32e JAARGANG ZATERDAG 1 NOVEMBER 1941 No. 126 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ARBEID EN TIJD. HET LOT No. 128713 f 7 - ■7 WIERINGER COURANT TER OVERDENKING. De liefde is een" bloem, die haar na tuur ontleent aan den ferond, waaruil zij opschiet. De belooning wan een weinig goed te hebben gedaan is het verlangen in zich te voelen nog meer en beter te doen. Wilt gij een mensch kennen, zie hoe hij lief heeft en hoe hij treurt. Geen geluk is bestaanbaar zonder nuttigen arbeid. Zoo dikwijls hooren wij de verzuch ting „wat gaan de dagen snel, wat vlieden ze voorbij, wat is een week, wat is een jaar Inderdaad, onze arbeid, onze beslom meringen nemen ons dermate in beslag, dat de avond daar is. voordat wij er erg in hebben. Dit is een zegen, dat wij kun nen, dat wij mogen arbeiden Want hoe traag gaat de tijd, als wij aan het ziek bed gekluisterd of tot nietsdoen ge doemd zijn Als het ons dan weer vergund zij ons •werk te hervatten, dan beseffen wij des' te meer dat „leven en arbeid!' twee ge schenken zijn, die God ons hier op aarde heeft gegeven, geschenken, waar mee we hebben te woekeren ook voor onze naasten. Want het vlieden der da gen en onze noeste vlijt mogen ons niet dermate in beslag nemen, dat 2e tot zelfzuchtigheid en egoisme ontaarden, dat we de vruchten van onzen arbeid alléén voor ons zelf toebedeeld achten Wij moeten ons den tijd gunnen de blik om ons heen'te slaan, en van onze aard- sche goederen weten af te deelen aan hen, die minder bedeeld zijn. Maar ook van onze geestelijke gaven. Want bij onze zorgen voor anderen ontdekken wij dan wellicht het andere, dat niet van deze wereld is, dat wij doortrekkers zijn, naar «het groote land der eeuwige en wezenlijke werkelijkheid.x Grondslagen en organisatie van den Nederlandschen Landstand. BoerenleiderRoskam schetst de toekomstplann en. Ombouw van Land- en Tuinbouw organisaties. Geen leveringen naar Duilschland. Den Haag, 28 Oct. Landstandpersdierist. Bij besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied werd vorige week de Nederlandsche Landstand in het leven geroepen. Tot Boerenleider van den Landstand werd de heer E. J. Roskam Hzn. be noemd. Deze heeft in een uitgebreid overzicht via de radio en dagbladpers belangrijke .mededeelingen gedaan over de grond slagen, waarop de Landstand is gebouwd en den organisatievorm, waarop hij wordt uitgebouwd. Hieraan ontleenen wij het volgende Wie iets verstaat van den- zin der schepping, weet, dat ons noodlot he- heerscht wordt door den wet van ko men en gaan, van blinken en verzinken, van sterven opdat het leven komen kan. Deze wét is het, die het leven menschen in hun gemeenschappen overheerscht, Menschen worden oud en gaan heen, geslachten komen en gaan ten onder. Ook staatkundige stelsels en maatschap pelijke bedrijfsorganisaties ontkomen FEUILLETON. ROMAN VAN VICTOR VAN DIJKE. 29.) Zij liet haar koffers brengen er haalde haar geldkistje uit het loket in de safe. Toen keerde zij naar haar hut terug, om te gaan pakken. Het was te gek, dat zij zelf haar koffer niet zou kunnen pakken, maar het gekste was, dat zij ook nog voor de bagage van Wil moest zorgen. Bovendien wist zij niet op welke manier zij broer en zuster kon bereiken. Zij hoopte maar dat zij hen in Genua zou treffen. Leny deed haar ijzeren kistje open. Een gil van ontzetting kwam over haar lippen. Op het eerste gezicht zag zij. dat al haar juweelen gestolen waren. Die prachtige briljanten armband, die zij" pas had gekocht, was verdwenen Tranen van ontzetting liepen over haar wangen. Ze had al die dingen met zooveel genoegen uitgezocht en ze zorg vuldig