(ingezonden.) PLAATSELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd J. Eebcns en J, Hemelrijk. Bevallen 'A. Jongkees gi b, Mooijz. C. van de Casteele geb. Jubsen cl. T- Zwaan geb. IJf, z. II. van Brederode geb. Swartz. Overleden M. Biersteker, 66 j. T. Klaasen37 j. T. IJf, 37 j. L. Tilnian 80 j. Anthonij Mars van Loon wordt verzocht zich ten spoedigste aan het Secretarie der Gemeente aan te melden. UITTREKSEL UIT DE SOKEHPSTIJDIUÖB1T. van de aigrloopene weck. Nieuwediep 21 Oct. binnengek. GustLivornoSmith Londen en Yunselow Riga niets uitgezeild de wind z. w. tot z. 22 Oet. binnengek. Cumnjiogs en Nieuwland beide van Londen; En gelsman IIull en Jurgensen 1'aaborg. Uitgez. Disney, Botson Grey en Smith, alle 4 naar Londen. De wind w. n. w. tot w. z. w. 23 Oct. binnengek. Canham Londen Botje, Huil; Stewart en Wat- son beide vau Suuderland Robinson en Purdy beide van Newcastle uiets uitgezeild. De wind w. tot n. 24 Gct. binnengek. Bal! Alexandria in Egypte Stegenga Londen Scott Temple en Jackson alle 3 van Newcastle; niets uitgezeild. De wind w. 25 Oct. binnengek. niets doch gisteren nog Leman Sunderland niets uitgezeild. De wind stil. 26 Oct. binnengek. Hanssen Faro/ Gnodde Brussel; Buil, Sunder land en Cooper Newcastle. Uitgez. de schepen de Amstelkapt. Boysen en Emilie Sophie kapt. Zuiderduin beide naar Havana Merchant kapt. Murphy Baltimore Brouwer Marseille Eilts Bordeaux i/V illiams Londen Howes Jar- mouth TheesingWaerner, Lund Christiansen en Christensen alle 5 naar Drammen Jorgensen en Olsen beide naar Ilolmstrand Berend- sen Krageroe Bioness Tonsberg Svenningsen en Christophersen bei de naar Osterrisoer en Hvistendahl, Gothenburg. De wind n. n. o. lot w. n. w, 27 Oct. binnengek. Kernkamp Eijmond Suriname Klein de twee lingen Daniël en JFilca Kroonstad Kramer MentorGrangemouth als bijleggen naar Dordrecht Manning Monarih en Barfield Fame beide van Londen New boltDash Alexandria laast Cork Sellars Paragon Sunderland; Hobma Eendragt Bajoene; Franken, Neptunes, New- joyk; gisteren na posttijd Westenberg, FavoriteStokholm. Uitgez. ManningFlora en ConsierFrindsbeide naar Londen. De wind n. w. ©mungbe 15cvtqtcn. De rustige houding der grieksche natie dreigt in ern- stigen strijd te ontaarden.' De leden der tweede kamer hebben de grondwet gehandhaafdmet 87 eene meerder heid van 83 te noemen. Waakt op! gij die slaapt is in eene beknopte aanwijzing hij W. van Boekeren te Gronin gen verkrijgbaar. De gew one najaars koemarkt te Enk huizen zal op den 16den November, gehouden worden. De Burgemeester in die stad zegt hij voortduring in de tweede kamer ja. Een jufvrouw voorzien van een goed getuigschrift zag zich gaarne geplaats. II. C. Dassij Fontein heeft zijne ontbeerde nachtrust met 21 dampbaden terug gekregen. Zes honderd dertig koppen zijn in zeven uur tijds te Barcelona in fransche schepen ingepakt. Te Thiel is een borologiemaker heslolen de dief is nog niet ontdekt. Z. M. Willem Frederik Graaf van Nassau verlaat het Loo en gaat na de Residentie. De oude zonden zijn in het Salon des Variétés met veel genoegen gegeven. Te Am sterdam is bij balen Zuid-Amerikaansche Vogelmest te be komen. Generaal üaine is dezer dagen overleden. Te Augsburg zijn dooi het mislukken van het gewas de be zems in prijs verhoogd. De Pauselijke Autoriteiten verdub belen hunne waakzaamheid. Om