Voor een Zweedsch kapitein wiens schip in de haven lag. Welk kapitein en welk schip? Dit weet ik niet, doch men heeft mij gezegd dat het werk geen groote haast had. Deze onbepaalde antwoorden van Elise verstrekten de agenten van policie in het denkbeeld, dat deze voorwerpen wezenlijk door haar waren gestolen zij werd dan ook da delijk gearressteerd en, ondanks haar schreijen en smeeken naar de gevangenis gebragt. Dit had plaats ten 2 ure des namiddags; ten 5 ure, toen dezelfde agenlcn in de cel kwamen, alwaar Elise was op gesloten om haar voor den regter van instructie te bren gen, vonden zij slechts een lijk; de jonge dochter had zich met haren zijden halsdoek aan de ijzeren slangen van het kruisraam verhangen. Op de tafel waren met de punt eener speld deze woorden geschrevenIk ben onschuldig en neem God tot getuige doch ik kan de openbare schande die mij is aangedaan niet overleven. De regter van instructie liet hierop het naauwkeurigst onderzoek tot inlichting dezer zaak doenen vernam wel dra dat de vrouw van den heer fVolddie Elise had aangeklaagd sedert lang had getracht haar te benadeelen en haar reeds 2 malen voor iemand van een slecht gedrag had willen doen houden. Dientengevolge deed gemelde regter vrouw Wold arresteerenwelkein 8 verhooren die zij bij tusschenruimlen van 24 uren onderging, volhield dat gemelde goederen bij haar waren gestolen en niemand anders dan Elise hieraan schuldig koude zijn. Reeds had de regter bevel tot in vrijheidstelling van vrouw fVold gegeventoen door toeval werdt ondektdat de twee gestolene voorwerpen bij Elise waren bezorgd door een kuipersknecht, genaamd Sorum, en dat deze aan zijne vrienden had gezegd dat vrouw fVold hem in 't geheim had belast dezelve namens een Zweedsch kapiteindoch zonder hem te noemen aan Elise ter hand te stellen. In tegenwoordigheid van dezen man verboord eindigde vrouw fVold met te bekennen dat dit waarheid was, en dat zij haren man had overgehaald om de jonge naaistertegen welke zij een geweldige haat had opgevat, valschelijk te beschuldigen. Ook de heer ÏVold werd gearresteerd en beide echtgenooten wachten nu de regtvaardige straf voor hunnen laster welke zoo noodlottige gevolgen heelt gehad. Eli sa Mar ie Widtdie slechts 17 jaren oud was, wordt algemeen betreurd. Op haar 14de jaar beide hare ouders verloren hebbende was zij verpligt door handen arbeid in haar onderhoud te voorzien als ook in dat van haren broeder die slechts acht jaren telt. FRANKRIK. Tusschen het bisdom en de Universiteit alhier is een ge schil gerezen hetwelk dreigt nog al hoog te zullen kun nen loopen. De aanleiding hiertoe is geweest als volgt De bisschop heer Bonaldheeft verklaard de aalmoeze niers bij de koninklijke kollegienvan dezelve te zullen terugroepen bijaldien eenig door den minister van open baar onderwijs benoemd hoogleeraar stelsels mogt leeren met welke hij bisschop zich niet zou kunnen vereenigen. Hierna is in het licht verschenen een brief van den heer Prilly bisschop van Chalonster staving van deze aan matiging van het bisdom en ter zake van dezen brief zijn thans vervolgingen tegen laatstgemclden bisschop ingesteld. Den 10 November is een courier van het ministerie van Buitenlandsche Zaken naar onzen ambassadeur te Rome gezonden. De twist tusschen onze Universiteit en de Room- sche geestelijkheidwelke van lieverlede zich meer en meer gezag aanmatigtvergetende de les van haren leeraar Mijn rijk is niet van deze aarde en tusschen de regts- geleerden en de Jezuiten wordt steeds ernstiger. De heer Dupin procureur-generaalheeft in zijne rede waarme de hij de zitting van het hof van Cassasie geopend heeft de Jezuiten en hunne woelingen openlijk aangevallen en gegispt. De bisschop van Chalonswiens brief over de hoog- leeraaren zoo veel geruchts gemaakt heeftis vroeger dra gonder kapitein geweest. MADRID 6 Nov. De beide wetgevende kamers hebben heden eene vereenigde zitting in de congres-zaal gehouden en de mondig-verklaring der koningin gestemd. Er waren 209 stemmen 193 vóór en 16 tegen. Het besluit is met geestdrift ontvangen. Bij het verlaten van de zaal is do generaal Narvaez het voorwerp van eene soort van ovatie geweest. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP 18 November. Den 13 is alhier van Utrecht aangekomen om in be zetting te worden gelegd het derde balaillon van het vierde regement infanterie. Bij de aankomst werd dit corps ver welkomd door den Burgemeester dezer Gemeente die zoo als Z. E. A. steeds met naauwgezelheid de belangen dezer plaats behartigtal zijne zorgen heeft aangewend om bij de ontbinding van het alhier in garnizoen zijnde corps no. 33 eene bezetting weder terug te krijgen. Aanstaande Woensdagavond den 22 dezer zal in de Oude Kerk het openbaar verslag wegens den slaat en ver- rigtingen van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gedurende het laatst maatschappelijk jaar, benevens eene opwekkings rede gehouden worden terwijl dan bij het einde der gods dienstoefening ten behoeve van het genootschap aan de kerkdeuren zal gecollecteerd worden. Allen die prijs stellen op de verspreiding van Gods heilig woordzullen zeker komen hooren wat de Heer uitwerkt door de hand derge nen die hem vreezen. Van hier is naar Grave vertrokken de majoor der Ar tillerie van Nieuickujjk, om zijne betrekking als plaatselij ken kommandant der stad Grave te aanvaarden. Naar men verneemtis tot kommandant der Artillerie alhier benoemd de majoor Engelherts. Ten gevolge der door Z. M. bevolene opheffing van het algemeen depot der landmagt No. 33 zal eerlang de derde divisie van hetzelve welke gedurende een tijdvak van veertien jaren in deze Gemeente heeft garnizoen gehouden worden ontbonden. Aan den aclitingsvvaardigen majoor Enderlein welke i gemelde divisie het laatst heeft gekommandeerd is bereids. het pensioen verleend bij welke gelegenheid dien verdien-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1843 | | pagina 2