32e JAARGANG ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1941 NIEUWS- mm ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINDEN EN OESTREKSM HET LOT No. 128713. WBERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIèN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Teiefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING Alleen paar de boomen, die vruchten dragen werpt men stepnen. Niets kan zooveel goed doen als een -goed woord en toch hoe weinig goede woorden vinden goede plaatsen. Weiger de^eerekroon, waarvan on deugd de bladeren samenvlocht. LEVENSVRAGEN. De tijden zijn zwaar, niemand zal het ontkennen, en soms hopen de zorgen zich zoo op, dat men er aan denkt niet meer tegen op te kunnen tornen en zich mistroostig de vraag stelt „waartoe dit alles Immers, wij trachten van het leven te maken wat er van te ma ken is wij werken, wij sloven, voeden' onze kinderen op, en komen dan op eens hinderpalen tegen, die al onze idealen in duigen werpen, hinderpalen, die ons ongerijmd lijken, die wij meenen niét te hebben verdiend. En dan vragen wij, wij allen met ons zoo verschillende ka rakters en ideeën. De spotter vraagt. De zoeker vraagt. En de maji die gelooft vraagt ook Immers wij blijven „mehschen" met onze wankelmoedigheid, vooral in uren van beproeving. Maar juist in die zwaar ste uren vinden wij dikwijls een ant woord op ons vragen als wij met onze scherven van ons leven het oog omhoog richten" en ons richten naar den Heelen- de, den Heiland om vergeving en ver nieuwing. Want God is in Christus bij een ieder van ons. En nu gaat het er niet om,, wat God allemaal doet of niet doet. Het gaat er alleen maar om, dat God in Christus is, voor ons hiér en nü. Voor ieder van ons en dat wij Hem daar moeten zoeken. FEUILLETON, ROMAN VAN: VICTOR VAN DUKE. 13.) 14.) HOOFDSTUK 8. r- Drie dagen later hield een mooie, tweepersoons icabrialpt voor den in gang van Greenstone stil, het roode lak van de auto glansde in de zon. Aan het stuur zat Luey Lion. „Daar is zij' juichte Theo, maakte 'n geweldige luchtsprong en was ver dwenen, voor Guus Simons wist, wat er aan de hand wa« Guus kon het zich wel indenken, wie daar was sinds Theo op vLions-house was geweest, praatte hij den heelen dag over niets anders dan over zijn bezoek en het was duidelijk, hoe het met hem gesteld was. Guus en Ir. Blomming - de drie man nen hadden juist een bespreking ge had - volgden Theo en kwamen juist bij de deur, toen Theo een knap, jong meisje in een aardig sport japonnetje, krachtig de hand drukte. Nu stapte een heer uit, die vroolijk zei „Daar zijn wij, meneer Visser. U ziet, wij hebben ons woord gehouden." „Dat verheugt mij zeer, meneer Li on. Mag ik U even voorstellen mijn vriend Dr. Guus Simons en de heer Blomming, onze ingenieur." Ja, ja, onze Guus ken ik nog van V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. TRAGEDIE VAN LENINGRAD. Zuidelijk stadsdeel bijna geheel verwoest. Uit Stockholm meldt een correspon-j -dent van de „Rheinisch-Westfplische Zeitung" Volgens te Jlelsinki binnengekomen berichten is het zuidelijk deel der stad Leningrad nagenoeg geheel vernield-! De bevolking is samengedreven in"* an- dere stadsdeelen. De waterleidingen zijn door luchtbombardementen vernield,1 zoodat er geen middelen aanwezig zijn1 om de brandhaarden te blusschen. "Dag en nacht razen de vlammen over de.j ongelukkige stad. Waarschijnlijk zal Leningrad de grootste oorlogstragedie van den nieuwsten tijd