32e JAARGANG DONDERDAG 30 OCTOBER 1941 No. 125 NIEUWS- AÖ¥1^TENÏIESLAP W1ERINGEN MN PROCLAMATIE. HET LOT No. 128713. W1ERINGER COURANT Nederlanders Het welzijn van het Nederland- sche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette gebied geldende wetten en voorschriften onvoorwaardelijk moe ten worden nageleefd. De oorlogs omstandigheden plaatsen ons voor vele feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Nederlan ders eischen, leidt alleen tot verderf. Helaas zijn er nog landgènooten, die. blijk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding meenen zij door sabo- tagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijkheid slechte het Ne- derlandsche volksbelang benadee- len. Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van landbouw producten of door het vernietigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Ne- derlandsch belang wordt gediend, is het slachtoffer van een verderfe lijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volkshuishou ding. Elke overtreding van de dis tributiebepalingen, als clandestiene slachtingen, vervalsching van distri butiekaarten, prijsopdrijving en der gelijke, zijn sabotage-daden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten wor den. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze praktijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voed selvoorziening het Nederlandsche volk in zijn geheel rechtstreeks zichzelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgs wetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij voldoende indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der weer macht, het verborgen hóuden van neergeschoten vliegers, hebben reeds de terechtstellingen der schuldigen en de gevangenneming van een aan tal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht deze tijd te verstaan be grijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde houding van het Neder landsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door één en kele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op U allen Helpt mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misddaige elemen ten. Brengt anderen zoo min- als u zelf in niet te overziene moeilijkhe den. Wij kunnen niet gelooven, dat men dit woord onopgemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wij blij ven vertrouwen op het gezonde ver stand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewerking. De secretaris-generaal van het Departement van Justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de Departementen van Handel Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, H. M. HIRSCHFELD. De secretaris-generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, K. J. FREDERIKS. EELOONING. De directeur-generaal van Politie looft een belooning uit van f 1000 voor iederen Nederlander, die om trent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weermacht zoodanige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te verhinderen, dat onschuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zouden worden. De directeur-generaal doet een- dringend beroep op alle Nederland sche staatsburgers om er toe mede te werken deze schadelijke elemen ten te doen arresteeren. POOTAARDAPPELEN. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordholland maakt bekend, dat voorloopig alleen zij, die als teler bij de Landbouw Crisis Or- FEUILLETON. ROMAN VAN: VICTOR VAN DUKE. 28.) „Ik wensch oogenblkkelijk den kapi tein te spreken. Het is ongehoord. Al les is gestolenmijn vrouw De mannen verwijderden zich. De ou de dame boog zich een weinig voor over en zei zachtjes „Het is werkelijk heel erg op deze reis. Er moet zich een dievenbende on der de passagiers bevinden het is anders niet te verklaren. Ik heb reeds zeer veel zeereizen gemaakt, maar er is nog nooit zooiets gepasseerd. Vooral als men bedenkt, wat er allemaal zoekgeraakt is." „Ja, het is afschuwelijk. Een vreese- lijke gedachte lijkt het me, om met zulke menschen samen de reis te ma ken. Ik ben blij, dat ik mijn geld en de waardevolle sieraden in mijn safe opge borgen heb, daar zullen de dieven toch wel niet bij kunnen komen." Leny praatte nog een paar minuten met de oude dame, toen zocht zij haar hut