32e JAARGANG DINSDAG 2 DECEMBER 1941 No. 139 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. W1ERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. VERDERE VORDERINGEN BIJ MOSKOU. Sowjet-troepen lijden opnieuw zwa re, bloedige verliezen bij aanvallen in de omgeving van Rostov en in het Donetsbekken. Centrum van Rostov wordt ontruimd ten einde vergeldingsactie tegen bevolking mogelijk te maken. NIEUWE AANVAL IN NOORD-AFRIKA. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 29 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt bekend Bij den aanval op Moskou zijn verdere vorderingen gemaakt. Bij Rostov en in het Donetsbek ken heeft de vijand bij nieuwe aan vallen, welke met sterke concentra tie en met meedoogenloos gebruik van zijn krachten werden uitge voerd, zware, bloedige verliezen ge leden. De bezetting van Rostov ont ruimt op bevel de binnenstad om thans meedoogenloos de noodzake lijke vergeldingsmaatregelen te ne men tegen de bevolking, welke, in strijd met het volkenrecht, in den rug van de Duitsche troepen aan den strijd heeft deelgenomen. Voor Leningrad zijn krachtige uit- braakpogingen van den vijand af geslagen. In Noord-Afrika doen de troepen der bondgenooten een concentri- schen aanval op sterke Britsche strijdkrachten, die opnieuw uit het zuid-oosten opgerukt zijn naar To- broek. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg spoorweg- werken bij Sidi Barrani gebombar deerd. Patrouillebooten hebben in het Kanaal den aanval van een Britsch flottielje torpedomotorbooten met succes afgeslagen. De voor een deel reeds beschadigde vijandelijke boo ten werden door Duitsche torpedo booten achtervolgd, waarbij een Britsche torpedomotorboot tot zin ken werd gebracht en 2 andere in een strijd van nabij zóó zwaar wer den beschadigd, dat kan worden aangenomen, dat zij verloren zijn. Alle Duitsche schepen zijn hun ha ven van bestemming binnengeloo- pen. HET NIEUWE PACHTBESLUIT. De Landstandpersdienst meldt Zooals onze lezers inmiddels reeds in FEUILLETON. Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 8.) „Neen. neen. ik voel me al weer wat beter." Zij nam het glas aan en dronk. „Ik dank U wel, maar blijft U gerust hier, ik kom dadelijk weer terug." Zij liep de trap op en wachtte geen ant woord af. De baronesse blikte haar na en schudde het hoofd. Zij begreep niet, waarom Mariene niet wilde hebben, dat zij haar even op haar kamer bracht. Eindelijk ging zij de bibliotheek weer binnen maar liet de deur open, zij had het gevoel, alsof zij het er anders niet, uit zou kunnen houden. Het was een drukkende gedachte, alleen in het ver trek te zijn, waar iemand twee jaar, geleden vermoord was. Terwijl zij pro beerde haar aandacht bij het sortceren van de boeken te bepalen, betrapte zij j er zichzelf op, dat zij een paar keer naari de plaats keek, waar het slachtoffer ge-( legen had. Zoolang Mariene Werner bij j haar was, had dit gevoel haar niet zoo angstig gemaakt en zij hoopte den ook, dat Mariene maar weer gauw terug zou. komen. Deze had intusschen, zonder iemand! gezien te hebben, haar kamer bereikt. Zij sloot de deur achter zich en trok de4 de dagbaden hebben kunnen lezen, is dezer dagen een besluit van de secreta- lissen-generaal van Landbouw en Vis- scherij, van Justitie en Financien ver schenen waarbij een geheel nieuw pachtrecht is ingevoerd. Over dit nieuwe pachtrecht zou zeer veel te zeggen zijn. Wij willen echter hier vooral wijzen op enkele bepalingen, die voor de practijk van bijzonder be lang zijn, omdat zeer vele kwesties tus- schen pachter en verpachter hierom draaien. In de eerste plaats willen wij er dan op wijzen, dat alle overeenkomsten, die naar hun strekking bedoelen een land- gebruiker het gebruik van landbouw grond, die aan een ander toebehoort, tegen een tegenprestatie