G. POPPEN B. KOORN Co. Verduisteringpapier oüei ei per Vraagt Uw winkelier „R00RNC0" VERKOOPHUI ZATERDAG 22 N0V.A941 EEN WOONHUIS, bevat ook in de a*s* periode nog uitstekende koffie en is van de zelfde qualiteit als tot dusver. Koffiebrandérs en Theeimporteurs Sinds 1808. KANTOOR HIPPOLYTUSHOEF. hoe het kindergoed gewaardeerd wordt. W Natuurwol, natuurwolhoudend en natuurzijde. Babies van Kinderen van K Kunstzijde. 01 jaar 13 jaar A Andere grondstoffen, o.a. ceivezel, kunstwol, katoen, linnen e.d. W K A W K A Blousje 4 3 4 4 3 4 Broekje met lange pijpjes (van stof) ..8 5 6 9 8 9 Broekje m. 1. pijpjes (tricot of gebreid) 8 5 6 9 8 9 Camisole (alle soorten) 2 2 2 5 3 5 - Combination ...i.6 3 6 6 3 6 Directoire of onderbroekje 2 2 2 2 2 2 Hansopje of pyama 12 8 12 18 11 18 Hermdje (alle soorten) 2 2 2 5 3 5 Hemdbr'oekje (alle soorten) 6 3 6 6 3 6 Jurkje (van stof) 10 6 9 15 7 12 Jurkje (tricot of gebreid) 13 10 .12 15 7 12 Kousen (alle soorten) per paar 2 2 2 3 3 3 Kruipbroekje (alle soorten) 8 5 6 9 8 9 Kruippakje met mouwtjes (alle soorten) 13 10 12 13 10 12 Luierbroekje (alle soorten) 3 3 3 3 3 3 Luiers en luiers tof (hydrophile oogjes- stof enz.) per M2 1 2 1 2 Luiers en luierstof (flanel, molton enz.) per M2 12 6 10 12 6 10 Manteltje of overjasje gevoerd (van stof, tricot of gebreid) 14 10 12 20 17 20 Manteltje of overjasje, ongevoerd (alle soorten) 10 6 8 20 17 20 Onderhemdje (alle soorten) 2 2 2 5 3 5 Onderjurkje (alle soorten) 5 3 5 6 3 6 Onderlijfje (tricot of gebreid) 3 3 3 4 3 4 Overhemdje 5 3 5 Pakje, tweedeelig (van stof) 14 10 12 24 12. 18 Pakje, tweedeelig, (tricot of gebreid) 13 10 11 18 12 18 Pullover met mouwtjes 6 5 5 11 6 11 Rokje (alle soorten) 6 4 5 6 4 5 Slabbetje per stuk 1 1 1 1 Slobbroekje 9 9 9 11 11 11 Slobpakje 16 16 16 24 24 24 Speelpakje (van stof) 9 6 9 10 8 10 Speelpakje (tricot of gebreid) 8 5 6 15 7 12 Truitje 6 5 5 11 6 11 Wantjes (alle soorten) per paar 1 1 1 I 1 l Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Bij de crisistuchlrechtspraak het landbouwkundig element te veel uitgeschakeld. In de Maandag te Hoorn gehouden vergadering van de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier werd ten aan zien van het scheuren van grasland op verschillende bezwaren gewezen, waar bij herinnerd werd aan de opgedane er varingen in den vorigen oorlog. Een groot percentage van het grasland leent er zich niet voor, terwijl vele veehouders geen -bouwers zijn. In het belang van een richtige voedselvoorziening werd er op aangedrongen de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Burgemeester Best van Berkhout wees in dit verband op de publicatie, waarbij de Ned. Heide Maatschappij zich voor het scheuren en bewerken van het gras land beschikbaar stelt. Ten aanzien van de crisistuchtrecht- spraak werd medegedeeld, dat het be stuur met leedwezen kennis had geno men van de wijziging van de crisistucht- rechtspraak, waardoor het landbouw kundig element te veel wordt .uitgescha keld, ten nadeele van een billijke be rechting van de boeren. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Schagen aangewezen. In plaats van den afgetreden voorzit ter, die niet herkiesbaar was, werd de heer P. Bührman te Stompetoren geko zen. Met algemeene stemmen werd ir. S. Smeding tot lid van verdienste benoemd. De belangstelling voor de melkcursus- sen was in het afgeloopen jaar zeer groot. In totaal werden 48 cursussen georganiseerd, waarvan 23 in het con- sumptiemelkgebied. Aan de cursussen werd deelgenomen door 267 deelnemers, 231 mannelijke en 36 vrouwelijke 198 mannelijke en 35 vrouwelijke deelnemers slaagden. Op een vraag van den heer Waiboer werd medegedeeld, dat de cursussen, zelfs bij het