maken we nieuw- Uit aud Verstellen Gordijnen Honger naar vreugde. OM HET INNERLIJKE EVENWICHT Het wezen van de ontspanning ligt in ons zelf. De ontspanning is niet het willen uitrusten alleen. De zuiver lichamelijke ontspanning of het uitrusten blijft uiteindelijk onbevredi gend, als niet de innerlijke, de ontspan ning van den geest, daarmee hand in hand gaat. Men kan dikwijls nog zooveel geslapen en gerust hebben, zelden komt een geluksgevoel of een verhoogde levens vreugde daarna. Hoe anders vergaat het ons, als plotseling iets in vervulling gaat, wat al lang onzen grootslen wensch was. Een wandeling langs bloeiende tuinen, een goed boek, een sinds langs niet meer gespeeld muziekstuk, een hartelijk gesprek met vertrouwde menschen plotseling valt de zwaarte van het leven van ons af, zorgen, die ons zoo even nog drukten, zijn vergeten, men gevoelt zich krachtig evenals na een verfrisschend bad en ziet de gebeurtenissen van den komenden tijd rustig tegemoet. Er is dan geen wonder gebeurd. Het is slechts eenvoudig een innerlijke ontspanning, die zich dikwijls in heel kor ten tijd voltrokken heeft. Wie dat eenmaal met bewustzijn zelf doorleefd heeft, weet den toegang tot een onuitputtelijke krachtbron; want men be hoeft deze uren van geestelijke ontspan ning niet aan het toeval over te laten, maar men kan ze zelf opzoeken en naar zich toe halen, en in moeilijke tijden, zijn we er zelfs toe verplicht dat te doen. Op lichamelijk vermoeiende dagen over legt ieder, hoe hij de overbelasting door rust weer in overwicht kan brengen. Het innerlijke evenwicht mag in zulke tijden ook niet vergeten worden. Ook voor een belevenis, die weer nieuwe krachten geeft, voor een uur van ontspanning, moet men zich tijd maken. redders in den nood wanneer we een ja pon wenschen te moderniseeren. We die nen dergelijke couponnetjes evenwel rus tig en met overleg uit te zoeken, iets waartoe zich in de groote magazijnen de morgenuren het meest leenen. Een res- tantje zwarte zijde kan b.v. gecombineerd worden met gestreepte of gebloemde kunstzijde, mits de fond hiervan zwart is of omgekeerd. Kantstof is zonder punten verkrijgbaar, doch leent zich slechts om een meer gekleede japon te moderniseeren, aangezien de-prijs van dit flatteuse mate riaal vrij hoog is. Een glad rokje, dat slechts weinig stof vraagt niet meer dan één hoogte wordt gecompleteerd door blouses en jum pers, die voor de noodige afwisseling zor gen. Onder wollen vesten, die langzamer hand weer uit de mottenkist worden opge diept, kunnen we plastrons dragen, die eveneens het voordeel hebben puntenvrij te zijn, reden, waarom zij bij het mantel- costume in de afgeloopen maanden met succes werden gedragen. Ook hiervoor ko men coupons in aanmerking, zoowel effen als bedrukte zijde als piqué. Degenen, die de laatste punten nog als kostbaar kleinood bewaard hebben, zuilen deze thans nog kunnen gebruiken om er een japon of stof hiervoor aan te schaf fen. Indien men de keus vestigt op be drukte zijde, zal men om practische rede nen zw'art-wit of een ander meer getem perd imprimé kunnen verwerken, aange zien een dergelijke japon dan tevens in herfst of winter gedragen zal kunnen worden. Onze schets geeft een afkleedend en tevens gekleed model te zien, waarvan de taillelijn iets lager is aangegeven. De garneering bestaat uit drie groepen cirkel vormig ingehaalde ruimten aan de voor zijde, terwijl de V-vormige halsuitsnijding aangevuld wordt door een ketting. Half lange mouwen, die dezelfde garneering te zien geven als voorpand. Rok met apart ingezet middenbaantje, dat een weinig ingehaalde ruimte te zien geeft. op de vitrage te strijken met een warm ijzer. Filetgordijnen zijn, indien men er althans nog reepjes van over heeft, ge makkelijk te verstellen. Men rijgt het deel van het gordijn waar zich het gaatje bevindt op een lapje zeildoek, knipt daar na een stukje filet, dat vier gaatjes