Oollings Falconer Nevrjork Idman Jacobstad en Larsen Drammen. 9 Sept.binnengek. SchönbeckHarmonie, Suriname; Ontjes, Dant- zig Holst en Knudsen beide van Drammen en Kok Osterrisoer. "Uitgez. Port de jonge Arie Rio de Janeiro Hillers Catharina Suriname; Jurgens Pieter EduardNickerie Tiktak, LeyerpoolGul- denann en de Jong beide naar LondenTongersen Drammen en Deddes op ayontuur. De wind o. n. o. 10 Sept. binnengek. Williams LeyerpoolManning Londen Jon ker KoningsbergenSkaarup Dronlhem Kaarsen Andersen Sande Berentsen en Boech olie 5 yan Drammen. Uitgez. 1'attersen Eliza Thornlon New-Oleans Ouweband, Huil; Dawson Sealiam Christophersen Drammen; Struyk W. A. Bakker en G. W. Bakker, alle 3 op ayontuur. De wind o. z. o. 11 Sept. binnengek. Hendriks Hillegonda Ida en KlintJEiihelmina, beide yan Suriname; T. Visser, IIull; Lessing, Dantzig; Wrerner, Cie- methsen en Nickelsen alle 3 yan Drammen. Uitgez. Dekker, Javaan, Batavia 'Topper Paramaribo, Suriname; Bosker Landerneau Primrose Glasgow de Jong Huil en Mulder Drammen. De wind z. z. w. tot z. o. 12 Sept. binnengek. J. Smith TartarHavana; Canham en 0. E. Smitb beide yan Londen en J. Buil Drammen. Uitgez. Tippema Londen en Koning Huil. De wind o. 13 Sept., binnengek. Groese, Londen; Klasen de Jonge, Sunderland; Evess Dantzig; Nielsen Backer Them Gjessing, Gundersen Sti— bolt, Pedersen en de Groot, alle 8 yan Drammen; Zwaai Noorwegen; gisteren nog Berg yan Drammen en Skanlze- yan Gothenburg. Uitgez. WittConcordia Suriname Allyn St. Ubes en Lorentzen Ilolmstrand. De wind o, z. o. 14 Sept., binnengek. Uphus Liyorno; Renaud (st.) yan Parijs naar Bremen als Bijlegger; Veen, Riga; Albrethsen TvedestrandJacobsen Haraldsen Hoyer Salyesen en Falkenburg alle 5 van Drammen. Uitgez. Lange, Nico/aas JVitscn Suriname; Hart, Triest; Raynes St. UbesMyhre CbristiansandHolstHolmstrand en Knudsen naar Krageroe. De wind z. o. tot o. 15 Sept. niets binnengek. Gisteren na Posttijd Koning Zelderust St. Ubes, heden na Posttijd Murphij MarchandBaltimore Sorenensen Soiblamsten Drammen. Niets uitgezeild. (Bcmcitgbc $5cri0tcn. (ingezonden.) De koningin Yan Engeland is door de zeetogt naar Frank rijk verbrand van gelaat geworden, maar is niet te min blank van hals en uitermate blijgeestig. H. M. verwacht aanstaan de jaar een contra visite van de koning der Franschen* De koningprins Albert en de Fransche prinsen hebben gekleede rokken gedragen den 5 Sept is te Eu ten 1(H ure ontbeten. Men zegt dat aldaar gedecoreerd en contra gedecoreerd is. Het afscheid van de koninklijke familie was zeer aandoenlijk. De koning van Hanover heeft Engeland verlaten. Nederland heeft het provisioneele Spaansche Gou vernement erkend. Op een Fransch schip zijn Engelsche en Fransche vlaggen gehczcn. Bij het gastmaal dat de Fransche officieren der Marine aan de Engelschen gegeven hebbenheerschte gulheid en zeeziekte. Vader Matthew gaat onvermoeid voort om matigheid te prediken. Onder de Engelsche vlag zeilt men te Montevibeo met ossenvleesch. Te Baden geeft het water aan de badgasten zulk eenc over prikkeling in het bloed dat er duellen uit voortvlocijen. Uit de hand te koop een allerbeste stoel in de groole kerk te Leeuwarden. De laatst aangebragtc haring was "kuitziek. Eenc jufvrouw van 29 jaar wenscht eene inclinatie. Dc oculist van Z. M. heeft in het Erasthuis te Briclle twee ca- O laract operaliën bewerkstelligd. Men zegt dat te Gravcn- hage aan soortgelijke kwalen zeer gelaboreerd wordt. De koning