(öcmettgbc Bcrigtcn. Huil; Svensson, Helsingfors; Jansen, Petersburg; Niemann Riga; 1'etersenKopenhagen; RaahaugeOdenseeNagel, Tromsöe; P. 01- sen Steenfeld Jeusen Thomassen, 0. Christensen Giersoe Nielsen, Ji. P. oisen en A. Lund alle 9 van Drammen. Uitgez. Bakker, Manning, Barheid en Williams, alle 4 naar Londen, de laatste is uit zee teiuggekomen. De wind het kompas rond. 17 Oct.Z. M. fregatten jasos kapt. van der Plaat en sajibke kapt. Kist, beide yan Gibraltar; Teune Huil en Niemann yan Riga. Uitgez. P. Visser, Huil; Syendsen Krageröe Fegth, P. Olsen ■SchlytterChristensen en Schwartzalle 5 naar DrammenAgerup Munster, Buil en* Lyngaasalle 4 naar Tonsberg; geen postschuit aan gekomen. De wind z. z. o. tot z. z. w. 18 en 19 Oct. is in Texel niets gepasseerdde wind hel kompas rond. "20 Oct., binnengek.de Jong, AnnaPetersburg; Sap, Maria Geer- ta Leyerpool BossingaEgberdina llull. Niets uitgezeild. De wind n. w. De Pruissische prinsen hebben, de zoo zeer door de brand geledene stad Hamburg bezocht. In Athene heerscht gebrek aan geld en aan crediet. De dienstmeisjes van achttien jaar zullen niet hooger worden aangeslagen. Z. M. zegt in zijne troonrede, eene volkomene regeling van 'sRijksgeldmiddelen, en het herstel van het verbroken finantieel evemvigt blijft het voorwerp mijner ernstige zorgen. De honingteelt is dit jaar bijzonder gunstig uitgevallen. Een ijzeren band verbindt Belgie met Pruissen. In België valt niets bijzonders aan de wetgevende vergadering mede te deelen. Een krankzinnige geneesheer heeft Z. H. de paus van het leven willen be- roovcn. H. C. 16 Oct. Koning Otto wil in ernst afstand van den troon doen. De Groninger studenten hebben eene maskerade gehouden. Eene huismoeder te Amsterdam klaagt dat haar tafelzilver en japonnen door het slinken der grach ten bederven. De nieuwe ministers te Athene hebben de Oude in hechtenis genomen. De heer van Akerlaken wien men zegt -dat de portefeuille van het ministerie van Finantie opgedragen is, heeft voor de aanvaarding bedankt. A. G. 18 Oct. O'Connel en eenige andere leden der repeal-vereeni- ging zijn in slaat van beschuldiging gesteld. De berigten uit Ierland zijn niet ongunstig. Te Frankfort is een schuit met bedevaartsgangers gezonken. P. W. F. A. Worsch magnetiseur heeft de clairvoyante mej. M. W. Baijle, welke in een hooge graad helder ziende geworden is, weder onder magnetische behandeling genomen. De Tijdgenoot zegt dat het Nederlandsche Nieuwsblad onbeschaamd kan liegen. Het vertrek van Z. M. de graaf van Nassau naar de Residentie is op een der laatste dagen dezer maand bepaald. N. Nbl. 19 Oct. Te Amsterdam ziet hel licht bij den Boekh. C. F. Stemler SNUIFJE, Charles Dickens aangeboden, door eene Amerikaansche Dame. .tl K X tl IC Ij SS-' S-: iS S£. Dezer dagen is bij den Amslerdamschen bockverkooper Beijc- rinckliet tweede en laatste deel d: r Alpenrozen uitgekomen zij zijn in eenen dubbelen bundel Terzaineld door den hoog verdienstelijken G. JI. van Senden. Het is een werkdal schrijver en uitgever eer aandoet en bij het publiek allczins verdient bekend te worden. Wij willen daartoe bijdragen door een paar proeven, van welke hel eerste bevat: EW1TSES5SOIE VOEKSSPEEENi In ISOö. Bnrk/iat d van Unspunnen, de laatste van een oud edel ge slacht zag met zich den stamboom die in de rotsen van Laulerbrunnen gevestigd, het dal van Interlaken overschaduw de, wegsterven; want zijn eenig kind was eene dochter, de schoone Ida. Dat echter die oude boom nog door zoo geduchte Alpenrozen 2e deel bl. 718. stomen zoude geteisterd worden, dacht bij niet. Deze werden, veroorzaakt door de liefde van zijne dochter tot Ifalther van ITadenschwieleeuen zeer begunstigden edelknaap van den Hertog van Zdhringen dien de Heer van Unspunnen met doodelijken haat vijandig was. Ida besloot te ontvlugten met JJ^alther die haar wachtte. Het plan der geliefden