bewaard en nu waren ze gesto len. Het was werkelijk hoogtijd, dat zij het schipverliet. Zij kon natuurlijk nieuwe sieraden koopen. maar het was toch een waar schuwing voor haar, om nooit meer dergelijke kostbaarheden mee op reis niet aan deze onverbiddelijke wet. Wie bij de natuur leeft, hij ziet bij al den ernst toch geen dramatiek in al djt gebeuren. Hij weet, dat de winter komt na den zomer, en de lente na den winter! Doch boven dit alles speurt hij het aangezicht van den Eeuwige, die het lot der men schen en der volkeren richt naar eigen onveranderlijk wereldplan. En de rust ligt in de wetenschap, dat wij in onze grootste werken, ook in de werken- van ons volk, slechts werktuigen zijn in Gods hand. Scuvercine levenskringen. Wie deze dmgen niet alleen verstan delijk weet, rrtaar wie hieruit leeft, aldus vervolgde de Boerenleider Roskam, die vindt hierin de richtlijnen voor zijn denken en handelen, ook in het econo mische.. Indien het vaststaat, dat er een macht is, di? het Igven der menschen in hun" gemeenschappen leidt en. stuwt, dan volgt daaruit, dat de z.g. levenskringen hun eigen recht ontleenen rechtstreeks aan die macht die hun geest en leven geeft. Deze wereldbeschouwing was het, die eens ons volksleven "droeg, waardoor ons volk weer groot was en sterk en vrij in zijn natuurlijke gebondenheid. Als het liberaal kapitalisme slechts een maatschappelijk stelsel was geweest, zoo zeide de heer Roskam, dan zou het nooit gelukt zijn onze boeren en onze burgers onder de almacht van crisiscen trales en wereldconcerns te brengen, doch het liberaal kapitalisme was meer daneen maatschappelijk stelsel, het was de verwerkelijking van de wereld beschouwing, die den schepper ontkent en het eigen ik op den troon zet; indien men Gods werk niet aanvaardt, dan loochent men ook het recht op het le ven der souvereine levenskringen. Deze dingen moet men verstaan, wil men den grondslag vatten van den Nederland- schen Landstand, die in ons vaderland is ingesteld. Want zonder den grondslag van de wet van de scheppingsorde zou de landstand geen zin en geen beteeke- nis hebben. Na gewezen te hebben op het feit, dat de Landstand zijn ontstaan niet 'dankt aan allerlei wetten en juridische bepa lingen, doch de Overheid een deel van haar gezag heeft teruggegeven aan den volkse ben levenskring der boeren, deel de spreker mede, dat het N. A. F. zal v/oröen opgelost en opeenomen in den Nederlandsche landstand. Dit geldt- voor alle bestaande land- en tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus, maar opname en ombouw in het natuurlijk verband, dat de landstand is. Allen, die in deze organisaties wer ken, moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. Reorganisatie Crisiscentrales. Behalve de bovengenoemde organisa ties waren er de landbouw-crisisorgani- saties, welke verweven waren aan het overheidsapparaat. Hierdoor was de juiste verhouding tusschen staatsgezag en volksvrijheid volkomen zoek geraakt. Het deed üen Boerenleider genoegen mede te kunnen deelen, dat deze orga nisaties opgeheven zullen worden. Wat bij de overheid hoort, gaat naar de overheidsorganen, wat bij den boer hoort, versmelt in den landstand. Het Bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd met zijn veertien crisiscen trales blijft voorloopig overheidsorgaan. Het zal evenwel grondig gereorganiseerd en tot eenvoudige verhoudingen terug gebracht worden om dan marktordenend te werken. Eigen boerenrecht. De landabeiders hooren eveneens in den landstand, want zij staan j^lijkEen gezond ruilverkeer zal steeds wor- met den boer. Dit is een rechtstréei -'.en bevorderd, zoodat