32e JAARGANG DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 No. 146 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. WIERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. Britsche kruiser tot zinken gebracht. Zware bolsjewistische verliezen bij plaatselijke gevechten. Hoofdkwartier van den Führer, 16 Dec. (D. N. B.) Bij plaatselijke gevechten in verscheiden sectoren van het Oostelijk front, heeft de vijand ook gisteren zware verliezen geleden. De luchtmacht bombar deerde doelen bij Sebastopol en in het gebied van Worosjilowgrad en nam met sterke afdeelingen ge vechtsvliegtuigen en Stuka's aan den strijd te land deel. In het ge bied van Wolchov benevens op den weg over het ijs van het Ladoga- meer werd de vijandelijke aanvoer door de luchtmacht zwaar getrof fen. In het hooge Noorden wierpen Stuka's bommen op de spoorweg doelen van de Moermanlijn, op luchtdoelbatterijen en barakken kampen der Sowjets. In Noord-Afrika kwam het ten Westen van Tobroek opnieuw tot een zwaren defensieven strijd in een tegenaanval sloegen de Duitsch- Italiaansche troepen sterke vijan delijke afdeelingen uiteen. Hierbij werden eenige honderden vijanden gevangen gemaakt, onder wie een brigade-generaal, en een groot aan tal kanonnen buit gemaakt of ver nield. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden kade-inrichtingen van de haven van Tobroek in brand op gaan verdere aanvallen waren te gen het belangrijke spoorweg knooppunt van Aboe Sehaidan in Noord-Egypte gericht. Een onderzeeboot onder comman do van den lui tenant-ter-zee dei- eerste klasse Paulssen deed in het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee voor Alexandrié een aan val op een Britsche kruiserforma tie en bracht door een torpedotref fer een kruiser tot zinken, welke na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele mi nuten onderging. Bij vluchten van zwakke Britsche luchtstrijdkrachten naar de Duit sche Bocht en naar de bezette ge bieden m het Westen verloor de vijand één bommenwerper. Met Duitschland voor een vrij Nederland. FEUILLETON. Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 14.) Acliim had even het gevoel, dat Ro- berta gelijk had. Nog nooit was het voorgekomen, dat hij een kwestie, die zij, met zijn) toestemming in orde gemaakt, had herroepen. Zij beheer de zijn landgoed tot zijn volle tevreden heid hij zelf had er de laatste twee jaren heelemaal geen interesse voor gehad en was blij geweest, dat hij zich nergens over behoefde te be kommeren. Hij antwoorde „Zooals ik de zaak aan Wolner heb voorgesteld, hebt U niets van Uw prestige verloren, juf frouw Olbers en dat is het voor naamste Hij groette haar vriendelijk en wendde zijn schreden naar het park. omdat hij voor het eerst sinds langen tijd het verlangen had, hierin een flinke wandeling te maken. Het was reeds laat in den middag en de zon zonk al lager en lager, terwijl zij al haar gouden stralen, die zij dien dag Een overtuiging, een wil. „Thans vereenigt ons allen, Neder- iandsche en Duitsche nationaal-socia- listen, één overtuiging en één wilde overtuiging dat wij al onze krachten en ons geheele wezen danken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waaraan wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen." Zoo sprak de Rijkscommissaris drJ Seyss-Inquart Zondag j.1. te Utrecht, en inderdaad, zoo voelen het ook de Nederlandsche nationaal-socialisten en daarom trokken zij met duizenden naar, het oostelijk front, terwille van het volk, terwille van de bloedgemeenschap, tewille van de toekomst van ons vader land. „Wat zal die toekomst zijn De lei der der N.S.B. ontving van den Führer de verzekering, dat deze toekomst zal zijn een vrij en zelfstandig Nederland in het nieuwe Europa. Landgenooten, dat is een toekomst die waard is, dat ook u zich daarvoor ir.zet, want in die toekomst zullen het ook uw kinderen zijn, die de vruchten zullen plukken van uw vastbeslotenheid om nu als Nederlander uw plicht te doen. Het kan zijn, dat het vervullen van uw plicht u nog nimmer voor het feit stelde, uw leven te wagen, maar er heeft ook nog nimmer zooveel op het spel gestaan voor ons geheele volk enl voor ons vaderland als juist in dezen tijd. Deze tijd behoort aan mannen, die veel risico durven nemen, maar die ook alles zullen bereiken. Toont dat u een man bent, neem het risico, schaart