te verschaffen, als pacht worden beschouwd. Hiermede wordt de pas afgesneden aan kwaad willige landheeren, die zich ware mees ters hebben getoond in het bedenken van manieren om hun land te verhu ren, zonder dat het onder de (oude.) Pachtwet viel. Deze bepaling wordt aan gevuld door het aannemen van een zet- boer te binden aan voorafgaande goed keuring door de Grondkamers, die in de plaats der Pachtbureaux treden. Einde van „krenterigheid." Bijzonder belangrijk is ook het voor schrift, dat de pachtovereenkomst schriftelijk moet worden aangegaan. Dit voorschrift is hier geen doode letter, maar het heeft belangrijke rechtsgevol gen is er geen schriftelijk contract, dan behoeft de pachter de pachtprijs niet te voldoen. Aangezien er nog steeds nonderden en honderden boeren er tuinders zijn, die geen schriftelijk con tract hebben, omdat „de verpachter dat niet geven wil" of zij het zelf niet dur ven vragen, is dit van het grootste be lang. Laten degenen, die nu nog altijd geen shriftelijk contract hebben, einde lijk eens verstandig doen, indien zij zich bovendien zelf tot de grondkamer wen den om vastlegging van het mondelin ge contract te vragen. De Grondkamer kan dit doen en de vastlegging bindt dan beide partijen. Zij behoeven ook niet bevreesd te zijn, dat de verpachter dan straks de pacht niet zal willen verlengen, want de Grondkamer kan verlenging toestaan, zelfs hi het geval, dat de verpachter of diens zoon het land zelf in gebruik zou willen nemen als nl. verlies van het land den pachter den grondslag van zijn bestaan zou ontnemen, terwijl het gebruik van het land voor den verpach ter niet van overwegende beteekenis is. Daar de pachttermijnen voortaan al tijd zijn twaalf jaar voor een hoeve en zes jaar voor los land, behoeft de pach ter ook niet meer gedurende zijn pacht tijd in vrees te zitten voor de toekomst. Krijgt hij verlenging en dat is het land goed verzorgt dan zit hij meteen weer voor een flinken tijd vast. Belangrijk is ook^le bepaling, dat de pachter voortaan reparatiën, waartoe j j de verpachter '^jjvicht is, na aanma ning en verkregel* toestemming van de Grondkamer, zelf kan verrichten op kosten van den verpachter. Hiermede komt aan allerlei plagerijen van dwar se of krenterige verpachters, die het onderste uit de kan wil hebben, een eind. De pachter kan voortaan ook vergoe ding krijgen voor de verbeteringen, die hij voor eigen rekening aan het ge pachte heeft aangebracht. Zooals hierboven reeds gezegd, wordt het recht van den verpachter om het land of de hoeve in eigen gebruik te nemen, voortaan afgewogen tegen het belang van den pachter, die daardoor den grondslag van zijn bestaan zou verliezen. Rechtspersonen echter mogen het gepachte niet in eigen gebruik ne men. Indien de verpachter dus een stichting is of een naamlooze vennoot schap, bv. een beleggingsmaatschappij, een hypotheek of een levensverzekerings maatschappij, dan kan zoo'n instelling het land niet in eigen gebruik nemen. Wij zouden voorts nog willen wijzen op de bepaling, dat de eigenaar, die den pachter wil verwijderen, omdat hij het land voor woningbouw, handel of nij verheid wenscht te bestemmen, dit al leen gedaan kan krijgen, indien de rechter de overtuiging krijgt, dat deze bestemming door het algemeen belang wordt gevorderd. Beslissend is hier dus niet het belang of den wensch van den eigenaar, maar het algemeen belang. Verlangt dit inderdaad de gewijzigde bestemming, dan moet de pachter wij ken maar de verpachter moet dan de schade, die de pachter lijdt, vergoeden. Ook hier wordt baatzuchtige verpach ters een wapen uit de hand geslagen. De dood van pachter of verpachter doet de pacht niet tenietgaan. Zelfs kan de echtgenoote of een der erfge namen van de pachter vragen, om ln den plaats van den overledene de pacht voort te