N°. 31. 'VI Ei BET 1 Ë31RSTS JAARGANG. »®r G0 Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. IAAI9AO ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld i den Uitgever in te zenden, uiterlijk Znturdags'des middags ten 12 ure de prijs van 1 to: 1 regeh is GO centen voor eiken regel mi er 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsin;. OCTOBE5S. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 28 October. Naar men verneemtzal het reserve-bataillon van het 10de regement aan het 4de regement infan.erie worden toe gevoegden den 15 November van Utrecht over Amsterdam herwaarts marcheren ten einde alhier in bezetting te wor den gelegd. Naar loopende geruchten zou de door het Caumertijn- sche procesberuchte Kathinka Heinefetter zich in een klooster hegeven zij zal echter hare vrome oefeningen in den grooten schouwburg te Bourdeaux voort zetten alwaar zij een engagement heeft aangenomen. Men ontvangt tegenwoordig in Parijs in 2 minuten berigten uit Galais door middel van 27 telegrafen in 2 minuten uit Rijssel door 22 telegrafen; in 6 min. uit Straats burg door 46 telegrafen in 8 min.uit Lijon door 50 te legrafen en even zoo spoedig uit Brest door 80 telegrafen. WILLEMSOORD 28 Oct. De verleden vrijdag was voor deze plaats een dag van rouwe van stille rouwe en smarte. Het was de dag waarop de waardige Kolonel thans Schout hij Nacht de Vriesdie een reeks van ruim twintig jaren, aan het hoofd van het schoone etablissement alhier zijnen zetel had deze plaats en zijne menigvuldige vrienden vaar wel zeide om zijne in alle opzigten verdienstelijke werk kring in meer landelijk genot te verpozen. Bij de herinne ring aan de gulle minzaamheid en opregte vriendschapszin welke zijn edel karakter kenmerkte, aan de welwillendheid die hij altijd betoonde om ieder zoo veel in zijn vermogen was van dienst te zijn en aan de nedrigheid waarmede hij zelfs de minste zijner onderschikten bejegende maar vooral ook hij de herdenking aan al heigeen onder zijn bestuur door zijne onvermoeide zorgen is tot stand gebragtwelke moeijelijkhedcn hij daarbij door zijne welberaden ijver is te hoven gekomenen hoe hij daarbij het algemeen belang naauwgezet behartigdetevens als menschenvriend werkzaam wasstaren wij hem dankbaar na en smeken 's Hemels beste zegen over de dagen zijner grijsheid af. Zijne nagedachtenis zal steeds hier in zegening blijven. Wij meenen dat in ons blad niet gemist mag worden de beschouwingen van Z. E. den Minister van Marine, ovet 'sRijks maritime etablissementen; wij nemen dezelve over uit de memorie door Z. E. den 30 Aug. in het Committé- generaal voorgelezen, en uit de verdediging van het 8 h. der begrooting door Z. E. in de zitting van den 3 Oef. voor de vuist voorgedragen beide geplaatst in de Ncd. St. Courant No. 254. Men moet bekennendat geen landin evenredigheid van deszelfs uitgebreidheid, zoo vela maritime etablissementen heeft als Nederland maar ook geen land heeft in dezelfde verhouding een zoo groot productief vermogen tot uitbrei ding der zeemagt. Het is een kapitaaldat hij voorkomende gelegenheden ruime renten kan opbrengen dat wel is waar eenige kosten vereischtom hetzelve op de tegenwoordige waarde te hou den doch de vermindering van die kosten zou werkelijk gering wezen in vergelijking van het nut, dat men er door verliezen zou. Iedere oorlogs-marine behoort op eenen systematischen voet ingerigt te zijn, behoort etablissementen, timmerwerven en tuighuizen te bezitten, de eerste tot de noodige herstel lingen of aanbouw van schepen ter aanvulling om de zee magt op eene bepaalde sterkte te houden de laatste tol het altoos gereed wezen voor liet doen der noodige uitrus tingen waarop men voorbereid moet zijn. Men heeft zoo dikwerf gesproken van het doen houwen op particuliere werven en toegestaan dat zulks minder zou kosten dan schepen op 's rijks werven aangebouwd dan is het toch niet minder waar, dat de deugdzaamheid van houw en materialen oneindig minder verzekerd isen dat men altoos afhankelijk is van particulieren die naar willekeur de prijzen kunnen opvoerenwanneer het oogenblik van nood daar is, en men zjJiLgeene middelen bezit, om iu eigene behoeften te vo militaire marine bezit. tuighuizen and dan ookdatj ij van s eckTsNeemspï 1 fc

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 1