met de spreuk van vroegeren tijd over te nemen een ge dwongen eed is God leed. BUITENLANDS CHE BERIGTEN. OOST-INDIE. BATAVIA 23 Oct. Nu acht dagen geledenden 15 dezer heeft te Buitenzorg (residentie van den gouvern.-ge neraal) een duel plaats gehad lusschen den heer Brest van Kempenkommies ter secretarij en den luitenant van Cappelleadjudant van den gouverneur-generaalwaarbij eerstgemelde door een pistoolschot is op de plaats dood ge bleven. De luit. van Cappellebeuevens de getuigen kapt. Gallois en luit. Ardesch bevinden zich te Batavia in arrest. De beweegreden tot dit tweegevecht schijnt uit een' liefdehandel te zijn gesproten. De zaak zal eerstdaags voor «enen krijgsraad dienen. Algemeen gelooft men dat de luit. Cappelle er goed zal afkomenalzoo hij naar men verneemt tot dit duel is geprovoceerd. P R U I S S E N. BERLIJN, 19 Feb. De Bresluuer Ztitung" behelst een voorbeeld van barbaarschheid uit P.(renzlau). Twee scholieren hadden den catheder des meesters eerst met krijt, toen met vet besmeerd. Onderzoek naar do daders bleef zonder gevolgde geheele klasse wordt alzoo in school ge houden. Des avonds worden den meester de glazen ingegooid, liet onderzoek naar dit laatste behoort de policie. De geheele klasse wordt voor haar geroepen. Alle scholieren ontkennen alles. Daarop wordt er beloofd dat al het gebeurde ver geven en vergeten zou zijn indien de daders zich noemen wilden opdat de verdenking niet verder op ouschuldigen kleve. Nu treden twee scholieren op, bekennen den cathe der bevuild te hebben doch bewijzen tevensdat zij on mogelijk de bewuste glazen hebben kunnen inwerpen. In weerwil der toegezegde kwijtschelding werden nu beide kna pen tot eene leer voor het vervolg" ten aanschouwe der verzamelde scholieren en onderwijzersdoor den heul af geranseld. Nu heeft de vader van den eenen knaap een juslitie-raad eene klagte ingeleverd tegen deze snoode han delwijze. Voor de bemorsing van den catheder hadden de beide jongens school-arrest ondergaan, en er was buitendien uitdrukkelijke kwijtschelding beloofd, welke belofte de stads overheid op eene onverantwoordelijke wijze geschonden heeft. Zijn de zweepslagen dan een geneesmiddel voor alle kwalen en dooden zij niet alle eergevoel Geheel juist merkt do Breslauer Zeitungaari: De staat moet te trotsch zijn, om den slok op te hellen tegen zijne burgers en er hen mede te kastijden." F R A N K R IJ K. PARIJS20 Feb. Wij hebben voor eenigen tijd ver meld hoe de heer Donon Cadoleen rijke kapitalist te Ponloise des morgens in zijn huis vermoord was gevonden en een kapitaal van omstreeks 800,000 fr. meerendeels waarde in papier vermist en aizoo vermoedelijk door den moordenaar ontvreemd was alsmede hoe het meerendeel van dat papier later in een pakket over den post was terug gezonden. De moordenaar is thans ontdekt en in handen der justi tie het is zekere Rousseleteea smid te Sannoisin hel departement van Seine en Oise. Van het niet terug gezon dene was een gedeelte door hem besteed tot het afbetalen van sedert lang krijtende schulden; en deze afbetaling heeft het eerst vermoeden tegen hem doen opvatten en is het overige nog ten zijnen huize gevonden. Het opschrift op het terug bezorgde pakket papieren die hij het waarschijn lijk gevaarlijk achtte te gelde te maken had hij door een zijner kinderen doen schrijven. Na het plegen van zijne gruweldaad schijnt hij geen oogenblik rust meer te hebben genoten en op zelfmoord bedacht geweest te zijn want in zijnen tuin heeft men eene door hem gegraven kuil gevon den en op eene daar nevens staande schutting had hij met krijt het verzoek geschreven dat men wanneer men zijn ligchaam zou hebben gevonden het aldaar begraven zou. Zijne vrouw en kinderen zijn nevens hem gearresteerd. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 2 Maart. De groole wet is den 29 Febr. met eene meerderheid van 32 tegen 25 stemmen aangenomen. De aanneming heeft eenen grooten strijd gekost wat zal de uitvoering kosten VLAGTWEDDE 18 Febr. Als een voorbeeld van sterk en Tolhoudend tabak-rooken kan het volgende voorval strek ken dat te Vlagtwedde in Westerwolde heeft plaats gehad. In den avond van den 17 Febr. jl. verschenen ten huize van den kastelein Schober aldaar de personen van II. Brou wer en G. Hiddis ten einde onder toezigt van daartoe verkozene opzienersJ. A. Kraai en J. A. Schober over te gaan om eene door hen aangegane weddingschap wie van beide het spoedigste eene zekere groote hoeveel heid tabak konde verrooketi te beslissen. De wedders hadden elk twee Goudasche pijpen doch mogten niet meer dan een' te gelijk bezigen. In bijzijn van een groot aantal nieuwsgierigen werd de strijd geruimen tijd door beide personen hevig volgehouden niettegenstaande het bleek dat zij met zeer onaangename gewaarwordingen te kampen haddentot dat eindelijk G. Hiddis de weddingschap verloren gaf. In bijna een uur tijds zijn door H. Brouwer achttien door diens opziener met tabak gevulde pijpen geheel uitge rookt geworden. Liefhebbers van rooken zonder onderscheid zijn door beide personen uitgenoodigd om tegen hen te rooken on der beding van het bezigen van gelijksoortige pijpen en tabak. (Pr. Fr. Cr.) BURGERLIJKE STAND. Gehuwd R. F. Braren en L. Smit. P. F. Outenaertens en R. Westerbaan. Bevallen M. Jacobs geb. Wols z. G. Eggert geb. van Stuivenberg, d. C. A. Freeke geb. van Ling d. A. Kalf geb. Benger, i. C. H. Spigt geb. Boode z. G. Mangel geb. de Wit d. C. Wolter geb. van der YVoldtz. G. Klaassen geb. van Daalen z. J. Eedens geb. Hemel rijk, z. M. R. S. Koster geb. de "Vries, z. W. Bruin geb. Steenhuis, d. P'. Budding geb. Rupstra z. A. Dijker geb. Troost i. Overleden A. Bakker, 28 j. If. Zuidewind C ra. G. Nieuwenhui- zen, 59 j. C. van Leeuwen, G9 j. D. Koom5 w. R. J. Krul, 63 j. A. Knoop 67 j. J. Cramer von Clausbrucb 40 j. K. Kikkert 16 j, Gedurende de maand Januari] zijn gehuwd 6 paren. Geboren 38 waarTan 16 van liet mannelijk- en 22 van het vrouwe lijke geslacht.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2