33e JAARGANG DINSDAG 13 JANUARI 1942 No. 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOP WIERINGEN EN OMSTREKEN DE heerschzuchtige! rentmeesteres. WIERINGER COURANT Duilscfaland strijdt Europa. SUCCESSEN VAN HET LUCHTWAPEN. Bij de Krim en op Malta. Strijd bij Solloem en Agedabia. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 10 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede Op de Krim en in de Zuidelijke zone van het Oostelijke front slechts geringe gevechtsactie. Bij Sebastopol en Feodosia hebben ge vechtsvliegtuigen en stuka's een transportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en twee vrij groo- te koopvaardijschepen alsmede 'n lichten kruiser door bommen be schadigd. Voor de Oostkust van de Zwarte Zee werd een koopvaardij schip in brand gebombardeerd. In de centrale en een deel van de Noordelijke zone rouden de zware afweergevechten met onver minderde hevigheid aan. In Noord 'Afrika heeft de vijand zijn artillerievuur en zijn lucht aanvallen in 't gebied van Soloem versterkt. In het gebied van Age dabia wederzij dsche verkennings actie. De aanvallen op vliegvelden op Malta werden met succes voortge zet. Bij pogingen van Britsche bommenwerpers om de Fransche kust aan te vallen werden vier vij andelij ke bombardementsvliegtui gen neergeschoten. stellingen en mitrailleurnesten aan bei voor de gemeenschap verantwoordelijk de zijden van de rimboe bemoeilijkten' terrein, mee te praten, het oprukken der Japansche troepen.' Verder zeide de Rijkscommissaris Het Door tactische manoeuvres en het ver] onfeilbaar instinct van een man en na- nielen van bruggen gelukte het echter' tionaal-soclalist. die bezorgd is voor het den Britschen troepen de achterwaart- j welzijn van zijn volk, heeft Mussen het sche verbindingen af te snijden, te besluit doen nemen, dat hem en de na- omsingelen en bijna volkomen te ver-' ionaal-socialistische beweging betrekt nietigen. in de gemeenschap, die op leven en j dood heeft samengezworen, een nieuw De oorlogscorrespondent van de 'beter geordend en gelukkiger Europa te „Asahi Sjimboen" meldt in dit ver- .richten. De conclusie, die ik trok uit band. dat reeds ongeveer de helft der'dit besuit. aldus vervolgde de Rljkscom- Britsche strijdkrachten is vernietigd missaris, en die tevens een bewijs is van en dat de rest zich volledig gedesorga-mijn onverbrekelijke kameraadschap niseerd naar het Zuiden terugtrekt. I met den heer Mussert. is mijn besluit in Nederland nog slechts één politieke De „Miako Sjimboen" is van mee- wilsvorming te dulden en wel die in en ning, dat de Japansche troepen reeds door de Nationaal-Socialistische Bewe- zeer binnenkort het voorterrein der gmg onder haar leider Mussert. Ik heb vcrdedigingsstellingen van Singapore derhalve heden bepaald, dat alle andere zullen bereiken. Het D.N.B voegt hier reenigiivcn of bewegingen van po Li aan toe, dat uit de laatste berichten »jei; karakter, die hier in Nederland nog de voorbereiding van een groote om-' aanwezig zijn. met ingang van heden ringelingsbeweging bij den aanval op worden ontbonden. Van thans af be- Singapore blijkt. KWALA LOEMPOER DOOR DE JAPANNERS BEZET. Toki.o, 10 Jan. (D.N.B.) De op Ma- lakka opereerende Japansche troepen hebben Zaterdag Kwala Loempoer ver overd. De gevechten in het gebied van Tro lak ten Noorden van Kwala Loempoer waren volgens te Tokio ontvangen be richten de zwaarste sedert het begin van de operaties. Het terrein leende zich zeer goed voor de verdediging en bovendien hadden de Britten reeds se dert geruimen tijd een verdedigings stelsel aangelegd, dat zeven achter el-, kander gelegen linies omvatte. Tallooj ze landmijnen, tankvallen, artillerie-! DE POSITIE VAN DE N. S. B. IN ONS LAND. Na een bestaan van