verdwijnen van de subsidi- eerende H. M. v. L. en L. T. B., aldus ir. Huisman toch voortgang zullen heb ben. Dit vordert het groote belang van den landbouw. De heer Jm. Blaauboer Gzn., rappor teerde namens de werktuigen-commis sie, die cursussen had gehouden om het personeel op de bedrijven vertrouwd te maken met de werktuigen op de boer derij in gebruik. In den Waard- en Groetpolder had den een 40 deelnemers dezen cursus met enthousiasme gevolgd, die na een kort examen een getuigschrift ontvingen. De leider, de heer Heine, uit de Wieringer- meer, stelde een handleiding samen die aan de cursisten werd verstrekt en geeft thans ook in Beverwijk een dergelijke cursus. Indien mogelijk dan zal H. N. K. de handleiding aan de leden verstrekken. De heer G. Nobel gaf hierna een kor te beschouwing over de grondbelasting. De verhooging met 100 opcenten vormt voor den landbouw 'n zwaren druk en dit vooral omdat deze belasting rust op voor uw Hoofdstraat Hippolytushoef. Beleefd aanbevelend. WIERINGEN. OPENBARE NAM. 8 UUR PRECIES, in café J'o. Duijnker, Poelweg 3 Wester- land ten verzoeke v. Mej. A. KUUT Wed. M. de Haan Cz., Wester- landerweg 67, van 1. erf en aanbehooren, Westerlanderweg 67, groot ongeveer 8 aren. 2. Een Oostelijk van perc. 1 ge legen BOUWTERREIN, ong. 4.50 A. (ongev. 12 bij 38) 3. Een Westelijk van perc. 1 ge legen BOUWTERREIN, ong. 3.87 A., (ongev. 9 bij -43) 4. Een westelijk van perc. 3 gele gen BOUWTERREIN, ongev. 3.90 A., (ongev. 9 bij 43.25). Aanvaarden bouwterreinen ter stond na betaling, perc. 1 op 1 Jan. 1942 na betaling. Betalen voor of uiterlijk op 1 Ja nuari 1942. Notaris OBREEN. de laatste herziening van 1879, inge- voerd 1 Jan. 1893. Dit is geen goede ba sis meer. Uit besprekingen met deskundigen bleek echter, dat een herziening van de (Vaarde der gronden jaren zal vorderen. Beter zou zijn de grondbelasting op te heffen en de opbrengst in andere belas tingen te verwerken. Spr. bepleitte de instelling van een studie-commissie die op korten termijn een rapport uitbrengt. Besloten werd het bestuur te machti gen deze commissie samen te stellen. Dc t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. De heer H. Venema hield in de mid dagvergadering een verhandeling over het groote belang van de t.b.c. onder het rundvee. Spr. gaf allereerst een uit eenzetting van d$ zoo gevreesde ziekte, waartegen in 1882 prof. Koch zijn be langrijke ontdekking deed. Ook bij de middelen ter bestrijding van deze besmettelijke ziekte stond spr. uitvoerig stil. Bij het rundvee werd vastgesteld dat door hoesten de -bacillen naar buiten kwamen en men leerde het gevaar van de open t.b.c, kennen. De kostbare po gingen om de ziekte te bestrijden door het afmaken van de open lijders faal den. De schade liep in de millioenen en men bleef naar een gezonden veestapel, uit economische en gezondheidsredenen, streven. Het verloop van het t.b.c.-proces gaf spr. nader aan. Doordat de verschijnse len niet dadelijk waarneembaar zijn, worden duizende dieren te lang aange houden. Van veel belang is het dus re actieproeven te nemen, om te weten welke dieren men weg moet doen. Ook op het gevaar, dat de runder t.b.e. voor aen mensch geeft, wees spr. Daarna behandelde spr. de thans ge volgde bestrijdingswijze met behulp van de overheid, waarvan de resultaten schit terend genoemd mogen worden. De noodzakelijk van de t.b.c.