32e JAARGANG DINSDAG 14 OCTOBER 1941 No. 118 NIEUWS- IN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET LOT No. 128713. WEERINGER COURANT V Victorie Duitschland wint voer Europa op alle fronten. SLAG AAN DE ZEE VAN AZOV IS GE-EINDIGD. - fïefc gros van het 9e en het 18e Sowjet- Ieger is verslagen en vernietigd, waarbij 64.325 gevangenen, 126 vecht- en pant serwagens en 510 vuurmonden in Duitsche handen vielen. Uit het Hoofdkwartier van den Füh- rér, 11 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt- het volgen de extra-bericht bekend De slag aan de Zee van Azov is geëin digd. In samenwerking met de lucht vloot van den „Generaloberst" Löhr hebben het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roemeen- sche leger van den corpsgeneraal Du- mitrescu en het pantserleger van den „Generaloberst" von Kleist het gros van het negende en het achttiende bolsje wistische leger verslagen en vernietigd. Naast zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand ook nog 64.325 gevan genen, 126 vecht- en pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlpgsmaterieel verloren. Met de genoemde legers en de troe pen van onze Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenooten heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt sedert 26 September in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, als mede 212 vecht- en pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. Vast staat, dat zij, die spreken j over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland of overi annexatie van Nederland door Duitschland handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Führcr." Het blad laat daarop volgen-: Het wil ons voorkomen, dat deze ver klaring een groote. geruststelling zal zijn voor dat deel van het Nederlandsche volk, dat nog steeds meent te mogen veronderstellen, dat het op den lOen Mei 1940 met ons zelfstandig volksbe staan gedaan was. Niets is minder waar dan dat En al mogen sommige krin gen wel eens, helaas, in deze richting hebben gedacht en gesproken, thans is aan alle eventueel nog bestaande onze kerheid ten deze een eind gekomen door deze duidelijke verklaring welke in geen enkel opzicht voor tweeërlei uitleg vat baar is. Er dient bovendien met den meesten nadruk op te worden gewezen dat deze verklaring een uitvloeisel is van de j waarlijk verbeten actie, die de leider j der N.S.B., ir.A. A. Mussert, gevoerd heeft tegen hen, die het annexionismc in hun vaandel hadden geschreven en die niets liever zouden zien, dan dat Nederland Duitsch zou zijn geworden. NEDERLAND BLIJFT NEDERLAND. - Een belangwekkende mededecling namens den. leider der N.S.B. ir. Mussert. Na er in een hoofdartikel, getiteld „Nederland blijft Nederland" op te heb ben gewezen, dat de leider der N.S.B. steeds heeft gestreefd naar een volko men onafhankelijkheid van het Neder landsche volk binnen den kring der Germaansche volken in het Nieuwe Eu ropa, schrijft het „Nationale Dagblad" van Zaterdag het volgende „Thans zijn wij gemachtigd tot het publiceercn van de volgende, uiterst -belangrijke verklaring. Zij luidt FEUILLETON. ROMAN VAN VICTOR VAN DIJKE. „Maar Mevrouw", zei Rob op vleiende toon. „Wil kan natuurlijk doen en laten wat zij wil. Kijk. daar komen Madeion en Dr. Simons juist aan. HalloWij zijn hier Madclon en Guus kwamen dichterbij. „Wij waren even een luchtje gaan scheppen," zei Madelon. Haar wangen waren rood. Men zag het aan haar, dar het-dansen haar veel genoegen had ge daan. Toch was er op het dek een koel