denissen van den Grcat Western en van Versaillesrive gauche werden in onze diligence opgediseht. Holland zweette angstzweet Holland was in nood. Tot bedaring der gemoe deren hield de trein aile tien minuten stil kwam weer tol ziek zeiven telde de kooiden. En ziet geen hoofd werd vermist. Integendeel hel getal hoofden werd telkens grooter. In Haarlem ontstond eeue volksverhuizing een inval van bar baren. Geheel Amsterdam had daar den zondag gesleten en wilde met den laatsteu trein naar huis. Oponthoud een half uur. Dan weer voorwaarts. 0 de schildpad GTurfiscftc £ttiw. De Kliojah (poetsemaker) Basir-ed-din leende van zijnen buurman eeneu pot om te koken, cu toen hij hem terug bragt iiad hij er eeneu kleinere pot ingezet. De buurman vraagde: Kliojah wat moet dit beduiden?" Uw pot heeft gekraamd, zcide hij. De man nam nu de beide potten aan, zonder ver der iets te zeggen. Eenigen tijd daarna vraagde Khojah den pot nog eens ter leen maar hield hem nu zoo lang dat de eigenaar hem eindelijk terug verlangde waarop Khojah hein berigtte dat de pot gestorven was. Kom kom geen gek heid zeide de buurman, hoe kan een pot sterven;" ei, eiantwoordde Khojahhetgeen voorteelt kan immers ook sterven en toen ik u de kraamvrouw met het kind bragt, hebt gij mij geloofd geloof mij dan nu ook maar. Ik zal de begrafeniskosten betalen. Nasir-ed-din werd op zekeren tijd op een gastmaal genoo- digdhij verscheen er in oude versleten en morsige klecderen en ontving dus billijkerwijze van. niemand eenig bewijs van achting. Heimelijk verliet hij daarop liet gezelschap, trok een geheel nieuwe shalwar (broeki aan en haalde den besten rok uit zijne klcedcrkasthiermede uitgedost keerde hij tot de feestzaal terug. Hij werd nu met ouderscheiding ontvangen plegtig begroet en op de hoogste plaats gebragt. Toen men hem nu de schotels aanreikte, doopte hij er keer op keer zijne mouw in, Khojah Effendi, wal doet gij?" riepen de ver wonderde gasten. Welzeide hij «dewijl ik alle eer, die men mij thans bewijst aan mijne kleeding te danken heb zoo is het niet meer dan billijk dat zij aan het feest deel neemt." Ilct gebeurde eens dat de Kadi van Sary kissur een dorp jii de nabijheid van Konstantinopelzich bedronk en op zijnen wijnberg in slaap viel. De Khojah, die met een vriend ging wandelen vond hem en zieude in welken toestand de Kadi was, trok hij hem den rok uit, welken hij zelf aandeed. Toen nu de regter bij zijn ontwaken liet verlies van zijnen rok be merkte liet liij zijne dienaars komen en beval hun dengeuen ie pakken bij wien zij den rok zouden vinden. Nu werd hij aan het lijf van den Khojah aangetroffen. Hij werd gevat en voor het geregtshof gevoerd. Zoodra de Kadi hem zag vraagde li ij hem- «Khojah Effendi, waar hebt gij dezen rok gevon den?" Nasir-ed-din autnoordde zoo luid, dat de gchcelc vergadering hem verstaan kontoen ik dezen morgen met eeneu vriend ging wanc'e'en zag ik eeneu Kadi de heilige wet, wier handhaver hij is, zoodanig vergeten, dat hij be schonken aan den weg lag. Mijn vriend wien dit ergerde sprong op en schopte hem met de voeten uit den weg. Ik daarentegen nam den rok het teeken der waardigheid van af en trok hem aan om alle bespotting voor te komenbe hoort hij echter aan u dan beu ik terstond bereid liem u weder te geven." «Keen neen, riep de Kadi, de rok be hoort mij niet ik ken hem niet." Op Sint JUTTE-JUSnis da MAEVEHEN op het I'S BAÏÏSEN. Is een dubbel spreekwoord waarmede men wil aanduiden dat deze of gene zaak nooit zal gebeuren. De spreuk als de halveren op het ijs dansen verklaart zich zelve minder be kend is de oplossing van het spreekwoord: op Sint Jatte -m is wij mecncu ouzo lezers geene oudienst te doen met den oor sprong van dit spreekwoord op te geven. Naar de bijkans algemeene overlevering in de 'oude chronij- ken voor de XVI eeuw bewaard, zal de pauselijke stoel eens, en wel in het midden der IX eeuw tusschen Leo IV" en Bene- dectus III door eenen zekeren Johannes bezet zijn geweest die niet eene man maar eene vrouw was en die bij eene processie door moederlijke weeën overvallen den dood vond. Deze stond in ons vaderland bekend ouder den naam van paus Jatte zoo als blijkt uit een opschrift van deze overlevering te vinden in de Cronica van der iiilliger slat Coellen, in 1499 te Keulen gedrukt, en dat dus luidt: wijc eiju wij ff Ta ijs wart tzo Rome ind wirt gemeijnlicli genoempt paijs Jutte. Deze ware of vermeende paus is als zoodanig nooit door de kerk erkeud en dus ook nooit in de almanak opgenomen. Op Sint Jutte, of pausin Johauuas-mis beteekent dus, een heiligen dag die nimmer zal aanbreken. HOE DE FRANSCME.N MODES LEEREN. Tot in het jaar 1791 hadden zich de Straatburger dames naar Duitschen trant gekleed hoewel die stad sedert 1681 ouder Frausch gezag stond. Doch in November van 1791 ver scheen de beruchte afgevaardigde van het convent Si. Jast en liet op de straten lakonisch weg bekend maken: «De bur geressen van Straatsburg worden uitgenoodigd de Duitsche mo des op te geven; dewijl zij in het hart Fransclie zijn. In zijn gevolg had de jonge tijger eene guillotline die slechts op zijnen wenk wachtte. Dit wisten de Straatburger dames en aangezien zij niet gaarne door het republikeinsche venster keken, deden zij waartoe zij zoo minzaam uitgenoodigd werden. CibucrtjCtiiicM. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOOJ\ J. M. LEEWENS Echtgenoot van JSieuicedeep L. J. T. SCHILLING, den 2 September 1843. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOONM. C. vax LEEUWENgeliefde Echtgenoot van Nieuwediep P. DEKKER, den 3 September 1843. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON MARIA BERGENgeliefde Echtgenoot van Nieuwediep G. S P I G T. den 9 September 1843. Heden overleed een van onze tweelingen JACOB JEL- ME R slechts één maand oud. Willemsoord, aan het Nieuwediep P. A. H. HINLOPEN, 5 September 1843. Luit. Ie. klasse. S. HINLOPEN. geb. de VRIES. De ondergeteekende bcrigt aan zijne geëerde begunstigers dat zijne Boekwinkel verplaatst is naar de Kanaalweg, No. 58 verkoopt alle soorten van Schrijfbehoeften en beveelt zich in ieders gunst lot het inbinden van Boeken. W. OPDAM. Uitgegeven bij C. BAKKER B/.. te MeuwcDicp. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4