DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 No. 112 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOCIR' WiERINGËN EN OMSTREKEN Een woord van af scheid aan onze lezers GROOTE SLAG BIJ KIEJEF IS GEËINDIGD In totaal '665.000 gevangenen gemaakt. Veldslag zooals de geschiedenis nog niet heeft gekend Vijf Sowjetlegers vernietigd HET LOT No. 128713. 32e JAARGANG WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Het is onze lezers beleend, dat vele dag- en nieuwsbladen vanwege de pa- pierschaarschte zouden worden aange prezen om te verwdijnen. Ook onze Wieringer Crt. moest helaas daaronder vallen, en U zult U kunnen indenken hoe ons dit ter harte gaat, en we weten zeker ook U, omdat ons blad in ieder gezin een trouwe vriend was geworden, jaren lang In liej en leed deelden we we' mochten medewerken aan opbouw op allerlei gebied en we hebben daaraan trachten te voldoen zooveel in ons ver mogen was. Het was een mooi werk, voor de uit gever, de redactie en het drukkerij- personeel om iedere week weer datgene te geven, wat we dachten dat belang rijk was, zorgvuldig wikkend en we gend, dat aan onze hoede was toever trouwd. Van een klein eenmaal per week verschijnend blaadje hebben we de courant opgebouwd tot een driemaal wekelijks verschijnende courant en daar mede hield gelijke tred ons bedrijf, dat van een persje uitgroeide tot een mo dern machinepark. We hadden vele idealen voor de toe komst, maar de tijdsomstandigheden hebben ook hier hun stempel op ge drukt. Toch, we verliezen onze hoop niet. maar plaatsen ons op het stand punt, dat we moeten werken zooveel in ons vermogen is en uitzien naar de vredesdag, waarop we weer gereed moe ten, zijn met volle energie het bedrijf te ontplooien. Dit is dan 't laatste nummer van de Wieringer Courant en we willen onzen dank -uitdrukken voor de trouwe le zers gedurende al de jaren, en wen- schen hun toe sterkte en kacht om te dragen, wat deze tijd hen mocht op leggen. REDACTIE "I OVERBLIJFSELEN DER SOWJET- OOST-ZEEVLOOT IN IIAVEN VAN KROONSTAD TEEUGGEROKKEN. Ontploffing op kruiser veroorzaakt. Berlijn, 27 Sept. D.N.B. De overblijfse len van de Bolsjewistische Oostzee vloot, die na de verovering der Baltische lan' den in huij operaties volkomen belem« merd zijn, hebben zich na doeltreffen de Duitsche luchtaanvallen van laatste dagen in de haven van Kroon'' stad teruggetrokken. Zware batterijen van het Duitsche leger lieten hen ook in dit toevluchts oord niet tot rust komen en namen hen op 26 September onder doeltreffend vuur. Hierbij werd een kruiser van de Kirov-klasse zoo zwaar getroffen, dat er een geweldige ontploffing ontstond. Twee andere oorlogsbodems werden in dé haven van Kroonstad genoodzaakt het vuren te staken. Een bolsjewis tisch slagschip moest door de uitwer- lting der Duitsche granaten zijn anker plaats verlaten. Ook bij Oranienbaum werd een oorlogsschip der bolsjewieken zwaar getroffen. De Duitsche artillerie bestookte ook •het havenhoofd van Leningrad met he vig vuur en trof een bolsjewistische duikboot, die in zinkenden toestand door de bemanning moest borden ver laten. dogameer door Pinsche troepen geno men. Het voornaamste gebouw van het klooster en het grootste deel der inrich tingen zijn onbeschadigd. V VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN.) Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 27 Septemeber. D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt het volgende extra-bericht be kend De groote slag bij Kiejev is geëindigd, In een omsingeling van twee kanten over een geweldige oppervlakte is het gelukt de verdediging aan den Dnjepr J.e ontwrichten en vijf Soy(jet-legers te vernietigen, zonder dat ook maar akke troependeelen zich aan de omsingeling konden ontrekken, idens de operaties, welke geschiedden in zeer nauwe samenwerking van en luchtmacht, werden in totaal 665.000 gevangenen gemaakt, 885 'htwagens, 3718 stukken geschut en ontelbare hoeveelheden ander oorlogs .tcriaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn weer zeer groot. Hiermede is een overwinning behaald in een veldslag, zooals de geschiede nis tot dusver nog niet heeft gekend. Het uitbiüten van dit succes is thans is vollen gang. FEUILLETON ROMAN VAN: VICTOR VAN DUKE. 15.) „Neen, dat geloof ik niet. Maar i zou je