zetten. De pachtprijs kan voortaan alle drie jaren herzien worden. Het spreekt wel haast vanzelf, dat ook voortaan alle pachtovereenkomsten door de Grondka mer goedgekeurd zullen moeten worden, waarbij deze tevens kan beoordeelen of gordijnen dicht die voor de vensters hingen. Eerst toen haalde zij het wapen te voorschijn en legde dit met haar vingertoppen op een oude courant. Zij bekeek haar vondst wat nauwkeuriger. De dolk was zeer eigenaardig, doch zij rilde bij de gedachte het wapen nog eens te moeten aanraken. Het handsvat was van gedreven zilver terwijl een smalle gouden slang daaromheen gewik keld was. Daarboven, bijna op de plaats waar de kling in het heft zat, bevond zich een plekje, waar vroeger iets geze ten moest hebben. Zij probeerde haar opkomende gedachten den baas te wor den. De vorm van de ontbrekende ver siering stak duidelijk af. Daar moest een' klein klaverblad gezeten hebben. Het klaverblad had den vorm en de grootte, zooals zij dat dien nacht had gedroomd. Een klaverblad van mat goud, dicht be zet met groene steenen. Maar het kla verblad, dat zij in haar droom had ge zien, had een oogje gehad, waardoor heen een dunne ketting was getrokken. Zij zonk op een stoel neer. Had Olga haar niet verteld, dat zij van een dolk had gedroomd, dien Achim von Malten, haar. Mariene wilde overhandigen De dolk had bij den greep een inkeping ge had, alsof daar iets ontbrak. Zij kon niet verder denken. Haar ge dachten wilden staken, omdat zij niet wist wat te beginnen. Wat eigenaardig bleken nu die beide droomen te zijn, de droom van Olga en de hare, nu zij den dolk had gevonden. Het waren dus geen onzinnige droomen meer, maar zij had den een diepere beteekenis, die zij ech ter op het oogenblik nog niet kon be vatten. Zij wist echter dit eene, dit ver schrikkelijke zij was nu op het oogen blik in het bezit van het moordwapen, waardoor het misschien zou kunnen zijn, op grond van de netto-exploitatieop brengst voor den pachter een redelijke' winst gewaarborgd is te achten. Op den1 verpachten rust de plicht, aan de Grondkamer het geteekend contract en twee afschriften toe te zenden de be doeling is. dat een exemplaar bij de Grondkamer blijft en elk der partijenI een afschrift ontvangt. Waar thans ve-J le pachters zelfs geen afschrift van het door hem onderteekend pachtcontract bezitten, zal dit stelling een verbetering zijn. De Grondkamer kan wijzigingen voor stellen als partijen deze afwijzen, kan de Grondkamer zelfstandig wijzigingen aanbrengen, die dan beide partijen bin den. Zij kan de overeenkomst ook ver nietigen en daar, waar noodig, de ge volgen van de vernietiging regelen. Ver zuimt de verpachter de overeenkomst in te zenden, dan is de pachter geen pacht verschuldigd, als hij zelf de over eenkomst niet heeft ingezonden waartoe hij niet verplicht, alleen be voegd is. Wij zullen om niet te uitvoerig te worden het overzicht hierbij laten en bevelen onze lezers aan zichzelf den tekst die in het Verordeningenblad gepubliceerd is aan te schaffen en dien aandachtig na te lezen. Slechts willen wij nog de aandacht vestigen op enkele bepalingen betreffende den over gang van het oude naar het nieuwe recht. Een flink aantal besluiten van de laatste jaren zijn namelijk thans buiten werking gesteld, omdat hetgeen zij regelen, in het nieuwe Pachtbesluit is verwerkt. Zoo zijn daarin b.v. ook opgenomen bepalingen betreffende ver koop van gras en hooi, anders dan per gewicht en betreffende inschaling van vee. Alle thans loopende pachtcontrac- ten vallen onder de nieuwe bepalingen. Overeenkomsten voor onbepaalden tijd werden op zes of twaalf jaren vastge steld, waarbij reeds verloopen jaren meegerekend kunnen worden tot ten hoogste vier of tien jaar. De zittende pachter heeft dus altijd nog twee jaar voor zich, en kan daarna verlenging