der Belgen heeft twee kabinetsraden gehouden. Z. K. H. prins Alexander vermaakt zich in Schotland met jagen, j Van de citadel te Barcclona zijn onderscheidene schoten met I schroot gedaan. Te Utrecht wordt in een koffijhuis een fatsoenlijke jonge buffet-jufvrouw gevraagd. Te Palermo wordt op het midden van den dag ingebroken en gestolen. De afstand van Breukelen naar Utrecht is met de stoomwa gen in 16 minuten afgelegd. De Nederl. Leeuw heeft we der een broederde Leidsche hoogeschool een professor gekregen. De Russische kapitein Werefskin viel in een tweegevecht onder den uitroep Je suis mort. M E :v (i je Ij FF E II li. DE K1ST1LIJAAASLHE VROUW. Tijdens den bekenden Napoleontischcn veldtogt in Spanje werd een bataljon naar bet dorp Anguano achler Burgos ge zonden heigeen van rotsen woudstrooinen en kreupelhout omgeven in cene wildernis ligt. Het was door de inwoners verlaten. Men vond op een open plaats verbrande korenscho ven verschroeid brood, in stukken gesnedene lederen wijn zakken en eindelijk eene jonge vrouw met haar kind op den arm, nevens bet ziekbed eener lamme, sprakelooze grootmoe der. «Waarom bleeft gij alleen hier?" vroeg de kommandanl. Trotsch en verbitterd van tegen een Frausehman te moeten spreken antwoordde zij ooi deze zieke te verplegen daar zij de onzen niet volgen koude." «Waarom vei laten zij hel dorp?" «Omdat zij zeker waren, door u verslagen te zullen worden." En waarom verbrande en bedierf men deze levensmidde len Om u te onttrekken wat zij niet konden wegslepen. Een gejuich der soldaten stoorde het verdere onderhoud zij braglen hammen en brood en volle in den kelder gevon dene wijnzakken aan welks ingang het strooleger der zieke bedekt had. «Is uw man ook bij de onlvlugteu ging de officier voort. Die is daarboven antwoordde de weduwe naar den he mel ziende: «hij stierf voorde regtvaardige zaak voor zijnen God, en zijnen koning." «Hebt gij nog broeders?" «Neen! slechts mijn arm kind!" zij drukte het bleek, ver magerde wicht welks zwarte glinsterende oogen de moeder aanstaarden, aan de borst. «Zoo als ik hoop zeide de officier, door de hongerige en dorstige manschip om vcrdeeling van het buit gemaakte be stormd z'yu deze levensmiddelen nog onbedorven?" «Zeker!" antwoordde zij met bitterheid; daar zij uiet voor u bestemd waren." Zoo moogt gij ons toedrinken sprak hij haar de gevul de wijnilesch aanbiedende. «o Godzoo dikwijls als gij wilt!" zij dronk en de solda ten juichten. «Maar ook uw kind! liet is zoo.bleek de wijn zal het versterken." Toen sidderde de hand der moeder terwijl zij het glas aan deszelfs lippen hield. De kleine dronk de anderen echter ledigden nu onbezorgd de Iedere zakkeu en verteei'deu de brooden nevens den ham".Spoedig echter werd daarop het kind onder stuiptrekkingen bont en blaauwvergeefs zocht de moeder deszelfs hevige pijn te bedaren en de officier riep ontsteld: heilloozc vrouw gij hebt ons vergiftigd!" «Ja, ja, dat is ook waar!" sprak zij nevens het kind nederzinkende met vreesselijk lagcheu. «-Ik wist immers, dat gij zelfs goen sterfbed onverstoord laat dat gij juist wel onder dit iels verborgen zoudl zoeken, en juist daarom ver borg ik de wijnzakken aldaar." Door talloozo sabelslagen in stukken gehouwen doch geen klaagtoon uitende werd de heldin in den naburigen woud- stroom geworpen doch twee-eu-twintig Franschen stierven ouder schrikkelijk lijden als het offer der vrceselijksle wraak

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3