3GHEBF SNIJDING-BIT. beeldvoorstellende de godin Genesaafkomstig uit de overblijfselen van eenen der Hindousehe tempels van het eiland Javawelks grond zoo vruchtbaar in schatten der oudheid isdie de onlegenzeggelijkste bewijzen opleveren van den hoogen trap van beschaving der oude bevolking van Java. De oude godsdienst van Java welke het Maliomedisme bijkans heeft doen verdwijnen, schijnt in de bouwvallen van zijne oude tempels overblijfselen bewaard te hebben, waar dig zijne gelukkige mededingster te beschamen. Deze thans bouwvallige tempels vindt men door het geheel oostelijk gedeelte van het eiland terug zoo als in het dis trict van Brambanan te Borobodo Koulassan Singasari en Malang. Men ziet in deze districten groepen van sleenen tempels met een standbeeld in het midden bouwvallen van tempels van gehouwen steen en eindelijk van minder vol maakten bouw en van meer jeugdiger oorsprong. De prachtigste van deze allen is ontegenzeggelijk die van Borobodowelks oorsprong dagtekent van de 6 tot de 8 eeuw onzer tijdrekening en wiens omvang eene oppervlakte van 600 vierk. voeten beslaat; dit gebouw, opgerigt op eene kegelvormige heuvel is vierkant en omgeven met zeven trapsgewijze opklimmende muren eindigende met eene to renspits van 50 voet middellijn en omringd door een drie dubbelde rei van torens, 72 in getal, in elk van welke een beeld is geplaatst met het aangezigt naar buiten gekeerd. Het geheele gedenkteeken is als het ware bedekt met de rijkste en fijnste beeldhouwkundige versierselenongeveer 400 nissen zijn in de buitenste muur aangehragten in elk derzelve ziet men het zittende standbeeld van Boudha, met de oogen nedergeslagen het hoofd regtop borst Ontbloot met twee zeer uitstekende ooren en een hoofdtooisel gelij kende aan eene phrijgiesche muls; in één woord Boudha gelijk men dezelve in de meeste Hindousehe tempels ziet voorgesteld. Dit beeld hetwelk thans zich hier bevindtis echter niet Boudha de opperste godheid der Hindous, maar allerwaarschijnlijkst de godin Genesa, eene der ondergodin nen van dezelfde godsdienst. Het is uit een vervallen tem pel in het district Malang residentie Sourabaia afkomstig. De godesse wordt in eene staande houding voorgesteld, heb bende vier armenin welke zij verschillende voorwerpen geklemd houdt. Het hoofd is bedekt door eene phrijgiesche muts en voorzien van een olijfantsnuitwelks tromp op eene der vier handen rustterwijl het geheelvoor zoo verre de hoedanigheid der steen zulks toelaatrijk is aan versierselen. Heden morgen is alhier in de nabijheid van den Hel- derscben zeedijk J. de Haan verdronken. De heer Betting is met drie landbouwers te Suriname gearriveerd en in de eerste dagen van de maand Julij met den Gouverneur generaal op reis gegaan om eene geschik te plaats lot de voorgenome kolonisaLie uit te kiezen. 's GRAVENHAGE15 September. Heden ochtend is II. K. II. de prinses van Oranje voorspoedig van een prins be- vallen; deze heugelijke tijding is met het gebruikelijk getal l)e Deductie 'niet dankzegging dit artikel plaatsende beveelt dit Weekblad aan de bekende welwillendheid1van Ifeeren Zee Officieren aan en •■jyleib zich van tijd tot tijd meer dergelijke bijdragen te zullen ontvangen. saluutschoten der bevolking aangekondigd terwijl van vele publieke en bijzondere gehouwen vlaggen zijn uitgestoken. Het bulletin nopens den toestand van II. K. H. ondertee kend door de heeren Terwinkel en Everard med. dr.is van den volgenden inhoud H. K. H. mevrouw de prinses van Oranje is heden te zes en een half uurgelukkig verlost van een prins. H. K. H. mevrouw de prinses en de jonge prins bevinden zich welvarende." HH. KK. IIH. Prins en Prinses Frederik der Neder landen zijn den 9 dezer, met Hoogsldeszelver kinderen, op het lustslot Sanssouci nabij Berlijn aangekomen alwaar zij Z. M. keizer Nicolaas en Z. M. den koning aantreffen. In 's Hage loopt een geruchtdat het geheele korps Marechaussees zal worden ontbonden. Indien de uitkomst zich bevestigtzal men eene nieuwe proef zien van doel matige bezuiniging, waarhij de veiligheid van het algemeen wordt prijs gegeven. Uit openbaar gewordene opgaven blijktdat de ont vangsten der onderscheidene Protestantsche christelijke ge nootschappen in Europa en Amerika in het vorige jaar een som van nagenoeg twaalf millioenen guldens bedragen. Maandag, den 4den dezer, is de vernieuwde commis sie van toezigt bij de maatscgappij van weldadigheid, volgens hare wettenvergaderd geweest. Zij heeft van de commissie van weldadigheid de rekening der maatschappij over 1842 ontvangen, en cenige leden benoemd om die le onderzoeken, ten einde hiervan herigt te geven in eene volgende bijeen komst. De commissie van toezigt heeft nog bekrachtigd de aanvulling der commissie van weldadigheid met de heeren jhr. J. C. L. van Hoorn van Burgh-, rnr. Enschedé en Texeira de Mattos. Van de toenemende belangrijkheid der koloniën dezer maatschappij kan men oordeelen naar den aanwas van hare bevolking, op 31 december des vori- gen jaars 11,025 zielen sterk, voornamelijk door steeds talrijker aankomst van bedelaars. NIJMEGEN, 12 September. Men meent uit onderschei dene plaats gehad hebbende verschijnselen met eenigen grond te kunnen vaststellen dat onder de straatweg van de pro vincialen wegloopende van Arnhem naar Apeldoorn en wel tusschcn de Woeste Hoeve en Beekbergen eene zwa velbron bestaat. Men hooptdat van gouvernementswege opzettelijke nasporigen naar deze gewiglige zaak zullen Avor- den gedaan. NijmCour.) PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. van Geem en D. Hilienius. Bevatten J. 31. van der Kaaid. G. Keijzer geb. de Haan, d. A. C. Berling geb. Bokman d. H. Kaptein geb. Verschoon d. Overleden C. Jacobs, 8 j. C. Berkhout, G m. J. Goedel 14 dagen. Doodgeboren een. UITTREKSEL UIT DE vau de atgeloopene week. Nieuwe diep 8 Sept. binnengelc. StaartSunderland. Uitgez. Groeneveld Cadee Louisa Prinses der Nederlanden Batavia;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2