door de kantoorruimte. Daar zat Ans Heinsius en kokketteerde met haar mooi gepolijste nagels ach teraan stond Frans Mulder, die met het archief bezig wasArnold Bekker schreef als een bezetene getallen onder elkaar Zij hield de lijst in haar hand, die haar het geluk bracht. Daar was niets meer aan te veranderen alles klopte. No. 128713 had de hoofdpi'ijs gewon nen. Het "meisje streek zich even over de oogen en haalde toen een paar maal diep adem. Het was alsof er een zware steen van haar afgevallen was. Toen begon opeens alles voor haar oogen te draaien, he,t heele kantoor met alle msenchen er in. Overal zag zij het nummer van haar lot. Plotseling klonk er een rauwe kreet door de ruimte. Leny Winter had haar evenwicht ver loren en viel van haar stoel tegen de papiermand aan,, terwijl zij de loterij- lijst tegen haar borst gdrukt hield. Ver schrikt waren de collega's opgesprongen en keken angstig naar het krankzinnig lachende meisje. Zij vroegen allen door elkander, wat zij opeens mankeerde. Het meisje lachte hard en onbedaar lijk. „Alle duivels" b Wat is er eigenlijk aan de hand Hebt U heelemaal Uw verstand verloren, Juffrouw Winter Gerrit Hofman stond plotseling naast Leny en keek haar met booze oogen aan. „Ach, helpen jullie me eerst op staan riep ze. Hulpvaardige handen strekten zich eerst naar haar uit en voor dit voedzame boschproduct toe. Op het platteland, ook op de Veluwe, be waart men nog eenige reserye. De Ve luwsche bosschen leveren veel produc ten op, waarvan de inzameling talrijke gezinnen een verdienste oplevert, den boschbessenpluk, waarvan dit j aai de opbrengst tegengevallen is, hoewel hooge prijzen aan de plukkers zijn be taald, trekken deze menschen nu weer de bosschen in om de eetbare padden stoelen te verzamelen. Bij velen zet der gelijk werk zich van familie tot familie voort. De prijzen der paddenstoelen zijn belangrijk hooger dan het vorige jaar. VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Op vermoeden, dat er fraude gepleegd was met een veeboekje, werd een on derzoek ingesteld bij den veehouder J. K. in de gemeente Mijdrecht. Het bleek, dat volgens dit boekje een aantal var kens was afgeleverd aan een veekoop man in Noordholland, doch deze was in die provincie niet bekend. Bovendien vond men vier frauduleus geslachte varkens. Deze werden, evenals 56 nog levende varkens, in beslag genomen. JONGEN VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN EN GEDOOD. Te Velp is een melkventer uit Nijme gen, die per rijwiel de Waldeck Pyr- montlaan afreed, en die een achttien jarige jongen H. Koek, ook uit Nijme gen, op den bagagedrager voor op de fiets-meevoerde, met groote vaart tegen de electrische tram in de Hoofdstraat te toen ze weer op de been was, klopte zij Gerrit Hofman zachtjes op<den schouder. De boekhouder wilde juist vreeseüjk te gen haar uitvaren, toen opeens Albert Visser binnen kwam. „Mag" lk misschien vragen, dames en heeren, wat dit spektakel te beteekenen heeft Zijn wij hier in een «abaret of op een kantoor „Meneer Visser, lieve meneer Vis serU zult alles wel begrijpen ik heb de hoofdprijs getrokkenhon derd duizend pond steriirig.Daar. kijkt U maarhier is mijn num mer Het hysterisch lachen van Leny was plotseling overgeslagen ifi een hevig ge snik. Weer keken zij haar allemaal ver schrikt aan. Alleen Albert Visser bleef rustig en zei tegen Leny, haar de hand reikend „Juffrouw Winter, mijn hartelijke ge- lukwenschen." Leny lachte weer en maakte een luchtsprong. „Nu ben ik rijk, nu heb ik net zooveel geld als ik maar wil. O, he mel Ik moet dadelijk" weg, het geld halen. Toe, mijnheer Visser, geeft U me een paar uur vrijaf. Misschien mag ik wel heelemaal van kantoor wegblijven, en behoef ik niet