32e JAARGANG WOENSDAG 24 DECEIV NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINGEN EN OMS KERSTMIS. No. 148 WIERINGER Kerstmis 1941. Laat ons nu maar da delijk zeggendat is geen Kerstfeest voor poëzie, voor lyriek, voor sprookjes- gedoe, waarmee men anders zoo gul is. Kerstmis, een feest van diepe christe lijke beteekenis, is door de wereld toch al tot iets anders gemaakt, maar men moet nu volslagen blind zijn om niet te zien, dat het ditmaal iets is van gewel digen en aangrijpenden ernst. Heel de wereld worstelt en brandt. De oorlogs vlammen slaan overal langs onzen aard bol. En nu komt daar het Vredesfeest de geboorte van den Messias, de bood schap van in menschen welbehagen. Wie onzer voelt niet de snijdende iro nie, de onuitsprekelijke tragiek, die in deze tegenstelling is gelegen En toch weten wij, dat de werkelijk geloovige christen ondanks den brandenden nood der tijden zijn oogen voor het heil van Kerstmis niet sluit. Dat hij het licht ziet schijnen in de diepe duisternis. Dat zijn ooren èn zijn ziel in staat zijn, te midden van kanongebulder en bomuit- barsting de melodie en de woorden van de oude Kerstboodschap te verstaan. Niet uit zin voor poëzie en lyriek, maar omdat hij weet, dat de genade van het Kerst-Evangelie haar kracht en haar waarde behoudt, ondanks, neen, jui; door en in het tumult en het leed van deze dagen. En daarom, troost zoekend in zijn geloof en in de veiligheid van zijn gezin, zegt hij de woorden van den dichter na O Kindje, dat uit den hemel zijt, Om wie ons bitter verlangen schreit, Dat stralend in onze armoe leit, Geef ons met Kerstmis allemaal samen Een beetje hemel op aarde. Amen, HITLER NEEMT LEIDING VAN HET LEGER OP ZICH. Consequente voortzetting van het besluit van den Fuhrer van 4 Febr. 1938, het bevel over de geheele weermacht zeli op zich te nemen. Von Brauchitsch afgetreden. Voor beslissingen van wereld omvattende beteekenis. Berlijn, 21 Dec. D.N.li. De fuhrer heelt met ingang van 19 dezer het opperbevel van. het leger op zich genomen. In verband met het feit, dat de Fuhrer zelf het opperbevel van het leger op zich heeft genomen, is het volgende communi qué gepubliceerd Toen de Fuhrer 4 Febr. 1938 het be vel over de geheele weermacht zelf op zich nam, geschiedde dit uit voorzorg ten aanzien van het reeds dreigende militaire conflict, waarbij het om de vrijheid van het Duitsche volk zou gaan. Het staatsbe lang eischte gebiedend concentratie van al le krachten in één hand. Slechts zóó kon de voorbereiding van een geslaagden te genstand gelukken, waarbij men wist, dat dit nog veel meer dan in den wereldoor log 1914-1918, dien het Duitsche volk door dezelfde tegenstanders was opgedrongen, tot een „totalen oorlog'' zou leiden, 'loen de staatsman Adol Hitier besloot zijn ei gen veldheer te zijn, spraken bovendien nog het bewustzijn van zijn innerlijke roeping en de hem eigen bereidheid tot de aanvaar ding van verantwoordelijkheid mee. Het verloop van dezen oorlog heeft de juistheid van deze opvatting meer en meer bevestigd, In vele opzichten drong zij even wel pas door, toen de oorlog bij den veld tocht in het Oosten afmetingen aannam, welke alle vorige voorstellingen te boven gingen. De uilgestrektheid van het ooriogs tooneel, de nauwe verbondenheid van de operatieve oorlogvoering te land met de politieke doeleinden, alsmede met de doel einden op hel gebied der oorlogseconomie, benevens de numerieke omvang van het leger in verhouding tot de andere deelen der weermacht noopten den Fuhrer, de operaties en de bewapening van het