toch nu reeds een raad willen geven, Theo, laat je niet door een vrouw beïnvloeden, anders zal het met jou gaan als met mijn ouders. Het is niet goed, dat de man de slaaf is van zijn vrouw. Ik heb heel veel van mijn moe der gehouden. Theo, dat weet je. Maar sinds ik weet, hoeveel schuld zij aan alle moeilijkheden van het oogenblik heeft sinds dien tijd zie ik haar met andere oogen, en ik wil van de vrouwen niets meer weten." „Maar Guus, zeg toch niet zulke on zin. De vrouw hoort nu eenmaal in ons leven; ze is er niet uit weg te denken. En het lijkt mijiets wonderbaarlijks, een mooie vrouw te hebben, waarmee men zijn heele leven samen kan zijn. Als jij-maar eerst de ware vrouw tegen komt, zul je wel heel anders gaan pra ten." „Zooals jij op het oogenblik Nu, ik moet zeggen, dat je een redenaarstalent ontwikkelt, dat ik niet van je gewend ben. Ik geloof zeker," dat je al verder met haar bent. dan ik weet." „Ja, ik wil je in vertrouwen nemep, ik moet met iemand over mijn geluk pra ten. Vanavond wij waren een kwar tiertje in den tuin alleen heb ik haar gekusthet was heerlijk. Ik heb nooit gedacht, dat een mensch zoo gelukkig kan zijn „Ik benijd je, Theo Ik weet, dat er voor mij nooit een dergelijk geluk zal zijn weggelegd. Ik ben veel te critisch en te nuchter, ik geloof niet, dat een vrouw bestaat, die aan mijn wen- schen kan voldoen. „Wat een onzin, Guus Misschien is er voor jou wel iets heel bijzonders weggelegd. Maar hier zul je haar niet vinden. Daarvoor moet je de wereld Luchtactie aan het Finsche front. Helsinki, 27 Sept. DNB. Omtrent de luchtactie aan het Finsche front wordt officieel medegedeeld Vrijdag hebbben Finsche bommen werpers succesvolle aanvallen gedaan op treinen op het station van Petros- koi en op het station Suoju ten Noor den van die stad. Tusschen Fetroskoi en Lotinapelto werden verder twee trei nen fel gebombardeerd. Ook werden ge schutsstellingen bij Vorhovskaja ten noordwesten van Petroskoi met bom men bestookt. Aan den oever van het Onegameer, ten Zuid-Oosten van Pe- troskoi, zijn bij een luchtgevecht vijf van de ze§ vijandelijke jagers neerge schoten. In dezelfde streek is later een tweede luchtgevecht geleverd. Hierbij werden duie vijandelijkö jagers, ver nield. In de streek van Petroskoi is ook nog een vijandelijke bommenwerper neergeschoten. De Finsche afweer op den grond schoot vijf vijandelijke ma chines neer, zoodat de verliezen der Sowjets 14 toestellen bedragen. Daaren tegen is slechts één Finsche machine niet op haar steunpunt teruggekeerd. Finnen nemen kloostereiland in Ladogameer. Helsinki, 27 Sept. D.N.B. Naar offici eel wordt hekend gemaakt, is gisteren het kloostereiland Kooevitaa in het La „Ja, zie je Theo, dat treft uitstekend. Ik ben er nog niet toe gekomen om het je te zeggen. Ik moet morgen naar Londen, want ik moet op het Mini sterie blijven. Misschien is dat een wenk van het noodlot „Spot er maar niet mee. Maar zon der gekheid ik ben in ieder geval blij, dat je er weer eens tuschenuit gaat. En je weet, dat je je op mij kunt ver laten. Het doet er niet toe, als je een paar dagen langer in Londen wilt blijven." HOOFDSTUK 10. Vier v/eken woonde Leny nu reeds te Lenden. Men zou haar nauwelijks her kennen, zoo was zij in dien tijd veron derd. Zij was in een van de groote ho tels afgestapt en had daar een luxueus appartement gehuurd. Zij had zich volkomen aangepast aan het leven van een groote dame. 's-Morgens kwam de masseuse, dan volgde de kapster. Uren lang liet Leny zich behandelen, totdat haar volmaakte beeld haar in den spie gel tegenlachte. Leny had smaak ge noeg, niet te overdrijven. Zij gebruikte poeder, rouge en lippenstift, maar zeer discreet. Haar slanke handen met de goed verzorgde nagels droegen kost bare ringen, mooie paarlen rustten op de roze oorschelpen. De geur van een exotisch parfum hing zinverwarrend om haar heen. Zij kon nog zoo laat naar bed gegaan zijn, 's-morgens om zeven uur stond zij op, deed haar dagelijksche gymnasti sche oefeningen, iets dat zij nooit ver zuimde. Tweemaal per week had zij athletiekles. - Ze zat midden in de genoegens van het LondenscKe leven. Zij bezocht de premieres der groote theaters, bals, con eer ten, rennen; ze ging naar de mode-1 schows en theos-dansant alsmede naar. weldadigheidsfeesten. Men had