op. Ze was blij, dat ze alleen was. Ze was heel erg bedroefd. Haar ge dachten draaiden maar steeds om Guus. Hij was weg, en zij was daar schuld aan. Als zij zich maar kon be denken, hoe zij alles wee in het reine kon brengen. Zij kwam eerst weer toi zichzelf, toen de gong voor het diner ging. Toen bemerkte zij eigenlijk pas, ganisatie zijn georganiseerd, bij den Plaatselijken Bureauhouder een bestel bon kunnen aanvragen voor het betrek ken van pootaardappelen. Zij, die niet bij de Landbouw Crisis Organisatie zijn aangesloten, zooals o.m. volkstuinhoudgn gullen eerst in het voorjaar 1942 in (Afgelegenheid wor den gesteld naar behoefte pootaardap pelen te betrekken. Hieromtrent zal vroegtijdig een regeling worden bekend gemaakt. Zoolang bovenbedoelde regeling niet is afgekondigd, is het afleveren van pootaardappelen aan niet bij de L.C.O. georganiseerden ten strengste verboden. Veelevering. De Voedselcommissaris voor Noordhol land maakt bekend, dat tot nadere aan kondiging geen vee geleverd kan wor den aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale, voordat een aanschrijving van het Bureau van den Voedselcommissaris voor Noordholland te Alkmaar is ont vangen, op welken datum geleverd moet worden. Wanneer geen aparte aanschrijving is ontvangen, zal, indien toch wordt ge leverd, het vee worden teruggezonden. De mededeeling op de groene aanslag- kaart. betreffende de levering in Oclober en November, is dus voorloopig alleen van kracht, wanneer daarna nog een aanschrijving wordt ontvangen, in welke week aan de levering moet worden vol daan. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. dat Wil nog niet terug was. Waar bleef zij zoo lang Dat was niet aardig van haar, om niet op tijd voor het diner terug te zijn. Leny knapte zich wat op en ging naar dc eetzaal. Na het eten werd zij door een paar jongelui in het gesprek gehaald, zoodat zij een oogenblik haar zorgen vergat. Toen zij op haar horloge keek, was het bijna elf uur. Zij bemerkte nu, hoe moe zij was. Ze stond op, nam af scheid van de menschen en ging naar haar hut. Wil was zeker dadelijk naar naar bed gegaan, waarschijnlijk was zij van het winkelen zoo moe, dat zij geen kracht meer had om zich bij het gezelschap aan te sluiten. Toen Leny echter haar hut binnen trad, zag zij tot haar verbazing, dat Wil er nog niet was. Zij belde en vroeg aan den steward naar meneer Noska Hij ging weg en kwam even later met de boodschap terug, dat meneer Noska nog niet van zijn uitstapje naar de stad was teuggekomen. Leny werd nu lieusch boos. Tenslotte waren de beide menschen in haar dienst. Zij betaalde hen en zij hadden zich toch wel eenigszins naar haar te regelen. Wat was dat voor een manier van doen, om eenvoudig den heelen avond ook nog weg te blijven Mis schien amuseerden zij zich in de stad en kwamen zij pas na middernacht terug. Leny kleedde zich uit en ging naar bed. Maar ondanks haar vermoeidheid lukte het haar niet, den slaap te vin den. En in deze stille, nachtelijke uren kwam zij tot het besef, dat dit niet het juiste leven was, dat zij nu leidde. Zij gaf ontzettend veel geld uit, en wat had zij er eigenlijk aan Wil en Rob waren toch ook niet de Provincialen Bond van Rundvee fokvereenigingen in N.-Ho!land. Hoornsche najaarsveemarkt-keuring. Gereserveerd marktterrein voor fok- vereenigingsleden. Idem voor t.b.c.-vrije bedrijven. Toegangsweg voor de leden. De groote najaarsveemarkt te Hoorn zal worden gehouden op Dinsdag cn Woensdag 11 en 12 November. Evenals voorgaande jaren wordt met medewerking van het Marktbcstuur vanwege het Bestuur van den Bond van rundveefokvereenigingen op Dinsdag een keuring gehouden en wel Rubriek 1. Stierkalveren geboren 29 Febr. 1941. Rubriek 2. Stierkalveren geboren voor 1 Maart 1941. Rubriek 3. Kuikalveren. Rubriek 4. Hokkelingen. Rubriek 5. (zonder keuring) vermelding in de catalogus van geregistreerd zicht baar drachtig vee, tijdkalvers en stieren van elke ouderdom. Voor alle dieren opgenomen in de catalogus wordt met inbegrip van de kosten voor stroo 50 cent per stuk be rekend. ware vrienden voor haar, dat wist zij al een paar dagen. En hoe goed zij het zonder hen kon stellen, dat had zij vandaag gezien Ze moest maar van hen zien af te komen, zij kon het