tien jaar is haar taak nauw omschreven. Zooals men zich herinnert, bestond de vorige maand de Nat. Soc. Beweging in Nederland tien jaar. welk feit op 12 en 13 December op sobere, doch indrukwek kende en plechtige wijze is gevierd. Wij hebben, mede door het feit, dat onze bladen, na dien datum verschijnende, in hoofdzaak gewijd waren aan het Kerst feest en Nieuwjaar, niet voldoende aan dacht kunnen besteden aan deze viering. Daarom willen wij thans nog even een artikel wijden aan dit feit, temeer, om dat er toen èn door den Rijkscommissa ris èn door Mussert belangrijke uitspra ken zijn gedaan. In zijn rede zeide de Rijkscommissa ris o.m.. dat het bij het begin van het vorige jaar duidelijk was geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kiezen voor of tegen het nationaal-socialisti- sche Duitschland, dat voor de reorgani satie van Europa strijdt. Het werd nog meer openbaar op den dag van den 22en Juni, toen de Duitsche weermacht ten strijde trok tegen de nummerie haast onbegrijpelijk groote en van oorlogs tuig fantastisch rijk voorziene horden van het bolsjewisme. Dit uur der be slissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke beslissing in Neder land. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht verloren op politiek, dus FEUILLETON. Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. HOOFDSTUK 14. Een diefstal met ontzettende gevolgen. Het was nacht een pikdonkere nachtHet middernachtelijk uur is op het land reeds laat. Mariene, die den slaap niet kon vatten en aan haar geluk dacht, schrok plotseling uit haar droo- merijen op. De nachtelijke stilte werd verscheurd door een paar schrille fluittonen, waarvan zij de beteekenis reeds kende. Zij sprong uit haar bed en liep zonder licht aan te steken naar haar raam en zag in den kleinen licht kring van de lantaarn, buiten tegen den muur het spookachtige beeld van een wit paard met de witte amazone. Maar de verschijning was tevens weer verdwe nen en alles was weer doodstil, er was niets meer te zien of te hooren. Mariene had hevige hartkloppingen en zij had veel meur angst dan den vo- rigen keer, dat kwam waarschijnlijk omdat Olga nu niet bij haar in de ka mer was en Augusta Helm ook niet. Deae beide vrouwen hadden toen doorj staat er slechts één politieke wil der Ne derlanders en wel diegene, die voort spruit uit de N. S B. in Nederland." In zijn rede zeide Mussert o.m., dat hij op 12 Dec. door den Führer was ont vangen en als leider der N. S. B. had gezegd, dat naar zijne iMusserts'si mee ning het welzijn en het voortbestaan van het Nederandsche volk alleen gewaar borgd kan worden in het lotsverbonden samenhouden van alle Germaansche volkeren. Voorts zeide Mussert. dat hij de onwrikbare overtuiging koesterde, dat hij. Adolf Hitier als Germaansch leider nimmer iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardig heid of de belangen van het Nederland sche volk, en dat Mussert daaruit de consequentie trok de verbondenheid op leven en dood. Mussert zeide vervolgens, dat de Füh rer zich daarover zeer verheugde en onsj volk de gelegenheid wil geven niet als overwonnen natie, niet ales kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij natio- naal-socialistisch Germaansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te ne men en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afgesneden van zijn koloniën, afgesne den van andere werelddeelen. zou het Nederlandsche volk op zijn klein grond gebied hier verkwijnen en verkommeren, wanneer het niet werd toegelaten als ueelgenoot in het nieuwe Europa Tot zoover in groote trekken de be langrijkste passages uit beide redevoe ringen. Wij willen er dit nog aan toevoegen. Men onderschatte de diepe beleekenjs van den maatregel