WEEKBLAD vak de HELDER en het NIBUWEDÏEP. het Q0b 1844. JK 8_. ÏWBEB9E JA^SMC. Ï7it Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. !)a prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. I A A SI A ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregl voor elke plaatsing. 1» FEBffiïJAKO. BUITENLANDS GHE BERIGTEN. T U R K IJ E. Volgens berigten uit Konstantinopel Tan Januarij had de dezer dagen vermelde heimelijke invoer van Circassische slaven en slavinnen te Konstantinopel waarbij de quaran taine-voorschriften overtreden waren aanleiding gegeven tot ernstige vetioogen van den kant des Engelschen ministers waardoor de Porte zich in nieuwe moeijelijkheden gewik keld zag. Tijdingen uit Alexandrie van het laatst van Januarij mel den het overlijden van den bekenden Armenier Boghos Be.y, die sedert 35 jaren de eerste raadsman en vertrouweling van Mehemed Ali geweest was. Bij zijne begrafenis waren al de vreemde consuls en omstreeks 2000 te Alexandrie aanwezige Europeanen tegenwoordig, terwijl geen enkele Turk den lijkstoet volgde en er geenerlei maatregelen genomen wa ren om de orde te handhaven en de Europeanen voor be- leedigingen van den kant des gemeens te beveiligen. De onderkoning die zich te Kaïro bevindthad zich over dit blijk van minachting voor zijn gewezen eersten minister zeer verbolgen beloond en eenige aanzienlijke beambten te dier zake doen gevangen zetlen. F R A N K R IJ K. PARIJS, 11 Feb. De opstand in Spanje bekomt al we derom eene zorgwekkende uitbreiding. Karlhagena heeft het, voorbeeld van Alicanle gevolgd; niet alleen de telegraaf maar ook de gewone post brengt er de lijdingen van aan. Hel telegrafische berigt luidt aldus Baijonne 8 Feb. Karlhagena heeft de beweging van Alicanle nagevolgd. De gouverneur en eenige hoofden zijn door de oproerlingen gevangen genomen. Men verzekert dat de troepen zich voor hen hebben verklaard. Deze tijding heeft te Murcia de grootste geestdrift voor het gouvernement verwekt. Er is eene commissie benoemd, om de overheden behulpzaam te wezen. De troepen in de provincie verza melen zich te Orihuela. De militie van Burgos is den 2den, zonder tegenstand ontwapend geworden." Een bloedigvreeselijk ongehoord voorval heeft den 6den dezer te midden der magistraalsbeambien van den juryen van het talrijke auditorium van het hof van as«i- ses te Douai verontwaardiging en afgrijzen verspreid. Brio misdadigers waren daar op de bank der beschuldigden geze ten waar zij vroeger reeds meermalen hunne plaats hadden gehad. Ongetwijfeld zich vervullende met den waandat ook ditmaal de maatschappij zich op hunne gruweldaden niet zou durven wreken vertoonden zij in houding en ge baren de verachtelijkste en tevens de vermetelst schaamte- looze onverschilligheid. Inlusschen zijn de debatten geëindigd. De voorzitter vraagt aan Colinden eersten beschuldigde of hij niets ter zijner verdediging heeft toe te voegen en Colin antwoordt dat hij wil stervendezelfde vraag wordt aan Drnonden tweeden beschuldigde gerigten ook deze antwoordtdat hij wil sterven. Sta op Friedlander zegt de president tot den derden beschuldigde en Friedlander staat op maar hij spreekt geen eukel woord en zijne tijgerblikken door- loopen de zaal en zoeken het slagtofler dat hij wil aanvallen. Plotselyk doet een smarlgegil zich hooren en bet bloed stroomt langs het gelaat van een achtbaren grijsaard Het is de Heer Guilmotgeneesheer der abidv van Loos wien Friedlander met welverzekerde hand te midden der omstanders zijnen grooten gevangenen-klomp van vrij ver ren afstand met al zijne kracht in het aangezigt heeft ge smeten Op het zien van het bloed trillen de bandieten van woeste vreugde als waren zij zoo vele verscheurende ge dierten de gendarmen en de wachthebbende soldaten vullen hen te lijf om hen te weerhouden moordkreten worden gehoord een oogenblik heerscht in de regtszaal eene afgrij zen wekkende wanorde maar weldra wordt de stille hersteld. Op requisilie van den Heer procureur-generaal rukt een de tachement der linie-troepen aan de gewapende magt doet de zaal ontruimen en een drievoudig doodvonnis wordt uit gesproken te midden eener plegtige stilte, die ^dttSgu afgebroken wordt door een sataniek lagjigaacjjater xffcr drie^ onverlatenk /V> 72 F4S.r

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1