gelukte zij ontkwamen naar Bern, waar de bescherming van den Her tog de geliefden verbond. Toen werd de oude Ridder in felle woede ontstoken. Hij oorloogt jaren achtereen tegen den Her tog doch zijne worsteling was eeue magtelooze daar veel grootere krachten tegen de zijne over stonden. Eindelijk temperen de tijd en de jaren des ouderdoms de drift. Er ko men oogenblikken waarin het hart des vaders zich verheft in het gevoel der natuurlijke teederheid jegens zijn éénig kind. Het is in zulk een oogenblikdat hij twee vreemdelingen die als pelgrims een gastvrij nachtverblijf op Unspunnen zoch ten lol doeigeuooten maakt van zijne smart. Toen wierpen eensklaps die beide hunne vermomming af. Tf^allher zelf ligt voor hem op de knieën, en in den jongeling, die daar zijne knieën omvat, herkent de oude zijne eigene trekken. De zoou van zijne Ida heft met den echtgenoot van haar de oogen tot hem op beide sineeken zij om vergiffenis voor gade en moe der. Plotselinge verrassing heeft in één oogenblik den jareu- langeu toorn ontwapend Ida valt in de armen des vaders, en ook de Hertog en Burkhard worden vrienden. Eu toen op de mare hiervan die vliegt over berg en dal de herders afdalen en zij de somberheid die zoo lang hel kasteel had omringd, vervangen door zang en spel, sprak de oude Ridder: «Voortaan zal het aldus wezen jaarlijks op dezen dag ter eeuwige gedachtenis En schoon vele honderd jaren waren henen gevloden over de ruïne van Unspunnen, de overlevering had toch deze treffende instelling bewaard zij die langer leeft dan de rotskasteelen wist nog in de negentiende eeuw le spreken van die vrolijke feesten der herders welke eens de vlakte hadden verlevendigd. Dat die dag ten jare 1805 weder dienstbaar zoude gemaakt worden aan zijne oude bestemming daar voor had eene vcr- eeniging vau Zwitsers gezorgd. Iniusschen zij hadden, in diep gevoel voor hun Vaderland, nog hooger bedoeliug dan bloot volksvermaak. De vlakte is reeds in den vroegen morgen, bedekt met meuschen. Het zijn herders die afdaalden van hunne Alpeu; het zijn burgers, die komen vau hunne steden; het zijn rijken en aanzienlijken van alom. Te acht ure zet zich van Interlaken een trein in beweging. Hij wordt geopend door eene afdceliug scherpschullers hen volgen, die tien Al penhoren blazen; achter hen gaan de worstelaars, en na deze komen do steenwerpers. Die regters zijn eu opzigt zullen hou den ziet men dan; daarna weder scherpschutters, en eindelijk beoefenaars der toonkunst welke de feestviering willen on dersteunen. Zangers eu zangeressen tusscheu die verschillen de afdeelingen van den stoet verspreid heffen beurtgezangen aan, terwijl de optogl langzaam het veld van den kampstrijd nadert. De duizenden aldaar op den afhellenden bodem gelegerd ontvangen den stoet inet het ffanrenhet luide ge juich der herders. Kiïlireigen heft men aan; en terwijl do toouen der wachtenden eu komenden inéén vloeijen smelt ook de menigte inéén. Weldra verdeelen zich de groepen dergeneu die een werk dadig deel zullen nemen aan het feest. De eerste groep is dio der scherpsclmtiers. Zij bestaat uit velen; want geen Zwitsersch jongeling die zich niet zoude geoefend hebben in hel gebruik van jagtgeweer en kogelbus; geen man, die niet daarin zoude voortgaan. Bijna bij elk dorp daar te lande slaat eene schijf opgerigt eu zoo lang het saizoen het immer toelaatziel men gezelschappen tot het vrijschietcn vcrecnigd. die den zondag avond doorbrengen in het mikken naar de schijf. Maar hier is thans het puik dezer mannen vercenigd. Echte zonen van Teil zijn het, die deu arend in den kop en. den vijand in het hart weten te treffen welke hier optredeu in edelen wedstrijd. Van elke losbranding wordt do doffe weerslag op het hout der schijf gehoord de zwarte omtrek wordt mimier maar het wit wordt meer doorboord

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3