ARMOEDE, sche Nieuwsblad is zeer ligt geraakthet houdt gemoedelij ke vertogen tegen het Handelsblad en de Tijdgenoot. De equipagie van het oldenb. kofschip Einigkeit bestaat uit de kapitein met zijne twee dochterswaarvan de eene de post van stuurmanen de andere die van kok bekleedt. Te Nijmegen zijn 7 kinderen beneden de twaalf jaren tot cor rectionele straffen verwezen. Eene gezonde vrouw vier maan den oud kraamszoekt eene dienst als loopmin. Eene da me tusschen 40 en 45 jaren kan zich onbeschroomd adres- seereu tot verkrijging van een weduwnaar met vijf kinderen aan het Bureau van het Handelsblad. Te Berlijn is de ko ninklijke schouwburg eene prooi der vlammen geworden. Te Baden is de Bank gesprongen de Bankier aldaar heeft aanzienlijke sommen verloren. De drie debuten van den nieuwen Minister van Financien zijn ongelukkig uitgevallen. Integralen flaauw 53 3zestiende. M E Af E Li IF E B K. (Vervolg.) Het is eene door de ondervinding gestaafde waarheid dat niet alleen stoffelijke maar dikwerf' ook zedelijke middelen dienst baar zijn tot leniging der armoede niets is verkeerder dan dadelijk met de beurs in den hand zijne arme broeders en zusters ter hulp te komen. Er is veel moedwillige ook veel bedriegelijke armoede. Wie verstandig wil wel doen moet eerst het hart van den armen zoeken te doorgronden hem zijne handelingen en lotgevallen doen verhalen onderzoeken of hij Godsdienstige kennis bezitkortoin even als de Geneesheer handelen die eerst de oorsprong en aard van den wond na spoortvoor hij de pleister aanwendt. Dusdanig weldoende werkzaam te zijn is het doel dat de ver- eeniging Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede zich bij voortduring voorstelt. Yerscheidene gunstige resultaten zag zij daaruit voortvloeijen. Do Secretaris ontving op zekeren morgen eene arme vrouw, inet eene aanbevelings-brief van deu Heer N. N. en verzoek om zorg voor haar te dragen. Dadelijk maakte hij er rapport van op, stuurde het naar het Dames-Committéen begaf zich nog denzelfden dag naar de woning der arme vrouw. Hij ving met haar een gesprek aan trachte al pratende hetzelve op de Godsdienst te brengen, dan helaas welk eene droevige uilkomst leverde hetzelve op, zij wist van de Godsdienst weinig of niets. Daarbij was zij ten uiterste hoogmoedigbeweerde, dat zij haar ongelukkig lot niet verdiend had, dat honderden, die slechter waren dan zij van alles voorzien in voorspoed leefden. Ja dat tegen haar onregtvaardig gehandeld was. Hier is goud en zilver vergif, dacht de Secretaris bij zich zeiven; hier is zedelijke hulp het noodigste. «Gelooft gij aan een God?" vraagde hij haar ernstig. Ja antwoordde zij wie zon daar niet aan geloven." »Hoe stelt gij u die God voor?" «Als de Schepper van alles." Goed maar als hoedanig meer?" Als een Rcgter over goeden en kwaden." Yerder Als een wreker cu vergelder van het booze Is hij u niets meer?" Na al het opgenoemde zou ik niet weten wat." Die God is ook uw Vader uw goede, beste, trouwe Vader. Die allo menschen als zijne kinderen wil aanschouwen hen verzorgt en verpleegtmet eene liefde zoo als geen aardsclie vader vermag." (TVeenende) Ik heb nooit iets kwaads gedaan en ik lijd kommer en gebrek. Geen uitkomst ziende heb ik mij aan de armen vereeniging aangediend. Ik moet mij zelve helpen." »Yrouw, gij zijt hoogmoedig. God wederstaat de hoogmoe- digen. Zoo lang gij uw trots niet buigtzal uw lot niet ver zacht worden zal God u