©cmxntjöc ïocxugtcu 23 Junij binnenvet. Tan der Me ij Anna LouisaBatavialaatst van Oowes heden na I'osttijd WitteviliManhattan Neavjork Boeck Noordsterne Sluijter Thctis Andeisen Ëmanuelalle 3 van Naiva Laersen Famielitn Holmstrand Elligers Soes Kummercn lluislen- dahl beide van Laurvig; 1'etersen Engeborg Carolina Arendahl Jansen, Jnger Mathilda Kragero; Maas Sophia MariaRiga,- Busch, Atalanta Narvade Jong de Jonge Cloman Huil en SmitStcro Londen. Uitgez. Z. M. fregat Jason, kapt, van der PlaatVlissingen. De wind n. 24 unij uitgez. Z. M. fregat Sambrc kapt. Kist, Z. M. corvet Cas- tor 'kapt. luit. Sóhugen Vlissingen,- Ouwehand de Goede Verwach ting Huil. De wind n. (ingezonden.) De Logementhouder Sterns uit Utrecht, is wegens vergif tiging van zijnen oom ter dood veroordeeld. De Prinses van Oranje verkeert in zwangeren staat. De heer Rochus- sen heeft als Minister van Financien zijne uitvaart gevierd. Te Barcelona is de opstand algemeen. Espartero meent dat het zijne lotsbestemming is met den sabel in de vuist op het slagveld te moeten sterven. Het lijk van den schip persknecht M. Koorn is dezer dagen uit liet water opge haald. Bij de gebroeders Diederichs te Amsterdam wordt de kunst om te zwemmen en te duiken uitgegeven. In den morgen van den 18 dezer hebben de Hervormde predikanten alhier het Heilig Avondmaal toegediend kinde ren gedoopt en den veldslag bij Waterloo gevierd. Nimmer heeft de Gemeente zoo hartelijk gedankt en gebeden. (HBi) M B'1 A «4 K Ij W ii 55. Ei Bewijs dat ]fcTAP©I.i ËOA niet heeft bestaan en niet anders geweest is dam de EÏSW. Uil het Fransch.) Napoleon Buonaparle waarover men zoo veel geschreven heeft, heeft zelf niet eens beslaan. Hel is slechts een zinne beeldig persoon. Het is de verpersoonlijkte zon en onze stel ling zal bewezen zi/u zoo wij doen zien dal al wat men over Napoleon den grooten openbaar lieeft gemaakt is ont leend aan het groote hemellicht. Laat ons geleidelijk zien, wat men van dezen wonderman zegt! Men zegt: l)at hij genaamd was Napoleon Bnonaparte Dat hij geboren was op een eiland in de Middellandsche Zee; Bat zijne moeder genaamd was Loetitia Dat hij drie zusters en vier broeders had waarvan drie koningen waren Dat hij twee vrouwen had waarvan cenc hem een zoon schonk Dat hij onder hem had zestien Rijks-maarschalken", waarvan twaalf in werkelijke dienst Dat hij ceue groote omwenteling ten einde bragt Dat hij in tiet Zuiden zegevierde en in hel Nooi den bezweek Eindelijk Dat hij na eene regering van twaalf jaren die hij ko mende uit hel Oosten, begonnen was, in de Westelijke Zeeèu verd ween. Blijft thans overig om te weten of al deze onderscheidene bijzonderhedeu zijn ontleend aan de zon en wij hopen dal alien die dit geschrijf lezen er van overtuigd zullen zijn. Ter zake. De geiieele weield weet, dat de zon door de Dichters Apollo wordt genoemd; liu het ondeischeid lus- schea Apollo (Apollon) en Napoleon is (althans als men aan dichterlijke vrijheid denkt) niet groot, cu zal het nog minder schijnen zoo men opklimt tót de bclcckenis of tot den oorsprong dezer namen. Het is bekend, dat het woord Apollo beleekentverdelger; enkel schijnt het dat deze naam door de Grieken aan de zon gegeven werd ter oorzake van het kwaad dat zij hun voor T .oijc deed waar een gedeelte van hnu leger verging door overmatige iiilte en door de besmetting die er uit voortvloeide juist tijdens de beleediging door Agdmenimón aan Chri/ses zonnepriester, gedaan; zoo als men zien kan in liet begin der Ilias van llomervsde schitterende verbeeldingskracht