briesje en de dames huiverden er van. Meneer van Rijken zag het en stelde voor om gezamenlijk naar de zaal terug te gaan en gemoedelijk een flesch tc- drinken. Zijn voorstel vond bijval en de stoet ging naar binnen. Leny en Guus bleven een oogenblik achter. „Kijk eens, Meneer Simons, wat een prachtige zonsondergang. Heerlijk, vindt U niet Stralend keek zij Guus aan, die zijn hart voelde kloppen, maar da delijk daarop sloten zij zich bij de andere aan. Nadat men in een rustig hoekje een plaats had gevonden, schrok Mevrouw Rijken opeens. Zij zuchtte zwaar. „Wat scheelt U Mevrouw vroeg Wil, die naast haar zat. De komende Staatsleening. Uitgifte vermoedelijk tegen 98%. Thans verluidt, dat de plannen voor 'n komende Staatsleening een meer vasten vorm hebben aangenomen en dat men zou hebben besloten om het bedrag te beperken tot f 500 nïillioen, terwijl aan vankelijk het voornemen bestond om een totaal bedrag van f 1 milliard uit te geven. Zijn de geruchten juist, dan zou het een leening beti-effen met den looptijd van 2025'jaar, rentende 3'/s en uit te geven tegen 98 Vermoedelijk zal ook ditmaal het systeem worden ge volgd om een gedwongen leening in het vooruitzicht te stelden, voor het geval deze leening niet zou worden volteekend. dus een zg. stok- achter de deur. Tevens hoorden wij, dat het plan zou bestaan om ca. f 200 millioen bij vennootschap pen onder te brengen, zoodat het bedrag dat het publiek zou moeten nemen dan niet - meer dan ca. f 300 millioen zou bedragen, een bedrag dat meer binnen de grenzen van de mogelijkheid komt te liggen en dat waarschijnlijk geen stoornissen van belang op het gebied van de geld- en kapitaalmarkt zal te weeg brengen. Alg. Hbld. „Mijn armband stamelde de vrouw ontzet en keek naar haar bloote» arm, waarvan de schitterende armband ver dwenen was. „Goote hemel, hebt U die verloren „Ja, dat moet wel." Toen riep zij haar man, die juist bij de tafel terug kwam. „Koert, mijn armband ben ik kwijt." Het kleine gezelschap was er van ge schrokken. Guus trachtte de menschen gerust te stellen. „Als hem op het schip verlqren bent, zullen wij hem wel weer terugvinden, Mevrouw," zei hij. Sinds wanneer mist U hem Had U hem nog, toen wij de zaal binnenkwa men vroeg Rob. „Dat weet .ik niet," antwoordde Me vrouw Rijken. „Ik merk het zóo juist. Ik kan niet zeggen, hoe lang ik "hem al kwijt ben." Wil keek vroolijk. Zij had zich van het kostbare stuk meester gemaakt op het oogenblik, dat men plaat-s had ge nomen. Niemand had er iets van ge merkt. Rob had de armband, die zij hem gegeven had, reeds in veiligheid ge bracht. „Ik vermoed, dat U hem verloren hebt, toen U boven op het dek Uw arm uit strekte om ons te wijzen hoe mooi de zonsondergang was. Misschien is hij toen in zee gevallen," meende Rob en de anderen stemden met deze veronder stelling in. „Wij moeten het verlies na tuurlijk aan den kapitein melden. Mis schien vindt een van de passagiers hem nog terug." „Ja, maar laten wij onze avond niet bederven voor een armband, vrouwtje zei meneer van Rijken. „Zoo gauw we thuis zijn, krijg je een andere. Wees nu maar tevreden, dat is de hoofdzaak.' Den volgenden dag kwam de boot te Lissabon aan. Een groot gedeelte van' de passagiers verliet het schip om de Aardappelen bi.' de boterham. Het verhoogde aardappelrantsoeu als aanvulling van den broodmaaltijd. Het vooriichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft Het broodrantsoen is weer wat kleiner geworden en in menig huisgezin, vooral waar opgroeiende kinderen