beleven, doch ditj hebben de verdedigers zelf gewild. In Finsche militaire kringen verklaar-] men, dat het Finsche Zuidelijk' front goede waamemingspunten biedt voor de gebeurtenissen in Leningrad. Maar schalk Mannerheim is dezer dagen tot in de voorste linies doorgedrongen en heeft daar een uur lang uit een verover de Sowjetkazemat het brandende Le ningrad gadegeslagen. Een aantal zwa*- re bolsjewistische batterijen, welke tot dusver van een schiereiland ten noor den van de stad schoten, is tot zwijgen gebracht. Evenzoo schiet het fort Tot-' leben op een eiland tusschen Leningrad en Kroonstad niet meer. De kanonnen van Kroonstad zelf zijn door luchtbom bardementen en geweldige ontploffin gen tot zwijgen gebracht. De vlootbasis ligt nu onder het vuur der Duitsche veldartillerie, welke van het Zuidelijk strand der Finsche Golf Kroonstad be- schiet. Vooral des nachts breekt d.e hel over het ongelukkige Leningrad los door het hevige artillerievuur der Duitsche-, Finsche- en Sowj et-batterij en, waardoor als het ware een krans van vuur op en over de stad-wordt gelegd. De lucht trilt van de zware ontploffingen, welke naar het oordeel der Finsche deskundigen niet het gevolg kunnen zijn van inslaan de granaten of luchtbommen, maar van door de bolsjewisten bevolen opblazin gen binnen den vestinggordel. Men trekt daaruit de conclusie, ..dat de toestand -in Leningrad reeds veel ernstiger is gewor den dan men algemeen aanneemt. Over- loopers van het Russische front melden, dat de aanblik van het Zuidelijk stads deel verschrikkelijk is wegens de vele puinhoopgn. Duizenden huilende vrou wen en kinderen loopen door de straten rond. Reeds is de herfst begonnen. De nachten worden steeds donkerder met als eenig'licht het vuur der kanonnen en de bundels zoeklichten. B1NNENLANPSCH NIEUWS. Een aantal dagbladen en tijdschriften verdwijnt. Wegens papierbeperking-. Op de. persconferentie, Woensdagmid-j dag gehouden op het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft de heer Max Blokzijl medegedeeld, dat met 1 October a.s. de Nederlandsche pers zal' worden gereorganiseerd in verband met de papierbeperking. Deze reorganisatie betreft in de eer ste plaats de dagbladen, waarvan een aantal kleine zal verdwijnen, omdat zij niet langer papier kunnen geleverd krij gen ofwel van hun papiervoorraad geen gebruik mogen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die een of eenige malen per week verschenen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften apgeheven. De heer Blokzijl deelde mede, dat de commissie voor de persconferentie maatregelen heeft overwogen om de getroffen uitgevers, directeuren en jour nalisten te steunen. vroeger, nietwaar wendde meneer Lion zich lachend tot Guus. Een alge meene begroeting volgde. Toen ging het gezelschap naar het terras, waar juffrouw Mertens 1 dadelijk eenige ver verschingen bracht. De oude vrouw was blij, dat er weer eens bezoek kwam Nu zou het op Greenstone niet meer zoo eenzaam- zijn en de jonge meneer Simons .zou vanzelf ook weer yroolijkei- worden. Het gesprek was zeer opgewekt, Lucy interesseerde zich allereerst voor Green stone zelf, de oude vrouw imponeerde haar en het park trok haar zeer aan. Het was zooveel jaren geleden, dat zij eens met haar vader-geweest was, -dat zij het zich niet eens meer kon herin neren. Toen zij de wensch uitte,.het slot en het parkte bezichtigen, sprong Theo dadelijk op om zich als begeleider aan te bieden. Meneer Lion was met Guus