groo- ter is aan alle kanten dan het gaatje en cordonneert het stukje in twee opeenvol gende rijen op de bestaande stof. (Zie midden) daarna worden de rafelkanten afgeknipt. Op soortgelijke wijze worden bloemenmotieven versteld, n.1. door een nieuw stukje stof, grooter dan het gat op de motieven om te cordonneeren. (Zie boven links); HOE HOUDT MEN DE KLEUR van het KLEED FRISCH? Ook bij een regelmatige grondige schoonmaak van de kleeden door afborste len, kloppen, zuigen enz. gaat de frissche kleur na verloop van tijd verdwijnen. Men kan heel eenvoudig de kleuren weer op- frisschen met een zwakke zoutoplossing. I^et kleed wordt "met den draad mee af geborsteld. D>fc-..mqet zeer regelmatig en grondig geschieden, en is daarom wat tijd- roovend. Moet het vlug gaan, dan kan men het ook eenvoudiger doen, door het kleed met zout te bestrooien, flat eenigen tijd te la ten inperken en het dan grondig af te .borstelen. Na deze behandeling zal het kleed er weer frisch uitzien. Afgesneden bloomen blijven langer frisch, als men aan het water een stuk je houtskool of kamfer of wat potasch toe voegt. Uil de. Meinite letfyA, w-ot voor bestemde flesschen, er moet oen dui- delijk etiket op staan en ze moeten een' vaste plaats, liefst ver van alle genotmid-' delen hebben. i Ook moet men ze direct na 't gebruik opruimen, om te voorkomen, dat zij in kinderhanden komen. Het zelfde geldt voor de huisapotheek. Ook hier moet elk ding zijn eigen plaats hebben. Witte en duidelijk leesbare eti ketten behoeden voor verwisseling. Goed^ gesloten flesschen en doosjes zijn een vereischte; voor de kinderen moet de huisapotheek niet bereikbaar zijn. Omdat we nu eenmaal aan het opruimen zijn, moeten we ook ppt de kast of het plankje met de specerijen voor de ^keuken letten, waarin nog menig zakje voorhan den is, dat men telkens weer open moet maken en eraan ruiken, om den inhoud vast te stellen. De zakjes worden zondej erbarmen ver nietigd en de inhoud in busjes of blikken doosjes overgebracht. Goed afgesloten specerijen behouden hun reuk en smaak en het verlies, dat door gescheurde papieren zakken ontstaat, valt weg. Men moet eveneens duidelijk den inhoud vermelden. Iedere huisvrouw heeft een bijzondere voorliefde voor kleine doosjes, busjes, schoefpotjes, glazen buisjes, die zij in den loop van denitijd opzamelde en nu doel matig gebruiken kan. A>un.(>ariden êedooAen tot de. oudóte iicutden. Reeds in de vroegste lijden droegen vrouwen en meisjes armbanden. Naarmate de mannen zich meer gingen toeleggen op het maken van wapens voor de jacht en voor oorlogsdoeleinden, werd het meer ge bruikelijk, dat de vrouwen bij feestelijke gelegenheden sieraden droegen. De sier spelden, waarmede zij haar kleeding bij eenhielden, de ceintuurs en de haarban den werden onmisbare detaiils, maar de armband, die niet slechts om practische redenen gedragen werd, diende als sie raad. Steeds is hij aan mode onderhevig geweest en werd in den aanvang o.a. van bions. doch later van edele metalen ver vaardigd. Goud had evenwel in vroeger tijd niet die waarde voor liet verwerken tot sieraden, die wij er thans aan toeken nen, omdat het een te zacht metaal was. Later heeft het door verbindingen de ver eischte stevigheid verkregen. De armbanden in den vorm van rin gen werden vroeger om den bovenarm gedragen. Meermalen waren het verschil lende, ook de z.g. slavenbanden ziet men nog dragen, evenals de smalle banden, die, eenmaal gesloten zijnde niet anders dan door den vakman geopend kunnen worden. Ook in de fantasie-uitvoeringen vindt men een groote verscheidenheid, o.m. van kunstig uitgesneden ivoor, van barnsteen en zelfs van hout, terwijl de kunstnijver heid menig exemplaar weet te ontwerpen, dat opvalt door zijn schoonheid van vorm en uitvoering. Armbanden behooren lot de sieraden, die de vrouwen niet gaarne missen en zij zullen zich ongetwijfeld de eeuwen door weten te