zijn, is het nu dikwijls lastig om met de beschik bare hoeveelheid uit te komen. Nu is gelukkig het aardappelenrantsoen ver hoogd, zoodat er een deel van de aard appelen als aanvulling bij den brood maaltijd gegeven kan worden. De mees te huisvrouwen hebben de goede ge woonte om restjes aardappelen en groenten tot een warm hapje te verwer ken. Men dient echter niet altijd door op warmen de resten smakelijk te maken. Hoe minder aardappelen en groenten opgewarmd worden, hoe beter. Daarom is een sla van koude aardappelen en groenten of een versche stamppot,, liefst met rauwe groenten, gezonder dan het zoogenaamde prakje. Ter afwisseling kan men de aardap pelen verdunnen met wat water of tap temelk, zoodatmen een stevige soep krijgt, waaraan wat groenterestjes of liever nog versche goenten (peterselie, selderij, bieslook of andere tuinkruiden) worden toegevoegd. Aanbeveling verdient ook de onder staande manier om aardappelen als bröodbelegging of -aanvulling te gebrui ken lo. dikke plakken aardappel op het brood leggen en bestrijken met wat mosterd 2o. de aardappelen fijn maken en ver mengen met een fijngesneden preitje en wat azijn en in een dikke laag op het brood geven 3o. de aardappelen fijn makgn en ver mengen met wat geraspte kaas (de schoongemaakte kaaskorst is hiervoor te gebruiken) en desgewenscht wat. zout en peper - t 4e. de aardappelen fijn maken en ver mengen met wat tomatenpuree en zout. Hieronder volgen nóg eenige recep ten, waarin aardappelen verwerkt zijn Soep van resten aardappelen en groenten. Aardappelen en groenten fijn maken, met wat gekookte taptemelk of water verdunnen en wat zout en boter, vet of geraspte kaasresten toevoegen. De soep snel door en door warm laten worden en wat fijn gesneden selderie of peter selie toevoegen. De soep kan bij een ongesmeerde boterham gegeven worden. Stamppot van rauwe groenten. 3/4 kg. aardappelen, 300 gr. winter wortelen (300 gr. zuurkool of 500 gr. andijvie, 500 gr. spinazie), wat boter of vet. De aardappelen schoonboenen en raspen, de zuurkool, spinazie of andij vie snijden. De aardappelen fijn maken, zoodra ze gaar zijn en de fijn gemaak te groenten er door roeren, èvenals de boter of het vet. Het gerecht nog even door en door heet laten worden en da delijk opdoen. Aardappelsla*. De gekookte aardappelen in plakjes snijden en vermengen met a. azijn (o karnemelk), zout, mosterd, fijn gesneden ui, selderij of peterselie,! of b azijn (of karnemelk), zout, fijn ge sneden ui, plakjes tomaat, peterselie, of a. azijn (of karnemelk), zout, fijn ge sneden ui, fijn geschaafde roode kool. of d. azijn, (of karnemelk), zout, fijn ge sneden andijvie, postelein, spinazie, of e. azijn (of karnemelk) zout, een rest spercieboonen. Met karnemelk en wat citroensap in plaats van azijn is de sla smakelijker en uit voedingsoogpunt beter Wie citroen en karnemelk tot zijn beschikking heeft, gebruike die voor de sla. Mededeeüng van den Productie commissaris voor Noordholland te Schagen. De Regeeringscommissaris. voor de Bodemproductie deelt ons het volgende mede De voedselvoorziening maakt het noo- dig, dat ten behoeve van oogst<-1942 on geveer 100.000 ha grasland wordt ge scheurd. Bij voorkeur zal dit moeten geschie den op daarvoor geschikte gronden, zoodat in de eerste plaats in aanmerking komen goed ontwaterde zand-, klei- en zavelgronden. Het is dringend noodzakelijk, dat ieder die kan medewerken, het zijne hierin bijdraagt. Zal aan de verwach tingen beantwoord worden, dan zal of de geschikte grond van