en Ir. Blomming in een 'technisch gesprek ge wikkeld, doch toen zijn dochter op stond om het terras te verlaten, keek hij op. „Wat is er, Lucy, waar ga je naar toe „Ik wil zoo graag het slot en het park zien, vader. Meneer Visser wil mij alles uitleggen. Blijft U rustig bij de heeren en gaat U dan straks met hen naar de ontginningsplaat., wij komen dan na." Even later was zij met Theo verdwe nen achter een taxushaag. ,Als U- er niets op tegen hebt, mijn heer Lion, dan kunnen wij nu wel naai de ontginning gaan", zei Guus. „Mis schien kunnen we ,met mijn wagen MARKTEN VAN GEREGISTREERDE RAM-LAMMEREN. De markten van geregistreerde ram- iammeren zullen dit jaar vanwege het Texelsch Schapenstamboek in Noord- holland' worden gehouden te Schagen op Donderdag 9 October 1941, voqtmid dags 8 uur op de Veemarkt tegenover café „de Posthoorn" te Hoorn op Za terdagen 27 September en 4 October, voormiddags 9 uur, op de Veemarkt, aan de voormalige kazernezijde en te Purmerend op Dinsdagen 30 September en 7 October, voormiddags 7.30 uur op de Schapenmarkt. (Te Purmerend is vroegtijdige aanvoer -noodzakelijk.) MISLUKTE BANKROOF TE OISTERWIJK. Kantoorhouder in zijn woning neergeslagen. Woensdagmorgen in de vroegte wer den de bewoners van de kom van de gemeente Oisterwijk opgeschrikt door het aanhoudende loeien van de alarm installatie van het gebouw van het cor respondentschap van de Rotterdamsche Bankvereeniging in de Stationsstraat aldus lezen wij in „De Tijd" Toen de waker en de politie in den donkeren nacht bij het gebouw kwa- ïnen, bleken de voordeur en het hek van den kluiskelder met een sleutel geopend. Aan de kluis zelf was niet geraakt. Het alarm had den dief doen verdwijnen. Aan deze mislukte poging tot diefstal was echter een drama voorafgegaan. De kantoorhouder van het correspon dentschap van de Robaver, de heer Ber- tens, diafaan den Gemullehoekenweg woont, weid- omstreeks vijf uur in den morgen wakker door een gerucht op de gaan, het is wel geen auto, maar mijn oude vigelante draagt ons er in ieder geval even zeker naar toe." „Weet U, meneer Simons, ik rijd ei genlijk veel liever in die vigelante van U dan in de-Opel van mijn dochter. Ons landslieden ligt dat, geloof ik, meer in het bloed. Maai; wat doe je er aan, als je een dochter hebt, die abso luut een cabriolet wil hebben. Dat staat chique, dat heeft zij hoodig, daar kan men niets tegen aanvoeren, 'anders is men ouderwetsch en wordt men thuis .opzij geschoven. Als een vader ën moderne dochter heeft, moet hij zich aan veel nare dingen gewennen. Laten we dan maar gaan, ik verheug mij op deze tocht met de vigelante en op het ontginningswerk." HOOFDSTUK 9. Theo Visser was een ijverige verteller en hij wist veel over het verleden van Greenstone. Lucy luisterde opmerk zaam toe eh bekeek alles heel aan dachtig. Toen zij op het terras terugkeerden, zagen zij, dat het gezelschap reeds ver trokken waren. „Mag ik U er met mijn wagen heen brengen, meneer Visser vroeg Lucy en Theo zette zich naast haar neer. Zacht gleed de wagen voort, het meis je bestuurde de auto met veel gemak. „Hoe oud bent U eigenlijk, juffrouw Lucy „Maar, merïfcer Visser, zooiets vraagt men toch niet aan een vrouw „Kom, dat mag men U toch wel vra gen. U bent nog zoo heel erg jong, U hebt nog niet eens den huwbaren leef- gang. Hij wilde het licht aansteken, dat evenwel weigerde. In het donker liep hij $e gang op, werd daar aangevallen met een hamer en liep daarbij eenige klappen op. Bij