eerst op te zeggen." Verlies nu niet dadelijk het hoold, meisje. Wacht eerst,, tot U het geld werkelijk in handen heeft. Men kan nooit weten misschien kan er iets tusschenkomen, een drukfout 1" ..Om 'shemels wil, mijnheer Visser! Neen, dat zou vreeselijk zijn, ik moet onmiddellijk naar den lotenverkooper „Ik ga in ieder geval even met U mee, juffrouw Winter. Men kan nooit weten zoo'n jong meisje misschien pro beeren ze U wel te kort te doen." MOLENS VERDWIJNEN IN DE SCHERMER. Ingrijpende verkeersverbetcringen te water en te land. Ter uitvoering van drie kanaalvakken onder de gemeente Alkmaar, Oudorp, Heerhugowaard en Ursem is in de afge- loopen vijf maanden zeer veel werk ver zet. Vijf van de eeuwenoude watermo lens in het waterschap de Schenner, welke bij Alkmaar stonden, zijn reeds i nagenoeg geheel gesloopt teen er van zal weder worden opgebouwd op het terrein van het openluchtmuseum op den Waterberg bij Arnhem), omdat zij door de verbreeding van de Hoornsche vaart tusschen Alkmaar en Oudorp geen dienst meer kunnen doen. Nog drie an dere molens, die iets verder onder de gemeente Oudorp staan, zullen eveneens verdwijnen met de afbraak er van is reeds een begin gemaakt, te Rusten burg (gem. Ursem) is al een molen ge heel gesloopt. Deze week is men begonnen de ver binding tot stand te brengen tusschen Raaksmaatboezem en Schermerboezem ter plaatse waar laatstgenoemde molen heeft gestaan. Een groote baggermolen moet daarvoor een aarden dam wegwer ken, Tegelijkertijd wordt de doorvaart door de brug te Rustenburg dicht ge gooid. Na korten tijd zal een groote. nieuwe sluis in Noord-Scharwoude in gebruik worden genomen, waardoor de kleinere tot nu toe gebruikte sluis aan de Zeswielen bij Alkmaar buiten dienst zal komen. Deze verlegging van de af scheiding tusschen de beide genoemde boezems zal groote en gunstige gevolgen voor de scheepvaart kunnen hebben. Voorts komt 'er nog van de nieuwe sluis te Noordscharwoude via de Hoorn sche vaart, en via een nog te maken doorgang naar Oudorp, het kanaal, dat naar den Omval leidt, een Rechtstreek-j sche verbinding tot stand met het Noord-Hollandsch kanaal voor den Lan- gendijk en de vaart Tn de richting van Rustenburg. Het tijdroovende en hin derlijke schutten is dan overbodig Over ruim een maand zal de nieuwe brug over de Ringvaart tusschen Heer-! hugowaard en Schermer, gelegen 'oij den Middenweg in eerstgenoemd dorp. in gebruik kunnen worden genomen Daar-j door zal dan ook het wegverkeer tus-j schen Alkmaar en West-Friesland fangs een anderen weg worden geleid dan sinds eeuwen werd gebruikt. Het gaat dan over nieuwe wegen door" Oudorp naar den Kanaaldijk te Alkmaar. VERBODEN VERVOER VAN- AARDAPPELEN. Op een in de gemeente Nieuwe Nie- dorp rijdende vrachtauto zijn 3 zakken met aardappelen met in totaal circa 12 kilo aangetroffen. Wegens verboden vervoer liep de bestuurder een proces verbaal op, terwijl inbeslagname dei- aardappelen bovendien plaats vond. OVERTREDING VEEREGISTRATIE- BESLUIT. Bij een landbouwer in Twisk werd.en 3 varkens in beslag genomen, die in strijd met de bepalingen van het vee- registratiebeslu.it werden gehouden. Een zelfde overteding is te Heerhugowaard geconstateerd bij een veehouder, die twee schapen hield zonder vergunning. Ook hier volgde inbeslagname. In beide gevallen kregen de overtre ders ook nog proces-verbaal „Ach, mijnheer Visser, wat is dat vriendelijk van IJ!" In haar overmoed sloeg ze haar armen om den hals van mijnheer Visser kuste hem op de wangen. Toen liet ze hem los, stelde zich in postuur en zei „Menschen, luisterVandaag is het feestIk noodig jullie allemaal uit „Juffrouw Winter, U begint al goed Albert Visser stak waarschuwend zijn wijsvinger op. „Ik zou, in Uw