dikwijls in de Couranten figureren volgt de Hertog van Bordeau het voorbeeld van Leopold en gaat reizen. Te Parijs zijn eenige Theefa brikanten ontdektdie door het publiek ministerie als ver- giftigers aangemerkt worden. De Baron Sistema van Gre- vensteinminister resident der Nederlanden aan het Spaan- sche hof heeft de koningin van Spanje Honing om den mond gesmeerden is daarvooor door de koningin met suiker bepoederd. Tot verbetering van paarden ras heeft Z. M. ƒ1200 toegestaan. H. M. do Koningin heeft do opdragt aangenomen voor een handboek voor het schoono geslacht. Te Veenhuizenheeft ten gevolge van eene in spectie over de kleeding der Vrouwen onder de Godsdienst oefening, een opstand der bedelaars-kolonisten plaats gehad, waardoor eenige tot geesselingPronk-en tuchthuisstraf zijn verwezen. JE A' G E L IF J3 Jtt. ZW1TSERSCHE VOLKSSPELEN In ISOd. Fervolg en slot.) De vierde wedstrijd was met den Alpenhoren het eenig blaasinstrument dat aan de Alpen eigendotnmelijk is. De natuur bereidde in het riet het eerste blaasinstrument van den mensch. Hij behoefde deze holle buis slechts aan deu mond te zetten en daarop te blazen, om eensklaps aangenaam ver rast te worden door toonen die hij met zijne lippen alleen niet in staat was voort te brengen. Maar terwijl herders die in vlakke dieven en aan rietpiassen hunne kudden weidden het blaaswerktuig tot fluit volmaakten was de inspanning vau andereu er op gerigt om sterkere toonen door middel van blazen voort te brengen. Het waren zij die op de hoogte der bergen de grasrijke dreven vonden voor hun vee. Bespeu rende dat de horen van de koe wanneer de spits er was afgeslagen, zoowel geluid gaf als het riet, gebruikten zij eerst dit natuuriustruinent. Op den duur echter konden zij er zich niet mede te vrede stellen. Opmerkende dat de diepte van den toon dien een horen voortbrengtin dezelfde male toe neemt als de lengte van hetzelve stelden zij zelven zulk een werktuig zaraen. De herder vervaardigde het uit hout. Hij zocht cenen boomwortel, van vier of vijf voeten lengte, die eindigt in eene kromme dikte. Dit hout besnoeide en vormde hij met zijn mes en zaagde het vervolgens in de lengte door. De vlakte van beide stukken holde hij van boven lot beneden uitdoch beneden dieper en breeder. Daarop legde hij de beide helften weder op elkander, zoodat de goten, in beide gemaakt, juist tegen elkander kwamen en de zijden volmaakt op elkander sloten. Zij vormden dus eigenaardig eene buis terwijl het benedenste gedeelte in zijne bogt als een trechter uitliep. Met taaijen boombast omwond hij zijn werktuig, dat aldus niet alleen den vorm had van cenen horen maar ook met kringen, gelijk die van den horen zijner koe omringd was. Zijn kunsteloos instrument vergezelde hem op het ge bergte. Daar te midden van de groole Amphithealers en Odéons der Alpen, oefende hij zich. Diepe toonen wist hij vooit te brengen, zware klanken, zachte geluiden! Maar wanneer ooit de Alpenhoren den Zwitser verrukt had terwijl de weerklank rolde van berg tot berg door de reine lucht II thans gingen de harten van velen bij dat vadcrlandsche in strument open toen het geblazen werd in de vlakte van Uns«- punueu. De sterke longen van den herder bezielden het hout. Hü toonde in den wedstrijd hoe hoog de tooueu van den Al-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 3