van den Rijkscom missaris niet. Er is voor het Nederland sche volk op het oogenbilk nog maar hun aanwezigheid het spookachtige van de verschijning al spoedig doen verdwij nen. Mariene durfde niet naar Olga toe te gaan. want haar vriendin zou waar schijnlijk rustig slapen. Zij luisterde even. doch alles bleef rustig in huis, er was nergens iets te hooren. Toen kroop Mariene weer in bed maar haar gedachten waren niet meer zoo blij als tevoren. De witte ama zone, waarvan men vertelde, dat haar verschijning een voorbode was van on gelukkige gebeurtenissen, bleef haar steeds in gedachten. Mariene dwong zichzelf aan den brief te denken, dien zij dien middag aan haar vader had geschreven, doch het gelukte haar niet erg. Eindelijk sliep zij in, maar tot in haar droomen vervolg de de witte amazone met haar schril gefluit het meisje. De stralende zon vernietigde den vol-' genden morgen de schaduwen van den nacht. Mevrouw von Malten was de ee- nige, die er bij het ontbijt een beetje gedrukt uitzag, vond Mariene. Toen deze laatste zich na het ontbijt met mevrouw von Malten bevond, vroeg de; oude dame haar „Kindje, heb jij van nacht ook het gefluit van de witte ama- zone gehoord „Gehoord en gezien, moeder," ant-j woordde zij zacht. De oude dame schudde het hoofd. „Augusta zegt wel, dat de witte ama zone den vorigen keer geluk voorspeld heeft, omdat Achim jou vond en waar-' door hij zich zoo vlug weer hueft her-j steld van zijn moedelooesheid. maar het bevalt mij niets, dat zij zoo kort na el kaar zich weer laat hooren. Ik moet nog denken aan de laatste twee keeren.' twee jaar en een jaar geleden en dan voel ik mij zoo angstig worden. Ik ge-' loof, dat niemand anders dan wij twee-] en vannacht het gefluit hebben ge hoord en misschien is het beter, dat wij er tegenover de anueren maar over zwij gen. De witte amazone heeft nu een maal geen al te goede reputatie." ..Ik zal er niet over praten, moeder, ook niet tegen Achim." beloofde Mar iene ernstig. De ochtend was spoedig ten einde, Olga las de oude dame voor. Mariene zat bij Achim in zijn studeerkamer en beiden maakten over de zelfgeslagen bruggen van goud wandelingen in een zonnige, stralende toeomst Het liep al tegen twaalf uur. toen zij opgeschrikt werden door uitroepen en schelle antwoorden. Achim en Mariene keken elkaar vragend aan. Steeds luider werd het lawaai in de gang. Nu kon men ook temmen onder scheiden. De stem van de huishoudster klonk heel opgewonden. ,Jk zal eens even gaan kijken, wat er aan de hand is." zei Achim tenslotte tegen zijn verloofde en liep naar de deur. Ook Mariene stond op en toen Achim de deur geopend had, stond zij reeds naast hem. De deur van de ka mer van Achims moeder ging ook open en van buiten kwam Roberta. gekieeo in haar rijbroek, aanloopen. Iedereen keek verbaasd en nieuwsgierig naar' Augusta Helm. die. omringd door de an dere bedienden, luidkeels jammerde ..Al mijn geld is weg Ik heb het dom genoeg, kort geleden allemaal van de spaarbank gehaald, en nu is het weg. De lade van mijn commode is openge broken en alles is door elaar gesmeten. O, lieve, help, ik geloof, dat ik gek word." Achim liep op haar toe en zei „Au gusta, kalmeer je. met al dat geschreeuw krijg je je geld toch niet. terug, als het hier werkelijk gaat om een inbraak. Het is veel verstandiger om dadelijk de po- één weg. om als vrij volk te worden op genomen in de der Europeesche Oer- maansche volkeren, dat is de weg. die leidt via het nationaal-soclalisme WIJ weten zeer wel. dat nog velen, zeer ve len daartegenover vijandig staan Tot hen roepen wij dan ook Bezin u en beschouw deze kwestie zonder vooroor deel en objectief. Geen rijkscommissaris.! geen Mussert en geen krantenredacteur' kan U dwingen om nationaal-socialist