plaats lie ver wachten, tot ik het geld in handen had. eer ik zoo royaal was met raijn uitnoodigingen." „Ach ik hoop, dat het geld onmiddel lijk wordt uitbetaald. Ik bezit geen cent meer Ik héb alles uitgegeven om het lot te kunnen koopen. Enfin, wc zullen wel zien." Het duurde werkelijk eenige dagen voor alle formaliteiten vervuld waren en Leny het geld van de bank kon ha len. Een uur later verscheen zij op het kantoor. „Zoo, ik heb mijn geld. Het is in orde 1 Reusachtig veel geld. Vanavond moeten wij feest vieren Ik noodig jullie alle maal uit, ook meneer Hofman moet meekomen, al was U ook dikwijls aJcelig tegen me maar dat ben ik nu alle maal vergeten." Toen ging zij naar het privé-vertrek van den directeur. „Mijnheer Visser Ik heb het geld ge kregen, ik kom U bedanken, dat U al tijd zoo vriendelijk voor me bent ge weest. Zoudt U mij het genoegen willen doen vanavond met ons feest te vie ren „U moet mij buiten spel laten, kind, hoe graag ik ook in Uw. vreugde zou willen deelen. ik ben niet in de juiste stemming om feest te vieren. Alleen één Duitschland strijdt voor Europa. Het Duitsche weermacht- bericht van Zondag. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 14 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend In het oosten zijn als gevolg van liet gunstige verloop der opc-raties nieuwe successes te verwachten. Nu sterke Duitsche strijdkrachten tot in het verdedigingsfront van Leningrad zijn doorgedrongen, wordt de nauwe omsingeling van de stad ondanks den verbitterden afweer onweerstaanbaar voortge zet. Ten zuiden van de Faroer eilan den is gisteren een vijandelijk vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Tijdens den in het weermachtbericht van gisteren gemelden succesvollen aanval van de luchtmacht op een convooi ten oosten van Great Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 September en gisteren overdag Britsche luchtdoelstellingen en tentenkam pen rondom Tobroek. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag nóch des nachts militaire acties uitgevoerd. Op 12 September is tijdens de gevechten aan het oostelijk front de opperbevelhebber van een le gercorps genera loberst Ritter vor\ Schober gesneuveld. ding wil ik U nog zeggen, juffrouw Win ter, laat U door het vele geld niet ver blinden, wees in alle opzichten verstan dig Gooi het niet met volle handen weg. want zelfs aan zoo'n groot bedrag komt een einde. En als U ooit een vriend noodig hebt, of een raadsman vergeet dan niet, dat ik altijd voor U klaar sta." „Ik dank U. meneer Visser, ik ben er van overtuigd, dat ik in U een goed vriend gevonden heb." ToeiR, zij weer buiten kwam, was zij haar weemoedige stemming spoedig weer te boven. „Nu menschen, vanavond om acht uur in het Centraal Hotel. Maken jullie je allemaal zoo mooi als je kunt." Als een wervelwind ging zij weg. Leny wenkte een voorbijrijdende taxi en liet zich naar het Centraal Hotel brengen, het beste hotel van de stad. Op dit oo- genblik begon het leven, zooals Leny het zich gedroomd had. Eindelijk had zij de toovermacht te pakken, waarme de zij al haar wenschen kon vervullen. Zij vermocht den chaufeur voor het hotel te wachten. De portier keek het jonge meisje in haar eenvoudig straat- toiletje, dat al een beetje kaal was. ver bluft aan. toen zij naar den directeut of naar den bedrijfsleider vroeg. Eenige oogenblikken later stond een elegante en goed verzorgde heer voor haar. Vrien delijk hoorde hij haar aan en bekeek haar een beetje critisch, toeiv zij hem haar groote opdracht gaf. Deze jonge dame bestelde een diner voor een groot aantal menschen en had zooveel bij zondere wenschen dat het haast niet te gelooven was. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1