u in de gelederen van on*e strijders aan het oostelijk front, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koning innegracht 22, in Den Haag. Nieuwe aardappelbon reeds vanaf gister geldig. Wegens voorziening voav de Kerstdagen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Woensdag 17 December tot met Zaterdag 27 December bon 49a van de aardappelkaart recht geeft op het koopen van 1 3/4 kilogram aardappelen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aardappelbonkaart recht op het koopen van een half kilogram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 20 tot en met 27 December bestemde bonnen voor aardappelen reeds van Woensdag 17 December ge bruikt kunnen worden voor het koopen nog over had op het kleine stukje aarde, waar Achim liep, liet neerkomen Roberta keek hem na, zij begreep niet, hoe hij er plotseling toe kwam een wandeling door het park te gaan maken, daar hij het sinds lang ver meden had in de omgeving van het slot te komen. Steeds zat hij in zijn kamer en werd plotseling weer ver twijfeld, evenals zijn moeder. Hij scheen echter opeens veranderd het was niet moeilijk de reden hier van te ontdekken. Deze reden heette Mariene Wemer en het zou nu oppas sen zijn, anders zou het uit zijn met haar toekomstplannen. Zij ging naar het slot toe. In den linker zijvleugel bewoonde zij drie ka mers. Niemand anders woonde hier. Een van de dienstboden van het slot hiekl de kamers schoon, terwijl het eten eveneens uit de slotkeuken kwam. Vroeger, toen Roberta's va der nog leefde, had zij met hem sa men in het inspecteurshuis gewoond r.a zijn dood kwam zij in het slot wo nen. Roberta opende de deur van haar woning en deed deze achter zich op slot. Zij wilde niet overvallen worden zij wilde haar woede luch ten, dat had zij noodig. Haar heersch- zuchtige natuur verdroeg geen onder werping. En dat zij Wolner weer in dienst had moeten nemen, beteeken- de voor haar een onderdrukking. Zij stampte met de voeten op den grond, hard, heel hard, een man zou het haar niet hebben kunnen verbe teren haar hooge rijlaarzen konden er gelukkig tegen. Daarna gooio'e zij 'n kopje van de tafel op den grand, het gerinkel van de scherven deed haar van aardappelen,/hetgeen in verband staat met de j|j rziening voor de ko mende Kerstdagen. Vermalen broodgraan uit eigen oogst. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordholland maakt bekend, dat telers, die het in bun bezit zijnde broodgraan uit eigen oogst wenschen te doen vermalen, hier- voor vervoer bewijzen bij den ïTaatselij- ken Bureauhouder kunnen aanvragen en wel vanaf Januari 1942, uitsluitend voor de volgende dagen Vervoer naar den molen den 6den, 7den en 8sten van iedere maand. Terugvervoer naar bedrijf den 20- sten, 21sten en 22sten van iedere maand. Indien één der bovengenoemde data op een Zondag valt, geldt hiervoor steeds de daaropvolgende dag. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het niet mogelijk is op een anderen dag clan hierboven aangegeven, broodgraan naar en van den molen te vervoeren. DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN. Bon 169 als „bestelbon." De secr.-gen. van het dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze distributie geheel los staat van de verstrekking van peulvruchten op den havermoutbon. Een nader aan te wijzen bon v'an de bonkaart algemeen zal gedurende de distributie-periode van 28 December tot en met 24 Januari a.s., recht geven op 25 gram peulvruchten. Teneinde den winkelier in staat te stellen zich tijdig te bevoorraden, wordt thans reeds een z.g. „bestelbon" aangewezen en wel bon 169 van de bonkaart algemeen. Het pu bliek kan dezen bon 169 reeds Maan dag 15, Dinsdag 16 of Woensdag 17 De cember bij den winkelier inleveren. De winkelier is, verplicht hiervoor desge vraagd een ontvangstbewijs af te geven. De aflevering der peulvruchten door den winkelier aan het publiek mag eerst geschieden, nadat t.z.t. de voor koopen en afleveren der peulvruchten aan te wijzen bon zal zijn bekend gemaakt. Met dezen bon moeten de consumenten zich dan vervoegen bij denzelfden win kelier, bij wicn zij bon 169 hebben inge leverd. ROZIJNEN MET KERSTMIS. Weldra kleine hoeveelheid beschikbaar. 