-bestrij ding kan niet meer betwijfeld worden en daarom dient het te komen tot een verplichte t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Voor het geheele rijk dienen gelijk luidende voorschriften te worden uitge vaardigd. De overheid dient een deel van de kosten voor haar rekening te nemen, al, is het logisch dat ook de boer een deel van de kosten draagt. Hoe spr. zich een en ander heeft gedacht werd door hem aangegeven. De heer E. Dz. Govers vroeg of het geen aanbeveling verdiende om jonge reageerende kalveren dadelijk af te ma ken, waar de praktijk heeft uitgewezen dat ze als regel, slechts tijdelijk gene zen. De heer Venema stelde zich ook op het standpunt, dat er geen groot verschil meer gemaakt moet worden tusschen de open en de bedekte lijders. Spr. was dan ook van oordeel, dat het wenschelijk was reageerende kalveren direct op te rui men, ook omdat dit het minste geld kost. De rede zal in druk aan de leden worden gezonden. In voorraad CERESAN (droog) CERESAN (nat) ARETAN bij A. BOERHAVE, Middenmeer. BOSKER's BOEKHANDEL Hippolytushoef Middenmeer. Hj Kapitaal en Reserve f 62.000.000. -s 150 KANTOREN. HEBT U GELDEN TE BELEGGEN Raadpleegt U ons dan eens oner aankoop van effecten. Naast een behoorlijk rendement, eon veilige belegging. SAFE - LOKETTEN TE HUUR. Aan- en verkoop van effecten worden dagelijks telefonisch uitgevoerd. land- en tuinbouwgronden, welke voor dracht door hem aan de hand van kaar ten werd toegelicht. Spr. gaf vooral een historisch over zicht over de West-Friezen, een volk van landbouw en visscherij, vol vrijheidszin. Van vóór 1300, aldus spr., weten wij weinig. In tegenstelling met Kennemer- land heerschte in W.Fr. klein landbouw- bezit. Aangenomen kan worden, dat er vóór 1300 in W. Fr. ook veel bosch was. In de 15e eeuw gingen uit W. Fr. reeds tuinbouwproducten, vooral uien, naar Engeland. Ook de teelt van tuinboonen is hier zeer oud, evenals de veeteelt. De akkerbouw beteekende niet veel- omdat, het land te zeer onderhevig was aan hooge waterstand en de verbouw werd uitgeoefend op strooken, bedekt met bagger, die zeer rijk is aan plantenvoed- sel, zooals men die thans nog aan de Langedijk en de Streek kent. In het Geestmerambacht vindt men sliphoudende gronden en grofkorlig zand, dat door omwerking van den grond werd verkregen. Een belangrijke wijziging van het beeld in W.-Fr. ontstond in het einde der 16e en in het begin van de 17e eeuw, toen de kleine en groote droogmakerijen tot stand wrerden gebracht. Veel koolzaad werd er geteeld, al was ait in de droog makerijen niet zoo groot, omdat de we gen zeer onvoldoende waren. Hoofdmotief voor de droogmakerijen was aan den bevolkingsdruk tegemoet te komen. In de omgeving van Alkmaar, Broek op Langendijk en Medemblik ontstond in de 17e eeuw op de humusgronden de eerste tuinbouw. Na deze lezingen volgde sluiting. De samenstelling van de land- en - tuinbouwgronden. Ir. C. Rietsema hield hiema een voor dracht over de samenstelling van onze] gebruiker GRASLAND SCHEUREN. Na de mededeelingen in de pers kan. ieder die er mee te maken heeft weten waar hij aan toe is met het scheuren van grasland. Toch lijkt het mij goed toe hieronder nog eens samen te vatten waaraan men moe.t denken Hét staat vrijwel vast dat het vrij willig scheuren gevolgd zal worden door een scheurplicht aan aUe gebruiksge- rechtigheden. Het scheuren behoort dus tot de plicht van den bodemgebruiker Jen niet tot die van den eigenaar-niet cebruiker Ieder die zijn belangen wil zien doet er goed aan vrijwillige aangifte te doen vóór 22 November a.s. De premies zijn dan tenminste binnen het bereik van den landgebruiken Wordt tot dwang overgegaan dan verspeelt men in ieder geval de kans op de premie terwijl men toch aan het scheuren vast zit. Men maakt zich dikwijls zorgen over de mo gelijkheid om te kunnen scheuren. Toch moet dit geen reden zijn om niets op te geven want juist door de aangifte toont men in ieder geval bereid te zijn om aan de vraag van de Overheid tegemoet te willen komen. Bovendien kan het