de knappe vrouw spoedig opgemerkt en besteedde veel aandacht aan haar, toen men hoorde, dat zij zoo rijk was. Niet dat zij in de „uppey-ten" van Londen was opgenomen, die kring is net zoo exclusief als overal elders.' Maar in deze wereldstad was interna tionaal publiek genoeg, dat niet naar herkomst vroeg of andere inlichtingen verlangde dan rijkdom, schoonheid en onafhankelijkheid. In dit gezelschap werd Leny Winter met open armen ontvangen. Zij had een zeer goede opvoeding gehad, die zij nu door lesnemen en veel lezen trachtte te verbeteren. Reeds in haar vroegere woonplaats had men zich vaak verwonderd over haar zeker op treden en het haar soms kwalijk gee nomen. Nu kwam het haar te stade om enk- Ie gebreken en zwakheden in haar op voeding te bedekken. En boven alles stond haar groote rijkdom, die de deu ren voor haar opende. Vanzelfsprekend had zij vele vereer ders en aanbidders gekregen. Koel en zakelijk stond Leny tegenover al deze mannen. Zij luisterde naar de compli mentjes en liefdesverklaringen, zonder BINNENLANDSCH NIEUWS. TE IIOOGE PALINGPRIJZEN. Negentien visschers en handelaren beboet. De Prijzenbeschikkvig 1941 Zoetwa- tervisch regelt zeer duidelijk de prijzen welke de visscherf- de groothandelaar, de rooker en de detaillist voor gerookte en versche aal of paling mogen vragen Sedert geruïmen tijd bestaat er ech ter een groote vraag naar deze artike len. Dit is voor verscheidene handela ren en visschers een reden geweest om prijzen te gaan berekenen, die boven de vastgesteld-G maximumprijzen uit gaan. Van overheidswege wordt hierte gen krachtig opgetreden. Dat ondervonden negentien handela ren en visschers, die in de afgeloopen week door den Inspecteur voor de Prijs beheersching veroordeeld zijn tot boe ten varieerende tusschen f 20 en f 50. Een van hen kreeg zelfs een boete van f 150. Varkenspest onder het vee. Naast de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer, zijn in de Vecht en veenstreek thans ook verscheidene gevallen van varkenspest geconstateerd Hoewel de noodige voorzorgsmaatrege len werden getroffen, viel toch reeds 'n tiental dieren aan deze ziekte ten offer Hierin ligt tevens een -aansporing besloten voor een ieder, om alleen van goed bekend| staande slagers vleesch te betrekken. En niet uit den clandestienen handel SIERADEN GESTOLEN TE SOEST. Ter waarde van f 5000. Tijdens een korststondige afwezig heid van de bewoners, hebben inbre kers zich Donderdagavond tusschen 7 en 9 uur door verbreking van een ruit toegang verschaft tot een villa, gelegen aan den Amersfooortschen straatweg te Soesterberg. De onverlaten hebben het geheele huis doorzocht en alle kas ten opengebroken, waarbij zij f 225 aa*-i contanten, een hoeveelheid sieraden ter waarde van f 500, benevens alle dis tributiebescheiden buit maakten. Darenboven werd 'n aantal kleeding stukken meegenomen. - Merkwaardig is, dat een in het huis aanwezige hond blijkbaar geen: alarm heeft gemaakt. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. SLAGER EN KLANTEN BEBOET. De slager P. R. te Hoorn verkocht in Mei j.I. runderlappen voor den prijs van f 1,50 per half kilogram, terwijl de maximumprijs f 1.50 per heel kilogram bedroeg, en overtrad daardoor het De- tailprijzenbesluit 1940 Vleesch en Vleesch waren. Maar niet alleen deze slager was in overtreding ook zijn klanten, die de zen te hoogen prijs hadden betaald en dus medeplichtig waren, pleegden een strafbaar feit. De politie te Hoorn had den slager, zijn helper en een viertal huisvrou wen, die het vleesch gekocht hadden, bekeurd. De Inspecteur voor de Prijsbe- heersching te Amsterdam heeft hen een dezer dagen veroordeeld tot boeten van respectievelijk f 30.- en f 5.