iedere 6 a 7 ha er één gescheurd moeten worden. Voorlodpig zal dit aan de vrijwillige medewerking wordefi overgelaten, met dien verstande dat voor iedere gebruiker van grasland de gelegenheid wordt opengesteld vóór 15 November 1241 oj: te geven welke oppervlakte door hem gescheurd zal worden ten behoeve van den oogst 1942. De opgave moet op daarvoor inge richte formulieren worden verstrekt aan stad te bezichtigen of naar de Cintra te rijden, of naar het slot Pena, ver schillende auto's en autobussen stonden reeds klaar om de toeristen op te ne men. Leny, Wil en Rob besloten naar Pena te gaanw Het speet Leny, dat Dr. Simons niet meeging. Zij begreep eigenlijk niet, waarom hij zich na gisteravond zoo angstvallig had teruggetrokken. Niet dat zij verliefd op hem was, o neen, daarvan was zij overtuigd. Trouwens, ze zag alleen een goed reisgenoot in hem, die haar tijd"*hielp verdrijven en interessant kon praten. Voor ernstige dingen kwam hij in hel geheel niet in aanmerking. Hij was niets anders dan een arme dokter, die deze zeereis kon maken door een lot, dat hij gewonnen had en die zich zelf een degelijke groote reis niet had kun nen veroorlooven. In ieder geval geen man, waarover Leny ernstig zou denken. Zij wist, dat zij begeeringswaardig- was, knap en slank. De bewonderde blikken van de mannen hadden haar dit verteld en ook de nijdige, jaloersche blikken van de vrouwen. Daarbij kwam nog haar rijkdom. Zij kon zich den man uitzoeken, waarmee zij zou willen trouwen. Zeker niet zoo'n arme drommel als Guus Simons ook al beviel hij haar nog zoo goed. Ja, zij verheelde zichzelf niet, dat hij haar goed beviel, dat zij graag met hem danste, en uitgihg. Hij wist echter niet dat zij een Engel- sche was. ^jj had zich als een Francaise aan hem voorgesteld, had hem gezegd, dat haar grootvader een Oostenrijker was geweest en dat hij al jong naar Frankrijk vertrokken was. Zij had ge merkt, dat Wil gelijk had gehad en dat ftren als Francaise veel meer in tel was, dan als eenvoudige Oostcnrijksche. Niemand wist, dat zij Leny Winter heette en niet Madelon Wintêre, Guus had zich niet aangesloten bij de passagiers, die een uitstapje gingen maken. Hij voelde niets voor zulke ka- ravaanbezoeken, hij was liever met zich zelf alleen. -Later dan de anderen ver liet hij het schip en liep alleen het stad je door. Toen zat hij in het zonnetje voor een café en liet zijn gedachten de vrije loop. Tot nu toe was de zeereis hem bullen- gewoon goed bevallen. En dat hij ken nis had gemaakt met die knappe, fris- sche Francaise en dat vond hij een ge luk. Madelon Wintêre had een diepen indruk op hem gemaakt. Maar er was iets, dat hem onaangenaam aandeed- Was zij wel een Francaise Hoe kwam het, dat zij zoo bijzonder goed Engelsch sprak, zoo werkelijk heelemaal zonder acsent? Eigenlijk had hij haar veel meer voor een Engelscne gehouden. En dan haar vrienden. Zoowel de man als de vrouw maakten een zeer slechten indruk op hem. Er lag iets on definieerbaars in die twee, dat .hij niet kon verklaren, maar hem wel te den ken gaf. Behoorlijke menschen waren ze niet, dat stond bij hem vast. Hij kon maar niet begrijpen, hoe Madelon Win têre zich tot die menschen aangetrok ken voelde. Er waren uren, dat Made lon niets anders was dan een vroolijke. jonge vrouw, dat zij openhartig en pret tig was en alle damesachtigheid op zij zette. In zulke ©ogenblikken veelde Guus zijn hart kloppen. Dan moest hij zichzelf beheerschen om geen domheden te begaan. Maar hij ontnuchterde, zoodra hij Madelon