der Grieksche Dichters veramleide de stralen vin hel hemel licht in vlammende pijlen die de vertoornde God langs alle kanten afschoot en die alles zouden verdelgd hebbenzoomen, om zijnen toorn ter neder Ie zetten, niet de vrijheid had terug gegeven aan Chryseïs dochter van den offeraar ühryses. riet is dus waarschijnlijk dal alstocii en om deze-reden al leen de zou Apol lo werd genaamd; maar welke ook de om standigheid ol de oorzaak zij, die aan dit hemellicht die naam heelt gegeven hel is zeker dal het verdelger zeggen wil. Nu Apollo (Apollon) is hetzelfde wooid als A p o 1 o n zij stammen af van Apolluo of Apoleo twee eene bedoeling hebbende werkwoorden en die befeekeneh doen vergaan dooden verdelgenZoodat zoo de voorgewende held onzer eeuw zich Apoléon noemde hij denzclfden naam had als de zon terwijl hij bovendien de geheele beleekenis van haren naam vervulde; want men schildert hem af als den grootsten nieiischen verdelger, die ooit beslaan beeft. Doch deze persoon was Napoleon genaamd en gevolgelijk is er eene aandnidings- leller meer, die niet in de naam der zon is. Ja, er is eene letter en zelf eene lettergreep meer; want volgens de opschrif ten die men overal in de hoofdstad (Parijs) vindt, dan was de ware naam van dezen voorgewenden held Neapolèon. Bepaal delijk kan men zulks zien op de kolom van liet plein Vendouit. Nu, deze lettergreep maakt niet hel minste verschil. Deze lettergreep is, zonder twijfel, Giieksch even als hel overige van den naam en in he' Grieksch is né of nai eene dei- grootste bevestigingen die wij slechts door het woord waar achtig kunnen terug geven. Hieruit volgt dat Neapolèon be- terkent waarachtige verdelgerwaarachtige Al polio. Het is dus wezcutlijk de zon. Maar wat nu van zijnen anderen naam te zeggen Welk verband heeft het wooid Bonaparte niet het licnt des dags? Men ziet het niet dadelijk; maar men begrijpt ten minste dat, zoo als bonaparte beleekent goede deel, er zonder twijfel spra ke is van iets dat twee doelen heeft een goed en het ander kwaad en bovendien van iets dat betrekking heeft tot de zou Napoléon. Nu, niets heeft meer onmidd'elijke betrekking tol de zou, dan de gevolgen harer dagel ij ksche omwenteling en deze gevolgen zijn de dag en de nacht het liciil en .Ie duisternis het licht dat hare tegenwoordigheid voortbrengt en de duisternis die heersciit bij hare afwezigheid, tfet is eene allegorie aan de Perzen ontleend. Hel is de heerschappij van O rom a zes en van Ariinaues; de heerschappij der goede en kwade geniiisseii. En hel is aan deze laatsten het is aan de geuiussen van het kwaad en van de duisternis dal men voor hun deze verwénsching toevoegde: abi in nialani part cm. Eu zoo men door mild pnrte de duisternis bedoelde, dan is er geen twijfel of men moet door bond parte het licht ver staan. Het is de dag in tegenstelling van den nacht; alzoo rnag men niet twijfelen of deze naam heeft betrekking tot de zon vooral als men haar ziet verbonden met Napoléon die de zon zelf is zoo als wij bezig zijn te bewijzen. 2. Apollo was volgens de Grieksche fabelleer geboren op ecu eiland in de Middellandsche Z'ee (het eiland Helos): ook Napoleon heeft men doen geboren worden op een eiland der Middellandsche Zee en bij voorkeur heeft men daartoe Cor- sika gekozc-n, omdat de ligging van Corsika met betrekking lot Frankrijk alwaar men hem heeft willen doen lieerschen hel meest overeenstemt met de ligging van Dclos, met betrek king tot Griekenland alwaar Apollo zijne Toornaamstc tem-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3