de worsteling viel hij van de trap. Zijn echtgenoote riep naar bul-] ten om hulp en werd eveneens door den inbreker mishandeld. Toen de be-j woners van een in de nabijheid gelegen pension te hulp snelden, was de onver laat reeds verdwenen. De politie werd te hulp geroepen en een dokter gewaar-j schuwd. Terwijl, deze nog zijn zorg aan de gewonden verleende, hoorde men hek gillen van de sirene van het bankge bouw. Het bleek toen dat de inbreker] reeds in de kamer van den heer Bertels was binnengedrongen en uit de kleeren de sleutels had gestolen, vóór het ge recht op de gang den bewoner had ge wekt. De toestand van den heer en mevrouw Bertels was in den loop van den dag dag bevredigend. MIJNWERKERS MOGEN HUN DIENST BETREKKING NIET OPZEGGEN. In de Nederlandsche staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, houdende voor schriften tot beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking in het mijnbedrijf. Hierbij wordt aan werknemers in het mijnbedrijf verboden hun dienstbetrekking te ontbinden zon der schriftelijke vergunning van den directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau of diens plaatsvervan ger in het gewest, waarin zij hun woonplaats hebben. Het verbod is niet van toepassing op administratieve werkkrachten, die als regel uitsluitden kantoorarbeid verrich ten. De vergunning tot het. ontbinden van de dienstbetrekking moet schriftelijk worden aangevraagd. Formulieren voor het aan vagen van deze vergunning zijn kosteloos bij de Gewestelijke Arbeidsbu- reau's en hun bijkantoren Verkrijgbaar. Hangende de behandeling der aan vrage, mag de dienstbetrekking door den werknemer niet worden beëindigd", tenzij artikel 1639, q vanriiet Burgerlijk Wetboek toepasselijk is. In dit geval kan de vergunning tot het ontbinden van de dienstbetrekking met terugwerkende kracht verleend worden. Succes Nieuws. Programma voor a.s. Zondag SUCCES I ZAANDIJK 1 Aanv. 2.30 u. B.K.C. 2—SUCCES 2Vertrek 8.45 uur per fiets, vanaf ftConcordia." SUCCES 3—CALLANTSOOG 1. Aanvang 12 uur. OUDESLUIS A—SUCCES A. Vertrek 9 uur per fiets vanaf „Concordia." Het sterke elftal van Zaandijk komt tijd." Verbaasd keek het jonge meisje hem aan. „Wat denkt U nu wel, meneer Vis ser Ik ben hëusch al oud genoeg om te trouwen Op dit oogenblik maakte de wagen een kleine sprong. Lucy had niet op den weg gelet en was over een steen gere den. Het volgend oogenblik had zij den wagen weer geheel in haar macht. Maar het gesprek was onderbroken en stokte, tot men de ontginning bereikte. Daar stopten ze en stegen uit. La chend keek Lucy naar het strakke ge zicht van Theo, die een beetje uit zijn humeur was, sinds het gesprek afgebro ken was. Hij liep vreeselijk hard van stapel, en men moest hem nu en dan eens even remmen. Lucy was met haar volle aandacht bij het werk, toen zij alles bezichtigde. Ze kon niet genoeg zien en hooren en al le heeren haastten zich de knappe jon ge dame iedere bijzonderheid te verkla ren. Theo had dezen keer geen gelegen heid meer, haar voor zich alleen te krij gen. Toen zat meneer Lion weer naast zijn dochter in den kleinen Opel om naar huis te rijden. Hij noodigde Guus en Theo uit, om samen met den ingenieur zoo gauw mogelijk op Lionshouse te ko men en een gezelligen avond door te brengen. Theo was niet bijzonder ingenomen met het idee, Lucy's gezelschap met zoo veel mannen te moeten deelen, maai bij kon niet verhinderen, dat reeds den volgenden avond het heele gezelschap naar Lionshouse