WEEKBLAD van de HELDER en het MEIWEDIEP. igen h e t N». 18. TWEEDE JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG 1844. ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdngs de» middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 29 APRIL. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. EGYPTE. ALEXANDRIE 19 Maart. Een aanzienlijke diefstal is j hier gepleegd. De hofnar van den onderkoningwelke met de diamanten verdwenen is, beschuldigt men als den dader. DUITSCHLAND. De Duss. Zeit. schrijft uit Berlijn Hoe diep de mensch zinken en de industrie der dieven gaan kanbewijst het volgende voorval. Laatstleden Goeden Vrijdag werd aan ie mand terwijl hij in de Domkerk voor het altaar knielde om liet H. Avondmaal te ontvangen, zijne geldbeurs met 11 th. welke hij nog eenige oogenblikken te voren in zijn zak voelde ongemerkt afgenomen. 17 April. Het dagblad van Augsburg meldt het vol gende uit Posen In den laatslen lijd is het meermalen gebeurddat Roomsch-Kalholijke geestelijken uit Oostenrijk naar Breslau gekomen en aldaar tot de Evangelische Kerk overgegaan zijn. Men schrijft dit alleen toe aan den afkeer dier geestelijken van het zich meer en meer uitbreidende Jesuïtismus met al zijne gevolgen. Vooral in Hongarije moet onder de geeste lijkheid de wensch naar bevrijding van het juk van Rome zich openharenen men schildert zelfs de stemming van verscheidene bisschoppen af als geenszins gunstig voor Rome. Dit is dan ook in de aangelegenheid der gemengde huwe lijken gebleken. De Ooslenrijksche regering schijnt daarvan wel onderrigt te zijnen dit heeft haar waarschijnlijk be wogen om thans aan de Rijks Stenden van Hongarije de concessie te doen dat in gemengde huwelijken aan de echt- genootcn de keus van do godsdienstwaarin zij hunne kin deren willen opvoeden vrijgelaten wordtin strijd met do tot dus ver in Oostenrijk heerschende wetgeving en do Room- sche Bullen. De deswege uitgevaardigde verordening ademt geheel den geest der wetgeving van Keizer Joseph en kon j voor andere Stalen lot voorbeeld strekken." ENGELAND. LONDEN, 17 April. De stad Cork is weder getuige ge weest van de huldiging van O'Connel. Er was eene groote beweging om hem te zien hij heeft talrijke bezoeken ont vangen daaronder pater Mathewen er is eene groote volksvergadering gehoudenwaarin lang en veel over de Iersche zaken gesproken is. Het groote feestmaal van 800 personen was buitengemeen prachtigde galerijen waren met meer dan 300 dames gevuld. Toen O^Connel opstond om het woord op te vattenwas hij tien minuten lang daartoe huiten staat wegens het gejuich dat zich deed hoo- renen toen de stilte eenigzins terug gekeerd was, opende zich de zoldering boven zijn hoofd en de figuur van eenen gevleugelden gouden engel daalde eensklaps op hem neder met een vaan in de hand waarop met groote gouden let— Iers stond Ierland verwachtdat ieder zijn' pligt doen zal." Hij verklaarde nooit was iemand aan den drempel der gevangenis zoo begroet als hij nooit iemand aan de voeten van den troon zoo geëerd als hij en ofschoon hij nu aan den drempel van den kerker stond zou hij dien niet met den troon willen verruilen. Zoo zeker als gij mij voor u zietzal ik in de gevangenis gaan moeten. Maar zij kunnen mij kerkeren vrees aanjagen zeker niet. En nu aan den drempel der gevangenis kondig ik u aan wat gij te doen hebt: dat gij u rustig houdt en geene de minste geweldadigheid pleegtenz." Quenisset uit Frankrijk verbannen ten gevolge van den moordaanslag op den persoon van den hertog van Au- male is den 22 Maart 1.1. te New-Orleans schuldig ver klaard aan een' moordaanslag op een' burger F. Coppitis genoemd. De oude James Staartbijgenaamd Jammij Strengh (Jacobus de Sterke) is dezer dagen aan de gevolgen van eenen val, in den ouderdom van 116 jaren overleden. De gebouwen van gegoten ijzer vermeerderen dagelijks in Engeland. Daar de muren,hol zijn, zoo is het gemak kelijk om ze door middel van ééne kagchel in de keuken te verwarmen. Zulk een huis van 3 verdiepingen met 1216 vertrekken kost slechts omtrent 13 a 14000 gul- deuswaarbij het echter ve^l CTp de- versieringen aankomt. x

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1