Jood den beroemden Jodocus Meijer is redigeerd. Vermits nu onze grondwet het Christelijk element mist en het gouvernement door dezelve gebonden is zou het door den Zondag als Christelijken rustdag te be schermen den Jood achterstellendie met den Christen voor de wet gelijk is of voor het minst zijnen Sabbat op gelijken voet moeten doen eerbiedigen. Daar bij komt nog de ongelukkige verdeeldheid onder de Christenen zelve. De Roomschgezinde periodieke geschriften kwaadwil lig gestemd tegen alles wat van Protestanten uitgaat hebben in der tijd de poging der Hervormde kerk om den Zondag als rustdag van staatswege te doen handhaven bitter bestreden. Van daar dat koning Willem I bij d ie poging ook niet anders kon doen dan van zijn goeden wil te doen blijken door zijne wet van Maart 1815 in het geheugen te roepen. .Alles wat voor de viering van den Zondag kan gedaan worden hangt af van plaatselijke keuren en van de goedwilligheid der politie om de zelve te doen uitvoeren. Roven vele plaatsen in ons Vaderland zorgt hier de Burgemeesterwiens wezentlijke godsdienstige zin algemeen bekend is zoo veel dit geschieden kan dat gedurende den kerktijd op den Zondag alle bedrijven stil staan. Niet zooveel valt te roemen op de ad ministratie in de haven van het Nieuwediep. Geen ambtenaar heeft tijd of gelegenheid de kerk te bezoeken. Vl ij prijzen met den welverdienden lof dat de ambtenaren hier het beginsel naleven de handel is niet om de administratie maar de administratie om den handel. Met dit al ge- looven wij dat men de zaak overdrijft als men den ambtenaar op Zondag laat verrigteu wat zalfs zonder het minst verzuim op Maandag kon ge schieden. Men ziet dit althans zoo niet in Engelsche en Fransche havens. Doch dit daar gelaten. Wij moedigen, het bestuur aan, enmeenen,dat der goeden burgerij daarmede eene dienst bewezen wordt om de bepalingen aan te scherpen die den Zondag tot een wekelijksehen rust en feestdag, aan godsdienst en deugd gewijdverheffen. Aan het slot leg gen wij onzen wensch bescheidenHjk nederdat bij de haast naderende kermis het Plaatselijk bestuur den moed hebbe om te verhoeden dat He daarbij invallende Zondag niet tot eene ergerlijke dollemansdag ver nederd worde. BUITENLANDS C HE BERI&TEW. TURKE IJ E N. Van de grenzen wordt gemelddat de Montenegrijnen zich wederom aan eene verschrikkelijke gruweldaad tegen hunne aangrenzende naburen hebben schuldig gemaakt. Zij hebben namenllijk eene van Ragusa terugkeerende karavaan van Turksche kooplieden uit Herzogowina overvalleneen deel er van vermoord en derzelver paarden en goederen geroofd. De afgesnedene hoofden der vermoorden zonden zij als zegeteekenen aan den Viadika die evenwel oogen- blikkelijk de hoofden terug zond en gelastte dat de roof vergoed moest worden. Wel was de buit reeds naar allo streken weggesleeptmaar de nasporing werd niettemin voortgezetterwijl de Viadika aan den hierbij betrokken Turksche Pacha voldoening deed verzekeren. SPANJE. Onder de tegenwoordige omstandigheden is een betoog in den Tiempo opmerkelijk, waarin evenzeer tegen reactionaire als tegen revolutionaire overdrijvingen gewaarschuwd wordt als zijnde beide uit hare natuur ephemeren eu voorbijgaande zonder magt om eenen bestendigen toestand te gronden. In Frankrijk is van het overdreven doordrijven van de couventie niets gebleven. Tijd en menschen hebben alleen het billij ke en loffelijke van het eerste tijdperk der constituerende vergadering geijkt. Aan den anderen kant heeft Karei X met zijn teruggaand streven niets anders uitgewerktals zijne verbanning, terwijl eene nieuwe dynastie, die den tijd en de geschiedenis beter verstond den troon innam. De leiders der progessistische meening moge het eerste voorbeeld den hunnen voorhouden om ze wijze matiging, die van de jnodcranlcn den hunnen het anderen om ze haat tegen reactie in te boezemenallen echter nemen dagelijks de spreuk van Bacon ter harte Novator maximus tempus." (De tijd is de sterkste hervormer.) DUITSCHLAND. FRANKFORT 10 Junij. Dezer dagen is het reeds sedert geruimen tijd hangende proceshetwelk de erfgenamen van den in de helft der-17de eeuw overleden Metzger-JVeih- nom tegen de Nederlandsche regering aanvingenin hoogste en laatste instantie geheel ten gunste dier Regering beslist, en daarbij uitgewezendat de klagt verjaard is. Het punt in kwestie was eene vordering tusschen de 30 en 40 milli- oenen. ENGELAND. LONDEN11 Junij. Het verzoek om gratie van een' Engelsch reglsgeleerde Barher genoemd welke te Londen veroordeeld is wegens het maken in gemeenschap met eenen medecinae doctorFletcher geheetenvan vier valsche testamentenis door Koningin Victoria van de hand ge wezen. Er is door het ministerie van binnenlandsche zaken bevel gegeven om hen naar het eiland Norfolk te deporte ren in den tusschentijd waren zij altijd in de gevangenis van Newgate opgesloten. Barher heeft het ambacht van kleermaker gekozen men heeft hem in het kostuum der veroordeelden bezig gezien met broeken te naaijen om zich eenige verlichting te verschaffen met behulp van de geringe opbrengst zijns arbeids. Wat Fletcher aangaatdie de naald niet wist te hanterendeze moest schors stampen eene bezigheiddie zeer moeijelijk en gevaarlijk voor het gezigt is. De vrienden van de veroordeelden hunne beste pogingen om gratie te verkrijgen mislukt ziende hebben eene andere petitie ingediendten einde van den minister sir James Graham eenige verzachting van het lot der on- gelukkigen te verkrijgen. Het eiland Norfolk is van alle deportatieplaatsen die waar de tucht hel strengste ismen laat de veroordeelden minstens 6 bij elkander in ééne cel slapen alwaar zij met de beenen aan ééne en dezelfde keten zijn vastgebonden die men spotlenderwijzen den Siameeschen band" noemt deze pijniging is erger dan de dood. Gewoonlijk krijgen dan ook diegene der gevangenenwelke zich gedurende eenen zekeren tijd goed gedragenvan het Gouvernement eene verligtingsomtijds zelfs geheele kwijtschelding van straf. Zoo lang de keizer in Engeland vertoefde heeft hij nooit van de voor hem gereed staande prachtige ledekanten gebruik gemaaktmaar rustte des nachts ep eene met stroo gevulde lederen tijkdie op den grond gelegd wasuit hoofde Z. M. zulks voor de gezondheid dienstiger achtte. Onder andere kleine bijzonderheden wegens het verblijf des keizers wordt verhaald dattoen hij laatstleden Zatur- dag morgen een der grootste sociëteitsgebouwen alhier met een bezoek vereerde na vooraf te hebben doen verzoeken, niet andersdan als een gewoon lid ontvangen te worden dc kok dier sociëteit niet weinig verbaasd stond toen de grootc Alleenheerscher zich verwaardigde een gesprek met hem aan te knoopen en hem onder anderen te vragen t hoe hij roastbeaf bereidde.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2