SOHEEPSTIJDIlföBU, U1TTIÏEKSEL UIT DE yau de afgeloopene week. Nieuwediep 20 Aprilbinnengek. Winter, MoldenhauerEckersberg Hickelscn Lorentzen Giessing Gundersen en Schlytteralle 8 van Drammen Storme Odensee Engelsman en Bakker beide van Huil en Moore van Sunderland en uitgezeild de Jong Londen en Hoyer naar Drammende wind vv. z. w. 21 April binnengek. Craig Sunderland en Rodgers van Newcastle en uitgezeild Kiey Oud-Alblas en SchutWalvisch beide naar Batavia Gray Anna Louisanaar de Zuidzee walvischvangstHillersCatharina Suriname Cummings en de Roos beide naar Londen en de Jong naar Huil. 22 April binnengek. Longcope Ilcnay Schclton Baltirnore Tippe- pema en Graybeide van LondenScbreuder IIuüM'Kenzie New- eastle Tofte van Söen Backman Boug Biöness eu ülsen alle 4 van Drammen, gisteren nog Mulder van Stockton; Agerup Arnesen Fegth en Aukersen alle 4 van Drammen en uitgezeild Williams naar Ips- vrich eu Lund naar Drammen; de wind z. tot n. w. 23 Aprilbinnengek. de Groot van LeverpoolFowls Sunderland Agerup J. Christensen en Eide gisteren nog Waerneralle 4 van Drammen en uitgezeild Berg naar Drammende wind w. n. w. 24 April, binnengek. Cbase Mohaick van Curacao en Rio de la Hacke; Smith Londen; Yisser Huil; Dixon en Dawson beide van Sunder land Legger Purdy en Puister alle 3 van Newcastle J. HuunBer gen Peper üsterrisoerNielsen Schwartz Borresen en Gjessing alle 4 van Drammen gisteren nog Scbill van Sunderland niets uitgezeild de wind w. n. w. 25 April, binnengek. Schönbeck, Harmonie en Jenkens beide van Suriname en uitgezeild Long naar Palermo de wind n. w. 26 Aprilbinnengek. Gruppelaar Sunderland en Yine van Newport en uitgezeild Dijk Suriname van Wijk TriestBreugbton Konstan- tinopel Ouwehand Lissabon Velthuis Veenstra Schippers en Goo- sens alle 4 naar HuilLorensenHolst en Sluiter alle 3 naar Dram men en Monthaan naar Rotterdam. tfflEIGEIÏFESH:. DE LOF DER GEBREKEN. (N~aar het F rans oh.) Het is droevig doch. waaren daarom moeien wij hel erkennen en willen wij het verkondigen, dat men door zijne gebreken het best door de wereld komt. Let wel als het u belieft dat wij niet zeggen door deze wereld; maar door de wereld, hetgeen gansch niet hetzelfde is. Wel nuindien wij door onze gebreken het best en het snelst voort komen is het dan niet wreed niet onvoorzigtig niet onverstandig ons gedurig tegen ons zeiven in het harnas t« jagen? Gewis: en wanneer men verlangt, dat wij ons van die gebreken ontdoen is het dan niet alsof men ons verderf zoektalsof men de bron van onzen voorspoed wil stoppen alsof men ons de wapens ontneemtons door moeder natuur togen de gebreken der andereu gegeven Zich van zijne gebreken zoeken te ontdoen maar dat is ze lceren kennen en dit houden wij er voor zeer ongeluk- kig. Eene Godspraak zcide: Ken u zeiven." Ja, zoo gij een wijsgeer zijl en wilt blijven dat is te zeggen zoo gij niets begeertnaar niets streeft?.. Ja, dan moogt gij u zeiven kennen zooveel het u lust gij kunt u dat schrale genoegen zonder gevaar veroorloven: de kennis van u zeiven, de be schouwing van uwe ellende zal u mogelijk een weinig wijzer doen worden; maar het zij zoo, en wij hebben er niets tegen. Wilt gij iutegendeel met uwe gelijken gelijk op leven, of hetgeen meer denkelijk is u boven hen verheffen wilt gij fortuin maken en verre gaan zoo wacht u wel voor die zelf kennis bestudeer u zei ven niet, analyseer u nietondervraag u niet. Ga immer voort ga rcgt voor u uit ga met spoed eu zie niet om en niet vooruit. Wacht u voor zelfkennis want het oogenblik dat gij zult welen wie gij zijl leert ge ook wat gij kunt en mogelijk zou u dit ten eenemale ont moedigen. Wie naar hel geheim van zijne eigene krachten vorschtontdekt dikwerf, dat liij tot niets goed is... En hoe spijtig eene dusdanige ontdekking voor menigeen zonde zijn behoeven wij wel niet te zeggen. Zeker zelfvertrouwen is de grootste steun der