33e JAARGANG No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN NATIONAAL - SOCIALISTISCHE EENHEID IN NEDERLAND. WIERINGER COURANT Duitschland strijdt voor Europa. Britsch slagschip „Barham" gezonken. Harde strijd aan het Oostfront. GROOTE BUIT IN LIBYE. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend In het Oosten hebben de Duit- sche troepen in voortdurend harde gevechten den vijand opnieuw zwa re verliezen aan menschen en ma teriaal toegebracht. De luchtmacht ondersteunde den strijd in weerwil van de ongunstige weersgesteld heid. De beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen in Le ningrad werd voortgezet. Gevechtsvliegtuigen, die voor ge wapende verkenning waren gebruikt, vielen militaire doelen aan de Schotsche Oostkust en in Zuid- West-Engeland aan. In Noord-Afrika is de buit van de Duitsch-Italiaansche troepen in de gevechten van 21 tot 25 Januari gestegen tot 283 pantserwagens, 127 stukken geschut en 563 automobie len bovendien werd veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. Door eenheden van het leger wer den 28, door eenheden van het luchtwapen 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond ver nield. In de wateren om Malta plaat sten Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers op een Britsche torpe - dojager. Een groot vijandelijk koop vaardijschip werd ernstig getrof fen. Luchtaanvallen op vliegtuig en marinesteunpunten op het ei land Malta werden bij dag en bij nacht voortgezet. Britsche bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht bri sant- en brandbommen op eenige plaatsen in Noord-West-Duitsch- land. De burgerbevolking had ver liezen aan dooden en gewonden. Eenige vijandelijke vliegtuigen drongen door tot den verren om trek der Rijks-hoofdstad. Drie der aanvallende bommenwerpers wer den neergeschoten. Zooals in het weermachtsbericht van 26 November werd gemeld, viel een Duitsche duikboot onder bevel bevel van luitenant ter zee eerste klasse Freiherr von Fiesinghausen bij Solloem een Britsch slagschip aan en beschadigde het zwaar door torpedotreffers. Zooals inmiddels kan worden vastgesteld, betreft het hier het slagschip „Barham," dat door drie torpedotreffers tot zinken is gebracht. Troepen der As diep in de Britsche stellingen in Libye doorgedrongen. Initiatief berust bij generaal Rommel, Stockholm, 26 Jan. (A. N. P.) Met betrekking tot den toestand in Libye verklaarde de Britsche berichtendienst in de uitzending van nieuwsberichten van Maandagavond, dat men wel kan zeggen, dat het initiatief thans bij Rommel berust. De aanval van Romme is klaarblijkelijk meer dan naar van Engelsche zijde aanvankelijk werd ver moed alleen maar verkenning. Te Kairo acht men den toestand ernstig. Nu ook de N.S.B. den Führer aller Germanen en de lotsverbondenheid op leven en dood met Duitschland erkent, is de tegenstelling met de N.S.N.A.P. overwonnen. PARTIJ VAN RAPl'ARD IN DE N.S.B. OPGEGAAN. In een drukbezochte samenkomst. Zaterdagnamiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehou den. is besloten tot fusie tusschen de N.S.B. en de NS.N.A.P.. met dien ver stande, dat de leden van laatstgenoemde partij zich voortaan scharen onder de gelederen van ir. A. A. Mussert, den lei der van de sedert half December j.1. eenige in Nederland toegelaten staat kundige formatie de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande natio- naal-socialisten, ook van Duitsche zijde, woonden deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot en thousiasme. De heer J. Hepp, een van de organi satieleiders der N.S.N.AP., opende deze vergadering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische beginselen hier te lande en aan het feit. dat sinds Mei 1940 ons land is getrok ken in de sfeer van het nationaal-soci- alisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de landelijke leiding der N.S.NA.Phield vervolgens een korte rede, waarin hij opmerkte, dat de tijd, dien wij beleven, een der grootste en gewichtigste onzer geschiedenis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als me destrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tweeduizend jaar de Romei nen zich reeds bewust, toen zij den in ternationalen rechtsregel stelden wij kennen slechts bondgenooten of vijan den. Een middenweg is er niet. Met zeer veel meer recht mag Duitsch land, mag het Duitsche rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Europeesche kuituur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duitsche rijk niet meer alleen. De Duit sche revolutie is een Europeesche