handhaven, zij het dan ook dat de steeds wisselende mode hen zal beïn vloeden. KNIP-PATRONEN SUCCESPATROON. Er ligt nog een oud, effen gekleurd ont- bijtlaken in onze kast. We nemen het echter niet meer in ge bruik; omdat het reeds op verschillende plaatsen doorgestopt is en het weer nieu we slijtage vertoont, doch kunnen er niet toe besluiten, het geheel weg te doen. We willen nu eens overleggen, of er nog niet 1 iets uit dit goede oude stuk" te -ma ken is. Hoe zou het zijn, als we het, door er kleine stukken van allerlei stofresten op te naaien, weer zouden kunnen gebruiken? Op het midden van het ontbijtlaken naaien we een groot rond of ovaal stuk en op de overige vlakken als 't ware, los er overheen gestrooid, kleine bonte gekleur de rondjes in verschillende grootten. We doen het zoo, dat alle dunne plekken, die we vroeger alleen netjes gestopt hebben, bedekt worden. Alle randjes worden smal omgeslagen en met de machine vlak langs den rand vastgestikt of beter nog op de stof ge- festonneerd. De rand van het kleed krijgt door een kleurigen opgestiklen bies meer dere stevigheid, en het oude kleed is met, naar verhouding, weinig moeite,, weer mooi en nieuw geworden. Het is heelemaal niet noodig, dat de ap plicatie slechts in één kleur wordt uitge voerd. IiUer en daar een klein gebloemd, geruit of gestippeld vlakje, wordt integen deel juist heel aardig. Ook een geruit of gestippeld ontbijtla ken kan men op dezelfde manier verstel len, doch het is in dit geval aan te raden er alleen restjes in effen kleur op te naaien. vasri Handige huisvrouwen hebben het voor- deel, dat ze versleten kleeren, huishoud- goed en zelfs gordijnen zoo weten te verstellen, dat de gerepareerde plekken zoo goed als niet opvallen. Aangezien wij niet meer als voorheen tot nieuwe aan schaffingen kunnen overgaan, als het oude al bedenkelijk dun begint te wor den en zelfs al gesleten is, zullen wij naar middelen moeten zinnen om de betref fende stukken zoo lang mogelijk mee te doen gaan. Met schrik zal menige huisvrouw, die haar gordijnen in het najaar een wasch- peurt heeft gegeven, bemerken, dat zij Hier en daar slijtage vertoonen. Vroeger, toen de vitragegordijnen nog te do mode waren „plakte" men er een §eat'jfelii stukje van de stof op, door dit Daarna worden de gedeelten samenge- naaid tot een mutsje. Men legt de kantsteken van het oorge deelte op de kantsteken van het hoofd reepje en werkt daaroverheen, door de beide lagen heen stekend, een rij ketting steken. Tenslottehaakt men den' rand van het mutsje om, te beginnen midden onderaan het oorlapje, naar voren met vasten, en naar achteren met wisselend, een vaste en een losse. Door den achtersten rand rijgt men een ketting van lossen (voor het vastbinden), dat met wollen balletjes versierd wordt. De flesschenwarmer begint in 't midden van den bodem met 3 steken op naalden no. 2 1/2. Men werkt in rechte steken en meerdert in den tweeden toer uit eiken steek twee steken. Om den anderen toer meerdert men, zoodat acht vakjes ontstaan die na 12 toe ren elk 7 steken breed zijn. Daaraanslui- tend breit men het bovendeel van het om hulsel recht zonder meerderen. De laatste 3 c.M. in de lengte worden afwisselend 2 recht, 2 averecht gebreid. Eenige toeren voor het afkanten breit men voor een gaatjestoer kantsteek x omslaan, twee steken samenbreien X herhalen. Door de gaatjes wordt een koord ge haald, dat van wol gedraaid is en met kwastjes of balletjes aan .de uiteinden wordt afgewerkt. ORDE IN FLESSCHEN, BLIKJES EN DOOZEN. Flesschen zijn tegenwoordig schaarsch, en daarin ligt de oorzaak, dat menige huis vrouw Jedige flesschen laat vullen met hetgeen zij noodig heeft. Gaat zij met een bier-, limonade- of li- keurflesch naar den drogist of apotheker, om ze met benzine, zoutzuur of spiritus te laten vullen, dan is dat een onvergeeflij ke zonde, omdat ze hiermee de gezondheid van de familie in