lichte land ook later in de tijd nog ge scheurd worden f Het zware land moet liefst vóór Kerst mis gescheurd zijn. Wie absoluut geen trekkracht beschikbaar heeft kan een aanvrage om benzine richten tot onder- geteekende. Men moet dan een formu lier op het plaatselijke distributiekan toor halen en daarop vermelden dat men een bepaalde oppervlakte grasland wil scheuren. Ook moet de grondsoort wor den aangegeven. Het formulier moet daarna worden ingezonden naar het kantoor van den Productie-commissaris voor Noordholland te Schagen. Blijkt uit nader onderzoek dat het ge vraagde inderdaad noodig is dan volgt een benzinetoewijzing van maximaal 70 liter per ha voor kleigronden en maxi maal 50 liter voor zandgronden. De aan vrage voor deze benzine moet geschie den door den boer welke gaat scheuren. Mocht de benzine noodig zijn voor de trekker van een loonploeger dan dient rnen tevens aan te geven welke trekker dit is en wie de loonploeger zal zijn. Een vraag welke ook veel wordt ge daan is hoe de overdracht van de scheurplicht moet gebeuren. Dit dient als volgt te gaan. De boer die wil overdragen dient bij den Productiecommissaris een formu lier in te sturen waarop hij zijn te scheuren oppervlakte e.d. aangeeft. Te vens vult hij op dit formulier in aan wie de scheurplicht is overgedragen. (Liefst volledig adres.) Diegene welke van een ander scheurplicht overneemt blijft natuurlijk voor eigen portie ver antwoordelijk. Van deze portie moet hij ook aangifte doen teneinde voor zich zelf zeker te zijn voor de eventueele premiebetaling. Mocht de vrijwillige aangifte vóór f2 November onvoldoende zijn dan komt de „dwang". Het spreekt vanzelf dat de vrijwillig aangegeven ha allereerst in mindering komen van de dwingend op te leggen oppervlakte te scheuren 'grasland, terwijl het eveneens een natuurlijke zaak is dat bij dwang allereerst zal worden ingegrepen op die bedrijven welke zich van de vrijwillige aangifte afzijdig hebben gehouden, hoe wel, ook hun grond zich zeer goed leent voor gebruik als bouwland Vele graslandgebruikers meenen dat hun land zich absoluut niet leent voor het gebruik van bouwland. Dit is ten deele juist, vooral als we denken aan de echte laagveengebieden in Noordhoiland. Aangezien de uitbetaling van de pre mie verband zal houden met de toe stand waarin het nieuwe bouwland in 1942 zal verkeeren, is het logisch niet tot scheuren te dwingen, waar alle zeker heid bestaat dat het akkerbouwgewas er is 1942 zeer slecht bij zal staan ten gevolge van onvoldoende mogelijkheden voor de toepassing van goede cultuur- maatregelen. Anderzijds moet dan niet vergeten worden dat er heel veel goed land ligt in de weidestreken dat ook als bouwland uitstekende resultaten zal te zien geven Wie het bovenstaande goed heeft ge lezen kan daaruit wel opmaken dat het zaak is aan de vrijwillige opgave deel te -nemen en wel met dat land waarvan goede akkerbouwresultaten zijn te ver wachten. Het scheuren van ongeschikte percee- len leidt er toe dat men in 1942 geen kans op de premie maakt terwijl men ook nog z'n grasland kwijt is. Dit moeten de richtlijnen zijn voor iedereen die graslandgebruiker is. Argu menten als onvoldoende trekkracht, on voldoende werktuigen, onvoldoende kundigheden e.d. mogen in andere jaren nog zoo doorslaggevend zijn, op het oo- genblik worden ze niet als excuus aan genomen om aan de vergrooting van het' akkerbouw-areaal te kunnen ontkomen. Een volgende maal hoop ik iets naders mede te deelen over de teeltregeling, de* premiebetaling en de kunstmcsttocwij - zing in verband met het grasland scheu ren. De Prov. Productiecommissaris voor Noordholland, Ir. G. J. LIENESCH.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4