reed. Spoedig zat men genoegelijk in de a.s. Zondag op bezoek bij Succes 1 en wij durven gerust verklappen dat het gaat spannen aan den Koogerweg. Beide elftallen wonnen hun eerste- competitiewedstrijd met 30, Zaandijk thuis vaq, D.T.S., Succes uit tegen V.V.Z. Om ons echter aan een voorspelling te wagen zou zeer riskant zijn. Wij ken nen n.1. de stoere Zaandijkers van vo rige jaren, en weten dat zij tot de sterksten van hun afaeeling behooren en steeds bij de bovenste van de ranglijst eindigden. De Wieringers hebben echter j.1. Zondag ook bewezen dat zij niet voor de poes zijn en dat met hard werken veel te bereiken is. Daarom Successers, allen je beste beentje voor en flink aan pakken, dan Het Wieringer publiek zouden wij wil len aanraden in groote getalen op te trekken naar het Succesterrein Leeft mee met uw vereeniging en helpt de sport hooger op te voeren Bovendien is het voor U een aangename verpoozing, en het zal U zonder twijfel bevallen. Het Succes-bestuur rekent, zooals steeds, op de medewerking van het Wie ringer publiek. Succes 2 gaat op bezoek bij B.K.C. 2, terwijl Succes 3 bezoek krijgt van Cal- lantsoog 1. Jongens, jullie hebben heel wat goed te maken na verleden Zondag. Wij rekenen op jullie. De A-adspiranten gaan naar Oude- sluis A en de puntjes kunnen mee naar Wieringen kómen. Successers, doe je best De elftallen zijn als volgt samengesteld SUCCES 1 P. Posthumus J. Lont J. Idema Rijkers, D. v. Steenbergen, Montulet J. Kemna C. Lont Jb. Kuiper, A. Schmitt, J. Doves1 Res. G. de Loos, H. Boutshoorn. SUCCES 2. A. Mast J. de Krijger, B. Woortman Jb. v. Roo, H. Boutshoorn, M. Cloots P. Metselaar ^H. Edens A. d. Hollander, G. de Loos, P. Lont Res. W. Halfweeg, A. Timmerman. SUCCES 3. T. Barelds J. Halfweeg, G. Bergsma Jb. Siegers, E. Bos, H. Bos Alle de Vries T. Tigchelaar Jurrie de Vries, J. de Jong, Jb. Visser Res. J.-Brandsema, G. Brandsema, H. v. Klinken. SUCCES A. W. de Bie E. Lont, AnneOldersma J. Heijermans, P. Wigbout, P. de Haan H. d. Hollander C. Rotgans H. v. Goor, J. Metselaar, R. Steigstra Res. R. Drent, W. Siegers, J. Rotgans. gezellige huiskamer om de groote tafel geschaard. Er was voor een uitstekenden maaltijd gezorgd met een heerlijk glas wijn er bij ;_de stemming was zeer op gewekt. Theo brandde van jalousie, toen hij zkg, dat ook Guus en Ir. Blomming het meisje het hof maakten. Maar men kon trots alles toch zien, dat Theo de bevoorrechte bleef. Zij danste vaker met hem dan met een van de overigen en zoo was hij toch een beetje tevreden gesteld, toen zij tenslotte naar huis reden. Thuis zaten de, vrienden nog een kor te poos tezamen. „Nu Theo," zei Guus," ik geloof dat jij het dezen keer flink te pakken hebt. En het schijnt met haar ook het geval te zijn. Wij waren tenminste niet an ders dan een noodzakelijk kwaad, van avond." „Maar GuuS",' je overdrijft. Zeker, ik mag juffrouw Lucy heel graag „Waarom' vertel je niet in eens de waarheid, Theo-? Je bent verliefd en je loopt hard genoeg van stapel om de zaak ernstig te nemen. Je vader zal heel blij zijn, als je het boksen opgeeft en hem zoo'n knappe schoondochter thuis brengt." „Je hebt gelijk. Ik denk aap niets an ders meer, dan aan Lucy, aan mijn liefde voor haar en aan de vraag, of zij zich met mij zou willen verloven. Ja, wat het boksen betreft, ze zei, dat ik die ruwe sport maar gauw, op moest ge ven en zeg nu zelf, Guus, kan men haar een verzoek weigeren (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1