geld, dat zij voor hun salaris moest neertellen wel voor betere doeleinden gebruiken. Wat had het eigenlijk voor voor zin, om zoo door de wereld heen te trekken Zeker, het was interes sant, om vreemde landen te bezoeken, maar zoo alleen, zonder iemand die werkelijk van je hield Dan had men er al heel gauw genoeg van. Ach, ze wist eigenlijk zelf niet meer, wat haar genoegen deed. Vroeger, toen zij arm was, had zij gedacht, dat zij alles met geld zou kunnen koopen en had het 'n zaligheid gevonden om luxe om zich heen tc kunnen spreiden. Hoe anders was de werkelijkheid. Ze wist nu, dat zij niet gelukkig was. Toen zij nog een kantoormeisje was, met hoeveel genot had zij 's avonds een film bezocht, hoe wel zij het geld voor een goede plaats op andere dingen moest uitsparen. Er was nu niets meer, dat haar zoo veel genoegen deed als vroeger het eenvoudige filmbezoek. Ze was blasé en wel daardoor, dat zij alles te snel had moeten verwerken. Zij had zich in den maalstroom van genoegens gegooid zonder tot bezinning te komen. Binnen in haar voelde zij een heim wee naar iets, dat zij niet onder woor den kon brengen. En ze had opeens geen lust meer deze reis voort te zetten. Het langzaam vooruitgaan van het schip irriteerde haar evenzeer als het werk- looze rondhangen van de passagiers. En die eene. waar zij naar verlangde, was vertrokken. Wat had zij een berouw, van hetgeen zij gedaan had Was ze dan blind geweest, dat zij het niet al dien tijd geweten had Van het eerste Voor Woensdag wordt wederom ter rein gereserveerd voor de leden der rundveefokvereenigingen, waarvoor voor stroo en kosten tot uiterlijk 20 cent per dier in rekening wordt gebracht. Heeren administrateurs worden be leefd verzocht zoo spoedig mogelijk met de hierbij gezonden verzamellijsten bij hun leden rond te gaan voor opname van de aangiften. De lijsten in te die nen uiterlijk Dinsdag 4 November. Naast het gereserveerde terrein voor fokvereenigingsvee wordt voor Woens dag ook terrein gereserveerd voor vee van die leden van dc NocrdhoIIandsche Afdeeling van de Rijksbestrijding voor lundertuberculose en wier bedrijven ge heel vrij zijn van reactiedieen. De kosten van deze plaatsen zijn hoo- ger en bedragen 25 cent per dier. Fok- vereenigingsleden met t.b.c. vrije bedrij ven hebben aizoo de keus op welk ter rein zij hun vee wensch en te plaatsen. De verzamellijsten waarmee de contro leurs rondgaan zijn zoodanig ingericht, dat hierop de keus kan worden vermeld. Na overleg met het Marktbestuur is voor beide dagen de toegang tot de ge reserveerde terreinen vanaf de Gedemp te Turfhaven, Dinsdags naast de Nieuwe Veemarkt en Woensdags vanaf de Ra men of hoek Kleine Noord. Woensdag is aflaat-terrein met reserveplaats voor vroeger gezonden vee, pleintje naast het St. Pietershof. De markt gaat open om 9 uur. De toegang voor deze terreinen is al leen open voor fokvereenigingsvee met blauwe labels, voor t.b.c. bestrijding met roodc labcis. Deze worden alleen toegezonden na aangifte. Voor het Bestuur van den Bond S. N. ZUURBIER, Voozitter. E. KOSTER Dz., Secretaris. NU HET KOUDER WORDT.. Juist nu is het noodig zich af te vragen, hoe onze minder met aard- sche goederen bedeelde landgenoo ten moeten leven. Hun woningen, hun kleeding en dekking, hun schoeisel en zoovele andere nood- kelijke levensbehoeften laten te wenschen. Offert daarom bij de lijstcollecte van Winterhulp op 31 Octob#r en 1 November. DE AANMELDINGSPLICHT BIJ DE ZIEKENFONDSEN. De persdienst van den Nederlandschen omoep meldt Donderdag 30 dezer zal de heer Van Overbeek over den zender Hilversum n, van 20.05 20.15 uur. spreken over het onderwerp fouten, die men kan vermijden." oogenblik af was hij in haar smaak ge vallen, had zij steeds aan hem gedacht, als zij niet zoo bij elkaar waren. En uit louter oppervlakkigheid had zij hem afgewezen, had zij hem de bons gegeven. Zij stelde zich Guus in ge dachten voor. Zij zag zijn hooge elasti sche gestalte, zijn vriendelijke oogen. Zeker, hij was niet zoo naar de laatste mode gekleed als Rob, maar hij was ook een heel ander mensch als Rob Noska. Hij was een man, op wiens gezicht een ernstige, wilskrachtige trek lag en hij was zeer knap, als hij lachte. Het was prettig in zijn openhartige oogen te kijken, hoewel