(Bcwetigbc ©cftgtcn. (ingezonden.) Het plekje waar Z. M. koning van Hanover te Londen den voet aan wal zette stond vol inet brandnetels. De Aarts bisschop te Milaan heeft den grondsteen van den ijzeren spoor weg gezegend. Het wordt onwaar genoemddat Z. M. Graaf van Nassau de Minister van finaritien 50,000 Gulden zoude geschonken hebben. Genoemd Minister heeft zijn ontslag gevraagd tot spijt van buttenlandsche speculanten. Een tweede onzigtbare komeet is ontdekt. Groole sprink hanen rigten in den kerkdijken staat vele verwoestingen aan. Samuel Maijer heeft aangeboden om O' Connell uit deu weg te ruimen. Een Amerikaanseh kapitein heeft zonder schip een groote reis ondernomen. Een kuipersbaas heeft met behulp van buskruid een luchtsprong gedaan. Een baas schoenmaker is met laag soort in verzoeking gekomen. Ee- nige valken hebben jagt op duiven gemaakteene g'-oote valk echter heeft een duifje zoo nagevlogen dat hij blaauw geworden is. Salomon von Rothschild is burger van Wee- nen gemaakt. Te Aken waren 146 bassen in eene zang partij. Vijf nieuwe galoppen voor de piano te koop. Door een onbekende is aan de St. Pieterskerk te s' Hertogenbosch een orgel ten geschenke gegeven. Een ondermeester met een fraaije handen met vlug omgaan met het pennemes wordt gevraagd. De prins Joinville is te Brazilië gekomen om princes Januaria te huwen maar de schoonheid van ha re zuster Dona Francisca heeft hem betooverd. Te Parijs is de kamer det Gedeputeerden door eene dame in groote opschudding gebragt. M is Ui ft E L. W K 1£ Bi. Duitsche JSOEJH'MSj'JVST in de Middeleeuwen. indien Duitscblaiids steden in liet lot van Egypte deelden zijne gehouwen zouden ons verkondigen wat zij eens waren. Zij leggen voor de nakomelingschap een krachtvol getuigenis af van de gezindheid en het werken dier mannen welke ze hebben opgehaald. Iu liet midden van de 13e eeuw begon die bouwkunst zich in haren bloei te ontwikkelen, welke onder deu naam van Gothische bekend staat doch die veeleer de Duilscne verdient genoemd te worden omdat hare edelste en verheveuste hou ding van Duitsche meesters is uitgegaan en Duitsche meesters ook in andere landen de belangrijkste gebouwen in dezen traut hebben opgeti okken. Zij is een voortbrengsel van de Gerinaansch-Cliristelijke rigting der kunst, en is even gelijk de eigeiidommelijkepoesie van die tijden volslagen onafhankelijk van den antieken trant zonder daarom eene geringere plaats te beslaan dan deze want de schoonheid der vormen de smaak en stijl zijn in alle kun sten geenszins aan een vast bepaalde manier en regel gebon den maar kunnen even zoo veelvuldig zijn, als de verschei dene rigting van zin en geest i>ij volken en lijden welke zich met eigene vrijheid ontwikkelt, en in de kunst met oor spronkelijke schepping-kracht, zonder moddellen van builen }e volgen zich openbaart Het eigendoinnielijke der Duitsche bouwkunst ligt in hare slanke zuilen, over welke, op versierd kioonwerk «Ie ribben en reijen der gewelven omhoog stijgen; in de iiooge geloogde Venstex-s welke de ruimte tusschen de pilaren tol aan hel dak aauvullen in de lichte en uiterst stoute hoogte der verwul ven in de overal met lofwerk eit sieraden overdekte uitstek ken en kanteclcu welke het hoofdgebouw omgeven. Ouder de bouwmeesters uit die tijden heeii niemand zoo schitterenden roem behaald als Er win von Steii/bach die in den jare 1277 den toren van de Domkerk te Straatsburg begon le