revo lutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa één worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitier met zijn bruine sol daten voor het heele Duitsche Volk streed, zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend gebied van Hitier voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiede nis is aangebroken die van de volksche verheffingen, waardoor eeuwenlange sa menwerking zal leiden tot vrede en wel vaart. Zij, die blind waren of blind wil den zijn, hebben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de geschiedenis geen mededoogen heeft voor volken, die zich lieten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woorden de zui vere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belangrijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral" geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moeten honderdduizenden herhalen, zoo lang totdat millioenen Nederlanders het weten niet aan de Grebbe was ons volk in gevaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van het bols jewisme aan den Oeral zullen wij ons volk verdedigen. In het uur van onzen grootsten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende daad verricht en den eenigen weg gewezen, die ons volk we der de mogelijkheid biedt, ons denken, ons gevoelen en onzen wil in dezen groo- ten tijd in te schakelen, om tezamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Europa. Hiema sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zeide Kameraden, het is u allen bekend, dat op den 14en Decemebr j.1. van het vorige jaar ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de N.S.B. door den Rijkscommissaris besluiten bekend zijn gemaakt, die een geheel nieuwe situa tie ten aanzien van de binnenlandsche politiek hebben geschapen. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij, die in de toekomst den politieken wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris verklaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Nederland is. diegene, die nog niet ziet of zien wil. wordt uitgeschakeld. Deze verklaringen van den gevolmachtigde van den Füh rer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Führer is. onze partij op te zien gaan in N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volgelingen van den Führer zijn, is deze wensch een bevel. (applaus, l De Herziening van ons standpunt ten aanzien van de NB B. is des te meer mogelijk door de verklaringen van den leider der N.S.B. op c^clfden 14en De cember, waardoor ön.</>duidelijk is ge worden, datook door de N.S.B. de Führer wordt erkend als de Führer al ler Germanen, ook de N.S.B. het alge meen Germaansch belang stelt boven het afzonderlijk belang van Nederland ook de N.S.B. de verbondenheid op le ven en dood met Duitschland erkent. Wanneer wij na jarenlange strijd on ze organisatie prijs moeten geven, be tekent dat dus niet, dat wij tevergeefs hebben gestreden. Deze verklaringen komen van ons standpunt zoodanig te gemoet. dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. Wat ons vroeger van de N.S.B. schelde, is door de ontwikke ling der wereldpolitiek in zooverre over brugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze heiligste ge voelens met de N.S.B. kunnen samen gaan. Reeds twee dagen na den 14den December had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider. Van Geel kerken, welke bespreking in alle opzich ten kameraadschappelijk en bevredigend verliep. Hetzelfde was het geval bij de bespreking, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. hebben overwonnen, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aannam, onze rijen komen versterken. Wanneer de NB.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal di. op het Nederlandsche volk zijn uitwer king niet missen. Daarom verklaar ik 1. dat met ingang van heden de tien jarige vee te tegenover de N.S.B. wordt beëindigd om plaats te maken voor een hechten band van kameraadschap. 2. dat de NS.