met haar vrienden samen zag. Dan kwam de twijfel weer bij hem bo ven over haar afkomst; en haar geheim zinnig bestaan. Door die twijfel had hij Hoofdredacteur Corn. J. Boskcr, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU Kippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23. den Productie Commissaris in het be trokken gebied. Op de gemeentehuizen zijn deze formulieren verkrijgbaar. Een ieder die deze opgave verstrekt, verplicht zich deze oppervlakte voor 1 Maart 1942 te scheuren. De op deze wijze aangegeven perceelen komen voor een scheurpremie in aanmerking, wel ke, indien deze oppervlakte extra met aardappelen wordt bebouwd f 200.— bedraagt, voor andere niet beperkte ge wassen is deze premie f 125.per ha. Indien vóór 15 November a s. onvol doende wordt opgegeven, zal een ver plichte scheuring worden opgelegd scheurpremie voor deze aan te wijzen perceelen zal niet worden verstrekt. Teneinde de oppervlakte te scheuren grasland zoo groot mogelijk te maken, wordt overwogen den verbouw van voe derbieten en koolrapen als eerste ge was te. verbieden, tenzij bij aanwezig heid van grasland een voldoende opper vlakte wordt gescheurd. In de omgeving van de groote steden zal een speciale gelegenheid worden ".oengesteld voor het scheuren van gras land voor den aardappelverbouw. Hier bij wordt gedacht aan scheuren met behulp van werkeloozen, onder bijzon der gemakkelijke voorwaarden. Zij, die hiervan gebruik willen ma ken kunnen nadere inlichtingen beko men bij de Productiecommissarissen. BINNENLANDSCH NIEUWS. SCHIP Or IJSSELMEER GEZONKEN. Het zeilschip .Ambulant", groot 150 t. schipper v. d. Linde uit Makkum,- dat met een lading papier op het IJssel- meer onderweg was van Lemmer naar Amsterdam, is op ongeveer 8 kilometer van Lemmer, vermoedelijk van den zwaren golfslag, gezonken. De reddingboot „Hilda" voer uit ter assistentie. De schipper en zijn perso neel, bestaande uit zijn zoon en een knecht, zijn gered en te Lemmer aan gebracht. gisterenavond zich een beetje afzijdig gehouden en op zijn hoede geweest. Hij wilde zijn hart niet verliezen aan dit meisje. Dat zou hem alleen maar ellende en zorg brengen. En zorgen had hij waarachtig al genoeg, die behoefde hij nog niet eens extra mee naar huis te brengen. Tegen den avond was het heele ge zelschap weer op het schip terug, dat zijn reis voortzette. Zij waren allen vol lof over hetgeen zij gezien hadden. De meeste passagiers trokken zich na het eten vroeg in hun hutten terug, de dag- was tamelijk vermoeiend geweest. Slechts in een hoek van de bar zat een vroolijk heerengezelschap. Men dronk. Men dronk en was zeer vroolijk. Plotseling stond een van de heeren, een gemeenteraadslid op. Hij zocht in zijn borstzak, zocht-zochtPas, porte feuille alles was aanwezig, maar de hoofdzaak mankeerde, een pak met bankpapier, dat hij in een enveloppe bij zich droeg. Nadat" hij zijn ontdekking had ken baar gemaakt, zei ee^ der aanwezigen „Misschien hebt U het geld in een an dere jas laten zitten." „Neen, ik weet- zeker, dat ik het bij me gestoken heb. toen ik vanmorgen de hut verliet. Trouwens ik heb er vandaag nog verschillende uitgaven mee betaald. Het leek me veiliger iii mijn borstzak. Nu is het geld verdwenen. Vijfduizend mark was het. Ik moet het bepaald onderweg verloren hebben. Misschien heeft een van de bedelaars kans gezien mij te rollen. Mijn arme, mooie geld. Ik moet dadelijk even naar huis telefoneeren, dat men mij nieuw geld stuurt (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1