niet helpen. Kniel voor Hem neder met een gebroken harten een verslagen geestalsdan zal er redding voor u opdagen." Ik heb reeds zoo dikwerf gebeden en nog nooit ben ik verhoord." Omdat gij niet met ootmoed badt. VVat zoudt gij van uw zoontje zeggen, zoo hij met een hoogmoedige borst u toeriep Moeder geef mij een boterham. Ik heb honger. Gij moet mij ne honger stillen. Dat zijt gij verpligt." Ik zou hem de kamer uitzetten en hem zeggenals hij niet behoorlijk excuus kwam vragen voor zijne brutale woor den hij alsdan niets zou ontvangen." Dus inoet uw zoonlje eerst excuus vragen." Stellig anders krijgt hij niets." Doe dan ook even als gij wenscht dat uw zooutje jegens u handelen zal jegens God. Begin als gij bidt in de eerste plaats met vergiffenis voor uwe menigvuldige zonden te vra gen beken den Hemelscben Yader ooimoedig, dat gij Zijne weldaden niet waardig zijt; dat gij onregtvaardig tegen hein gehandeld hebt. Zoo alle dagen biddende zal er uitkomst komen. Weigert gij dit te doen alsdan trek ik de hand van u afkom u nooit weer opzoeken zal ook de vereeniging u niet aannemen." u(in tranen uitbarstcndé)Wi]n\ieer gij spreekt harde woorden." «Niet zoo hard als gij deukt, (haar de hand toereikende) Beloof mij plegtig te handelen zoo als ik uzeide: gij zult zien, dal ik niet hard jegens u handel." «Ik beloof het u." Haar een kleinigheid gevende verliet de Secretaris het ver trek. 's Anderen daags bragt hij haar eenige tractaatjes. Dit alles zamengenomeu scheen gunstig op haar te werken hare hoogmoed nam allengs meer en meer af. Geheel echter niet. God moge met Zijne genade voleindigen wat een zwak mensch begon. De landman werpt het zaad in de voren meer kan hij niet; God laat het bloeijen en tot rijpheid komen. De vrouw is door de vereeniging aangenomen; zij werkt met ijver, en verdient dus het daaraan verbondene geldelijke loon. Ook de Secretaris komt haar van tijd tot tijd te gemoet en gedurig als hij bij haar komt vind hij dat zij hoe langs zoo meer in nederigheid en ootmoed des harten toeneemt. Ziedaar in één voorbeeld, de zedelijke werking der vereeni ging Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede geschetst. Er zijn oneindig meer voorbeelden steller dezes zal bij gele genheid er eenige bijbrengen teil einde de oupartijdige be schouwer van menschelijke armoede cu ellende op de wijze als de vereeniging werkende zich genoopt vinde ook iets tot wezentlijk nut van zijnen armen broeders of zusters aan te wenden. Laudgenooteno! als u oogenblikkeu van uwe ambts- of handelsbezigheden overschieten, besteed die dan somwijlen in de hutten der armen gij doet er wel aan gij leert daar. 'tls niet altijd uw geld dat geëisclit wordt, meer dan dat: zedelijke hulp, zedelijke troost en zedelijke giften, gij werkt alsdan het nuttigst en weldadigst. De armen door u op aarde geholpen zullen misschien eenmaal voor den Regtcrstoel Gods u kunnen helpen de barmhartigheid zal roemen tegen het voordeel. ■Amsterdam. F- K. JDe Baron von MA.BJEJVICIËT& of de BEBROGEST 1VAABB. In het stadje A. zijn twee logementen tegenover elkander geplaats waarvan het eene door AT. en het andere door K. werd bewoond; op den 26 Junij 183.. kwam een vreemdeling de baron von Jlabenichts bij den eerste van de diligence afstap pen en terwijl eene kleine koffer op den stoep werd gezet, stapte de reiziger de gelagkamer binnen, en vroeg den kas-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3