heersch- en eerzuclitigen zij achten zich bekwaam, en het algemeen zegt: zij zijn bekwaam. Zij roepen: dat is het doel! Het domino publiek herhaalt: Dat is hun doel! en het draagt op zijne schouders de kwakzalvers naar dat doel zonder zelfs te vra gen of het wel genaakbaar of geoorloofd is. Waiit in onze maatschappij beoordeelt inen de lieden niet naar hunne waar de maar wel naar hunne aanmatiging. Hoe gering zou dik wijls die aanmatiging zijn, leerden zij zich zelven kennen! De onbewustheid van zich zelven is daarom een voornaam ver- eischte voor wien in de wereld wil voortkomen. Wij aarzelen daarom ook niet te verklaren dat van alle gebreken, de overmoed het meeste voordeel aanbrengt, en dus de meeste zorg verdient. Dat gebrek alleen is een kapitaal. Voor een jong inensch die fortuin wil maken, is het beier laatdunkend en doodarm te zijn dan een Jaudgoed te bezit ten eu nederig te blij ven. De overmoed is beter dan een erfdeel. Na den overmoed houden wij ceue volslagen ongeschiktheid voor het beste gebrek om voort te komen. Aan dat gebrek heeft menigeen zijn bestaan te danken. Gij hebt het is maar eene onderstelling, gij hebt twee neven: de een is vlug en. schrander van geest, onvermoeid en vol vuur; gij doet zijn» verdienste hulde, eu zegt: o! wat hem betreft, vrees ik niet, hij zal er wel komen. En gij laat hein loopen of zoo als gij het noemt, op zijne eigen wieken drijven. Gij houdt zelfs veel van dien jongen want hij vraagt u nooit iets. Maar met zijn' broeder is het anders gestelddie is tot niets goed die kost u hoofdbreken en zorgen, want gij weet niet, wat er van dien worden moet. Eindelijk roept gij de geheele familie bijeen, en zegt niet een benepen gelaatWat zullen wij toch met August aanvangen? En allen zien op deze vraag elkander vragend aan en eenigeu herhalen wanhopig de handen in elkander slaande: Wat moeten wij in 's Hemels naam met dien sukkel doen alleen zal er nooit iets goeds van hem worden laat ons beproeven hem in de eeue of andere administratie te krijgen. Hoe nu een jong mensch die niet in staat is zijne ei gene zaken waar te nemen, wil men dos in de aangelegenhe den van anderen dringen maar dat is dwaas dat is ouuit- voerlijk... In het minst niet en bedaar, als ik u bidden mag, want uwe verontwaarding belet toch niets. Zijne tante de ba rones zal negentien visites doen bij eeuige wijsneusjes die zij eigenlijk veracht. Zijne nicht, zijne schoone nicht zal eenigo veelvermogende oude babbelaars toelonken en aanmoedigen. Zijne goede moeder zal overal gaan weenen. Ja, August wordt geplaatst, gekruid, geduwd; hij klimt van post tot post, tot liij er eindelijk eeuen vindt, die goed is. Een goede post is een, die veel geld eu weinig of geen werk geeft. Eu zoo komt August door de wereld, en laat zijn' armen broeder verre achter zich: want de schrandere voetganger kan den zot niet bij houden die hem in eene koets met vier paarden voor bij rent: want de ouafliankelijke man, die alles van zich zel ven alleen verwacht heeft geeue andere boudgeuoolcii dan zijne eigene krachten. De iigtgeraaklheid is weder een zeer goed gebrek. Hoe om- ziglig gaat men niet om met iemand die ligt geraakt is met een kruidje roer mij niet. Voor hem het beste gedeelte, de beste plaats. Door zich ligt geraakt te bctoouen bereidt men zich zelven eene verrukkelijke toekomst van goede bejegenin gen, armstoelen, kippeuvleugcltje* enz., enz en men ge raakt tot liet grootste geluk dat de mensch hier beneden mag droomen dat, van nimmer te worden vergelen.... Een ander gebrek, dat aangename rente opbrengt, is dclas- tighcid. De lastigen zijn onwederstaanbaarzelfs op het stuk van liefde. Uit hetzelfde oogpunt beschouwd hebben de stijf hoofden ook zeer voordeelige kansen. Spreekt men vaneen' st ij f liooftldan is hetgij zult niets van hem gedaan krijgenen men laat

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3