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen, kamera den, verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider Mussert met dezelfde trouw zult volgen, die gij tot dusver aan mij hebt betoond en waarvoor ik u bij deze gele- geudheid nog mijn warmen dank zeg 3. dat in navolging van het lichten de voorbeeld van onze dappere kame raden bij de Waffen SS, het legioen en het N.S.K.K. in het Oosten, die in lots verbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lotsverbondenheid aller nationaal - socialisten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit. dat de stap, dien wij vandaag hebben gedaan in de richting van een concentratie al ler volksche krachten in Nederland, algemeen navolging moge vinden. Het indrukwekkend geweld van de wereld gebeurtenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Neder lander met zijn vooroordeelen was en is en hoe zeker het nationaal-socialisme alles wat niet wil worden vernietigd tot tot eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantreden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de opgaan de zon van een nieuwen Germaanschen dag Tenslotte sprak nog de heer R. C. Gi- ard. pl. leider der N.S.N.A.P., woorden van instemming met het genomen be sluit. BiNNENLANDSCH NIEUWS. Voedingsgewassen, waar dat mogelijk is. Plantsoenen, parken, bennen, braaklig gende gronden moeten beteeld. RICHTLIJNEN AANGEGEVEN. De directie van den landbouw heeft een aantal richtlijnen vastgesteld voor de practische uitvoering van de over heidsmaatregelen tot verhooging van de bodem productie welke richtlijnen de secretaris-generaal van Binnenlandsche 2Saken heeft verwerkt in een brief aan de burgemeesters. Noodzakelijk wordt het daarin geacht, dat de betrokken hoofden van dienst en de onder hun bevelen staande ambtenaren ten volle begrijpen, dat in het belang van de voedselvoorziening van het Nederland sche volk elk daarvoor geschikt te ma ken perceel grond voor de productie van voedingsgewassen wordt gebruikt. Door gronden in parken, plantsoe nen, langs wegen, kanalen, enz., als mede braakliggende terrein voor de teelt van voedingsgewassen te gebrui ken. voor zoover zij daarvoor geschikt of geschikt te maken.zijn. kan iedere gemeente belangrijk aan de verbetering van de voedselpositie bij dragen. Komt in verband met plaatselijke om standigheden de aanleg van volkstuinen niet in aanmerking of is het beschik bare perceel voor dat doel te klein, dan kan de grond óf door de gemeente in eigen beheer worden bebouwd, óf aan particulieren voor het betelen met aard appelen en peulvruchten in huur wor den afgestaan. De aan lederen gegadig de uit te geven oppervlakte moet in het algemeen niet grooter zijn dan 200 a 225 m2 de producten mogen uitslui tend voor het gebruik in eigen gezin worden geteeld. De opbrengst der van gemeentewege geteelde gewassen kan beschikbaar wor den gesteld aan plaatselijke inrichtin-en tot verzorging van weezen en andere jeugdige personen of aan de armlastigen en de werkloozen met groote gezinnen Het ligt niet in de bedoeling, voor deze extra-gift levensmiddelenbons aan nemen. Met den rijkstuinbouwconsulent kan worden overlegd omtrent het verkrijgen van kunstmest en zaai- en pootgoed. De secretaris-generaal verzoekt den burge meesters. vóór 15 Februari aan het de partement van Landbouw en Visschery. directie van den landbouw, een opgave te doen toekomen van de volgende bij zonderheden a. welke oppervlakten van parken en plantsoenen in de ge meente voor de teelt van voedingsge wassen in gebruik zullen worden geno men b. welke oppervlakten aan braak liggende gronden voor meergenoemd doel in eigen beheer of door particulie ren zullen worden beteeld c. welke pro ducten zullen worden verbouwd en to* welke oppen-laktend. de vermoede lijke bestemming van den oogst. Vooral heeft genoemde secretaris-ge neraal aan de burgemeesters medege deeld, dat de uitbreiding van het volks- tulnwezen niet moet worden nage streefd door het buiten effect stellen van de vroeger, onder andere economi sch omstandigheden, aangegeven richt lijn. nl. dat de groote der volkstuinen in het algemeen tot 3 are beperkt dient te blijven. Door de te betelen oppervlakte te be perken wordt bereikt, dat in verhoudinv tot den voor dit doel beschikbaar zijn- den grond een zoo groot mogelijk aanta gegadigden in de gelegenheid kan wor den gesteld zulk een tuin te huren waarvan bij goede verzorging nog eer oogst van voldoende omvang kan wor den verkregen. INLEVERING RUST EN BOEKWEIT. Geldt niet voor voorraden voor eigen gebruik. Ingevolge een ir. de Staatscourant cpgenomen beschikking van den secre taris-generaal van Landbouw en Vis- scherij kan aan al degenen, die rijst rijstderivaten, boekweit en boekwcitde- rivaten voorhanden of in voorraad heb ben, door de Nederlandsche Meelcentra le de plicht worden opgelegd deze voor raden geheel of ten deele te haren be hoeve ter beschikking te houden of aan haar tegen vergoeding In te leveren. De Nederlandsche Meelcentrale zal dezen plicht kunnen opleggen, hetzij bij alge- rr.eene bekendmaking in de Staatscou rant, hetzij door het afgeven van een