32e JAARGANG DONDERDAG 13 NOVEMBER 1941 No. 131 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. VOORTGEZETTE VERVOL GING OP DE KRIM. Sebastipol en Kertsj dichter gena derd. Succesrijke luchtaanvallen in de omgeving van Moskou. Sterke deelen van een Sowjetdivisic in Noord-Karelië vernietigd. BOMMEN OP BR1TSCHE HOOGOVENS. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Op de Krim rukken de Duitsche en Roemeensclie troepen verder op naar Sebastopol en Kertsj. Beide ha vens zijn met goede resultaten dooi de luchtmacht gebombardeerd. In- de omgeving van Moskou leed de vijand door luchtaanvallen, aan zienlijke verliezen aan zware wapens en rollend materieel. Militaire in stallaties in de Sowjet-hoofdstad werden met bommen bestookt In Noord-Karelië hebben Duitsche en Pinsche troepen onder moeilijke gevechts- en terreinomstandigheden sterke deelen eener vijandelijke divi sie vernietigd. Hierbij werden 700 kazematten in den strijd genomen, 1200 gevangenen gemaakt,4 pant serwagens, 30 kanonnen, ruim 100 machinegeweren en granaatwerpers, alsmede talrijk ander oorlogsmate- rieel buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand be dragen een veelvoud van dat der gevangenen. Voor de Britschö Zuidoostkust maakten gevechtsvliegtuigen over dag bomtreffers op drie vrij groote vrachtschepen. Deze werden zoo zwaat. beschadigd, dat met hun ver lies rekening moet worden gehou den. Ten Oosten van Easton werden hoogovens door bommen vart zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtiugen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Mat- roe met brisant- en brandbommen aan. De vijand is het rijksgebied nïet binnengevlogen. GEEN DUITSCHE VOELHORENS DIE NAAR VREDE TASTEN. Eerlijn, 11 Nov. (A.N.P.) In antwoord op de van Amerikaansche zijde steeds weer verspreidde geruchten over zooge naamde Duitsche voelhorens, die naar vrede tasten en tevens in antwoord op een soortgelijke bewering in Churchills laatste rede, heeft, de woordvoerder van FEUILLETON. HET LOT No. 128713. ROMAN VAN VICTOR VAN DUKE. 34.) Leny vertelde nu alles van de Nos- ka's en toen zij uitgepraat was vroeg Guus „En ben je niet naar de politie gegaan om aangifte te doen Maar L,ny schudde het hoofd, want ook aan Guus herhaalde zij, dat zij immers geen bewijsstukken had, dus zou men haar niet geloofd hebben. „Maar heb je dan niet dadelijk aan je bank geschreven om niets uit te be talen „Weineen, zij hadden toch het bewijs waarop zij het geld konden ^krijgen' „En waarom ben je toen niet naar den consul gegaan in Genua, inplaats van zoo gauw het schip te verlaten en een valsch adres in Milaan op te ge ven. Dat zou veel verstandiger ge weest zijn." „Koe v/eet je dat alles, Guus „Wel, ik was aan het schip of je af te halen. Maar toen je er niet was, ben ik naar Hotel Bristol in Milaan ge gaan, waar je echter niet aankwam. Ik wildé je toch in je ongeluk niet alleen laten." Het werd steeds geheimzinniger voor Leny. „Maar hoe wist je dan, dat ik ongelukkig was en hulp noodig had het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken, gezant dr. Schmidt voor vertegenwoordigers van de buitenland- sche pers o.a. -het volgende verklaard In dezen oorlog zijn er geen Duitsche voelhorens, die naar vrede tasten. Zij zullen er ook niet zijn. Deze oorlog wordt door ons onverbiddelijk tot aan het ze gevierende einde voortgezet. Hieraan kan noch de opvatting van Churchill noch die van zijn bondgenooten iets veranderen. Wanneer eens de geschie denis van dezen oorlog zal worden ge schreven, zal men daarin tevergeefsch het woord „Duitsche voelhorens" zoe ken, doch wel zal men lezen van „En- gelsche voelhorens, die naar vrede tas ten" en steeds weer van een „Duitsche overwinning." Het is lil. niet alleen onze vaste overtuiging, doch ook ons onwrik bare doel, dat Duitschland den oor log wint. Of deze overwinning door de vernietiging van Engeland of door een Engelsch - verzoek om vrede zal worden verkregen, is het eenige vraagstuk, dat op de agenda staat. Op het repertoir van Churchill komen klaarblijkelijk zulke „Duitsche voelho rens" voor, omdat hij de noodzaak ge voelt het verlangen naar vrede en de oorlogsmoeheid van het Engelsche volk door zulke voorspiegelingen te neutrali seeren. Verder meldt het A.N.P., dat men in bevoegde Duitsche kringen niet van zins is steeds opnieuw te reageeren op zulke beweringen en de bronnen van zulke geruchten op te sporen om toch steeds opnieuw te moeten constateeren, dat het grove leugens zijn, welke aan de wereld worden opgedischt. Men neemt derhalve in politieke kringen te Berlijn aan, dat decategorische verklaringen van den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken eens en voor altijd zulke beweringen te niet doen. Op de vraag of het sluiten, van vrede met een persoonlijkheid als Churchill in het algemeen wel in aanmerking komt, wees men in de WilhelmstVasse op de uitdrukking „krankzinnige drinkebroer", welke de Führer in zijn jongste rede heeft gebruikt. DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND. Is men boer of visscher, dan behoort men van nature lot den Landstand. De Landstand een Openbaar Lichaam. 