- De runderlappen werden voor de huisvrou wen dus nog eens extra duur. ook maar een oogenblik haar rust verliezen. Dat al deze mannen niets an ders wilden dan haar geld was zonne klaar voor haar. Al die graven, baronnen, jonkheeren dachten met haar geld hun adelïjk wapen weer opnieuw te vergulden en meenden, dat zij de kleine, burgerlijke goudvisch een groote eer bew«zen, als zij zich tot haar neerbogen. Voorloopig dacht zij echter niet aan trouwen. Zij amuseerde zich over de liefdes woordjes, die men haar influisterde en zij gaf zich niet de minste moeite, deze vroolijlcheid te verbergen. Deze jonge mannen moesten niet denken, dat zij dom genoeg was, ook maar één woord er van te gelooven. Leny hield ooren en oogen open. Zij had de toon en de houding van deze elegante wereld onmiddellijk begrepen. Zoolang zij nog een typiste was, had zij van niets anders gedroomd dan van de ze menschen en van het leven, dat zij leiddden. Nu stond zij er zelf midden in en zij verwonderde zich, hoe zij dit alles kalm kon aanzien. Zij was door niets te verbluffen. Ze had gezien, dat haar droom sterk met de werkelijkheid verschilde. In de vier weken van haar verblijf in Londen had zij snel geleerd en veel be grepen. Ook hier was veel glans en glansde er' heel weinig goud, men moest altijd eerst goed toekijken, voor men iets kon aanvaarden. Leny was zeer gelukkig met haar rijk dom, van den eersten dag af. Het was heerlijk zoo rijk te zijn, zich alles te kunnen koopen, wat je hart verlangde Vanzelfsprekend was zij in de groote mode-salons een vaste cliënte. Zij kocht alles wat haar beviel, japonnen, mantels van ontelbare hoeveelheid. Landsvrouwen in den nieuwen tijd. De Persdienst van het N.A.F. schrijft De Bond van Boerinnen en andere Plattclendsvrouwen werd op 14 Octo- ber 1930 opgericht. In artikel 2 der statuten lezen we „Het doel van den Bond is de bevor dering van de belangen, in den ruim- sten zin, van de bevolking van het plat teland, in het bijzonder zoover deze kan plaats vinden door samenwerking van boerinnen en andere plattelands vrouwen. De Bond onthoudt zich van alle poli tiek en is volkomen neutraal." Gedurende bijna elf jaren bonds- werkzaamheid is er nuttig werk op het platteland verricht door samenwerking van boerinnen met andere plattelands vrouwen. Er zijn aardige samenkom sten geweest, boekbesprekingen van al lerlei aard werden er gehouden, er werden ettelijke cursussen gegeven op huishoudelijk gebied en toch voelden niet overal de eenvoudige vrouwen van het platteland zich thuis in den Bond. Was het omdat er hier en daar wei eens te veel luxe'werd tentoongespreid of was het omdat er te weinig werd meegewerkt aan de verbetering der economische toestanden In deze beschouwing willen we het bij deze vragen laten. Opgemerkt kan worden, dat de lei ding van den Bond zich steeds angstval lig heeft vastgeklampt aan de 2e ali nea van het boven omscheven artikel 2 der statuten, daardoor geen strijd voer de voor de verbetering der economi sche toestanden. Er werd aan het woord „politiek" 'n te enge beteekenis gegeven. Zóó zelfs, dat naar buiten steeds meer de indruk werd verkregen, dat de leiding van dezen Bond zich had vast klampt aan den tijd, die onherroepelijk voorbij is. Ook had zij zich een auto aangeschaft, een mooie lichtbeige wagen met rood leeren bekleeding. Nu was zij bezig chauffeeren te leeren. Vandaag was zij een beetje uit haar humeur. Juffrouw Haan, die met Leny was gegaan naar. Londen en overal voor haar tante doorging, wilde niet langer blijven. Zij had heimwee naar haar woonplaats, de wereldstad bracht haar uit haar evenwicht, maakte haar zwaarmoedig. Vanmorgen had zij tegen Leny ge zegd, dat zij in ieder geval niet langer wilde blijven, zij hield het eenvoudig niet meer uit. Endelijk had Leny haar kunnen over overhalen nog zoo lang te blijven tot zij een gezelschapsdame had gevonden. ..Het Is niets voor mij, Leny", zei ze, n deze hotelkamer te wonen, den heelen dag dat verkleeden, dan al die vele menschen, dat eten. Neen ik moet mijn rust hebben, mijn vier mu ren, mijn uiensoep met rundvleesch. Ik kaTï op den duur dit leven niet ver dragen. En Leny, het zou voor jou ook veel beter zijn, niet zoo roekelooos met je geld om te gaan, zonder daarvoor iets nuttigs te hebben. Kom, laten wij liever samen teruggaan. Geloof me, die menschen, waarmee je hier omgaat, be vallen mij niet. Heelemaal niet Of het zijn rijke menschen. die doen alsof ze je niet voor vol aanzien, of het zijn nietsnutters, die het op jouw geld voor zien hebben, en waarvan je niets goeds te verwachten hebt. Ik heb echt angst, Leny. Vindt je het zoo heerlijk, je steeds op te maken, je te verkleeden, in een hotel wonen en met al die menschen om te gaan. Ik begrijp 't niet. Vroeger ben je me veel beter bevallen toen je je eigen gezicht nog droeg." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1