leger volgens zijn intuitie zeer krachtig te be ïnvloeden en zich alle essentieele beslui ten op dit gebied persoonlijk voor te be houden. T De Fuhrer heeft derhalve als consequen te voortzetting van zijn besluit van 4 Febru ari 1938, op 19 December 1941 besloten met volle waardeering van de verdiensten van den thans afgetreden opperbevelheb ber van het leger, generaal veldmaar schalk Von Brauchitsch, de leiding van de geheele weermacht met het opperbevel n het leger in zijn hand te vereenigen. Gproep van Hitier aan de soldaten. Berlijn, 21 Dec. D.N.B. Ter gelegenheid van het feit, dat de Fuhrer het opperbe- rel van het leger op zich heeft genomen, heeft hij den volgenden oproep aan de sol daten van het leger en „Waffen-SS" uitge vaardigd. Soldaten van leger en „Waffen-SS" De strijd voor de vrijheid van ons volk, ter beveiliging van zijn bestaansvoorwaar den voor de toekomst, ter afwending van de mogelijkheid om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwendsel - niaar n den diepsten grond steeds als gevolg an dezelfde Jood-kapitalistische belan gen - den oorlog aan te doens nadert zijn keerpunt. Aan het Duitsche Rijk en Italië, bene ens aan de reeds met ons verbonden sta ten is het geluk ten deel gevallen in Ja pan een wereldmogendheid als nieuwen vriend en strijdmakker te hebben gekregen. Dit land zou in den zelfden vorm en on der dezelfde voorwendsels worden ge worgd als wij zelf. Met de bliksemsnelle vernietiging van de Amerikaansche Pacific vloot en van de Britsche strijdkrachten te Singapore en de bezetting van talrijke En- gelsch-Amerikaansche steunpunten in Oost Azië door de Japansche weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, voor ons gunstig stadium. Daardoor slaan wij echter thans ook voor beslissingen van wereldomvattende beteekenis. De legers in het Oosten moe ten na hun onvergankelijke en in de wereld geschiedenis weergalooze overwinningen op den gevaarlijksten vijand van alle lij den thans als gevolg van het plotseling in vallen van den winter uit hel kader van de beweging- in een stellingfront worden over gebracht. Het is hun taak lol het aanbre ken van het voorjaar even fanatiek er taai vast te houden en te verdedigen wat zij tot dusver met onmetelijke groolen hel denmoed en onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuwe Oostelijke front wordt daarbij niets anders verwacht dan wat de Duitsche soldaten destijds, vijf-en-twintig jaar geleden, reeds hebben volbracht Russische oorlogswinters. Iedere Duitsche soldaat moet daarbij het voor beeld voor onze trouwe bondgenooten zijn. Bovendien echter worden, evenals m den afgeloopen winter, nieuwe formaties opgesteld en vooral nieuwe< betere wa pens uitgereikt. De bescherming dit front aan de westelijke zijde wordt an Kirkense tot aan de Spaansche grens ersterkt. De moeilijkheden der organisa- ie van de verbindingen aan dit front, die thans een geheel werelddeel omvatten en tot Noord-Afrika reiken mieten worden overwonnen. Ook dit zal gelukken. De toebereidselen voor de onmiddellijke hervatting van den offensieven strijd het voorjaar tot de definitieve vernietiging van den tegenstander in het Oosten moe- iverwijld worden getroffen. De inlei ding tot beslissende oorlogsmaatregelen van anderen aard is aanstaande. Deze taak eischt, dat weermacht en va derland worden aangezet tot de grootste prestatie en worden gebracht tot gemeen schappelijke activiteit. De voornaamste drager van den strijd der weermacht nu is het leger. Derhalve heb ik onder deze omstandig heden vandaag besloten