onze voedselpo- gevolg van den boerengeest. Een gezon" de schakel met het N.V.V. is gelegd." Nu de boer, zoo zeide spreker verder. zijn eigen recht heeft verkregen, kan ook de handelsman op eenzelfde rechts herstel rekenen krachtens dezelfde le-j venswetten. Dit geldt niet minder Voor onze fabrikanten in de levensmiddelen industrie. Hefr recht van den boer op zijn grond stamt uit dezelfde rechtsop vatting, die den handelaar en den fa brikant recht geven, op volle erkenning- van zijn arbeidsveld. Ik heb zooveel ver trouwen in de leiders, dier bedrijven en dier organisaties, dat een gezonde en juiste samenwerking ook hier bestendigd zal worden. Samenvattend, zeide de heer Roskam, dat de landstand móet worden gehoord, door alle overheids- en andere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Hoe de landstand wordt georgani seerd zal nog nader worden medege- silie kan worden, verstevigd door ruil van die goederen, die wij te kort komen te gen goederen, die wij kunnen .missen, terwijl ,onze tuinbouwproducten, waar van wij vijftig procent meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen prijs zullen kunnen wor den afgenomen. Dit laaste geldt ook voor ons fokvee, zoodat ons afzetgebied niet verloren gaat en de toekomstmo gelijkheden beveiligd zijn. Met man en macht wordt aan deze toekomst gebouwd en in het nieuwe Europa, dat komt, zal levensruimte zijn ook voor onze jongens, zoodat zij niet behoeven te martelen op dwergboerderij tjes, waar geen heil in zit. Achter den Duitschcn en Nederlandschen soldaat in het Oosten ploegt reeds nu de boer, ook de Nederlandsche boer. Honderden boeren in ons land staan tot dien arbeid aangetreden. Zij in het Oosten en wij hier, zullen werken aan dpn landbouw van ons Vaderland en van het nieuwe Europa, waarin de vrije boer, de zelf beeld. In het kort kon spr. dit zeggen standige burger en de fiere arbeider de De leiding in Den Haag moet zoo een-dragers zullen zijn van den aiouden en voudig en klein mogelijkugehouden wor- altijd nieuwen geest, die krakend en den, omdat wij nooit mogen vervallen, brekend baan breekt in deze zware tij- in het door ons bestreden systeem, dat'den. van Den Haag uit de boeren worden be- Dat, zoo eindigde boerenleider Ros- dokterd. Wij beginnen dus precies aan kam zijn rede, is de boerengeest, die den anderen kant. Het zwaartepunt ligt het recht en de vrijheid van ons volk bij den boer op zijn erf en de meest doorgevoerde organisatie moet gesticht worden in elke gemeente. Wij houden ons aan het historisch gegroeide. Óp den dorpsboerenleider en den dorpsboerenraad komt de voornaamste en zwaarste taak van den Nederland schen Landstand. Daar moet worden uitgemaakt, hoe de noodwendige maat regelen op de juiste en meest practische wijze worden uitgevoerd. Daar moet ook de arbeid gebeuren en de gedachten en wenschen der boeren moeten in het dorp worden besproken en zooveel moge lijk voorbereid. Als de dorpsboerenraad aced werkt, dan zullen zelfs-de naweeën der crisisorganisaties en -centrales spoe dig worden uitgewischt. Van het dorp gaan de wenschen en plannen naar den provincialen of. gouwboerenraad. bevestigt voor ons en voor de geslachten die na ons zullen komen. Dr. Pos; lui ma en de Landstand. De Landstandspersdienst meldt Naar wij. vernemen zal Dr. F. E. Post- huma, voorzitter van de Commissie Dr. F. E. Posthuma, op verzbek van den Boerenleider E. J. Roskam Hzn. als generaal-adviseur aan den Nederland schen Landstand zijn krachten in dienst blijven stellen van het Nederlandsche volk. Voedsel blijft in Nederland. Verklaring van Boerenleider Roskam. De Landstandspersdienst