Si El EERSTE N°. 24. ^IGEX HET q .Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents» Men «abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. A EB Ml €st BUITENLASDSCHE BERIGTEN. 1843. WPÏ'Wfëfl tv L1 Ij m iLi a I ITALIË. ROME. Alhier heeft een jood eenen zeer voordeeligen handel met Madonna-beelden begonnen, en daarbij getracht van derzelver wondervermogen partij te trekken. Een oud 31 ar ia beeld namelijk begon sedert kort wonderen te doen. Men bragt het in de kerk van Piantoen het genas er tallooze zieken. Maar deze wonderdadige genezingen waren zonder toestemming van de daartoe bevoegde autoriteiten geschied en enkel de uitkomst van eene private onderne ming. Aanstonds werden de herstelde kranten gedagvaard, en zij werden verpligtom voor de regtbank bewijs te le veren dat zij door een wonder zijn genezen geworden. Aangezien zij dit bewijs wel zullen schuldig blijven zoo zal deze mirakel-beunhazerij met de galeijen gestraft worden. BOLOGNA24 Aug. Het door geheel Italië verspreide genootschap Giovene Italia heeft ook zijne leden in deze stad. Of deze leden in den aanvang van deze maand nu meendendat in Napels eene revolutie zou uitbreken en het teeken aan geheel Italië zou gevenof dal zij reeds een voorloopig berigt hadden dat de revolutie elders was uitgebroken zij geloofden dat het tijd was om te begin nen waarbij zij echter onvoorzigtig te werk gingen. De politie werd opmerkzaam, en de kardinaal-legaat nam maat regelen welke de heeren in toom hielden. Toen de aan voerders van het komplot zich ontdekt zagen trokken zij met hunne manschappen - welke zeer overdreven op 500 man opgegeven worden in de omliggende bergstreken terug. Gelijk gemeld ister hunner vervolging werden kolonnen afgezonden. In de eerste dagen gelukte het den Insurgenten een hoofdman der gendarmerie met 5 man te overvallen en te doodenwaarna zij van berg tot berg voor de aanrukkende troepen retireerden. Den 23 Aug. schijnen zij op eene beweging in de stad te hebben gerekend als wanneer er eene groote processie builen de poort Mamaio plaats vond. Zij naderden Bologna tot op 2 miglien en le gerden zich niet ver van Monte Paterna. Dadelijk werd ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. E F E M BE R, een detachement Zwitsers tegen hen afgezonden terwijl in de stad alle mogelijke voorzorg genomen werd. Zij trokken nn af, en werden tot Pianoro vervolgd, alwaar zij door 3 andere afdeelingen werden omsingeld. Den 24 Aug. werden 2 der Insurgenten gevangen hier binnen gebragl. Gisteren is het Staatshandboek voor 1843 verschenen waaruit men ziet, dat de paus den 18 Sept. 78 jaren oud en 13 jaren aan het bestuur is. Het collegie der kardina len telt G4 leden er zijn nog 8 vacaturen. De oudste <t O dezer kerkvorsten is de kardinaal Baxsi88 jaren en de jongste de kardinaal Schwarzenherg 34 jaren. De deean van bet collegie is de kardinaal Pacca. De kerk telt 8 patriarchen102 aartsbisschoppen en 496 bisschoppen. Be halve deze, zijn nog 81 bisschopsplaatsen onbezet, en wel in Spanje en Portugal met hunne eolonienen in Rusland en Polen. Be propaganda heeft onder hare bijzondere lei ding in Yicarien en delegatien in Afrika 13 in Amerika 15, Azia 27, in China alleen 15, in Europa 30 als in Duitschland 3 Turkije 7 Gibraltar 1 Griekenland 1 Engeland 12 Holland 5 en Zweden 1. In don Indischen Oceaan onderhoudt zij 5 vicarrissen. De pauselijke stoel heeft hij de huitenlandsehe hoven 11 gezanten; de posten in Lissabon en in Spanje zijn onvervuld. SPANJE. MADRID 27 Aug. De verschillende partijen zijn ijverig aan het werk om bij de verkiezingen de overhand te beko men men twijfelt geenzints of de parlementaire partij die bet talrijkste en het eensgezindste iszal de overwinning behalen. De avaeuelios hebben zich nog niet kunnen ver staan met de parlijgenooten van den Infant don Francisco de Paulo -■ deze verdeeldheid maakt de kracht der parle mentaire partij uit. Daar de zegepraal der laatstgenoemde De wetenschappelijke Pref

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1