gevaar brengt. Werkelijk een verkeerde spaarzaamheid, want daardoor werd reeds, veel ongeluk in de gezinnen gebracht. Zuren en logen enz. behooren in daar- Prijs 40 cent. A. 789. Eenvoudig jongensjasje, waarvan het model zich leent om b.v. van een ouden heerenjas gemaakt te wor den. Het voordeel van dit model is, dat het heel geihak- kelijk gemaakt kan worden. Hoogsluitende kraag en sluiting met drie knoopen. Gedeeltelijk opgestikte plooi midden rug; garneering stik sels. Patronen voor 46 en 68 jaar. In de toekomst zal nog meer dan tot dusverre, overleg gepleegd dienen te worden ten opzichte van de aanschaffing van nieuwe kleeren. We zullen moeten passen en meten en oud tot nieuw moeten gaan omwerken, eventueel met behulp van lapjes, die de lappendoos nog in zich ver borgen houdt. Niet genoeg te apprecieeren zijn de pun- tenvrije"coupons"Stof, fluweel en zijde, om dat zij zich menigmaal ontpoppen als ware Ook kleine restjes wol kan men tot al lerlei aardige en nuttige dingen verwer ken, o.a. kan men ze aanwenden voor het haken van een mutsje of voor het breien van een flesschenwarmer voor de kleintjes. Het mutsje is voor meisjes van ongeveer ééji jaar. Men haakt hiervoor in heen en teruggaande toeren ^fokjes," waarbij mè steeds beide lussen van de steken van den voorgaanden toer opneemt, een 10 c.M. breeden en 25 c.M. langen reep. Bovendien heeft men nog twee ronde oorlapjes noodig, in doorsnee elk 13 c.M. groot. Deze beginnen met een ring van 5 lossen, waarop men 14 stokjes haakt. Elke toer sluit met een halve vaste af, de volgende toer begint met 3 lossen. Men meerdert onregelmatig, zoodat een vlak rondje ontstaat. Zij is voor onze gezamenlijke prestatie en levenskracht niet van minder gewicht dan een rustig genoten maaltijd of een pauze in het werk. Om aan huisvrouwen3 deze waarschu wing te richten, is altijd ondankbaar. Zij hebben geen werkplaats, die zij verlaten, geen kantoordeur, die zij achter zich slui ten en dan, vrij ..van alle plichten, naar huis gaan. Huisvrouwenwerk is altijd zoodanig, dat een vrouw nooit zeggen kan: wat moet ik nu beginnen, ik heb niets te doen. Waarmede moet ik van alle dingen het eerst beginnen; zoo klinkt het altijd "en als zij, zooals tegenwoordig veel vrouwen, bovendien nog een beroep heeft, is er geen doorkomen aan de huiselijke plich ten. En toch, er mag nog zooveel werk wachten en de tijd dringen, voor een uur tje ontspanning in den zin van een geeste lijke belevenis, moet er tijd zijn, en hij is er ook, als men maar wil, en de besliste noodzakelijkheid heeft ingezien. Juis als vrouw, als middelpunt en steun en aansporing van de familie, moet men zoo nu en dan uit deze bron putten. Dikwijls ligt het er ook aan, dat wij ons wezen en onze geestelijke behoefte naar belevenissen in de dagelijksche gelijken drang van de plichten laten ondergaan. Wij kennen onszelf en onzen honger naar vreugde niet meer, en weten nauwe lijks nog een hartewensch, welks vervul ling ons ontspanning zou brengen. Zulk een toestand mag men niet onver schillig opnemen. Men moet weer tot een vruchtbare zelf bezinning komen, waarbij het verlangen naar een mooie belevenis zich weer open baart, dat het alledaagsche leven onder breekt en aan de geestelijke krachten le ven geeft. A. 789. SÜCCESPATROON No. A. 788. Prijs 40 cent. Verkrijgbaar in maten 424446. Huisjapon voor aanstaande moeders, die van voren over elkaar heen sloot en met drie' groote knoopen sluit. - De ruimte aan zijkanten en aan rug wordt door een ceintuur, die vanuit de voorbhan komt, bijeengehouden. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen aangegeven prijs verkrijgbaar bij het practisch modeblad, postbus 36 Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro' (postrekening 203203), per postwissel oJ in postzegels, mifs deze een vaarde heb ben van 1 1/2, 3 of 7 1/2 cent.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 6