meldt De Leider van den Nederlandschen Landstand. Boerenleider E. J. Roskam •Hz. is gemachtigd mede te deelen, dat Van de provincie uit komt alles ih zoolang de Nederlandsche voedselvoor- Den Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en doorgegeven aan alle instanties, waarmee de landstand te maken heeft. Ik ben geen dictator en ik voel mij niet geroepen om de boeren in Nederland te overheerschen, zoo zei de spreker. Mijn levenstaak is voorvech ter te zijn voor het" boerenrecht. Stel voedselvoorziening veilig. Boeren van Nederland. Gij, die de dragers zijt van de oude en altijd weer nieuwe en nooit gestorven levenswaarde van ons volk, gij zijt uitverkoren en baanbrekers te zijn voor de vrijheid van ons volk. Vecht dan met al Uw kracht voor Uw recht en voor herstel van onze standeer. Dat is de nieuwe ordening, die de Almachtige ons schenken wil, als wij door eerlijken en trouwen arbeid ons dat waardig betoonen. Gij kunt onder Gods zegen de voedsël- voorziening vari ons volk veilig stellen. Doch gij moet meer doen dan dat. Gij ziening niet beter is dan die van het1 Duitsche Rijk, leveringen, uit ons land naar het Duitsche Rijk en naar andere landen niet meer plaats zullen vinden. Een gezond ruilverkeer zal steeds wor-1 den bevorderd, zoodat onze voedselposi tie kan worden verstevigd door ruil van die goederen die wij tekort komen tegen goederen die wij missen kunnen,, terwijl onze tuinbouwproducten, waarvan wij 50% meer telen dan noodig is voor eigen gebruik, tegen een rechtvaardigen, prijs zullen kunnen worden afgenomen. Dit laatste geldt ook voor ons fokvee, zoo dat ons afzetgebied niet verloren gaat en toekomstmogelijkheden beveiligd zijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. Distributie gesmolten rundvet, Bonnen vóór 8 Nov. inleveren. De Secretaris-Generaal van het Depar- tement van Landbouw en Visscherij maakt zijt ook verplicht een strijd te voeren bekend, dat in het tijdvak van 21 Novem- tegen die verraders van ons volk, die ber tot 9 December dé houders van vet- door den zwarten handel een recht- kaarten in de gelegenheid zullen worden ge vaardige verdeeling van onze producten sield tot het koopen van 200 gram gesmol in gevaar brengen. Als leider van den Nederlandschen landstand ben ik ge machtigd de volgende verklaring af te leggen„Zoolang de Nederlandsche voedselvoorziening niet beter is dan die van het Duitsche Rijk, zullen leveringen uit ons land naar het Duitsche Rijk en naar andere landen in de toekomst niet meer plaats vinden." te nemen. Een nieuwe schrik doorvoer Leny, toen zij aan den inhoud van de portefeuille dacht, die in het onderste vakje lag. Met bevende hand maakte zij het veiligheidsslot open.. Het was was of haar hart stilstond en zonder 'n enkel geluid gleed zij bewusteloos op den grond ineen. Éindelijk kwam zij weer tot zichzelf. Het duurde even voor zij haar gedach ten weer verzameld had. Toen vond zij den brief, die in de afgesloten ruimte lag. „Tikjuffrouw Mijn dank voor het vertrouwen, dat U in mij hebt ge steld. Mijn man en ik zijn van mee ning, dat het vele geld beter bij ons past dan bij U, vandaar dat wij niét schromen, dat ons toe eigenen. Het zal U goed doen. weer achter de schrijfmachine plaats te moeten nemen. „Wil Noska." "Verdwaasd ging Leny zitten. Alles hadden ze haar gestolen, alles, niets hatjden zij achter gelaten van haar heelen rijkdom. Ook haar papieren wa ren verdwenen. Daar stond zij met lee ge handen, zelfs zonder eenig geld. Ze wist,- wat de menschen zouden zeggen dat dithaar straf was voor de hoog moedswaanzin en haar zucht om voor de buitenwereld te