OLIJIPiölï, lil. B L A N U S. dat een weinig te diep liet Noorden ingedrongen hij er zicli j «iel koude staande honden. Nu, dit alles kenschetst volmaakt den loop der zon. De zon men weet znlks iieerscht als oppermagtig vorst in hel Zuiden juist zoo als men van Napoleon zeide. Maar hetgeen wel het opmerkelijkste is, is dat, na de dag- en nacht evening der Lente, de zon de Westelijker oceanen zoekt, zich van den evennachtslijn verwijderende; na drie maanden loop echter naar deze streken ontmoet zij den Noordelijken keer kring, die haar dwingt op zij te gaan en op hare schreden naar het Zuiden terug Ie keereu het tccken van de kreeft volgende: teeken aan hetwelk men dezen naam zegt Macro- bins gegeven heeft 0111 den terugtredenden loop »an de zou in dit gedeelte van den hemelbol aan te duiden. Het is daarop dat men den iugebeeiden togt van Napoleon naar het Noorden naar Moscou en den daarop gevolgden vernederenden terug legt gebouwd heeft. Alzooal wat men ons verhaalt van den voor-en tegenspoed van dezen vreemden oorlogsman, zijn alleen toespelingen be trekkelijk den loop der zon. 10. Eindelijk, en dit behoeft, geene nadere uitlegging, de zon komt in het Oosten op en gaat iu het Westen onder zoo als de geheele wereld weet. Maar voor de beschouwers aan de uiterste einden dei' aarde schijnt de zon des morgens uil de Oostersche zeeën op te komen en zich des avonds in de Westersche zeeën te dompelen. Het is geheel zoo als de Dich ters ons haren op- en ondergang scnilderen wij moeten er ook niels anders door verslaan wanneer men ons zegt dat Napoleon ter zee uit het Oosten (van Egijpte) kwam, 0111 over Frankrijk te Jieerschen en dat hij is ondergegaan in de Wes telijke zeeën, na eene regering van twaalf jaren die niets anders zijn dan de tivaalf uren van den dag; de twaalf meur, gedurende dewelke de zon aan den gezigleinder schittert. Mij heeft slechts éénen dag geheerscht zegt de Dichter Casimir de la Figne van Napoleon spiekende, en de wijze, waarop nij zijne verheffing zijnen ondergang en val schetst bewijst dat deze bekoorlijke Dichter even als wij in Napoleon nie'.s anders gezien heeft dan een zinnebeeld der zon en hij is ook niets anders. Het wordt door zijn' naam, door den naam .zijner moeder door zijne drie zusters door zijne vier broe ders door zijn zoon door zijne maarschalken en zijne daden bevestigd. Het wordt bevestigd door het oord zijner geboorte, door de streken van waar hij kwam toen hij in de loopbaan van het oppergezag trad; door den lijd dien hij besteedde om dezelve te doorloopen door de staten waarin hij heerschle door die waar hij onderging en door die waar hij Terdiveen bleek en ontroondna zijnen schitterenden loop, zoo als ge noemde Dichter de la Figne zegt. Het is dus bewezen dat de voorgewende held onzer eeuw lricts anders is dan een zinnebeeldig persoon waarvan de ei genschappen ontleend zijn aan de zon. Dij gevolg heeft Na poleon waarover men zooveel zaken geschreven heeftniet eens bestaan en de dwaling waarvoor zoo vele lieden de kniën gebogen hebben, komt alleen van eene woordspeling; het is daardoor, dal zij de Fabelkunde der negentiende eeuw voor eene ware gebeurtenis hebben gehouden. Wij zouden ter ondersteuning onzer stelling hier nog kun nen inroepen een groot aantal koninklijke bevelschriften van /.odewijk do achttiende die in 1814 ten troon geklommen zijne regering negentien jaren vroeger en dus van 1795 dag- teekendc en wier bepaalde dagteekening geheel in strijd zou zijn met de regering van den voorgewenden Napoleon maar wij hebben genoeg gedaan voor ons plan dat namelijk om- door middel van de verbeelding de waarheid wal voor het lapje te honden. Clbwcrtentiën. Heden beviel van eene DOCHT ER ADELAïDE SCHOON C«eb. HEIJN1NG. Helder 29 Junij 1843. De ondergeteekende erkentelijk voor de zoo menigvuldige bewijzen van belangstelling en deelneming, bij gelegenheid van de bevalling zijner Echtgenooteondervondenbetuigt daarvoor door deze zijnen hartelijken dank. Helder 2 Julij 1843.J. uv 't VELT. Men is van meening om op Dingsdag den 4 Julij 1843, des namiddags ten 3 uur en volgende dagen, ten huize van A. KORTTE RIN G in de Langeslraat aan den Helder publieke verkooping te houden van Goud en Zilverwerken Juweelenwaaronder twee Ju- weelen voornaalden; Lakeus en Manufacturen, Galanteriën, Porcelein en Glaswerk Kinderspeelgoed Behangselpapier een Ledikanteenige Ghiflonières enz. al welke goederen daags voor en op de verkoopdagenvoor elk zullen te zien zijn. Bij verklaringafgelegd voor den Heer Piegter van het derde Kanton tweede Arrondissement der Provincie Noord- Holland Hoofdplaats Alkmaarvan cle twintigste Junij 1800 drie en veertig is, door Hartog Aronskoopman in Manufacturen wonende te Helder aan zijnen minderjari ge zoon Aron Hartog Arons oud 20 jarenhandligtifig verleend tot het uitoefenen van het beroep van Gedelegeer de der 2e. klasse van de Nederlandsche Loterij geschieden de daar van bij deze aankondiging ter voldoening van hei voorschrift van arlikel 486 van het Burgerlijk Wetboek. Helder 26 Junij 1843. De Grifj'ier hij het Kantongeregt Helder, H. M. AIILÉ. DIRECTIE va* ©iaanile isct atijnc weïlngerigte, fraai gedecoreerde en nieuw opgebouwde Tent aan liet Mel- dersche liftncm! Aanvang nemende op Dingsdag den 4 Julij en gedurende de Kermis zal er dagelijks eene Voorstelling plaats hebben des Avonds ten 8 en een half ure precies. in 1 1 Me Directeur heeft de eer het geachte Publiek dezer Ge meente bekend te maken als dat hij alhier is aangekomen met zijn vermaard Gezelschap Kunstrijders Rijderessen en Kwec-kelingen als ook een aantal Praatje gedresseerde Paar den hij hoopt hiermede dezelfde bijval te mogen verwerven die hem een reeks van jaren zijn te beurt gevallen zullende, hij trachten alles aantewenden wat tot genoegen kan strek ken van een geacht kunst minnend Publieken hetzelve op het aangenaamst te onderhouden die zijne voorstellingen met hunne tegenwoordigheid zullen gelieven te vereeren. NB. Aan het geachte Publiek wordt bij deze verwittigd als dat de laatste Fiepresentatie op Zondag den 9 Julij zal plaats hebben uithoofde dat het vertrek op Maandag daar aanvolgende naar Utrecht is bepaald. Uitgegeven hij O. HAKKER Rz. te NieuweDiep. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder ONDER

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4