pcuhoren klimmen, hoe diep zij dalen kunnen. Hij zicht do groole schaar te overtuigen, dat het dreunen enloeijen, maar ook dat het zacht en liefelijk luiden dat het klagen en jui chen kan. Harmonisch smolten de toouen inéén in edelen naijver zocht de cenc den auderen te overtreffen. De Alpen horen herkreeg zijnen roemhij handhaafde zich als gepast niuzijkinstrumcnt voor het gebergte. Dé laatste wedstrijd was die der Zangers. Gelijk alle bergvolken zijn ook de bewoners der Alpen zangerig, maai de zangen der Zwitsersche herders zijn. zoowel in den tekst als in de wijze van hunne eigene zamenstelling. De voor naamste die Kühreigen lieeten kent men althans wat den naam betreftvrij algemeen in ons werelddeeldoch den in houd van dezelve kent men minder. Bijna elk dal heeft zijnen eigenen Kühreigen en elk dien in zijn volksdialekt. Maar terwijl de Kühreigen aldus in taal meer of min verschilt terwijl ook die vau de eene streek uitgebreider is dan die van do andere, komen alle, wat den inhoud en do muzijk betreft, hoofdzakelijk overeen. Gelijk de naam Kühreigen (Koerijen) reeds aanwijst, wordt het leven van den herder, der kocijen in deze volksliederen bezongen. Het eene het welk ik daar voor mij heb, dat van Ober-Kusli begint met den optogt naar de Alpen. Het roem! de gunst van het zo- mersaizoendat de wilde dreven met groene plekjes bekleedt. Het vermeldt de werkzaamheden van de herders zoowel van den Kühbüb in het drijven der kocijen als van den Melker in het ledigen van de uijers dezer dieren. Het schetst hot onweder met orkaan en sueeuwjagt eu de groote zorg, die do herder dan moet dragen voor de kudde. Het vertoont verder de werkzaamheid van het bereiden verzamelen en bewaren der kaashet gewaagt van de toebereiding van den Zieyer. Doch weldra komen, na kotten zomer, mist en nevel den tijd der afdaling van de hoogfen aankondigen. Zeer teer is het vee De sneeuw en de regen Zij brengen geen zegen Zij doen ach zoo wee En terwijl ijs de beek dekt en sneeuw liet dak en alles tot steen en lood vriest wordt de koe die reeds geleden heeft in de hut gebragt en de aftogl naar beneden ondernomen. Het eenvoudige lied wordt verlevendigd door eenen eigenaar- digen vorm. Immers onderscheidene sprekers worden inge voerd alleenspraken zijn er, die de herder in de stilte zijner eenzaamheid houdt met zijne beminde welke beneden is ge- bl even. Ook de koeijen worden toegesproken. Zij alle komen voor bij hare eigendommelijke namen welke deze diereu evenwel kennen, als de hond zijnen naam weet te onderschei den. Maar, gelijk de tekst van den Kühreigen zonder poë tische waarde is, zoo is ook de compositie zonder ma zij kale kunst. Alle Kühreiyen zijn ccnloonigzonder rhytmus of bepaalde orde. Zij eindigen niet in deu grondloonmet welken zij beginnen. Het muzijk is der natuur, de eerste, die de eenvoudigste was. Aldus slaat de Kühreigen in harmonie met de Alpen, die ook geheel natuur zijn. Alleen de Alpenherders kunnen den Kvhreiyen zingen; want zij alleen zijn niet in staat de stem zoo schel te doen klinken zoo hoog haar op te voeten en zoo lang te rekken als bij die melodie vereischt wordt. Te vergeefs is hetdat de kunst zich inspantom dit gezang na te bootsen. Te vergeefs dat men binnen's kamers den Kühreigen uitvoert. Hij verliest daar geheel zijne uitwerking. Tusschen de bergen te midden van de kudde en terwijl de bellen der koeijen haar geluid met dien wildzang vereenigen, moet hij worden aangeheven. Maar dan laat hij uooit