schitteren. Daar door was zij ook in handen gevallij van die bandieten. Ze was nu weer straatarm. Hoe moest zij het noodlot het hoofd bieden Alleen haar pas hadden zij achtergelaten, maar daar had zij niet veel aan om- haar vermo gen terug te krijgen. Zij had geen en kel bewijs, dat het geld op de bank van haar was, niemand zou haar geloo ven, als zij bij een bank om geld vroeg, want zij was het legitimatiebewijs van de bank ook kwijt. Hulpeloos en verslagen za^ zij voor zich uit te staren. Niet alleen haar hadden zij heelemaal uitgeschud, maar zij wist nu ook, wie de andere diefstal len op het schip bedreven hadden. En- zij durfde er geen woord over f'e zeg gen, anders zou men haar misschien nog voor medeplichtige' houden. Nie mand zou immers willen gelooven, dat zij met die bandieten niets uitstaande had, dat zij zelf schandelijk bedrogen was geworden. Woedend sprong Leny op. Hoe zou zij zich kunnen rechtvaardigen Men had haar natuurlijk ook voor een be driegster gehouden, als men ,te weten zou komen, dat zij haar naam veran derd had. Dat was nu de straf voor haar hoogmoed. Waarom had zij niet naar juffrouw Haan geluisterd, waar waarom had zij haar raadgevingen in den wind geslagen Zij had Mar da delijk voor Wil gewaarschuwd, maar Leny had niet naar haar willen luiste ren. En nu kreeg zij haar straf, een straf zoo hard, dat zij dacht er onder te breken. len rundvet. Iiy verband hiermede dienen de belanghebbenden in het tijdvak van 31 October t.m. 8 November a.s. de met 53 genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte velkaart - welke per bon recht geeft op een half rantsoen - bij hun slager 'in te leveren, waarbij zij een onlvangstbe wijs kunnen eischen. Degenen, die niet van deze mogelijk- Ach, had zij den hoofdprijs maar niet gewonnen, dan was haar dit alles ten minste gespaard gebleven. Wat nu Steeds weer vroeg Leny zich dit af. Zij moest er voor zorgen, dat zij haar hoofd niet verloor en dat zij er voor zorgde, dat niemand iets aan haar merkte. Niemand mocht zelfs maar vermoeden, dat zij de die ven kende, dat zij zelfs met hen in re latie had gestaan. Het was een geluk - dat het eerste gedeelte van de reis - tot Genua - be taald was. Eerst daar vandaan zou men de reis voldoen. Maar zij zou in Genua aan wal gaan. Leny rekende uit, hoeveel zij nog bezat. Het was niet veel, ongeveer vijfhonderd francs Fransch geld, een 'kleine briljanten broche, haar groote briljantenhanger aan de platinaketting en een mooie ring. Haar kleeren kon zij niet meere kenen. dat was nauwelijks ten gelde te maken. De uren, die het nog duurde, voor 't schip in Genua aankwam, bleef zij bij na aldoor in haar hut. Ze verscheen slechts bij de maaltijden in de eetzaal. Daar ev onder de passagiers een gedruk te stemming heerschte - zeer velen wa en voor groote bedragen bestolen lette mfn niet op het veranderde, on zekere meisje, ieder had genoeg aan zichzelf. Leny was blij, toen eindelijk Genua in zicht kwam. Toen hec schip aan de wal vastge- heid gebruik maken, kunnen in het tijdvak van 21 November t.m. 9 December op de met 53 genummerde bonnen van de vel kaart per „twee" stuks 250 gram boter met de gebruikelijke reductie koopen. L'ite: aard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vetkaar', en tevens twee stellen bonnen van de bo- terkaart worden aangewezen voor het koo pen van boter. AFPERSER LIEP IN DE VAL. Eenigen tijd geleden was een Hage naar in contact gekomen met «een vrouw, de 21-jarige van H. Dezer dagen werd hij echter onaangenaam verrast, doordat hit bezoek kreeg van een man. die zich uitgaf voor den echtgenoot der vrouw, en die