krijgen. Opzegging voor inwerking tre den van het Pachtbesluit blijft echter van kracht. Is indertijd onder de oude wet een overeenkomst nietig verklaard, maar is den pachter nog een gebniikstijd toe gestaan door de Pachtkamer of Pacht bureau dan kan de pachter den rech ter verzoeken vast te stellen, dat een pachtovereenkomst voor zes of twaalf jaar geacht moet worden te zijn aan gegaan. Tenslotte nog een paar strafbepalin gen het is verboden terzake van of in verband met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voordeel te bedingen of aan te nemen. Ongeoorloofd is zoo'n voordeel als een ander dan pachter of verpachter het opstrijkt, of als de ver pachter het, buiten hetgeen de goedge keurde overeenkomst meebrengt, in zijn zak steekt. Hieronder vallen dus allerlei extra vergoedingen, waarmee men den vast- gesteldcn pachtprijs tracht te ontdui ken. Overtreding wordt beschouwd als prijsopdrijving. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het pachtbesluit verschillende verbete ringen aanbrengt. Het heeft bovendien het voordeel, dat het thans allerlei rege lingen samenvat, die men vroeger in verschillende thans ingetrokken, be sluiten moest zoeken. Een onoverzich- fioofdredacteur v Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. BUREAU Hïppolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23. Middenmeer. Telefoon 23. dat de moord opgehelderd werd. Op het zelfde oogenblik echter dat zij den dolk aan Achim von Malten overhandigde, moest hij gewag maken van de vondst, en als het wapen van hem zelf was, dan Er overviel haar een geweldige angst en haar adem stokte van opwinding. Zij durfde den dolk niet aan hem te geven, noch met iemand er een woord over te' spreken, want wie weet, misschien had Achim von Malten toch zijn hand tegen; het meisje opgeheven. Misschien had hij haar liefgehad en was hij door ja- louzie tot de daad gekomen. Zou zij hem dus den dolk geven en bleek het. dat het wapen zijn eigendom was, dan zou het onheil pas goed over zijn hoofd ko men. Dan was het duizendmaal beter voor hem, dat hij bij gebrek aan bewijs vrij rond bleef loopen, als dat hij. door haar toedoen veroordeeld zou worden. Een stem van binnen waarschuwde haar „Wat gaat je dit alles aan Je hebt slechts je plicht te doen. En die verlangt van je, dat je het wapen aan de politie ter hand stelt. Maar er was nog een andere stem, die fluisterde„Behoud het wapen Ver berg het zorgvuldig, totdat er zich een gelegenheid voordoet, het weer te laten verdwijnen, zoo dat niemand het ooit meer kan vinden. Tenminste niemand, die op het idee zou kunnen komen, welk een drama er aan vast zit. Als zij een van de volgende dagen een wandeling zou gaan maken, zou zij den dolk meenemen. Ergens in den omtrek moest zij dan maar zien den dolk te begraven of in het water te gooien. Tegen haar wil bekeek zij den donke ren vlek op het staal, pakte toen den dolk, hem slechts met de courant op nemend, in en stopte het pakje diep onder in haar koffer, die zij nog niet heelemaal had uitgepakt. Nadat zij hem zorgvuldig gesloten had,maakte zij haar spons nat en koel de haar gezicht af. Zij voelde zich, als of zij een langen afstand had geloopen door stoffige omgevingen en alsof het stof op haar oogleden brandde. Daarna borstelde zij haar haar en ging toen weer naar beneden naar de bibliotheek. Zij moest zichzelf beheer- schen want Olga Zabrow mocht niet merken, dat zij iets had beleefd, dat haar tot in haar hart had getroffen. HOOFDSTUK 5. Mejuffrouw, de rentmeesteres Roberta Olbers was bij Achim von Malten binnengetreden. Hij reikte haar de hand. „En, wat is er voor nieuws, Roberta Hij had Roberta reeds gekend.,, toen zij nog een klein meisje was, het wild ste kind van de geheele omgeving. Op haar tiende jaar reed zij als een ouden cowboy