als opperste bevel hebber der Duitsche weermacht de leiding van het leger zelt op mij te nemen. Soldaten, ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de geweldige worsteling in het Westen van Ï914 tot 1918. Ik heb de verschrikking van bijna alle groote mate- liaalslagen als eenvoudig soldaat zelf mee beleefd. Tweemaal ben ik gewond en dreigde tenslotte blind te worden. Wat u ook kwelt, belast en drukt is mij derhalve niet vreemd. Maar ik heb na vier jaar oorlog geen se conde getwijfeld aan de wederopheffïng van mijn volk en het met mijn fanatieken wil als eenvoudig Duitsch soldaat klaarge speeld de geheele Duitsche natie na meer dan vijftien jaar werk weer aaneen te slui ten en van het doodvonnis van Versailles le bevrijden. Mijn scldaten, gij zult derhalve begrij pen, dat mijn hart u geheel toebehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van mijn en uw volk dienen, dat mijn verstand en mijn besluitvaardig heid slechts de vernietiging van den te genstander kennen, d.w.z. de zegevieren de beëindiging van dezen oorlog. Wat ik voor u kan doen, mijn soldaten van leger en Waffen-SS, ten aanzien van de behartigen en ten aanzien -tVan de aan voering, zal geschieden. Wat gij voor mij kunt en zult doen, dat weet ik mij trouw en gehoorzaam volgen lot de definitieve redding van het Rijk en darmee van ons Duitsche volk. De Heer echter zal de overwinning niet weigeren aan zijn dapperste soldaten. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 19 De cember 1941. HITLER NEEMT AFSCHEID VAN VON BRAUCHITSCH. Ooi log nadert thans de beslissing. Berlijn, 22 Dec. (A. N. P.) Het per soonlijk afscheid, dat de Führer heeft genomen van generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, had plaats in den vaardigen, ernstigen vorm zoo ver luidt hier vanmiddag van bevoegde zij de- die past bij de grootheid en bij zondere beteekenis van een dergelijk c ogenblik. Al is in militaire kringen alhier op het oogenblik niets bekend omtrent een ander emplooi voor den generaal-veld- maarschalk, toch wijzen zij er op, dat de heer von Brauchitsch niet ter be schikking gesteld, noch ook gepension- neerd wordt, daar in Duitschland een 2 ener aal-veldmaarschalk steeds in ac- i;even dienst is, zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk von Macken sen. In verband met het manifest van den Führer aan de soldaten, herhaalde men vandaag te Berlijn van officieuze zijde ten overstaan van persvertegenwoordi gers, dat de oorlog thans de beslissing nadert. Derhalve is het alleszins be grijpelijk, dat de Führer thans het op perbevel van het leger, dat het zwaar tepunt der toekomstige operaties in bij zondere mate te dragen zal hebben, van nu af zelf in handen heeft genomen om een nog sterkere concentratie van de Duitsche weerkracht dan tot nog toe tot stand te brengen. In militaire kringen herinnert men er te dezen aanzien aan, dat zoowel de plannen voor den veldtocht in Polen in al zijn phases, als de unieke vermetel heid der onderneming in Noorwegen, de veldtocht in Frankrijk en op den Bal kan, de bezetting van Kreta, de strijd van generaal Rommel in Noord-Afrika en vooral de geweldige vernietigingssla gen in het Oosten alleen en uitsluitend ontsproten zijn aan het geestelijk initi atief en de geniale veldheerkunst van den Führer zelf, zoodat hij eigenlijk het Duitsche leger reeds altoos heeft a gevoerd en in de vereeniging van de leiding van de geheele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitschakeling van een tot dusver nog aanwezige bevelsinstan tie kan worden gezien. V is Victorie is Duitschand wint voor Europa op alle fronten Engelsch vliegtuigmoederschip getorpedeerd. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 22 De cember. DNB. Het opperbevel der weer macht meldt in een extra bericht Een duikboot, onder bevel van kapitein luitenant Bigalk, die op den Atlantischen Oceaan opereert, heeft een Engelsch vlieg tuigmoederschip getorperdeerd. Het schip is gezonken. Kersttoespraak van den Paus. Rome, 22 Dec. DNB. De Kersttoespraak van den Paus, in aansluiting waarop hij zijn apostolischen zegen zal geven, zal op 23 Dec. om 2 uur 30 op de golflengten 49,96 m., 19,84 m. en 15.37 m. door den Vaticanschen Omroep worden uitgezonden Aangesloten zullen worden Italiaansche, de Zwilsersche de Fransche, Hongaarschc Iersche zenders. Voorts zullen Duitsche, Fransche en Engelsche vertalingen worden uitgezonden, evenals vertalingen in de an dere Europeesche talen. Lijdelijk verzet in geheel Britsch-Indiê. Sjanghai, 22 Dec. D.NJ3. Domei meldt, dat voor de Engelsche autoriteiten in ge heel Britsch-Indiè het lijdelijk verzet der bevolking is. OOK NU IETS LEKKERS VOOR DE FEESTDAGEN. Volgens recepten van het voorlichtings bureau van den Voedingsraad. Hoe bereiden we „tamme" ge meste konijnen Op hel platteland zoowel als in de ste- ót ki De stukken van het konijn wassenen wrijven met peper en zout en met dne fijn gesnipperden ui, in wat boter of ko nijnenvel bruin bakken. De kruiden en het ater toevoegen, het geheel aan de kook brengen en den bouillon zoolang laten trek ken, tot het vleesch gemakkelijk van hals. pooten enz. loslaat. Kooktijd l'.-'j a 2 uur. Deze bouillon zeven, met de aangemeng de bloem binden en met tomalenpurée op smaak afmaken. Het vleesch van het been afhalen en als vulsel in de soep gebruiken. Konijn braden Konijn, boter of vel van het ko nijn, zout. De kop en de pooten van 't konijn af- ijden, de romp in 5 a 6 stukken snijden. Die stukken wasschen, zouten en in de boter of het uitgesmolten konïjnenvet bruin en gaar braden. De braadtijd van konijn is 1 a l'/* uur. Hel konijn geven bij aardappelen en appelmoes of roode kool. Konijn in een saus. 1 konijn in stukken gesneden, 8 dl. water> ui, wortel, peterselie, laurier, tijm, peperkorrel, 40 gr. bloem, torna tenpurée, zout. De stukken konijn wasschen en met de kruiden, het water en het zout gaar ko ken, kooktijd 1 a 1' e uur. Het vocht ze ven, met de aangemengde bloem afmaken. De stukken konijn toevoegen en het ge recht even door en door heet laten worden Konijnenpeper van gebraden konijn. Resten, 6 dl. bouillon van het kar kas, 1 dl. azijn, 1 groole ui, 65 gram bloem of meer, vet van de jus, 1 le pel suiker of meer. Van het karkas bouillon trekken, den gesneden ui licht bakken met vet van jus, de bloem toevoegen en het mengsel roe rende bruin laten worden. Het heete vocht er bij gedeelten bij gieten, de saus glad roeren en telkens laten doorkoken. De saus afmaken met azijn, peper en suiker, zeven en de stukken konijn er in laten stoven. BINNENLANDSCH NIEUWS. Gruwelijke dierenmishandeling door clandestene slachter: Koe levend den kop afge-zagd. De Kamper recherche is dezer dagei' in samenwerking met de marechaussee uit Sleenwijk en Wanneperveen in deze beide plaatsen een aantal frauduleuze slachtin gen op het spoor gekomen, waarbij, zoo als later bleek, gruwelijke dierenmishande ling was gepleegd en met den eenvoudig- sten vorm van hygiëne werd gespot. In Steenwijk leidde het spoor naar pen paardenstal, waar vier schapen bleken le zijn geslacht. Weerzinwekkend was de aan