te worden. Dat wordt ook niet gevraagd j Evenmin is het van eenige beteekenis. wanneer iemand, die steeds een felle tegenstander van het nationaal-socia llsme is geweest, nu eensklaps zegt Goed. als het niet anders kan. vooruit dan maar. leve het naUonaal-socialls- m? Want dat Is niet echt. doch surro gaat. De overtuiging moet in ons Neder landsche volk groeien, dat het nationaal- soelalisme iets anders is. dan jaar en dag is voorgeschilderd Men moet niet vergeten, dat er op het oogenblik iets meer gebeurd dan enkel oorlog. Er vol trekt zich een politieke revolutie, waar uit een oude periode, die van het llbe ralsme wordt afgesloten en een nieuwe begint, die van het nationaal-socialisme We mogen daarvoor nu oog hebben of blind zijn, een feit is. dat deze gewei dige verandering op politiek gebied niet is tegen te houden. Tot dit begrip zul len wij allemaal vroeg of laat komen Men beseffe dus goed er is één wee. die leidt tot een gelukkige toekomst en een vrij Nederland. Die weg is aangege ven door den Rijkscommissaris en Mus sert in hun redevoeringen van 13 Dec. Men trekke hieruit zijn conclusies. En hoe spoediger men dit doet. des te be ter zal zulks zijn voor ons zelf. voor ons Nederlandsche volk en ons land en voor d:- toekomst van de geheele Ger maansche volkerengemeenschap. Sm. SINNENLANDSCH NIEUWS HET S ISSC'HEN VAN ONDER MA ATS C HE SNOKKBAA RS. Het Handelsblad schrijft Dc fatale gevolgen openbaren zich. De LJsselmeeervisschers en met hen de consumenten, plukken thans de wrange vruchten van het stelselmatig wegvisschen van ondermaatsche snoek baars In den afgeloopen zomer. Al we ken lang wordt er geen snoekbaars meer gevangen, zoodat algemeen schuiten moeten worden opgelegd. On danks alie controle werden met den kuil gevangen vischjes in massa aan land gebracht en tegen goeden prijs voor de consumptie verkocht buiten de officieele afslagplaatsen om. De geldi ge maximale prijzen, b.v. 34 ct. per litie op te bellen. Kom mee. Augusta en laat mij zien. wat er gebeurd is er waar men bij jou heeft ingebroken." Dikke tranen liepen over het gezicht van de huishoudster. „Het moet gebeurd zijn. terwijl ik ever. in de keuken was. Vanmorgen vroeg was alles nog in orde." Wanhopig kneep zij haar handen in elkaar. ..Het was vier duizend gulden, mijnheer von Malten Vier duizend gulden ln baar geld. mijn kapitaaltje voor mijn ouden dag ZU begon heftiger te snikken en haar stem sloeg een paar maal over. Hij knikte „Goed. goed Maar kom nu mee. Augusta Wind Je niet zoo op en ga met me mee naar je kamer Ook hij was opgewonden. Zoolang hij zich kon herinneren, was er nog nooit ln het slot Ingebroken. En wat een bru- taliteit was er noodig. om dit op klaar lichten dag te durven doen. Hij kon het niet begrijpen. Augusta ging hem voor de trap op. 1 maar Achim liep bijna riaast haar. Op eenigen afstand volgden de anderen. XTl Kg voor snoekbaars, deden ook de ove rlgens eerlijke visachers overwegen beter nu een hoogeren prijs voor de kleintjes, aan te wachten tot de snoek baars te groot is en dan maar 34 ct. te beuren Maar dc snel groeiende roof visch is in het geheel geen gelegenheid gelaten groot te worden, ten kostelijk voedsel dat verleden jaar nog ln groote partijen werd binnengebracht, is voor tijdig uitgemoord Of deze roofbouw het arbi id<veld der Usselmeenrlsschers onbirsU-ibare scha de heeft toegebracht, zai nog moeten blijken. Maar het heeft er allen schijn van. dat het uitzetten van snoekbaars- broed door de Nee! Hc-ide Maatschappij, hetgeen «enige Jaren lang tot zulke hoopgevend? resultaten heeft geleld en to' een toenemende visch productie op het LJssclmeer zfjn doel hier een blijvenden en rijken snoekbaarstand tot stand te brengen ten slotte toch nog heeft