bouwen. Hier verschijnt de kunst iu liare voltooijiug. Maar deze ïeuzenacii'.ige toren is bij lange na niet geheel door Erwin voleindigd; ook niet naar zijn oorspronkelijk plan uitgevoerd, hetwelk, naar de voorhanden zijnde dimen sies op een werk van middelbaren omvang zoude uilloopeu. Eerst in den jare 1439 werd de toren voltooid, en uewij! ieder van de volgende meesters naar zijn eigen gedachte baai aart voortbouwde zoo iaat zich aan dit gebouw met een enkeien opslag van het og den veranderden en reeds zinkenden smaak in deze bouworde overzien want in de 15e eeuw ging reeds het oude wezen tl ijk verhevene iu verkuusteling en overlading verloren. De Slefanus toren le Weenen de Freiburger doin en vele andere kerken beiiooren evenzoo tol den besten tijd der Duit sche bouwkunst. Wanneer men den kunst vollen geest in'aau- merkiiig neemt, welke in de vinding en oulvverping van deze ten hemel opstijgende massa's omzweeft de kennis eu zekerheid iu de uitvoering en den grooteu tecnuisciien smaak i;i de hoogst zorgvuldige en vlijtige behandeling der enkele deeieu dan gevoelt men zich lot bewondering en verceriug van tijden aangetrokken waarin er meesters optraden die zoo dachten en uitvoerden, waarin zoo vele handen gereed waren om hunne gedachten in het leven le brengen en waarin burgers van enkele Sleden tot geen beter doel, dan zulke stoute out werpen hunne schatten wisten te besteden. Iulusschen ware de voltooijiug van zulke kolossale gevaarten bijkans niet mogelijk geweest zonder de medewerking der toen*. niaaJs reeds bestaande moederschappen, Reeds bij de Romei nen bestonden er vereenigingen van bouwkundigen Jater zet ten zij in de kloosters hun bestaan voort. Iu de elfde eeuw kwamen zij uit deze voor den «lag, en vormden zich tot we reldlijke gezelschappen. In Engeland namen deze vereenigingen eerst een eigcndominelijkcn vorin aan. Zij hielden zich bezig met ondernemingen van groote bouwstukken en hun gemeen schappelijk werken naar wél begrepen regels maakte de gro-iie ontwikkeling en overeenstemming van hunnen arbeid mogetij n Hunne leer plantten zij als eene geueiuieuis door de <li ie graden van leerlingen gezellen en meesters voort. De voor de ont wikkeling en uitbreiding der Duitsche kunst gewigtigsie ier- eeniging van bonwheeren en slceninetzelaien was diowelke in Straatsburg door Erwin von Steiubuch geslicht is gewoiden. Uit Dui'schland Engeland en Italië lokte hij meesters tot i zich en gaf zijne vereeiiigiiig de inrigting welke reeds vroe ger in Engeland was aangenomen. Zulk een gild heette eene tintte; en alle die zicu iu Duitschland herouden traden ouder ling in vei biudtenisiulusschen bleef die van Straatshuig de eerste. Deze hutten lieelen ook loges derzcl ver leden vrije mrtzeloren dewijl zij bijzondere vooiiegten en vrijheden genoten ben nam iu Engeiand ook builen de cigcuUijkc kunslgetiootcu andere mannen van kennis en aanzien op, die den naam v.ui aaxigenouiene metzeiaren droegen. Be tegenwoordige §ïav®nisclse bevolking van ktliircjsa. Tiet. groote volksgezin der Slavoniers in Europa verdeelt zich volgens de taal in twee groote hoofdstammen den Zttid- oostelijken eu den westelijken Tot deu Ziiid-ooslelijkea stam tellen zich de Russen de Bulgaren en Serviërs tot ben Wes telijken de Czechen de Polen eu de Lnsciiitschaniei's feen Wendisclxe volkstam iu den Lausitz) Volgens de meest naauw-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3