zij zich dik wijls onbehaaglijk had gevoeld, als hij haar vorschend aankeek, zij had het gevoel gehad, dat hij in haar binnenste kon lezen, dat zij niet degene was, waar voor zij zich uitgaf. Maar ondanks dat, had zij naar hem verlangd, ieder oogen blik, dat ze niet bij hem was. En nu was hij voor altijd verdwenen. Zuchtend drukte Leny haar hoofd in de kussens. Het was al laat toen ze ein delijk insliep. Het was ook zeer laat, toen zij den volgenden morgen wakker werd. Zij merkte, dat het schip weer voer, ze lagen dus niet meer voor Bar- celona. Ze keek naar het bed van Wil en zag, dat het leeg was. Opeens was Leny klaar wakker, sprong uit haar bed en kleedde zich vlug aan. Wat zou dat te beduiden hebben Zij ging haar hut uit en liet opnieuw naar Rob vragen Toen vernam zij dat Rob en Wil niet op het schip teruggekomen waren, ofschoon op uitdrukkelijk bevel van den kapitein alle passagiers om twaalf uur 's nachts aan boord moesten zijn. De beide men schen waren ook niet later teruggeko men en zoo was het schip zonder hen vertrokken. Leny keek den kapitein aan zonder Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23. Duitschland strijd voor Europa. Duitschers zijn Kramatorskaja in Donetsbekken binnengedrongen. Sowjet-Unie verliest één van haar grootste vechtwagenfabriekcn. Hongaarsche troepen nemen nog meer belangrijke industriesteden. DERTIEN ENGELSCHE VLIEG TUIGEN VERNIELD. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 28 October. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt be kend In het Donetsbekken wordt de achtervolging van den terugtrekken- den vijand voortgezet. Duitsche troe pen zijn gisteren in Kramatorskaja binnengedrongen. De Sowjet-Unie heeft daarmede één van haar groot ste vechtwagenfabrieken verloren. Verdere belangrijke industriesteden werden door Hongaarsche formaties genomen. Ook aan de rest van het front gaan de operaties voort. De luchtmacht bombardeerde met goe de uitwerking het havengebied van Kertsj en bracht daarbij een koop vaarder van 3000 b.r.t. tot zinken. Ten Oosten van Great Yarmouth hebben gevechtsvliegtuigen overdag uit een convooi twee vijandelijke koopvaardijschepen van samen 11.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een an dere groote vrachtboot werd in den afgeloopen nacht ten O. van Brid- lington door bommen zwaar bescha digd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaalgebied verloor de Brit- sche luchtmacht gisteren 13 vlieg tuigen. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Britsche kaze matstellingen bij Tobroek vernield. De vijand is het Rijksgebied niet binnengevlogen. te begrijpen wat hij zei. „Het spijt me zeer juffrouw Wintère maar ik kan na tuurlijk geen rekening houden met pas sagiers, die niet op tijd letten, dat gaat tegen mijn voorschriften in. Wij moe ten ons aan het vaarplan houden, an- des zou zich steeds weer een nieuw ge val voordoen, dat de passagiers zich verlaatten. Dat zult u toch zelf ook wel inzien. Ik kan U echter tot Uw troost mededeelen, dat er nog drie andere pas sagiers weggebleven zijn. Vermoedelijk nemen zij den trein naar Genua." Op dat oogenblik kwam een van de officieren naar den kapitein toe. Men kon aan hem zien, dat hij opgewonden was. Hij lette niet op Leny, maar riep tegen den kapitein „Wilt U alstublieft dadelijk even meegaan, kapitein. Er heerscht een ware paniekstemming on der de passagiers. Een groot aantal passagiers die gisteren van boord zijn geweest, blijken beroofd te zijn." De kapitein stond reeds buiten. Over al waren de passagiers aan het praten, allen liepen ze naar den kapitein toe. De menschen hadden eerst dien morgen bemerkt, dat men van hen allerlei waar devolle voorwerpen had beroofd. Men verlangde dat er dadelijk een onder zoek op het heele schip zou worden in gesteld, zoowel bij het personeel als bij de verschillende passagiers. Het onderzoek bracht echter niets aan het licht. Een groot aantal passagiers wilden echter niet langer met dit schip hun reis voortzetten en besloten in Genua aan wal te gaan en schip te ver laten. Ook Leny had genoeg van de zeereis. Zij wilde in Genua dadelijk de trein nemen naar Havre en zoo gauw moge lijk naar Engeland over steken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1