schriftelijken last aan diengene, wien het betreft. Deze plicht geldt niet voor die hoe veelheden. welke door particulieren ken nelijk uitsluitend voor eigen gebruik voorhanden of In voorraad worden ge houden. LANDBOUW. Hoofdredacteur Corn. J. Botkrr. Wleringen. BUREAU Kippolytushoef Wleringen Telefoon lntercomm. No. 19. Bijkantoor Brt: traat 23 M:ddr nmeer. Telefoon 2X. Verschijnt eiken n»da,~. iHuiuei iijg cn Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 130 Zakboekje voor veehandelaren. De Secretaris-Generaal van het De- liartement van Landbouw en Visschery deelt maakt het volgende bekend Zooals reeds eerder is vermeld, werd met Ingang van 1 December 1941 een aanvang gemaakt met het merken van alle runderen boven 60 Kg. De num mers der aangebrachte merken worden in het veeboekje van den veehouder aangeteekend. De veehouder ls ver plicht van allo veranderingen in zijn' rundveestapel in dit boekje aanteeke.' ning te houden. Opdat ook de gang van het vee zal kunnen worden nagegaan, wanneer de veehouder één of meer stuks rundvee hetzij den handelaar in commissie heeft gegeven, hetzij aan hem heeft verkocht, zal de veehandelaar worden •rpacht van al zijn aan- en verkoo- pen. hetzy voor eigen rekening, hetzij :n opdracht van derden, aanteekenlng te houden in een zakboekje. Belanghebbenden wordt medege deeld. dat zy ten spoedigste een vee handelaar-boekje bchooren aan te vra gen bij dc Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 53 s-Gravenhage. onder opgave van hun juisten naam en adres. Tevens moet worden opgegeven het nummer, waar onder zy aLs georganiseerde by de Ne derlandsche Veehouderij Centrale zyn toegelaten. Wanneer het adres van den aanvrager niet overeenstemt met het op 't organisatiebewys vermelde moet hU tevens zyn oude adres opgeven. Belanghebbenden wordt er verder op f wezen, dat in elk zakboekje 174 run deren kunnen worden verantwoord. Vervolgens, dat de handelaar voor zyn vertegenwoordigers eveneens een zak boekje moet aanvragen onder vermel ding van hun naam en adres. Met een en ander dient derhalve rekening te -.orden gehouden bU het berekenen van het aan te vragen aantal zakboek jes. Geen grooter aantal mag worden aangevraagd dan noodig is voor het lanteekenen der transacties, welke ver moedelyk in de eerstkomende maand /.uilen plaats vinden. De kostprijs van het zakboekje be- iraagt f 0.50 Betaling van het aantal aangevraagde boekjes dient uitslui tend te geschieden door storting of overschrijving op postrekening no. 146800 van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch te Den Haag. Aanvullende toewijzingen kunstmeststoffen. De Provinciale Voedselcommlssarts voor Noordholland deelt naar aanleiding .an de kortgeleden publicatie van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in irlo tyd inzake aanvullende toewy- /ingen voor kunstmeststoffen, het vol gende mede. Alle aanvragen voor een aanvullende oe wij zing voor a. uitbreiding groententeeltb. ge- cherud grasland c. groote wyzlging teeltplan d. zaadteelte. koolzaad noeten op een apart aanvraagformulier ingediend worden. Deze formulieren zullen vanaf 50 Ja nuari 1942 by de Plaatseiyke Bureau houders en Plaatselyke Vertegenwoor digers verkrijgbaar rijn zy worden op schriftelijk verzoek ook toegezonden door het Hoofdkantoor te Alkmaar. Alle aanvraagformulieren moeten voor 1 Maart 1942. voUedig en duideiyk inge vuld, ingediend zyn, daar zy anders niet in behandeling ngenomen worden. Nieuwe bepalingen op gebied van inleveren, vervoeren en afleveren van stroovlas. In aansluiting op de publicatie van 10 Januari J.1. betreffende nieuwe bepa lingen tJLV. inlevering, vervoer en afle vering van stroovlas. maakt het Ryks- bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstyd nog het volgende bekend. Van het verbod tot verhandelen en afleveren van stroovlas zal vooriooplg slechts ontheffing worden verleend. In dien dit plaats vindt ten behoeve van den export naar België. Slechts handelaren, die in het bezit zijn van een door de Stichting Neder landsche Stroovlasexporteurs te Gronin gen namens dc Nederlandsche Akker- bouwcentrale afgegeven vergunning kunnen stroovlas by telers of handela ren aankoopen en verhandelen. Telers en handelaren mogen slechts op vertoon van deze vergunningen stroovlas aan hen verknopen en afleveren. Den telera wordt aangeraden hun product regel matig af te zetten. Txt. zal by afzonderlijke publicatie worden bekend gemaakt vanaf welken datum ook weer voor het binnenland kan worden verhandeld en afgeleverd.

Wieringer courant | 1942 | | pagina 1