's Gravenhage, 10 November. De Land standpersdienst meldt Alhoewel de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de oprich ting van den Nederlandschen Landstand en de daarop gegeven toelichtingen zeer duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommi gen toch nog geen recht begrip omtrent het karakter van den Nederlandschen Landstand aanwezig te zijn. Hier en vroeg zij weer. „Ja, Leny nu zul je groote oogen op zetten. Het noodlot heeft het bijzonder goed met je gemeend, hoewel je jezelf daar heerscht blijkbaar de meening, dat de Landstand een .rysiiwe boerenorga- nisatie is in den g'e'_>t van de tot nog toe bestaande, dus geboren uit het par ticulier initiatief van de een of andere groep van de boerenbevolking, waarvan men aldan niet, naar persoonlijk gevoe len, lid kan worden. Artikel 1 van de verordening 196/41 zegt in het eerste lid, dat de Nederland- sche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 van de grond wet. En lid 2 verklaart, dat de Neder- landsche Landstand verordenende be voegdheid heeft in den zin van artikel 153 van de grondwet. Dit artikel 152 is destijds in de grondwet opgenomen als de' ontsluiting van de mogelijkheid in Nederland tot de zoo lang bepleite én verhoopte publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie le komen. Jarenlang is daarover geschreven en gesproken, totdat eindelijk de volksver tegenwoordiging in meerderheid ervoor gewonnen was. Bij demecratischen gang van zaken "zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoo niet jaren op zich hebben laten wachten, doch bij de snelle werkwijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheele sicoaal-economische sa menleving in een vlot tempo tot stand, tot heil van de bedrijfsgroepen, die nu zelf voor een. goed deel hun wel en wee in handen kunnen nemen. Wie vallen onder den Landstand Boeren en visschers en al hun fami lieleden. Wie zijn nu lid van den Nederlandschen Landstand Artikel 3 lid 1 van de verordening zegt Allen, die deel hebben aan het productief maken van den Nederland schen bodem met inbegrip van bin nen- en kustwateren. Een volgend lid betrekt tevens alle familieleden van voorgenoemden daarin. Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, alle visschers met hun gezinnen, al dege nen, die in min of meer verwijderd verband met boeren en visschers. te maken hebben. Het enkelvoudige feit dus, dat men boer is, dat men visscher is, doet iemand van nature tot den Landstand behooren. Hij is Nederlan der en daarnaast lid van den Land stand. Van zich al of niet aanmelden is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafscheidenlijk de plicht lid van den Landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde Men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechtelijke ordening van het bedrijfsleven. Elk, die een bedrijf mtoefent, zal straks als uit voerder van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zoo komen wij eindelijk tot die orde ning van de" maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tiental len van jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de roomsch-ka- tholieke boeren en visschers in pau selijke encyclieken als de eenige juiste ordening van het chaotische maatschap pelijke leven is aangegeven en welke ook door het Nederlandsche episcopaat in zijn mandement van 1933 is aanbe volen. FROVINCIAAL NIEUWS. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. •Bij ^en aan het station te Hoorn ge houden controle werd tegen een drietal, personen, waarvan twee afkomstig wa ren uit Amsterdam en de andere uit Zaandam, procesverbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd vervoer van peul vruchten en tarwe. In Zuid- Noordschermer werden bij een veehouder 27 eigen gemaakte kazen in beslag genomen, terwijl te De Rijp op 3 schapen beslag werd gelegd wegens overtreding van het verkoopsverbod van schapen. Te Anna Poulowna liet een onbekend gebleven wielrijder, toen hij zag, dat hij met zijn vracht aardappelen tegen de lamp zou loopen,, een zak met aardap pelen van zijn rijwiel vallen, waarna hij verdween. Op Texel werd een partij van circa 2000 kilo graan in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt voortge zet. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 7-jarig zoontje van den heer O.K. te Noordscnarwoude, dat Zaterdagmid dag door een auto van zijn vader werd overreden, is Dinsdagnacht aan de ge volgen overleden. SCHUIT MET KOOL GEZONKEN. En den nacht van Zondag op Maan dag is een schuit met kool van den heer W. J. Leegwater te Hoensbroek door den hoogen golfslag gezonken. De honder den kooien waren verschillende kanten heen gedreven. Het was een heel werk, waarmede geruimen tijd gemoeid was, om alles weer bij elkaar te visschen. zij al die ellende vergeten. Nu had zij haar Guus. Dat zij weer rijk was, vond zij heerlijk, maar het was alleen een bijkomstige omstandigheid, want de de grootste moeite hebt gegeven om al hoofdzaak wast, dat zij den man, dien les te bederven. Geef mij je hand, kind j zij liefhad, weer had teruggevonden en dat zij spoedig zijn vrouw zou zijn. HOOFDSTUK 27. ISiNNENLANDSCIi NIEUWS. en luister naar me. Ik ben je nage reisd om je je geld weer terug te geven" Onbeweeglijk en strak keek. zij Guus aan. Ze was bleek geworden van schrik. Zij verstond nauwelijks wat hij In de gezellige eetkamer van juf- zei. Haar verloren geld - Dan was jfrouw Haan vond den volgenden dag zij dus niet arm Maar Wil en Rob het verlovingsfeest plaats Juffrouw aanAlles draaide haar door het Elaan had haar mooie zwartzijden ju hoofd. (pon aan, die Leny in Londen voor haar: Blaag me niet langer, Guus, vertelgekocht had. «ovendien was Albert Vis' ine alles. Ik kan er niet meer uitko men" „Je bent niet arm, Leny, jè bent eigenlijk heelemaal niet arm geweest. Aleen heb je er niets van geweten. Door -een toeval heb ik al je geld in mijn bezit gekregen. Men heeft onze actetasschcn verwisseld toen ik mijn bagage naar den wal liet brengen. De ser gekomen, die zijn secretaresse har- Lelijk de hand schudde. „Ik heb me al tijd een beetje zorg over je gemaakt,' juffrouw Winter, maar vooral toen ik je met het geld zag omgaan en het met volle handen zag wegsmijten. Het is 'n geluk, dat je Guus hebt leeren kennen, en dat je een man krijgt, die weet, hoe hij met het geld moet omspringen. Op taseh van Noska leek sprekend op dedeze wijze heeft de hoofdprijs eerst be- mijne." In het kort vertelde Guus haar I teekenis gekregen." hoe alles zich had toegedragen. Lenyj klappertande van opwinding. De tra-i Leny en Guus besloten met het hu- nen liepen haar over de wangen. Toen welijk niet te lang te wachten. In vier dacht zij aan den vréeselijken tijd, jweken kon Leny al de voorbereidingen dien zij had doorgemaakt, Dat was al-1 treffen en dan moest alles klaar zijn. lemaal niet noódig geweest, alleen' „Ik heb nog één wensch, Leny, zei door haar onverstandig handelen had1 Guus, „ik zou graag willen, dat je zij het zoo moeilijk gehad. (Greenstone pas ziet, als wij getrouwd Leny {zijn. Eerst als mijn vrouw wil ik je Guus zachte woorden brachten haar,daar heenbrengen, vind je dat goed?" weer tot de -werkelijkheid terug. La-! „Natuurlijk, als jij dat-prettig vindt, chend keek zij hem aan. Eerst nu kon'Guus. Ik verheug me op mijn nieuwe Blocnotes in plaats van Boterkaarten. Botei handelaars dupe van kwade praktijken. Een boterhandelaar te Leidschendam wist 1000 boterkaarten te koop, waar voor f 15.000 noodig was. Enkele colle ga's fourneerden tezamen dit bedrag, terwijl ook de initiatiefnemer tot de participanten behoorde. Toen de financieele opzet geregeld was, toog men naar Dep Haag ter ver dere afwikkeling. De geldschieters ble ven in den omtrek wachten en de aan stichter van het plan begaf begaf zich naar een perceel in de Helmersstraat, waar de kaarten zouden worden afge leverd. Terugkomend was hij in het be tehuis en op het geluk dat ons daar wacht." Vier weken later tróuwden Leny en Guus. Er waren' slechts weinig gasten, die daarna aan het diner deelnamen, onder wie ook Albert Visser, Theo en zijn jonge vrouw en juffrouw Haan. 