na te treffen. Die echter hem daar gehoord die daar ook gevoeld hebben, wat hij beteekentzullen telkens, waa neer zij elders zijne toouen vernemen geroerd worden niet door hetgeen hij op Kühreigen op zich zelf is maar door Jie'.gre 1 hij op de Alpen is. Levendig wordt door hem de herinnering opgewekt aan Zwits rlau.1; als door eene;: loover- s'a" gevoelen z'j zich eensklaps weder daar verplaststop die hoogten Tc Ter wonderen is hel dus geenszinsdat In-t v Oc- gcr zóo wel in ons ilianJ als Ook ia Frankrijk, op dood straf was verboden den Kühreigen in tegenwoordigheid van de Zwitsers welke in dienst van deze landen waren uit te voeren. Er waren vo)rbeelden vati, dat zij dan tl >or hel. /leipi- weh werden aangevallen dal tne' al do hevigheid vau deu hartstogt en liefde tot het geboorteland b j lien ontwaakte en een onwederstaanbaar reikhalzend verlangen hen terug trok naar hunne bergen. Die herderzang was hel dan welke eens den grooten wedstrijd bij Interlaken besloot. Ook hier zochten de bergbewoners zich en hunne mededingers te over treffen; doch zij voldeden zich zeiven en de groole volksver gadering minder. Natuurlijk: de Alp ontbrak, het groote hulpmiddel voor het effect. De dag van het feest werd besloten door eenvoudige maal tijden, die in het groen genoten werden, nadat zijaan welke de uitspraak der kampregter de prijzen toekende ouder trom- pettenklank waren opgeroepen om roem eu loon te ontvangen. Terwijl de ruïne van Uuspunnen daar rouwdragend stond was er vreugde en gejuich in hare vlakte. Doch de aauleg- gers van het feest bedoelde meer dan hetgeen zij aldus be reikt hadden. Zij wilden door het nationale feest nationali teit opwekken; zij wildon het doen in eenen Mijd toen Na poleon elke nationaliteit zocht te onderdrukken ten einde- zoo de krachtigste hinderpalen te verwijderen die aan zijne wereldheerschappij in den weg stonden. Slbtïetffcïiticu. Nieuwediep deu 27 October 1843. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTERJ. HOLLEMAN, geliefde Echtgenoot van M. SCHOUTEN. FTÏBXaIBZB TSniOOFIlTCr. Op Dingsdag den 31 October 1843des morgens ten 10 uren, op het Marktplein aan den Helderten overstaan van den Notaris J. SCHOONvan DEELENBALKEN, PALENPLANKEN en BRANDHOUT. Ruim twintig jaren, de directie der Marine alhier ge voerd hebbende en alsnu eervol daarvan zijnde ontslagen WIL of MAG ik deze Gemeente niet verlatenzonder een hartelijk vaarwel, de ingezetenen hierbij aan te bieden. Bewoners van alle standen, ik heb gedurende dat gerui me tijdvak, zoo veel ACHTING, VERTROUWEN en ME DEWERKING moge ondervinden en in de laatste tijd van mijn verblijf alhierzoo ontelbare blijken van GENEGEN HEID ontvangendat ik mijne DANKBETUIGING niet moge onthouden, en de VERZEKERING geven, dat hoe zeer van hier verwijderdmij de welvaart der Gemeente en van U allen steeds ter harte zal gaan. De Schout hij Nacht N. A DE VRIES. Willemsoord Gemeente Helder 27 October 1843. De 3 Tan -Amsterdam over jPurmerend et: Alkmaar naar het Nieuwediep :vice versa, vertrekken volgens Reglement, met 1 November, drie maal 'sweeks, en zulks des Zondags Dingsdags en Vrijdagsdes Morgens ten 7 ure van beide plaatsen. Adres voor Passagiers en Vracht goederen bij den Commissaris van het Buiksloter Veer alhier en aan het Nieuwediep in het Veer huis. J. T. ZUR MüHLEN. ]S ie uw..diep 27 October 1843. Uitgegeven bij C. bAKKER I'z. te A'icttwcDi.p. Gdrukt bij G. GILTJ3S te Il bl r.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 4