komen worden, het vaderland van dreigend gevaar zal gered zijn. Er valt bijkans niet aan te twijfelen, of de belastings-wet zal doorgeroerd wordenindien de leening mislukt. Wij beboeren hier niet op te geven de voorwerpen die belastbaar zijn dit is genoeg bekend wij wijzen ook niet op de on aangenaamheid waarmede de heffing zal gepaard gaanlie ver toonen wij u den weg om ze te ontwijken en deze ligt in deelneming aan de vrijwillige leening of bijdrage. Als gij een inkomen hebt ran ƒ1000 moet gij 90 op brengen men berekene het zelf hoeveel voordeel men zich aanbrengt, indien men voor ƒ300 inschrijft. In het algemeen rondgezonden stuk is opheldering genoeg te vinden. Wij houden het er voor, dat ieder, die zijn belang verstaat niet aarzelen zal zich zeiven voor onaange name gevolgen te vrijwaren. Niemand zeggewat zou mijne luttele inschrijving baten de leening zal wel vol ko men en in dit geval houd ik mijn geld in den zak." Zoo vergeet men dan de vaderlandsche spreuk vele kleintjes maken een groote. Oogenblikken maken jaren zandkorrels duinen 100 gulden zegt weinig maar met 1000 vermenig vuldigd geeft het eene tonne gouds. Wat een denkt kunnen duizenden denken, en zoo duizenden zich ontrekkenomdat zij wanen, dat hun kleintje niet haat, komt de leening niet volen als gij in groote mooijelijkbeden zijt gedompeld zou het u grieven dat gij geweigerd haddet een klein offer te brengen. Maar komt de leening vol zonder dat gij in geschreven hebtdan houdt gij uw geld in de zak maar stel eensgij hebt een ruim inkomen en zijt met geen tal rijk gezin bezwaard zoudt gij den moed hebben een huis vader niet acht kinderen en slechts matig inkomen die waar lijk niet uit weelde heeft ingeschreven toe te voegen zie nu is de leening toch vol en ik heb mijn geld in den zak. Dit zou toch wel ecnïge onbeschaamhoid verraden. Het is im mers geen winstbejag maar voorzorg om te behouden wat op het spel slaat verloren te worden. Doch niet alleen dat men zijn eigen belang raadpleegt door in te schrijven maar men draagt daarmede bij tot verzekering van de welvaart van het dierbaar vaderland. Wij onderzoeken hier niet naar de oorzaken waardoor het met ons Land zoo verre is gekomen dal zulke heroïsche middelen tot deszelfs behoudenis moeten worden aangewend maar dit is sedert geruimen tijd opentlijk erkend dat het Land niet dan met doortastende middelen is te behouden. Welk eene gekozen ware, het zou altijd gedrukt hebben, en wij willen het niet ontveinzen dat na de progressie van de voorstellen van Rochussen lot dat van den vriendelijken van Hallwij alleen op dit punt ons over de aanneming oer fel bestreden wet te vreden stelden, omdat, bij gelijken voortgang de verwerping eene nog erger wet zou hebben uitgelokt. De slaat onzer financien kan nietwie ook het bestuur voere dan door oilers op een effen voet gebragt worden en Nederland zal met dit vooruitzigtniet te vergeefs ge vraagd worden. Met deze offers in de hand zullen onze vertegenwoordigers tiet Gouvernement naderen en bet bezweren de toekomst te verzekeren door een nationaal beheerdoor spaarzaamheid en regelmaaten het gouvernement zal die instellingen in bet leven roependie Nederland begeertdie het verdiend heeften die bet zoo ze niet van boven gegeven wierden van onderen af zou nemen, en daarom zeggen wij uit innige en gemoedelijke overtuiging tot de regeringgeefopdat u niet ontnomen worde wat gij hebten tot hel volk draag uwe oflers bij opdat gij niet nog meer verliezet. Want indien het tweede gedeelte van de wet kan voor gekomen wordenzal het vaderland van een dreigend ge vaar gered zijn. Ontveinzen wij het nietde toepassing der belastings-wet kan lot schroomelijke gevolgen aanleiding geven. Zegt niet, die komen voor rekening van degene die de wet voorgesteld en goedgekeurd hebben. Het geeft niet veelals mijn buis in brand is gestoken of ik zegdat komt voor rekening van den brandstichter maar als ik hem weet voor te komen al kost het ook eenige opoflering van rust en gelddat kan mij baten. Stel eens dat de natie zich als een eenig man tegen da belasting verzethet ge meen aan 't hollen slaatwat zal er de uitkomst van zijn de triomf van het gouvernementof van het volk wie be rekent de jammeren van beide uitkomsten. In het eerste geval gaat de belasting toch dooren het schavot zal zijne slagtoffers niet missen in liet laatste is winst verlies want nieuwe gouvernementen nieuwe belastingenen hoe veel O O meer kwaads daarenboven. O als die zoogenaamde mannen des volks op bet kussen komenwillen zij zoo gemakkelijk zitten. Zij hebben immers ook lang genoeg gewoeld, om zoo als de Javaan zou zeggen eens lekker uit te rusten en dat kost uw geld uwe rust. Er is nog nooit een volksman arm ge worden die zich bij volksberoeringen op den voorgrond wist te werkenmaar wel zijn er duizenden bij uitgekleed, die vroeger voor het gemis van een veertje beefden. Zq rneenen liet niet wel met bet vaderlandniet wel met u die u influisteren schrijf niet in. Zij geren gehoor aan dommen haat, aan ingekanderde bedilzucht, ofaaneenen factie-geestof zij worden gedreven door de hoop om bij verwarring en onlusten te winnen. Wij zeggen bet luide schrijft intoont uw eigen belang te verstaan het vader land lief te hebbenen werkt mede om het dreigend kwaad af te wenden en Nederland zal niet vallen behouden blij ven en onze burgertrouw zal de kroon der geschiedenis verwerven. BU1TENLANDSGHE BERIGTEN. ITALIË. NAPELS, 24 Febr. Op den S Febr. des avonds is reeds de achtste generaal, de graaf Lucchesi-Pallimet alle millitaire eer door bet gansche garnizoen ter aarde besteld; bij deze plegtigheid had bet onaangename ongeval plaats dat de dragers uitgleden en de zware opene kist met het lijk van den graaf, de dikste van Napels, op de straat en in den modder vielde gansche trein kwam daardoor tot stilstaan en zelfs in verwarring doordien een uit eene an dere straat te voorschijn komende lijkstoet onder bet militair geleide geraakte en een eind wegs door hetzelve werd medegesleept. DUITSCHLAND. BERLIJN 27 Februarij. Men leest in de Frankforten

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2