gemist En dat omdat de visschers weinige uitzonderingen daargelaten, niet verder gekeken hebben dan hun neus lang is. In het aJ5 seizoen zal nog moeten blijken, of het wegvisschen van onder maatsche paling voor de groote aalvls- scberfj biet ln eveneens fatale gevolgen zal hebben gehad. In welmeenende vls- scherskringen acht men den maatregel van de verhooging der minimum aal- maat van 25 op 28 cm van het laatste jaar de oorzaak van veel ellende Zeker meer dan de helft van alle aal welke de visscher boven water bracht in het afgeloopen seizoen, zoo deelde men ons mede, bleef juist onder 28 cm. lengte Toen het minimum 25 cm. was. kon de dc te kleine visch gemakkelijk worden uitgezocht en over boord gezet, fraudu leuze aanroer werd niet gepleegd. Thans gaat 't het gros van de vLsscheriul aan bet hart om de helft van de vangst weg te gooien, en wordt alles geprobeerd om het kleine goed buiten den afslag om aan den man te brengen de vraag is groot en de prijs welke de opkoopera bieden is niet veel lager dan de offici eele noteering van de normale paling. Heel veel visschers die nog nooit met het gerecht ln aanraking waren geweest, overigens door en door eerlijke men- schen. zijn voor de verleiding bezweken, en vroeg of laat tegen de lamp geioopen ONDERLINGE N'EDF.RLANDSCII E MOLEST VERZEKERING MAAITJI. Gevestigd te Sn rek. Kantoor Amsterdam. Keizersgracht 399. De resultau-n die de Maatschappij over het per 31 December 1941 geëin digde halfjaar heeft bereikt, zijn gun stig. Alle schaden konden uit de voorschot heffingen worden voldaan. zoodat Niemand bleef beneden, noch mevrouw von Malten, noch Mariene en Olga. noch de bedienden of Roberta Olbers. Het was een heele stoet, die daar de trap pen opklom. Boven gekomen opende Augusta met den sleutel haar deur. en met één oogopslag zag Achim. dat hiei een inbreker had huisgehouden. De la den van de commode waren alle uitge trokken en over den vloer lagen klee- dingstukken, kousen cn allerlei dingen door elkaar. ..Heb je alles goed nagekeken. Augus ta Weet Je zeker, dat het verdwenen geld hier niet ergens tusschen ligt vroeg Achim haar. Zij knikte toestemmend. „Natuurlijk heb ik alles nagezocht. Als naar een naald in een hooiberg. .•naar de zijden, gehaakte beurs van mijn jverleden grootvader, waarin ik het g*v oewaarde. cn die jc dadelijk ziet, omdat hij van helgroene zijde gemaakt is. is verdwenen. De dief heeft zelfs den tijd niet genomen om het geld er uit te halen." Een oude hulsknecht kwam naar vo ren. ..Neemt U mij niet kwalijk, mijnheer von Malten Misschien Is de dief de zelfde. die kort geleden in een heeren huis in het dorp een bezoek heeft ge bracht ook ln de morgenuren. Daar kwam hij ook niet bij de eigenaars, al leen bij de bedienden. En een week ge leden hebben ze op het landgoed Err.s hetzelfde beleefd als wij hier vandaag." Hij zweeg even. „Ik zal eens even ln mijn kamer gaan kijken." voegde hij daarna aan toe. Hij liep vlug naar zijn kamer, doch kwam onmiddellijk weer terug. ..De honderd gulden die ik in mijn valles had. zijn verdwenen." hijgde hij. .jnljn valies is eenvoudig stukgesneden." Hu zag bleek van opwinding. Nu liepen ook de andere bedienden naar hun kamer tjes toe en spoedig brak het gejammer aan alle kanten los. De dief sheen zijn werk grondig te hebben gedaan Olga Zabrow zei een beetje ironisch „Bij mij heeft de dief beslist niets ge vonden. maar ik zal toch eens even gaan kijken, of hij ook mijn kamer met een bezoek heeft vereerd." Mariene zei. schouderophalend tegen Achim ..Hei ls onaangenaam, te we ten. dat vreemde handen Je bezittingen doorvoeld hebben maar dngen van waarde zal hij ook bij mij niet gevonden hebben (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1942 | | pagina 1