Clfrsjcrietiticn. Terwijl de scherpschutters tot eenen afgelegeiien hoek van het groote strijdperk zich bepalenwaar de bus veilig kan worden afgedruktziet men de andere strijders midden op het veldtooueel. Zij beginuen voor en na den kamp bezield door ongemeenen wedijver. Het eerst beproeven het de steen- werpers. De bewoner der Alpen leeft op steenen en te midden van steenen. Kotsbrokken die worden inedegesleept door lawinen of watervallen rollen er neder van de bergen. Hier bedekken zij het groen zijner weilanden, daar sluiten zij het smalle voetpadelders tuimelden zij neder en stuiten eensklaps de beek die nu de boorden overstroomt. De een voudige herder is ontbloot van hulpmiddelen der werktuig kunde een hefboom en zijne armen ziedaar de magt met welke hij tegen de steenklompen strijdt. En die zelfde steen- brokken moeten op eenen anderen tijd hein tot wapenen ver strekken. Staande aan cene bergafheliing langs welke de weg loopt rolt hij den steen met al zijn gewigl met al de kracht der versnelde beweging, neder op de vijandelijke lieer- bende die daar zijne vrijheid komt bestoken. Daarom is elke oefening van den bergbewoner in het dragen het verplaatsen en liet werpen van groote steenen eigenaardig. Ook bij hel volksfeest treden zij op, die groote vaardigheid daarin verkre gen hebben. Zij zullen toonen wat zij, zelfs in eene ongun stige plaatsing van het ligcliaam vermogen. Twaalf gespierde Berner Oberlanders verschijnen. Met eenen ronden steen wil len zij werpen naar het wit. De werper plaatst zich op één been; eenen steen van zes-en-dertig ponden neemt hij in zijne reglerhand hij houdt dien omhoog boven de regler schouder en werpt aldus liet gewigt op groote verte daar henen. Doch de Appenzellers willen toonen dat zij met rotsblokken weten te spelen. Een van lien legt eene kei die honderd vier en tachtig ponden weegt, op de linker schouder en dien vervaar lijken steen stoot hij tien voeten weg, terwijl hij zelf onbewe gelijk blijft staan op zijne plaats. De werpers werden gevolgd van worstelaars. Die hier op traden waren uit onderscheidene dalen van hei Berner ge bied welks herders aan het worstelen boven alle gymnasti sche oefeningen de voorkeur geven. Gewoonlijk ontdoen zij, die worstelen willen, zich van alle kleeding, behalve het hemd en den broek en beide stroopen zij nog zoo hoog mo gelijk op, doch liet hoold blijft ongedekt en de beenen zijn bloot. Zoo verschijnen zij op een groen veld en met hen 'de bevolking van dc dorpen of de buurten, tot welke de worste laars behooren. Die allen in feestgewaad gekleed sluiten eenen kring; doch do eerste plaats wordt ingenomen door oude en waardige mannen welke tot kampregters zijn verkoren. Hunne taak is niet alleen uitspraak te doen omtrent dc over winning maar ook er voor te waken dat er niets geschiedt hetwelk strijdig zoude zijn met de orde welke van ouds af bij het worstelen moet worden in acht genomen. Deze breugt het met zich, dat geene listige of verraderlijke aanvallen wor den beproefd dat geen hartstogt de worstelaars in vijanden doet ontaarden zoodat hun vreedzame kamp in een moord dadig tweegevecht eindigt. De worsteling wordt daarom ook altijd voorafgegaan door het bieden van roete en hand. Thans zoekt de eene de anderen te vatten. Allerlei kunstige wen dingen worden er eerst beproefd ten einde te verhinderen dat de partij de hand aan zijne tegenpartij sla. Eindelijk gelukt dit deu eenen of anderen. De worsteling wordt nu liet zij staande, het zij knielende, begonnen. Zij is nog niet, gelijk eens in de Olympische spelen, beslist, daardoor, dat de eene kampvechter op den grond wordt geworpen. Eerst wanneer dit twee