's-Gravenhage, 15 Dec. Door een di recte goederenruil met Turkije is men er in geslaagd, in de tweede helft van dit jaar .een partij Smyrnarozijnen in te voeren. Hoewel nog niet de geheele hoeveelheid is binnengekomen, is het reeds aangekomen gedeelte groot ge noeg om tot distributie van dit artikel over te gaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, dat met het oog op het na derende Kerstfeest al het mogelijke worden gedaan om de huisvrouw in staat te stellen een, zij het ook beschei den, hoeveelheid te koopen. De prijs kan helaas niet zoo laag ge steld worden als men vroeger gewend was. Dit is onvermijdelijk, daar de aan voer thans geheel langs de groote rivie ren moest geschieden, hetgeen een maandenlang transport en verschillende overladingen noodzakelijk maakte. Binnenkort zal in de Nederlandsche Staatscourant een desbetreffende be schikking worden opgenomen. Door middel van een officieele publicatie in de bladen zal, evenens binnenkort, de prijs bekend worden gemaakt. STRENGER BEPERKING IJZER EN STAALGEBRÜIK. Vervaardiging van radiotoestellen, brandkasten en stalen ramen verboden. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 December is opgenomen de be schikking ijzer- en staalbesparing no. 2. welke de overeenkomstige beschik king van 2 April j.1. vervangt. Be nieuwe beschikking breidt het aantal artikelen, waarvan de vervaar diging uit ijzer en staal is verboden, belangrijk uit. Vooral op het gebied der electro- tcchniek zijn ingrijpende voorschrif ten gegeven. Voorts zijn voor het eerst verboden: radiotoestellen, stalen ramen, brandkas ten, bepaalde uitvoeringen van afvoer pijpen en een groot aantal minder be langrijke artikelen. Tenslotte is de vervaardiging van een aantal groepen van producten verder beperkt. In bijzondere gevallen kan de di recteur van het Rijksbureau voor ijzer en staal op schriftelijk verzoek van den betrokken fabrikant dispensatie van bovenbedoelde bepalingen geven. De beschikking treedt op 15 Decem ber 1941 in werking. MENSCH EN DIER MOETEN BEIDE ETEN Maar hun voedsel blijva gescheiden.! Mensch en dier moeten beide eten. Het spreekt echter vanzelf, dat de mensch het eerst aan de beurt komt en dan het dier. wanneer de voedsel positie het noodzakelijk maakt, zich met de mindere kwaliteiten voedings middelen en met afval tevreden te stel Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. goed. Na dezen heldendaad wierp zij zich op de oude lederen sofa, waarop haar vader steeds zijn middagdutje deed en begon te denken. Mariene Werner scheen uiterst gevaarlijk en zij moest dus terdege op haar hoede zijn Op de een of andere wijze moest haar ver blijf hier onmogelijk worden gemaakt Als dat met Achim von Malten zoo verder ging, dan zou hij over eenigen tijd heelemaal uit zijn lethargie ont-j waken, en haar mooie droom, om hier heerscheres te worden, door huwe lijk of testament, zou afgeloopen zijn. Zij had altijd gedacht, dat zij zich on misbaar had gemaakt, doch plotseling voelde zij twijfel bij zich opkomen, of dit wel werkelijk het geval was. Achim von Malten wandelde door het park. Hij ademde diep en lang zaam en vulde zijn longen met fris- sche lucht en het was hem, alsof hij bij elke ademhaling nieuwe krachten opdeed. Hij keek om zich heen. Hij was alleen en strekte zijn armen uit. Hoe heerlijk zou het zijn om eens 'n lange rijtoer te maken. In lang had hij niet naar zijn paard omgekeken. En hij begreep opeens niet, hoe het mogellijk was, dat hij het zoolang in huis had kunnen uithouden. Morgen vroeg zou hij zijn paard laten zadelen, morgen vroeg wilde hij eindelijk weer eens rijden, al was het dan ook tot aan de grens van zijn bezittingen. Hij keerde terug want hij gevoelde er be hoefte aan, om Mariene den dank van Wolner over te brengen. Hij haakte er naar haar mooie oogen op hem te voe len rusten, om ze nog eens zoo blij tc zien stralen als daarstraks, toen hij haar beloofd had, den knecht nie;. te zullen ontslaan. Maar Mariene bevond zich niet meer in de bibliotheek. Zij was met Olga naar boven gegaan, om zich voor het diner te verkleeden. Augusta-, de bejaarde huishoudster, was van te voren in de bibliotheek gekomen en had gezegd „Mevrouw von Malten vraagt of de dametjes zich een beetje feestelijk willen kleeden voor het eten. Hier op Maltstein ma ken de eigenaars altijd voor het di ner een beetje toilet, dat is zoo de gewoonte." De beide meisjes waren naar boven gegaan en Olga zuchtte ,3ehalve een paar blouses