op een ongezadeld paard met haar veertiende wist zij precies, wie de beste opzichter was. en nu was zij zelf zoo goed onderlegd, dat men haar meer malen een goede betrekking had aan geboden met een hoog honorarium. Zij had het hem verteld en daaraan toege voegd Alsof geld in staat zou zijn, mij hiervandaan te lekken, van hier, waar ik geboren ben en waar ik thuis! hoor Ik zou ergens anders eenvoudig niet kunnen leven Zij antwoordde op zijn vraag, wat er voor nieuws was „Wolner is weer op-| standig, U wenscht iederen keer weer, mijnheer von Malten, dat ik het opnieuw met hem zal probeeren, maar nu begint lelijke verzameling bepalingen is nu door een enkel hanteerbaar besluit vervan gen. Extra-rantsoen kaas voor St. Nicolaas. Met dc Kerstdagen thee. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in de week van St. Nicolaas een extra rantsoen kaas van 100 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband daarmede geeft gedurende het tijdvak 30 November tot en met 6 December de met ,167" genummerde bon van de bonkaart algemeen, recht op het koopen van 100 gram kaas. Deze bon blijft na 6 December nog geldig tot en met 27 December. Voorts deelt de secretaris-generaal mede, dat de betrekkelijk kleine hoe veelheid nog aanwezige thee als Kerst verrassing zal worden gedistribueerd in het einde van December. Nader zal nog bekend worden gemaakt, hoe groot het rantsoen zal zijn en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. Plombeering Pootaardappelen. Namens de Nederlandsche Inkoopcen trale van Akkerbouwproducten maakt de Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noordholland bekend, dat van de volgende rassen, klassen en maten de opbrengst per ha. aan goedgekeurde pootaardappelen, nog niet of nog niet geheel voor plombee ring is vrijgegeven. Bevelander, klasse C, maat 45 op waarts. Erdgold, Westeinder Bonte en Blauwe klassen A, B en C, maat 45 opwaarts. Zecuwsehe Bonte en Blauwe, klassen A, B en C, maat 35/45 en maat 45 op waarts. Roode en Bonte Star, klassen B en C maat 45 opwaarts. Alle rassen, klasse N, maat boven 45. Van alle rassen, klassen en maten, die hierboven niet zijn genoemd, kan de geheele opbrengst goedgekerd pootgoed worden geplombeerd. hij de andere arbeiders ook te bederven. Hij bood haar een stoel aan en zij liet zich zacht en elegant in een lederen clubfauteuil vallen. Zoo mannelijk ver schillende kanten van haar karakter ook schenen, en zoo mannelijk haar voorkomen ook was, zooals bij slecht weer of bij een vermoeiende rit, zoo gracieus kon zij aan den anderen kant zijn. Zij droeg' een korte, mosgroene rok en een daarbij passende groene mantel, op het hoofd een witte alpino, die haar op haar zwarte haar bijzonder flatteus stond. Achim von Malten ging weer voor zijn schrijftafel zitten en hield haar zijn sigarettenkoker voor. Zij nam een sigaret en nadat deze aangestoken was, keek zij hem met haar heldere zwarte oogen vragend aan, Hij knikte „Ja, Wolner schijnt niet rustig te kunnen blijven. Zijn vrouw, zijn kinderen.het spijt me, maar Zij lachte „Maar anders was hij er allang uitgevlogen niet waar Zij dempte haar stem. „Hoewel wij elkaar niet meer officieel tutoyeeren, zooals vroeger, toen je dikwijls daar te vinden was, waar ik, kleine wilde mij ophield, vervallen wij soms toch nog wel eens in die vertrouwelijke toon. als wij elkaar willen begrijpen. Daarom doe ik het nu en ik raad je, Achim Laat mij dien kerel ontslaan, anders richt hij vandaag cf morgen nog een groote onheil aan. Luister naar me Je weet. dat niets mij zoo na aan het hart ligt, als het welzijn van Maltstein." Zij zweeg even. „Het welzijn van Maltstein en het welzijn van zijn meester Zij reikte hem impulsief, over de schrijftafel heen, haar rechterhand. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1