over de verhouding tus schen beide wel eens een woordje wilde spreken.Men besloot tot 'n bespreking ten huize van den echtgenoot, naar la ter bleek den 30-jarigen K. de V. Deze bedreigde hier zijn slachtoffer met een dolkmes en voegde daaraan de woorden toe „Denk er om, ik moet 3000 gulden hebben, anders kom je hier -niet levend de deur uit." De Hagenaar werd bang en hoewel hij niet over het-gevraagde beschikte, kon hij het veege iijf nog red den door afstand te doen van een be- drag van f 500 en vier sieraden, ter ge zamenlijke waarde van f 1500. Maandag j.1. werd hij echter wéér lastig gevallen door de V. Deze nam geen genoegen me', het geld en de sieraden en telefonisch kwam men overeen, dat Dinsdagmiddag om zes uur de volgende bespreking zou plaats hebben in een café. Na veel wikken en wegen won het verstand het echter van den angst en' de Hagenaar deed aangifte van de af persing bij de politie. Op het moment, dat het slachtoffer op haar aanraden het café betrad; drongen daar ook ee- nige rechercheurs binnen De afperser zat er reeds op zijn prooi te wachten en werd gearresteerd. Het afgeperste geld en de sieraden droeg hij bij zich. Te zij nen huize vond de politie bovendien het dolkmes. De man bleek in hét geheel niet met de vrouw gehuwd te zijn deze laatste werd als medeplichtige aangehouden. HOTELDIEF AANGEHOUDEN. Goede vangst te Nijmegen. Een hotelhouder te Nijmegen deed bij de politie aangifte dat een dezer nach ten uit een portefeuille op zijn slaapka- met 600 gulden was gestolen, terwijl zijn dochter tot ae ontdekking kwam. dat ook eenige sieraden uit haar kamer wa ren verdwenen. De verdenking viel op een der gasten. Hij werd gearresteerd en hij bleek nog een gedeelte van het gestólen geld bij zich te hebben. Voorts werden enkele sieraden opgespoord bij een vrouwelijke kennis van den gear resteerde. De aangehoudene is de 22- jarige H., afkomstig uit Den Haag. Den laatsten tijd dreef hij een clandestienen handel in distributiegoederen. DE OORLOG. DE STRIJD OM DE KRIM. In driedaagsche zware gevechten wisten de Duitschers, in weerwil van den hsrd- nekkigen tegenstand der Sowjgttrocpen. de landengten van Perekop te veroyeren. BRANDENDE STEPPEN. Berlijn, 30 October (D.N.B.) In een frontbericht wordt de 1 Verovering van de landengte van Perekop, die werd voorafgegaan door een driedaagschen zwaren strijd, beschreven. De slechts enkele km breede landeng- meerd werd, klopte haar hart. toen zij over de scheepstrap heenliep zonder eenige moeite kwam zij door de pas1 controle. Haar bagage zoowel als de kof fer van Wil had zij naar het station latem zenden. Ze had gezegd, dat zij dadelijk wilde doorreizen naar Milaan en dat zij in hotel Bristol zou gaan logee- ren, voor het geval haar gezelschapsda me en haar secretaris naar haar-moch ten vragen. In werkelijkheid dacht Leny er niet aan om naar Milaan te gaan. Zij moest het nog met zichzelf 'eens worden, wat zij zou gaan doen. Ze liep door de stra ten van de groote stad en voelde zich als een blad, dat door de wind voortge blazen wordt, ze keek met brandénde oogen naar de menschen. die een taal spraken, welke zij niet kon verstaan. Ze vond de wild gesticuleerende man nen griezelig en schuwde de bewegelijke, zwarte vrouwen met hun groote. flonke rende oogen. .Moedeloos sleepte Leny zich voort. Ze was doodsbang nu het avonod werd en waar zij nu in de oude stad terecht was gekomen met zijn nauwe, kromme straatjes en stegen waar het duf en sme rig rook. Zij liep maar steeds verder door la nen, straten, over bruggen en door don kere poorten tusschen de huizen hin gen lijnen gespannen waarop het