keeren is gelukt en wanneer dc cene twee keeren met zijne schouders den grond heeft geraakt houdt deze zich voor overwonnen, en wordt den anderen de prijs, onder de jubeltoonen van de vergaderde menigte toegekend. Doch bij de worsteling op liet veld van Unspuunen ziet men niet één dorp niet één dal vergaderd. Uit het gelieele volk is die menigte zamengekomen die het geheele volk vertegen woordigt. Door dat denkbeeld bezield en opgewonden treden daar bij paren de worstelaars op. Het is als gold het bij hun nen kampstrijd de vraag, of de Filistijnen dan of de Israelilen overwinnaars gerekend zullen worden. Nooit werd wel lil Zwitserland met meer regelmatigheid gewors'cld, nooit inèer de oude instelling en wet iii acht geuomen dau toen. Ver wonderd stonden ook zij welke dit kampspel keilden ziende die behendigheid van buiging en wendingwaarmede thans de strijders de eene den anderen zochten te naken en te ont wijken die onstuimigheid waarmede de aanval beproefd werd en geschiedde; die geweldige spanning der oiitbloote spierenwaarbij al de kracht van het nieuschelijk ligcliaam zich ten toon spreidde; die verwonderlijke vaardigheid, om in elke ongewone plaatsing, waarin de strijders elkander brag- tenhet ligcliaam in evenwigt te houden en het vallen te verhoeden. Maar ten top kloin de bewondering ouder de pogingen van den- eenen om den anderen op te liglen van den bodem om hem op te heffen tot boven het hoofd en in de lucht hem zwevende te houden niettegenstaande de aldus opgelieveue met al zijne kraeht en zwaarte den anderen bij de schouders vastklemde en hem trachtte neder te drukken. En deze meesterlijke trek werd na zoo veel voorafgegane inspanning, uitgevoerd op eene wijze, die het beeld voor den geest riep van eenen Theseus toen hij tegen Cercyon van eenen Herkules toen hij tegen Antaeos worstelde. Het was als of deze herders kweekelingen geweest waren van de Pa lestra te Athene als of deze zonen der natuur de stellingen hadden bestudeerd van de standbeelden der Grieksche Athléten! {Het vervolg hierna.) De ondergeteekende verwittigt zijne plaatsge- noolen dat hij met November aanstaande zijn' cursus over de reken- en meetkunde weder zal aan vangen. Zij die verlangen denzelven bij te wonen gelieven zich voor den eersten der genoemde maand daartoe bij hem aan te geven. Jb. VAN DER HAAR. Door verandering van Woonplaats zal men op Donderdag den 9 November aanstaande, des avonds ten zeven uren in het Heeren Logementaan het Nieuicediep publiek presenteren te verkoopen Een kapitaal HUIS en BOVENHUIS met een ruim ERFwaarop nog eenige huisjes kunnen gebouwd wor den benevens eene daarbij belioorende woonkeet staande en gelegen in het florisantste gedeelte van het Nieuwediep waarin sedert jaren do Schoenmakersaffai re en Leerkooperij met Succes is en nog wordt uitge oefend, en tevens voor alle andere bedrijven is geschikt, wordende het benedenhuis door den eigenaar bewoond en het bovenhuis verhuurd voor ƒ364 en de woon keet voor 100 'sjaars, benevens een huis staande en gelegen bewesten het Maritime Etablissement aldaar. De koopcr kan des verkiezende twee derden der koop penningen als eerste hijpotheek op gemelde panden ge vestigd houden de perceelen zijn inmiddels uit de hand te koop en nadere informatien zijn te bekomen bij den Notaris J. SCHOON aan den Helder. Brieven franco. UIT DE HAND TE KOOP. Een VEER- of MARKTSCHUIT geschikt tot ver voer van Passagiers en Goederen groot volgens meet brief 23 tonnen. Te bevragen bij den Notaris J. SCHOON aan den Helder. Uitgegeven bij C. RAKKER Kz. te JYicuweDiep. Gedrukt bij G. GILT ES te Helder

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4