blik, welken de stal na de slachting aan bood. Het vleesch was achter een paard verstopt en lag daar zonder eenige bedek king, op den grond bij de mest, oude wagen wielen en andere rommel. De tusschen- komst van de politie heeft verhinderd, dat het „smakelijke" boutje zijn weg naar de, eettafel zou vinden. Zes personen wer den gearresteerd. In Wannerperveen waren een koe, een schaap en een varken geslacht op de deel van een boerderij. De politie kwam hier tot de ontdekking dat de koe door zes mannen op beestachtige wijze was afge slacht. Men had het dier, terwijl het met touwen was vastgesjord, levend den kop ;gezaagd. De gewetenlooze dierenmishande ars werden onmiddellijk ingerekend. Het vleesch en tachtig pond vet wer en in beslag genomen. ^GEMEENTE wSRiNGEi Predikbeurten Wieringen. NED. HERV. GEMEENTE. 25 DECEMBER, le Kerstdag. ien Oever v.m. 10'. 2 uur Ds. van Beek. esterland nam. 2'/s uur Ds. v. Beek. :.-hoef nam. 3 uur Kerstfeest onder deling van Ds. Lugt. 26 DECEMBER, 2e Kerstdag. -hoef v.m. IOV2 uur Ds. van Beek. Solozang. Westerland 4 uur n.m. Ds. van Beek. Kerstfeest Zondagschool, isterland nam. 3 uur Kerstfeest onder leiding van Ds. Lugt. ludejaarsavond 31 Dec. .-hoef nam. 4 uur Ds. van Beek. Collecte. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 25 DECEMBER, le Kerstdag. :.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. Lugt. ONDAG 28 DECEMBER Den Helder v.m. 10.30 uur Ds. Lugt. Zondag 28 Dec. H.-hoef geen dienst. Oudejaarsavond 31 Dec. H -hoef nam. 4.30 uur Ds. Lugt. 1 Jan. geen dienst. EVANGELISATIE. H.-hoef Woensdag 8 uur Kerstwijding de hr. O. Deen. 25 DECEMBER, le Kerstdag. H.-hoef v.m. 10.30 uur de hr. O. Deen. Den Oever nam. 4 uur de hr. O. Deen. 26 DECEMBER, 2e Kerstdag. H.-hoef v.m. 10.30 uur de hr. O. Deen. Den Oever v.m. 10.30 uur dienst. ZONDAG 28 DECEMBER Den Oever v.m. 10.30 u. de hr. O. Deen. H.-hoef nm. 4 uur de hr. O. Deen. CHR. GEREF. KERK Kapel te Den Oever 25 DECEMBER, le Kerstdag. Den Oever v.m. 10 uur Leesdienst. Den Oever nam. 5 uur Leesdienst. 26 DECEMBER, 2e Kerstdag. Den Oever nm. 3 uur den Heer Rebel uit Den Helder. POLITIE. Verloren een portemon- naie inh. f 2.50. Gevonden een pantoffel, een rood kinderwantje en een portemonnaie inh. losse centen en een distributie bon. Inl. bij den Gem.-Bode. FILMNIEÜWS. HET KERSTPROGRAMMA VAN CINEMA DE HAAN. Gedurende de Kerstdagen presenteert Jinema de Haan de circusfilm DE DRIE CODONNAS. Dit is een groot stuk circusgeschiedenis, waarin zonder de sentimenteele romantiek :'ie het genre eigen kan zijn, treffend, sterk cn boeiend de historie vertoond wordt van dit wereldvermaarde nummer luchl- acrobatiek. Maar de voornaamste en het hart rakende kracht van deze film is deze: dal ze U, driet vier menschen leert ken nen in hun veelbewogen wederwaardighe den. Hier wordt dit dan gespeeld en te midden van een welverzorgde show ontrolt er zich een eerlijke, door de spelers dóór en dóór beleefde geschiedenis, die U nu ,n dan, zooals men dat noemt^ bij de keel grijpt. Een boeiende geschiedenis en een zeer menschelijke geschiedenis, waarin de lief de van Alfredo Codona en Lilian Leitze prachtig verwerkt is en waarin aan de pracht en pronk van de variété-sfeer even- Zeer recht is gedaan als men aap den an deren kant der medaille. Men behoeft geen circus-enthousiast te ..aue van acteut haar rol. die haar volop gelegenheid geeft diep-bewogen spel te leveren. Prachtig is het spel van Friedrich Kayssler als den door het leven wrang gemaakten vader.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1