wasch- goed hing te drogen, kinderen krioelden door elkaar, katten lagen voor de open Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wielingen. I Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zatertj# Abonnementsprijs per 3 maanden 1 1.30. BUREAU Hippolytushoef Wieringén Telefoon Intercomm. No. 19 Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeet Telefoon/S te verbindt de Kriin met de Pon li; steppe op het vasteland. Zij vormt uitmuntende verdedigingss -,elling. Tatarengracht-, een 8 km lange. lój diepe en 50 m. breede gracht me- gen wal doorsnijdt de landengte v, Zwarte Zee naar de Zee van Azov natuurlijke verdediging is versterkt |d een vijfvoudigen ring van kazemat versperringen, duizenden landmijnen groote. goed gecamoufleerde kustba rijen. Oorlogsschepen liggen goed "scl de eilandjes verborgen m de baai Perekop en werpen hun granaten i; voorste stellingen der Duitsche troe Nadat de stellingen dagenlang wf verkend, begonnen de Duitsche troe den strijd. De opmarsch vam.een r' achtige artilleriemaChfc is onges;* voltooid. Meer dan 200 kanonnen spi hun vuur, de draadversperringen wo vernield. Vlammenwerpers naderen kazematten, zij steken de steppen groote oppervlakten in brand. Geweldig taai is ce Sowjetsoldaa' de verdediging. Een-waar -libyrinth' gangen is tusschen de oude Atamap graven aangelegd. Luchtgevechten en artillerieduels, selen^lkaar af. Drie vijandelijke aanvallen worden afgeslagen. Gele worden de vèrdedigingsriagen ken. De aanvallers winnen bij r.ekkige verdediging' der Sowj* langzaam terrein. Sowjetpanfej trachten de Duitschers in de te vallen, maar alle pogingei marsch tot stéan te brengen De poort naar de Krim is opi byrinth Atamai; ieduelsf ilijke t/ J S"J dJ bail spt DONETSBEKKEN VOOR SOWI VERLOREN Xff-JsteHT Stockholm. 3 OOctober. iDw de Sowjet-Unie zou het verstanjsl zijn hei Donetsbekken te laten schietd zoo verklaart de Londenache berichte! dienst omtrent de situatie aan het Ci teliikfront en betoogt, dat thans voornaamste taak van een Sow. et-va heer gelegen is in de redding van i leger. De Stockholmsche correspondent de Daily Telegraph schrijft, dat de' is gekomen de weinig verheugende, i nuchtere waarheid onder he- oo zien, dat de ..macht en de industi rijkdom" van het Donecsbekker voc Sowjet-Unie verloren zijn. Het, moe uur heeft geslagen, waarop men beseffen, dat de Sowjetlegers nog sl^ .gigantische terugtefchtgevechfen' -f; °sl/r De correspondent van hei te Samara meldt, dat Mosk eindstrijd is vi>rTb?K;.i brieken zijn gesloten. Op, wijze heeft men het voorgestel bolsjewistische front bes' ë?i gel aaneenschakeling van voorstelling is verkeerd. I tocht hebben de bolsjev :k^a. kunnen terugtrekken, ter schers steeds het initiatie; EEN ADVERTENTI T BLAD HEEFT ST SUCCES. pen. rap- hui dei r h 3 huisdeuren in elkaar gerei mannen en vrouwen riepen jes toe, luid en krijschend Het was zwoel tusschen zenrijen, men kon er nav halqn, het scheen wel of de lucht zat! Leny's-voorhoofd was nai ding en angst, van-het ure en weer dwalen. Zij begon van de menschen te trekk- halfnaakte kinderen kwam* naar haar toe,, grepen haai Vol afschuw trok Leny hó gat zij gleed .uit en-viel in/in een straat, waarbij haar tns( vi00g, den boog uit haar h£& op de y kinderen wilden zicly^ vroUweij' storten toen een sf bracht Zj kinderen de handj ach tot Lei/ Leny weer tot ziel dat de vrouw naaj en hun de tascl] Daarna keerde .Mebt U zie het Engelsch., Zij wilde oeze zonk in elkaar., kwam h§/ Haar oq ■zeerd en pi/' !cr dan i ging niet, y racbt maai- „,r o,J haft»*" <e I i

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1