heb ik alleen mijn daagsche japonnen bij me zoo iets als een avondtoilet heb ik al lang niet meer bezeten." Mariene overlegd© even bij zich zelf en zei daarna eenvoudig „Ik heb een witte avondjapon en een zwarte van tafzijde, waarin ik een paar maal Legen honorarium heb gezongen. Ik zal je de zwarte leenen tot je geld hebt er zelf een te koopen, Olga Zij pakte de japon uit en zij paste Olga precies. Het zwart stond heel goed bij haar roodblonde haar. Olga wierp zichzelf in den spiegel van Mar lene's slaapkamer een kushand toe. „Deze japon is zeer verleidelijk. Jammer, dat er hier niet veel bezoek' schijnt te komen, anders zouden er dadelijk verschillende aanbidders wan hopig verliefd op mij worden, alleen door de japon." Zij lachten samen, doch plotseling sloeg Olga haar armen om Marlene's hals en snikte hartverscheurend. De ze schrok van den plotselingen over- Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30 BUREAU- Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23, Middenmeer. Telefoon 23 len. Dit geldt zoowel voor de kleinere huisdieren als honden, katten en konij nen, als voor hst vee. Men kan het dan ook uit een sociaal oogpunt en uit dat der volksgezond heid niet toestaan, dat producten, die in de eerste plaats menschenvoedsel zijn, in tijden van schaarschte ten goede zouden komen aan de dieren, die met andere producten, die niet voor menschelijk voedsel geschikt zijn, met evenveel succes in het leven kun nen worden gehouden. Zoo is het beslist ontoelaatbaar, dat broodgraan en zaaigranen tot veevoe der worden verwerkt, terwijl voldoende hoeveelheden van andere graansoorten beschikbaar zijn voor de dieren en spe ciaal daarvoor zijn aangewezen. Dat men het „vervoederen" van broodgraan ook in Duitschland als een zeer ernstig misdrijf beschouwt, blijkt uit een bericht in het Duitsche land- bouw-tijdschrift „Die landwaren" waarin is vérmeid, dat een molenaar tot vier jaren en drie maanden tucht huisstraf is veroordeeld, terwijl zijn burgerlijke eererechten hem voor den duur van vijf jaren zijn ontnomen. Deze man had meermalen aan een l.roooten kring van afnemers van zijn handel rogge en broodtarwe alsmede zaaigranen voor voedseldoel einden afgeleverd, deels onvermengd, deels vermengd met jtndere voedsel- waren. Het „Sondergericht". waarvoor de man terecht moest staan, achtte een ernstig geval van kwaadwillige overtre ding van de desbetreffende voorschrif ten bewezen en veroordeelde den mole naar tot bovengenoemde straffen, waar uit blijkt, hoe ernstig de bovenver melde overtreding moet worden be schouwd. MINLMUMLOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. 43, 40 en 37 cent per uur. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het College van Rijksbe middelaars gewend met verzoek tot goedkeuring van een verhooging van de uurloonen met 3 cent. Het College heeft dit verzoek afgewezen, doch op grond van het feit, dat in het bijzon der in een aantal kleine gemeenten te gang van vreugde in droefheid. Zij streelde de huilende vriendin en sprak bemoedigend tot haar. Plotseling lachte Olga weer. „Ik moest even een paar tranen storten - van geluk, omdat ik na lan gen tijd weer eens zooiets moois aan heb. Net zooals vroeger, toen mijn ou ders nog leefden" Zij draaide zich even om en zei „Je bent een schat, zoo een. als jij is er met een lantaarn tje te zoeken" Terwijl zij om Mariene heendanste, ging zij verder „Zoo iemand heeft twee avondjaponnen en leent de mooiste aan een arm kind als ik ben. Dat is een onvergetelijke daad Olga kon niet genoeg van haar beeld krijgen en weer bekeek zij zichzelf in den spiegel. „De japon staat me om te stelen, vind ik, ik hoop maar, dat ik een vrijgezel tegenkom." Maar op ernstigen toon voegde zij er aan toe: „Mijnheer von Malten zal wel niet op merken of wij er aardig uitzien of niet. Wat is hij ernstig, vind je ook niet? Ik zou niet verliefd op hem kun nen worden, hij is zoo stil en het haar aan zijn slapen begint nu al te grijzen." Zij haalde de schouders op. „Ja, het is ook wel vreeselijk, wat hij ondervonden heeft en ik kan mij best voorstellen, dat hij al grijs be gint te worden." Mariene boog slechts het hoofd, omdat het medelijden, dat zij vooro Achim von Malten voelde, haar met droefheid vervulde en haar sprake loos maakte. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1