's Middags gingen Leny en Guus op reis naar Italië. Zij wilden veertien da gen wegblijven. Zij gingen naar Milaan en ook naar Genua, wel onder heel an dere omstandigheden dan vroeger Vanzelfsprekend vergat Leny niet Edith en haar man te bezoeken en bij het weggaan drukte zij Edith een enve ioppe in de hand met een flink bedrag er in, voor de goede zorgen, die zij aan haar had besteed. Na hun huwelijksreis keerden zij naar Engeland terug. Gedurende de reis had Leny vaak over Greenstone gesproken en over haar verlangen het te zien. Guus verheugde zich als een kind over de verrassing, die Leny thuis wachtte. Over de oogen, die zij op zou zetten, als zij het landgoed zou zien. De zon straalde toen Leny en Guus in een open auto naar het slot reden. De wagen hield voor het portaal stil. „Datis dat Greenstone, Guus?" vroeg Leny en haar oogen werden groot. „En wonen wij in dat heerlijke land goed „Ja, vrouwtje, dat is Greenstone. Ons slot. Bevalt het je Stralend stapte Leny uit de auto. Al les was met bloemen versierd, waar men ook keek. Niets dan bloemen en nog eens bloemen. Guus had verzocht geen Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wicringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprij s per 3 maanden f 1.30. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23. zit van een pak, dat de kaarten zou bevatten. Een der deelnemers opperde het denkbeeld om het pak nog even in te zien, doch men achtte dit niet noo- - dig het was zaak er zoo spoedig moge lijk mede in Leidschendam te komen. Toen men thuis was gekomen, werd bet pak opengemaakt, doch toen kwam de ontgoocheling, want in plaats van ,000 boterkaarten, kwam to voorschijn een partijtjeblocnotes. De verslagenheid was groot, doch er zat niet anders op dan maar te berus ten. Toen korten tijd daarop de boterhan delaar groote zaken ging doen in zijn artikel waarbij werd vermoed, dat deze handel nu juist niet ging over den weg van de distributie, kreeg men argwaan. verloren gegane f 15.000 en deze handel werden met elkaar in verband gebracht. Aangifte werd gedaan bij de mare chaussee. De verdachte werd 's nachts van zijn bed gelicht, na verhoor naar Den Haag overgebracht en aldaar opge sloten. Uitgifte van hulpgeld is verboden. Ook bonnen, betaal- en spaarzegels niet meer toegelaten. De secretarissen-generaal van Finan ciën en Justitie hebben in het heden verschenen Verordeningenblad een be sluit gepubliceerd, waarin wordt be paald, dat het verboden is zonder toe stemming van den secretaris-generaal van het departement van Financiën hulpgeld aan te maken, uit te geven, aan te nemen of door te geven. Onder hulp geld wordt alles verstaan, wat bestemd of geschikt is in een min of meer be perkten kring van personen als betaal middel te worden gebezigd, in het bij zonder penningen, bonnen, betaalzegels spaarzegels en andere voorwerpen met geldelijke functie. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoog ste vijf duizend gulden. Ten aanzien van hulpgéld. hetwelk op het tijdstip van inwerking treden van dit besluit in omloop is, wordt bepaald, dat dit binnen een maand na dit tijd stip aan de uitgevers ter inwisseling kan worden aangeboden. De uitgevers zijn verplicht uiterlijk drie maanden na de aanbieding tot inwisseling over te gaan. Dit besluit treedt heden in werking'. officieele ontvangst te bereiden, want hij wilde zijn vrouw eerst alles alleen en rustig laten zien. 's Avonds vond er een klein feest plaats, hierbij waren alle werkkrachten tegenwoordig, terwijl Theo en Lucy eveneens pas tegen den avond zouden komen. Zoo waren Guus en Leny dus alleen, toen zij voor het eerst samen dopr het groote huis liepen. Leny kon nauwelijks spreken van ge luk. En toen zij met hem in de gezellige huiskamer stond, drukte zij zich tegen hem aan. „Ben je tevreden, vrouwtje Bevalt het je op Greenstone Zal je je hier niet eenzaam voelen en vervelen „Guus, ik kan je niet zeggen, hoe ge lukkig ik ben. Nooit in mijn leven heb ik geloofd, dat er zooveel geluk moge lijk was. Ik heb den hoofdprijs ver- wenscht, toen ik zoo ongelukkig was. Maar nu dank ik het toeval, dat het mij gegund heeft. Niet vanwege het geld, maar omdat ik jou daardoor heb leeren kennen, en omdat ik zoo gelukkig geworden ben. Maar ik zal toch nooit meer zoo over moedig zijn en hoovaardig door mijn kapitaal. Ik zal het geluk vasthouden, het groote geluk, Guus, dat ik je heb teruggevonden dat beloof ik je." En het oude, Verwaarloosde Green stone, dat bijna onder den hamer was gekomen, was nu pas werkelijk tot een nieuw, bloeiend leven ontwaakt. EINDE.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1